Spojte se s námi


Fotbal

Anži Machačkala: Dříve jeden z nejbohatších klubů na světě. Dnes nemá ani na autobus

Anži Machačkala je ruský fotbalový klub, o kterém mladší fanoušci nejspíš ani neví, že existuje. Není tomu tak dávno, co byl tento klub jedním z nejbohatších na celém světě. Co stálo za obrovským pádem?

Publikováno

dne

Anži Machačkala je ruský fotbalový klub, o kterém mladší fanoušci nejspíš ani neví, že existuje. Není tomu tak dávno, co byl tento klub jedním z nejbohatších na celém světě. Co stálo za obrovským pádem?

V roce 2011 byl klub koupen miliardářem Sulejmanem Kerimovem. Ten při převzetí klubu slíbil okamžité investice ve výši čtyř miliard korun a to jak do zázemí, tak do nových posil, které měli za cíl jediné. Dostat neznámý klub mezi evropskou elitu.

Bohatý majitel, který byl tehdy 36. nejbohatším člověkem na světě, přilákal za astronomických podmínek taková jména jako Samuel Eto´o, Roberto Carlos, Lassana Diarru a nebo Williana. Fotbalisty z lavičky navíc vedl Guus Hiddink.

Nějaký čas se investice vyplácely. Anži hrála o přední příčky ruské ligy a účastnila se i evropských pohárů. Samotný projekt byl však od počátku odsouzen k zániku.

Poté, co se Machačkala vůbec poprvé dostala do pohárů, Hiddink rezignoval. To spustilo postupný pád klubu.

Zastavení financování klubu

Miliardáře přestal klub bavit, protože přestal naplňovat očekávání, jaká na počátku měl. Celý projekt pro něho začal být navíc ztrátový. Samotný majitel byl později obviněn z daňových úniků a praní špinavých peněz.

Ruský tým se tak dostal do velikých finančních problémů. Prodal co se dalo a následoval na jeden rok pád zpět do druhé ligy.

S návratem do nejvyšší ruské soutěže se o klub přihlásil nový majitel. Osman Kadijev je další sympatický chlapík, který byl na seznamu hledaných osob FBI.

Nový majitel chtěl klub vrátit zpět mezi elitu, rozvinout potenciál klubu a větší začlenění degestánských fotbalistů.

To se nepovedlo a Anži Machačkala hraje v současné chvíli až třetí ruskou ligu a topí se v obrovských dluzích. Před nějakým časem mu exekutoři dokonce zabavili i klubový autobus a všechna další motorová vozidla.

Klub tak dostal na výběr. Buď úplný zánik a nebo pád do třetí ligy. Za ruský tým nyní hrají odchovanci klubu a fanoušci doufají a věří v brzký návrat do druhé ligy, jejímž pravidelným účastníkem dřív byli.

Zdroj: Wikipedia, Livesport, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.