Angličanky ovládly EURO podruhé v řadě. Španělky padly až v penaltovém rozstřelu
Ženská anglická reprezentace dokázala obhájit evropský titul, když v letošním finále zdolala Španělsko 2:1 po penaltovém rozstřelu. Španělky v duelu sice vedly, ale střídající Chloe Kelly se stala hrdinkou, když zaznamenala asistenci u vyrovnání a poté proměnila rozhodující penaltu.

Ženská anglická reprezentace dokázala obhájit evropský titul, když v letošním finále zdolala Španělsko 2:1 po penaltovém rozstřelu. Španělky v duelu sice vedly, ale střídající Chloe Kelly se stala hrdinkou, když zaznamenala asistenci u vyrovnání a poté proměnila rozhodující penaltu.
- Angličanky zvítězily na Euru podruhé v řadě
- Španělky hrály své první evropské finále v historii, roli favoritek na vítězství však nepotvrdili
- Chloe Kelly rozhodla finálový souboj stejně jako před třemi lety s Německem
Španělky nakročily k evropskému triumfu lépe
Už po pár okamžicích hry se mohly radovat Angličanky, kdy se skvěle na straně uvolnila Alessia Russo a doběhla s míčem až do zakončení, při kterém však skvěle zasáhla Cata Coll. Následná dorážka Lauren James do odkryté brány trefila pouze bránící soupeřku.
Anglie se zpočátku duelu zdála být aktivnějším a lepším týmem, nicméně to byly Španělky, kdo se prosadil jako první. Rychlá kombinace vedla k centru, na nějž si naskočila Mariona Caldentey a ve 25. minutě poslala reprezentaci Španělska do vedení.
Tato branka Španělky povzbudila a po zbytek poločasu to byly ony, kdo určoval tempo hry. Angličanky se stáhly ke své bráně a svým soupeřkám pouze odolávaly. Vše změnil až odchod James ze hřiště pár minut před koncem první půle z důvodu zranění.
Na trávník vyběhla Chloe Kelly jako čerstvá náhradnice a její příchod povzbudil celý tým. Kelly se stala strůjkyní útočných akcí a Anglie stihla ještě párkrát do poločasového hvizdu zahrozit. Jedinou střelkyní však zůstala Caldentey a reprezentace se rozešly do šaten za stavu 1:0 pro Španělsko.
Snaživá Anglie rychle zdramatizovala celé utkání
Motivovaná Kelly neztratila ze svého elánu ani po začátku druhého poločasu, což Angličankám brzy přineslo radost. Španělky ze svého tempa polevily a v 57. minutě byli fanoušci svědci vyrovnání. Kelly nacentrovala z levé strany a k hlavičce se dostala Russo, které se podařilo namířit přesně k tyči a zdramatizovat utkání.
Ukazatel skóre značil výsledek 1:1 a obě reprezentace se hnaly za vstřelením rozhodující branky. Hra se otevřela a fanoušci byli svědky šancí na obou stranách.
V 74. minutě se ukázala střídající Claudia Pina ve skvělém světle. Obdržela přihrávku na hranici vápna a podařilo se jí projít mezi několika protihráčkami až k zakončení. Její pokus z úhlu však dokázala zneškodnit Hannah Hampton.
Závěrečné minuty patřily spíše Španělkám, ale další výrazné střelecké pokusy se nenašly. Základní hrací doba tak neurčila, která země se stanou královnou evropského fotbalu, a za stavu 1:1 se šlo do prodloužení.
Vyrovnané utkání rozhodovaly až penalty
Oba semifinálové duely se rozhodovaly až po 90 minutách hry, takže začátek prodloužení nebyl pro žádnou z reprezentací novinkou. Angličanky prodlužovaly na turnaji dokonce dvakrát, a tak menší výhodu mohly mít na své straně Španělky, co se týkalo kondice.
Zpočátku třetí fáze hry to tak opravdu vypadalo. Španělky byly více na míči, ale k větší příležitosti se nedokázaly propracovat.
Velká šance se objevila až ve 106. minutě. Pina se odhodlala k ráně zpoza vápna a její pokus nebyl vůbec špatně myšlen. Tvrdou ránu poslala mezi nohama soupeřky, což Hampton neviděla, ovšem zasahovat nemusela, neboť míč proletěl vedle tyče.
Vyrovnané utkání dokráčelo až k penaltovému rozstřelu. Angličanky ve čtvrtfinále zdolaly Švédky právě až po penaltách, nicméně ze sedmi kopaných sérií se v jejich týmu našly jen tři úspěšné střelkyně.
Nehezkou bilanci zhoršila Bethany Mead, jež sice svůj pokus proměnila, ale podklouzla a zaznamenala tak dvojdotek. Při opakované penaltě neuspěla, když ji Coll vychytala. Španělky po první sérii vedly 1:0, ale následující dvě penalty neproměnily a Angličanky otočily na 2:1.
Ve čtvrté sérii neuspěla Leah Williamsons, kapitánka Anglie, když ji Coll vychytala, vyrovnání však odmítla Salma Paralluelo, která jako jediná střelkyně netrefila branku. V páté sérii mohla rozhodnout Kelly, jež poslala míč prudce pod břevno a Angličanky mohly slavit.
Střídající Kelly tedy nejprve svou asistencí přispěla k vyrovnaní a v penaltovém rozstřelu proměnila poslední kop. Anglie tak zvítězila nad Španělskem 2:1 a obhájkyně titulu z roku 2022 byly korunovány šampionkami Evropy znovu. Kelly zavzpomínala na minulý šampionát, kdy se stala také střelkyní zlatého gólu, rozhodla finále s Německem v prodloužení.
Zdroj: Autorský článek
-

HokejPřestupové spekulace podle BKT: Stránský je už jistota, Nestrašil do Vítkovic. Chystají se i další změny
-

BundesligaPřijde Sparta o Kuchtu? Zájem má věhlasný celek z Německa
-

FotbalŠulc přepsal dějiny Ligue 1. Dokázal to, co nesvedli Baroš ani Koller
-

TenisStart Australian Open: Okouzlující Raducanu a osm Češek ve druhém kole




