Anglie porazila Chorvatsko a vstoupila do turnaje vítězně. Ohlasy vzbudilo vypískání chorvatské hymny

V otevíracím duelu skupiny D se představily celky Anglie a Chorvatska. Výsledek hodně zajímal i český tým, protože se s oběma týmy utká v dalších kolech základní skupiny. Utkání nakonec zvládli Angličané poměrem 1:0.

Zdroj: SK Slavia Praha

Utkání ve Wembley začalo velice nepěkným způsobem. Když se totiž stadionem rozezněla hymna Chorvatska, domácí fanoušci ji vyprovodili pískotem a bučením. Tento akt vzbudil na sociálních sítích hodně negativní ohlasy.

Pak už ale začal zápas, který chtěly oba týmy jednoznačně zvládnout. Anglie od první minuty chytla otěže utkání a hned v šesté minutě mohl poslat Albion do vedení mladý supertalent Phil Foden.

Ten si na hranici vápna zpracoval přihrávku Raheema Sterlinga, zasekl si Gvardiola a poslal střelu na tyč. Angličané měli po zbytek poločasu kontrolu nad utkáním, vyloženou příležitost si ale nevypracovali.

3 minuty před koncem však uháněl do vápna Chorvatů Sterling, jeho snahu na hranici pokutového území zastavil rukou Duje Ćaleta-Car a hlavní rozhodčí odpískal přímý kop z velice slibné pozice. K exekuci se postavil Kieran Trippier, napálil míč ale jen do zdi. První poločas tak skončil bezbrankovou remízou.

V 57. minutě přišla hvězdná chvilka Kalvina Phillipse. Záložník Leedsu dostal balón na útočné polovině, i s trochou štěstí se vyhnul dvěma protihráčům a předložil krásnou přihrávku do vápna Raheemu Sterlingovi, jenž prostřelil Ljevakoviče.

O pět minut později mohla Anglie zvýšit skóre. Mason Mount z levého křídla nacentroval na zadní tyč, kde se snažil zakončovat Harry Kane, místo skórování si ale ještě přivodil lehké zranění o tyč.

V 66. minutě se ozvalo také Chorvatsko. Po odraženém míči se zhruba na hranici penalty dostal k míči Ante Rebič, svoje zakončení z voleje však namířil vedle tyče.

V posledních 15 minutách se Anglie spíše zatáhla a chtěla především ubránit výsledek. Chorvati tak drželi balón více na kopačkách, ale tlak byl spíše optický, protože si nedokázali vytvořit žádnou vyloženou příležitost. Utkání tak skončilo vítězstvím 1:0 pro Anglii.

Zdroj: UEFA EURO 2020