Spojte se s námi


Fotbal

Barcelona je ve válce s La Ligou. Laporta připravuje další páku. Prodá nakonec klubovou TV?

Složitá finanční situace Barcelony ztěžuje registraci Gaviho do áčka a jeho podpis nové smlouvy. Podle klubu La Liga neprávem omezuje jeho manévrovací prostor. Hlavním cílem katalánského velklubu je nyní snížit platy, ale existuje také myšlenka přejít k dalšímu pákovému efektu.

Publikováno

dne

Složitá finanční situace Barcelony ztěžuje registraci Gaviho do áčka a jeho podpis nové smlouvy. Podle klubu La Liga neprávem omezuje jeho manévrovací prostor. Hlavním cílem katalánského velklubu je nyní snížit platy, ale existuje také myšlenka přejít k dalšímu pákovému efektu.

Barcelona stále nemůže registrovat Gaviho na soupisku áčka a dát mu novou smlouvu. Znemožňují to nařízení LaLigy. Klub tuto událost plánoval po odchodech Gerarda Piquého a Memphise Depaye. „Podle článku 101 Finančního řádu fair play neumožňuje LaLiga registraci nových smluv v polovině sezóny, pokud kalkuluje s tím, že klub v nadcházející sezóně překročí platový limit, a to ani v případě, že v danou chvíli má finanční prostředky.“

Prezident LaLigy Javier Tebas se domnívá, že Barça v červenci opět překročí limit, tudíž neusnadní katalánskému klubu registraci 18letého záložníka. Blaugranas připouští, že LaLiga uplatňuje současná pravidla správně, i když tvrdí, že před podobnými situacemi ohledně nových smluv dříve přivírala oči.

Barcelonští by v létě neměli mít problém uvolnit dostatek finančních prostředků na registraci Gaviho a jeho novou smlouvu. Vzhledem k tomu, že jsou aktuálně nad hranicí finančního fair play. Momentálně jsou v situaci, že na každé 4 miliony eur, které chtějí utratit na platy, musí uvolnit 10 milionů eur, ať už prostřednictvím nových příjmů, nebo formou prodeje hráčů.

Katalánci otevřeně přiznávají, že jsou ve válce s La Ligou. V tomto bodě, vedle sporu o registraci Gaviho, existuje také otevřená žaloba, kterou Barça podala proti La Lize, aby mohla použít 15 % z 600 milionů eur, které klubu půjčila investičně bankovní společnost Goldman Sachs v létě 2021 na zvýšení mezd.

Barcelona si stěžuje, že 38 klubů Primera a Segunda División, které podepsaly smlouvu s CVC, mohou využít 15% půjčky, kterou americký fond poskytl všem signatářům na registraci hráčů. Barça nevidí pro svou situaci jiné řešení než snížení mzdových nákladů o 150 až 200 milionů eur.

Jediným způsobem, jak udělat místo v platovém stropu, je proto snížení mezd, které trápí jejich rozpočet. V současné době jsou celkové mzdové náklady 656 milionů. Aby splňovaly veškeré požadavky, měly by se nicméně pohybovat rozmezí 450 až 500 milionů eur.

La Liga již před pár týdny varovala, že pákovým efektům je konec. Mimořádné příjmy z prodeje majetku již nebudou zvyšovat platový strop. S jednou výhradou, pokud prodávaný majetek generuje ztráty. Jedním z příkladů takového aktiva je Barça TV. Klub letos v červnu po osmi letech od Telefóniky získá zpět správu svého mediálního kanálu.

Některé klubové zdroje připouštějí, že jednou z možností je jeho prodej. Každý rok klub utratí 6 milionů eur za Barça TV. Výnosy z prodeje Barça TV – zcela nebo zčásti – by měly přímý dopad na platový strop pro příští sezónu. Pro kontext je třeba dodat, že pracovníci Barça TV stávkují. Před pár týdny oznámili, že budou stávkovat na každém zápase Barcelony, pokud jim Telefónica výrazně nezlepší platy a pracovní podmínky.

A skutečně se stalo. Při příležitosti utkání s Realem Madrid (15. ledna), Ceutou (19. ledna) nebo nedávno s Realem Sociedad (25. ledna) televizní kanál Barça TV nevysílal žádný studiový ani zápasový program, jak tomu bývá obvykle. Zaměstnanci Barça TV také vyzvali Joana Laportu, aby se jednání zúčastnil.

Zdroj: Twitter, FCBarca

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.