Živé výsledky
  • KAI
    KAI
    AND
    AND
  • INT
    INT
    CPH
    CPH
  • JAG
    JAG
    TBI
    TBI
  • MJA
    MJA
    RBS
    RBS
  • LRI
    LRI
    LAR
    LAR
  • KLA
    KLA
    RIG
    RIG
  • EGN
    EGN
    LIL
    LIL
  • POZ
    POZ
    THU
    THU
  • CRA
    CRA
    ARA
    ARA
  • NOR
    NOR
    STG
    STG
  • BES
    BES
    ZAL
    ZAL
  • TRA
    TRA
    FER
    FER
  • TRO
    TRO
    BHA
    BHA
  • MID
    MID
    RIJ
    RIJ
  • PAO
    PAO
    BRA
    BRA
  • FAY
    FAY
    HIL
    HIL
  • Vik
    Vik
    BOR
    BOR
  • OFI
    OFI
    SOF
    SOF
  • ZAB
    ZAB
    MON
    MON
  • TWE
    TWE
    QAR
    QAR

Okénko minulosti: Císařovna prožila derby na obou stranách – na hřišti i na lavičce

Okénko minulosti: Císařovna prožila derby na obou stranách – na hřišti i na lavičce
Cisarovna_fotbalu_eva haniakova

Přes dvacet let vyztužovala obranu Slavie Praha Exico, nejlepšího ženského československého týmu ve druhé polovině minulého století. Nyní už dvacet let vychovává své nástupkyně ve Spartě Praha. Eva Hanikaová prožila slavné derby dvou nesmiřitelných pražských rivalů na obou stranách. Na hřišti v červenobílé barvě, na lavičce v rudé.

Derby je svátek, největší domácí fotbalová událost. Ovšem ve fotbale mužů. Platí to i u žen? Císařovna Eva Haniaková ve svém životopisu potvrzuje, že také. Nastupovala na stoperu za Slavii, která vládla československé scéně tvrdou a nesmlouvavou dominancí. Ale derby zvonila.

V knize je jim pochopitelně věnována značná pozornost.

Proti jiným týmům to bylo jen o tom, kolik jim nastřílíme gólů,“ prohlašuje slávistická útočnice Věra Dlouhá. „Ale zápasy se Spartou byly často o jedné přesné trefě,“ poukazuje na vypjaté souboje.

Sparta, tedy její výběr žen, na konci 60. let minulého století nebyla tradičnímu sokovi vyrovnaným protivníkem. „Ale rivalita tam byla vždycky,“ upozorňuje Haniaková. „V žácích, dorostu, tedy i u nás,“ převádí ji do druhého gendrového prostředí.

„Byly to souboje tvrdé, ale nebyly jsme nepřátelé. Vždyť jsme se pak setkávaly v reprezentačním týmu,“ nepřenáší nevraživost mimo hřiště.

A vzbouzela i náležitou fanouškovskou pozornost. I v ženském podání.

Každé derby diváky láká, fanoušci po nich přímo prahnou. „Často nás dávali v Edenu na hlavní stadion, na trávu, to samé na Letné. Také tam jsme vybíhaly před plné ochozy,“ vzpomíná slávistická kapitánka. Pokřiky, urážlivá vyjádření či dokonce oplzlosti si však nevybavuje. „Diváci se k nám chovali slušně,“ zdůrazňuje.

Nejen na Spartě, ve starém Edenu okupovali dřevěnou tribunu pamatující triumfy z první republiky velice nároční fanoušci zvaní žabáci. „Soudce ven, soudce ven,“ znělo jejich tradiční skandování.

Hráči A mužstva při sebemenší chybě či zaváhání dostávali nálepku darebáci. „K nám se chovali velice vstřícně, čekali na nás a všechno rádi probírali. Ale asi to bylo tím, že ženský fotbal byl spíš atrakcí než předmětem klubových svárů,“ připouští.

Na které derby nejraději vzpomíná? „Žádné mi nenaskakuje,“ loví marně v paměti. „Asi to bylo i tím, že my pořád vyhrávaly, dobývaly tituly, Sparta pro nás nebyla velkou konkurencí,“ domnívá se.

Skutečnou rivalitu poznala, až když po jedenadvaceti letech v dresu sešívaných a zahraničním angažmá v Rakousku přešla jako trenérka do Sparty. „Ale v pozici hráčky jsme jasně Spartu přehrávaly,“ opakuje.

Takové a další příběhy najde čtenář v knize Císařovna fotbalu Eva Haniaková, která vychází v nakladatelství Epocha.

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Plzeň chce zpátky Chorého! Viktoria extrémně tlačí na jeho návrat, říká exsparťan Juliš

Plzeň chce zpátky Chorého! Viktoria extrémně tlačí na jeho návrat, říká exsparťan Juliš

Historický přestup! Artis Brno rozbil prasátko a kupuje hvězdu budoucnosti ze Slavie

Historický přestup! Artis Brno rozbil prasátko a kupuje hvězdu budoucnosti ze Slavie

Nabídka z Brazílie je lákavá. Preciado mě přemlouvá, přiznal Mercado možný odchod ze Sparty

Nabídka z Brazílie je lákavá. Preciado mě přemlouvá, přiznal Mercado možný odchod ze Sparty

Slavia za něj dala miliony, teď balí kufry. Sanyang má namířeno do Turecka

Slavia za něj dala miliony, teď balí kufry. Sanyang má namířeno do Turecka

Přeplněná Slavia. Trpišovský musí škrtat, na odchodu jsou další tři hráči

Přeplněná Slavia. Trpišovský musí škrtat, na odchodu jsou další tři hráči