Živé výsledky
  • STU
    STU
    HEA
    HEA
  • KLA
    KLA
    ZAL
    ZAL
  • Vik
    Vik
    HAP
    HAP
  • LAR
    LAR
    CRV
    CRV
  • TBI
    TBI
    SLO
    SLO
  • ARA
    ARA
    SHR
    SHR
  • SAB
    SAB
    KUP
    KUP
  • MJA
    MJA
    LRI
    LRI
  • GOT
    GOT
    LEV
    LEV
  • AGF
    AGF
    POZ
    POZ
  • FLO
    FLO
    DRT
    DRT
  • FEN
    FEN
    ZAB
    ZAB
  • THU
    THU
    DIN
    DIN
  • BIS
    BIS
    GYO
    GYO
  • CAM
    CAM
    BAH
    BAH
  • NEF
    NEF
    BUD
    BUD
  • ATH
    ATH
    ZFK
    ZFK
  • GLT
    GLT
    RIG
    RIG
  • KLA
    KLA
    Lud
    Lud
  • MIT
    MIT
    Zim
    Zim

Johnny Cash českého fotbalu má 50 let. Vše nejlepší, Pavle Horváthe

Johnny Cash českého fotbalu má 50 let. Vše nejlepší, Pavle Horváthe
Foto: FC Viktoria Plzeň

Jsou fotbalisté, kteří během kariéry nasbírají mnoho ocenění, dají za reprezentaci třicet nebo víc gólů, a stejně si je pět roků po konci kariéry nepamatujete. A pak jsou hráči, kteří se nedostanou nikdy na žádný šampionát, brázdí jen ligové trávníky – a zná je i ten, co fotbal vůbec nesleduje. Pavel Horváth se řadí do té druhé skupiny. Včera oslavil své 50. narozeniny.

Jeho vana byla terčem posměchu

Horváth rozhodně patřil k české fotbalové extratřídě – jako jeden z mála si zahrál za všechny tři top týmy – Spartu, Slavii i Plzeň. Jen v tom reprezentačním týmu se nikdy neprosadil. Sám to vysvětluje s humorem jemu vlastním, že nikdy nenašli trenky, do kterých by se vešel. Skutečnost je prozaičtější – Horváth byl střední záložník a trefil se zrovna do doby, kdy tento post v reprezentaci hájili buďto Pavel Nedvěd, nebo Tomáš Rosický. Anebo ještě Patrik Berger, Jaroslav Plašil nebo Marek Matějovský. Zkuste se přes tuhle konkurenci prosadit.

Zvláště když máte tak nefotbalovou figuru – 178 výšky, 81 – někdy až 86 kg – váhy. Jeho vana byla v době jeho kariéry terčem posměchu. Ale přesto měl Horváth v době své kariéry vždy mnohem více příznivců než odpůrců. Těm, co fotbal tolik nesledují, byl tento usměvavý zavalitý chasník s předkusem mezi řadou nagelovaných štíhlých atletů sympatický už od pohledu. Ostatně, v soutěžích Superstar také každý rok potkáváme stovky mladých talentů s dokonalým hlasem a bezchybným frázováním, a stejně si mnoho lidí raději pustí písničky Johnnyho Cashe, jehož hlasový projev připomíná víc mluvu než zpěv.

Johnny Cash mačkal jen tři akordy, a dokázal z toho vykouzlit hit. Horváthovi stačily tyto tři fotbalové akordy – dokonalá technika, přehled o hře, milimetrově přesné přihrávky. Od honění se byli na hřiště jiní, Horváth jim to jen ze středu hřiště rozdával balony. Tak jako Michael Laudrup, Guti nebo Andrea Pirlo.

Jak byl dlouhověký jako fotbalista, tak bude dlouhověký i jako šoumen

Na hřišti nakonec Horváth zůstal až do vysokého věku – kariéru končil po čtyřicítce. Mimochodem, v poslední sezóně získal s Plzní mistrovský titul.

Podobně dlouhověký bude Horváth i ve své nynější roli – fotbalového experta a glosátora, návštěvníka řady fotbalových diskuzí. Kromě fotbalového talentu má dar smyslu pro humor. Horváthovy vtipy jsou sice občas infantilní, ale pohotové a osobité. Asi žádný český fotbalista nedokáže držet humornou notu s takovým kalibrem, jakým je Karel Šíp. Díl Všechnopárty, kde hosty tohoto moderátora byli Horváth a písničkář Michal Horák, patří k nejlepším v archívu tohoto pořadu.

A když už byla tolikrát řeč o písních a muzice, musíme na závěr ještě říci, že Pavel Horváth docela hezky zpívá. Jeho oblíbeným interpretem je Petr Janda. Takto spolu zazpívali na galavečeru T-Mobile Fotbalista roku 2013. Úplně stejnou píseň tato dvojice vystřihla včera, na Horváthově oficiální oslavě.

RUIK posílá přání všeho nejlepšího.

Zdroj: autorský článek

ŠTÍTKY:

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Zvrat na Letné! Sparta po nepovedené přípravě jedná, z Polska chce přivést gólové monstrum

Zvrat na Letné! Sparta po nepovedené přípravě jedná, z Polska chce přivést gólové monstrum

Vystřízlivění na Letné: Fanoušci Sparty vzdávají Ligu mistrů. Tohle Rosického probudí, zní sítěmi

Vystřízlivění na Letné: Fanoušci Sparty vzdávají Ligu mistrů. Tohle Rosického probudí, zní sítěmi

Rodri, klobouk dolů! Zlatý míč za MS 2026 však měl dostat někdo jiný

Rodri, klobouk dolů! Zlatý míč za MS 2026 však měl dostat někdo jiný

„Vypadni ze záběru!“ Trump se nacpal k oslavám mistrů světa, fotbaloví fanoušci zuří

„Vypadni ze záběru!“ Trump se nacpal k oslavám mistrů světa, fotbaloví fanoušci zuří

Sparta odhalila ceny lístků na Lyon. Fanoušci jsou v údivu: Chcete vydělat na posily?

Sparta odhalila ceny lístků na Lyon. Fanoušci jsou v údivu: Chcete vydělat na posily?