Živé výsledky
  • KAI
    KAI
    LEV
    LEV
  • KUR
    KUR
    PRO
    PRO
  • Val
    Val
    Uni
    Uni
  • HLU
    HLU
    ARI
    ARI
  • TBI
    TBI
    LAR
    LAR
  • SAB
    SAB
    AGF
    AGF
  • BOD
    BOD
    Uni
    Uni
  • HOS
    HOS
    KLA
    KLA
  • CEC
    CEC
    DUK
    DUK
  • VYS
    VYS
    Vla
    Vla
  • ZAL
    ZAL
    DIN
    DIN
  • APO
    APO
    BRA
    BRA
  • SOF
    SOF
    PAN
    PAN
  • NEC
    NEC
    OLY
    OLY
  • CRV
    CRV
    HAP
    HAP
  • CEL
    CEL
    ARA
    ARA
  • SLO
    SLO
    MJA
    MJA
  • HAL
    HAL
    GEO
    GEO
  • STU
    STU
    FEN
    FEN
  • AME
    AME
    NOR
    NOR

Maestro Ambros! Český talent uhranul belgický velkoklub, může si říct o top ligu

Maestro Ambros! Český talent uhranul belgický velkoklub, může si říct o top ligu
Foto: Profimedia

Lukáš Ambros patří dlouhé roky mezi největší české talenty. Poslední dva roky ovšem strávil v Polsku, kde na něj příliš nemířila světla reflektorů ani z nejlepších pěti evropských lig. V létě ale udělal výrazný krok, když vyměnil Górnik Zabrze za slavný Anderlecht Brusel. A v Belgii na něj hned po prvním ligovém zápase pějí ódy. Je právě tohle to angažmá, které jej vystřelí do některé z nejlepších soutěží?

  • Dvaadvacetiletý český fotbalista zaujal v Belgii hned svým debutem v tamní lize
  • Lukáš Ambros by si mohl rychle vysloužit přesun na ještě lepší adresu
  • Anderlecht je velmi dobrým odrazovým můstkem

Ambros si při ligovém debutu podmanil Belgii

Dolní Němčí, Slovácko, Slavia. To byla dráha Lukáše Ambrose v České republice, než se v roce 2020 upsal německému Wolfsburgu. Do tehdy bundesligového mančaftu odcházel jako velký talent, který by jednou mohl do elitní soutěže prorazit. Jenže roky plynuly a šance nepřicházely. Za A-tým nastoupil pouze jednou.

V roce 2024 se ovšem stal volným hráčem a zamířil překvapivě do polské ligy. Upsal se Górniku Zabrze, kde působil s dalšími Čechy. Letos však udělal další krok v kariéře. Dvaadvacetiletý fotbalista zanechal v Polsku skvělý dojem, za tým odehrál 58 utkání, zaznamenal 3 góly a 6 asistencí. Ale fanoušky bavil hlavně svou hrou.

Nyní už ovšem baví jinde. V Belgii. Za 5 milionů eur ho vykoupil slavný Anderlecht, kde zanechal výraznou stopu před svým přestupem do Dortmundu legendární útočník Jan Koller. A právě příběh Kollera může být příkladem, jak se lze z belgického velkoklubu odrazit do některé z nejlepších lig.

Ale zpět k dvaadvacetileté naději. Ambros si o víkendu připsal první ligový start v novém dresu. V neděli odehrál celých 90 minut v utkání proti celku RAAL La Louvière a pomohl k výhře 2:1. Podle našich dat patřil mezi nejlepší hráče zápasu a vysloužil si známku 7,2.

Ještě předtím ale odehrál tři zápasy v kvalifikaci Evropské ligy. Na první gól či asistenci stále čeká, ovšem to, že hned třikrát byl v základní sestavě a dvakrát odehrál celé utkání, jasně napovídá, že se s ním v Anderlechtu počítá.

A jak se zdá podle sestřihu, který Anderlecht zveřejnil na sociálních sítích, Ambros si opravdu belgický klub podmaňuje. Technické finesy, kreativita, přihrávky. To vše skvěle ovládá. Od oficiálního účtu Anderlechtu si tak stihl za velmi krátkou dobu vysloužit přezdívku „maestro“. To vypovídá o mnohém.

Anderlecht jako skvělý odrazový můstek

Udělat díru do světa z Polska? Nic snadného. Ovšem Anderlecht? To je poněkud jiná adresa. Však nejen Jan Koller zamířil právě z tohoto belgického celku do jedné z nejlepších lig.

Z Anderlechtu zamířili do světa hráči jako Jérémy Doku, dnešní hvězda Manchesteru City, kterou tehdy vykoupilo Stade Rennes, či Youri Tielemans (do Monaka), Bart Verbruggen (do Brightonu), Nathan De Cat (do Hoffenheimu), Albert Sambi Lokonga (do Arsenalu), Romelu Lukaku (do Chelsea), Sergio Gómez (do Manchesteru City), Keisuke Goto (do Freiburgu) a šlo by pokračovat.

Některé přestupy jsou staré několik let, jiné jen pár let. Transfery z Anderlechtu mezi špičku ale nejsou ničím ojedinělým. A pokud bude Lukáš Ambros podávat dobré výkony, může si zajistit velmi zajímavý další krok v kariéře.

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

„Tohle je pro Slavii jen za žlutou?“ Ayaosi unikl červené a mezi fanoušky se rozjela debata o metru sudích

„Tohle je pro Slavii jen za žlutou?“ Ayaosi unikl červené a mezi fanoušky se rozjela debata o metru sudích

Lavička za 100 milionů. Africká posila zatím nedostala ve Slavii ani minutu

Lavička za 100 milionů. Africká posila zatím nedostala ve Slavii ani minutu

Čtyři góly a jasný vzkaz Chorému. Trpišovský musí rozseknout útočnické dilema

Čtyři góly a jasný vzkaz Chorému. Trpišovský musí rozseknout útočnické dilema

Mladá Boleslav už má náhradu za Macka, který posílil Spartu. K týmu se připojil bývalý hráč Interu Milán

Mladá Boleslav už má náhradu za Macka, který posílil Spartu. K týmu se připojil bývalý hráč Interu Milán

„On nemluví?“ Horníček při debutu za Newcastle nadchl jistotou, se stopery si ale nerozuměl

„On nemluví?“ Horníček při debutu za Newcastle nadchl jistotou, se stopery si ale nerozuměl