Spojte se s námi


Fotbal

Arteta vs. Wenger: Porovnání dvou trenérů Arsenalu po prvních 200 duelech, Španěl má více výher, na legendu ale ztrácí

Mikel Arteta má na svém kontě už 200 odtrénovaných zápasů coby manažer Arsenalu, a tak jej nyní můžeme porovnat Arséne Wengerem, jenž strávil na lavičce Gunners přes 20 sezon. Španěl za první dvě stovky utkání zvládl zvítězit ve 116 případech, což je o pět výher více než měla za tu dobu francouzská legenda.

Publikováno

dne

Mikel Arteta má na svém kontě už 200 odtrénovaných zápasů coby manažer Arsenalu, a tak jej nyní můžeme porovnat Arséne Wengerem, jenž strávil na lavičce Gunners přes 20 sezon. Španěl za první dvě stovky utkání zvládl zvítězit ve 116 případech, což je o pět výher více než měla za tu dobu francouzská legenda.

Arteta v Arsenalu započal přestavbu, která nese ovoce

V době, kdy Mikel Arteta přebíral Arsenal, se londýnský celek nacházel v mírném rozkladu. Spousta hráčů byla přeplácena, v soutěžích se nedařilo, a tak španělského lodivoda čekala velká přestavba. Mladý trenér měl ovšem jasnou vizi, které se držel po celou dobu, a lze říct, že byla úspěšná.

Arteta byl jmenován manažerem Gunners 20. prosince 2019 a o šest dní později jej čekal první zápas, jenž skončil remízou 1:1 na hřišti Bornemouthu. Dne 1. ledna 2020 Španěl oslavil na lavičce Arsenalu první vítězství při triumfu 2:0 nad Manchesterem United.

Arséne Wenger na první vítězství v roli manažeru nemusel čekat tak dlouho. Výhry se dočkal totiž ve svém prvním utkání a to 12. října 1996 na hřišti Blackburnu Rovers.

Mikel Arteta má na svém kontě již 200 odkoučovaných duelů coby manažer Arsenalu. Podařilo se mu jeho tým dovést k 116 výhrám a 34 remízám, v 50 případech prohrál. V těchto utkáních jeho svěřenci vstřelili 358 branek a inkasovali jich 206.

Francouzský lodivod po prvních 200 zápasech dovedl Arsenal ke 111 výhrám a 53 remízám, prohrál jen v 36 případech. Pod jeho vedením v této době Gunners vstřelili 336 gólů a obdrželi jich 176.

Pro porovnání měl Wenger na kontě v přepočtu 386 bodů a skóre +160, zatímco Arteta má 382 bodů a skóre +152. Statistika tedy ukazuje, že Francouz měl začátek o trochu lepší než španělský trenér.

První trofej získal Arteta dříve, k dohnání Wengera mu ale spousta zbývá

Čekání na první trofej neměl Mikel Arteta příliš dlouhé. Ve své premiérové sezoně od přebrání otěží u Arsenalu totiž nepoznal v FA Cupu přemožitele. V semifinále soutěže porazil Manchester City 2:0, kde předtím působil jako asistent Pepa Guardioly, a ve finále udolal Chelsea 2:1. Dovedl Arsenal k historickému 14. titulu v FA Cupu a navíc se stal prvním mužem, jenž tuto trofej vyhrál v roli hráče i manažera.

V srpnu 2020 začal sezonu vítězstvím v Community Shieldu proti Liverpoolu 5:4 po penaltách (1:1 základní hrací doba). Arséne Wenger nedokázal ve své první sezoně zvítězit v žádné soutěži.

V následujícím ročníku si ovšem připsal double, když Arsenal dovedl k titulu v Premier League i FA Cupu. Úspěchy poté stvrdil vítězstvím v Community Shieldu.

Wenger dovedl Gunners celkem třikrát k ligovému titulu, sedmi FA Cupům a stejnému počtu Community Shieldům. Arteta kromě první sezony nedokázal v žádné soutěži zvítězit, i když v loňské sezoně dlouho Arsenal vévodil Premier League. Koncovku sezony však nezvládl a skončil druhý.

Na začátku letošního ročníku měl ovšem možnost vést své svěřence v Community Shieldu, neboť Citizens zvítězili v lize i poháru. Proti Guardiolovi se mu podařilo opět zvítězit, tentokrát 4:1 po penaltách (1:1 základní hrací doba).

Arsenal má po dlouhé době opět manažera, u něhož se zdá, že ho vede správným směrem a mohl by na lavičce zůstat delší dobu. Ovšem k dorovnání všech úspěchů legendárního Wengera potřebuje Arteta ještě spoustu času.

Zdroj: Arsenal, Wikipedia

Reklama

Oblíbené