Chance Liga

Klapka vzpomíná na éru s Lafatou a hodnotí ligu: Slavia má titul na dosah, Kozel v Jablonci válí

Bývalý fotbalový záložník Filip Klapka odehrál v české nejvyšší soutěži přes dvě stovky zápasů, které rozložil v letech 2001 až 2013 do tří období: Hradec Králové, Jablonec a znovu Hradec Králové. Od letošního ledna je novým hlavním trenérem týmu žen pražské Slavie. Samozřejmě dál sleduje dění v mužském fotbale, v němž začínal i s trenérskou kariérou. Filip Klapka se zastavil především u Chance ligy v rozhovoru pro Ruik.cz.

Bývalý fotbalový záložník Filip Klapka odehrál v české nejvyšší soutěži přes dvě stovky zápasů, které rozložil v letech 2001 až 2013 do tří období: Hradec Králové, Jablonec a znovu Hradec Králové. Od letošního ledna je novým hlavním trenérem týmu žen pražské Slavie. Samozřejmě dál sleduje dění v mužském fotbale, v němž začínal i s trenérskou kariérou. Filip Klapka se zastavil především u Chance ligy v rozhovoru pro Ruik.cz.

  • Na severu Čech hrál Klapka například s Lafatou, Loučkou, Fukalem, Barankem a spol.
  • Vedli jej trenéři Petr Rada, Luboš Kozel a František Komňacký
  • Slavia Praha se po Lize mistrů soustředí na domácí ligu a pohár

Jak vzpomínáte na hráčské působení v FK Jablonec, s nímž jste vybojoval mj. i druhé místo v lize v roce 2010? Je to dosud vůbec nejlepší umístění jabloneckého celku v ligové soutěži v historii.

V Jablonci jsem strávil šest sezon, byla to pro mě výrazná fotbalová etapa. Za tu dobu mi tamější angažmá přirostlo k srdci. Rád si vybavuji týmy, jaké jsme tam tehdy měli. Vlastně se dá říci, že s některými hráči jsme pořád v kontaktu.

Těch kluků, se kterými jsem tam průběžně hrál, je opravdu mnoho – například David Lafata, Miroslav Baranek, Milan Fukal, Tomáš Čížek, Tomáš Necid, Tomáš Pekhart, Luboš Loučka, Jan Kovařík a třeba i Tomáš Jablonský, který je nyní mým asistentem u žen Slavie. A trenérem brankářek Slavie je jablonecká legenda Michal Špit. A tak bych mohl pokračovat.

Je známou skutečností, že jste v Jablonci zažil i úspěšné trenéry. Je to tak?

Přišel jsem za trenéra Petra Rady, pak tam byl Luboš Kozel a následně František Komňacký. Byť Luboš Kozel nevydržel dlouho, prakticky v Jablonci nastartoval svoji trenérskou kariéru a zkušenosti teď uplatňuje znovu na lavičce Jablonce. Byl jsem i u toho, když Jožka Weber, tehdejší lídr jablonecké sestavy, takříkajíc přeběhl z hráčské kabiny na post asistenta pana Komňackého.

Podle statistik jste odehrál svůj poslední ligový zápas za Hradec Králové v roce 2013. Řada vašich tehdejších spoluhráčů se prosazuje v lize i v současnosti, že?

Jen namátkou řeknu, že v brance tenkrát byl Tomáš Koubek, co je nyní v Liberci, obránce Tomáš Holeš je ve Slavii a Jaroslav Zelený ve Spartě. Všichni tři to dotáhli až do reprezentace, v níž jsou Holeš se Zeleným i v současnosti. Tehdy to byla moje druhá hradecká štace po návratu z Kazachstánu, kde jsme s týmem Tobol Kostanaj vyhráli tamní ligu.

Třebaže působíte momentálně v SK Slavia Praha na úseku ženského fotbalu, určitě si všímáte i dění v hlavním áčku Slavie, která vede po podzimu Chance ligu. Jak vidíte její šance na titul?

Slavia to má podle sedmibodového náskoku v čele tabulky dobře rozehrané. A byla na podzim v lize ve velké formě. Poté, co odehrají zbývající dva zápasy s Barcelonou a na Kypru v Lize mistrů, se může plně soustředit na domácí ligu, aby obhájila titul. A ještě je tady závěrečná fáze MOL Cupu, pohárové soutěže.

A jak na vás působí současný FK Jablonec, třetí tým tabulky?

Pro někoho je postavení v silné trojce překvapením, pro někoho ne. Z celkového hlediska je ale pro klub příjemné, jak se mu daří. Umístění odpovídá i kvalitě fotbalu a Luboš Kozel potvrzuje, že je skvělým trenérem.

Jak byste charakterizoval účinkování FC Hradec Králové mezi elitou?

Klub v létě využil situace, že se na Hradecko přestěhoval bývalý reprezentační kapitán Vladimír Darida. A že měl chuť vrátit se zpátky do ligy právě v hradeckém dresu. Myslím, že jeho přítomnost je jedním z faktorů, které charakterizují tamní mužstvo.

Se současným Hradcem jsou pro mě spojena především jména Vaška Pilaře a Adama Vlkanovy. Vím, že Viktoria Plzeň sebrala Hradci Toma Slončíka po návratu z hostování. S tím se asi počítalo. Ale překvapením je, že si Plzeň takříkajíc odkoupila Alexandra Sojku, který měl původně zůstat v Hradci na celou sezonu.

Zdroj: Autorský rozhovor

Email Icon
Reklama
Oblíbené