Živé výsledky
  • TRI
    TRI
    UST
    UST
  • HCK
    HCK
    HAL
    HAL
  • SAM
    SAM
    GOZ
    GOZ
  • CAR
    CAR
    Wre
    Wre
  • DEP
    DEP
    ELC
    ELC
  • INT
    INT
    REM
    REM
  • SHH
    SHH
    BEI
    BEI
  • BRO
    BRO
    HER
    HER
  • FEN
    FEN
    LYO
    LYO
  • LEV
    LEV
    AEK
    AEK
  • DIN
    DIN
    Vik
    Vik
  • SHA
    SHA
    DAL
    DAL
  • KOZ
    KOZ
    SLA
    SLA
  • SLO
    SLO
    CEL
    CEL
  • HAP
    HAP
    SAB
    SAB
  • ATM
    ATM
    MAL
    MAL
  • NEC
    NEC
    BOD
    BOD
  • CEL
    CEL
    LNZ
    LNZ
  • CLB
    CLB
    MTL
    MTL
  • CIN
    CIN
    NYC
    NYC

Okénko minulosti: Josef Silný – kanonýr mnoha premiér

Okénko minulosti: Josef Silný – kanonýr mnoha premiér
Zdroj: Pixabay

V Kroměříži se ve slavnostní náladě sešel Klub ligových kanonýrů týdeníku Gól, tedy hráči, kteří v nejvyšší soutěži doma či v zahraničí dosáhli minimálně na sto gólových zásahů. Nechyběli ani slovenští zástupci, ostatně český fotbal psal s nimi sedmdesátiletou historii. Všichni uctili památku Josefa Silného, borce, jenž bořil hranice.

Obávaný kroměřížský střelec by se v lednu dožil 120 let. Při setkání kanonýrů bylo jeho výročí uctěno tím, že se po něm přejmenoval stadion. „Každé město by si mělo vážit osobností, které v nějakém oboru něco dokázaly,“ zhodnotil přínos rodáka starosta města Jaroslav Němec.

„Josef Silný svým fotbalovým umem bavil nejen celé tehdejší Československo, ale díky startům v reprezentaci i angažmá v zahraničí celý svět,“ upozornil na jeho kariéru. „Je pro mě velkou ctí, že stadion v Kroměříži ponese jméno Jožky Silného,“ přiznal Němec.

Věděl, co místní rodák dokázal.

V roce 1925 vznikla československá profesionální liga a bodrý Hanák se přesunul do Prahy, kde oblékl dres Slavie Praha. Lákala ho i Sparta, oba slavné pražské kluby o jeho góly hodně stály, ale slávisté byli pohotovější, vyfoukli ho věčnému rivalovi pod nosem.

Slavia vedená kultovním skotským trenérem Johnem Maddenem dobyla premiérový titul, Silný se na něm podílel osmi zásahy.

Rudý dres ovšem také oblékl. Když se Sparta v roce 1926 chystala na velký zájezd do Spojených států amerických, vykoupila ho ze Slavie za tehdy rekordní sumu 60 tisíc korun. Šlo o pět procent ročního rozpočtu klubu, který činil milion a dvě stě tisíc korun.

Se Spartou Praha se stal vítězem prvního ročníku Středoevropského poháru v roce 1927, nejhodnotnější klubové soutěže kontinentu v předválečném období. S pěti góly byl i nejlepší střelec, ve finále proti rakouskému Rapidu Vídeň se v domácím střetnutí na Letné trefil dvakrát (6:2), v odvetě na stadionu Hohe Warte snižoval porážku na 1:2.

V témže roce se v rudém dresu dočkal i mistrovského titulu, další přidal v ročníku 1931/1932, sparťanské fotbalisty vedl pro změnu jiný skotský kouč John Dick. Silný se stal prvním, kdo slavil ligový triumf v dresu obou tehdy letenských klubů.

Pondělí 17. října 1932 byl pro československou nejvyšší soutěž hodně významný den, třebaže to nikdo v té době netušil. Sparťanský útočník překonal v derby se Slavií slavného Františka Pláničku a stal se prvním hráčem, kterému se podařilo dosáhnout sta gólů.

To se však dozvěděl až v roce 1972, kdy týdeník Gól založil Klub ligových kanonýrů. Hanácký šutér obdržel odznak č. 13, rozdělovaly se podle počtu zásahů.

Do kroniky československého fotbalu se zapsal i jako první legionář, který se zúčastnil mistrovství světa. Šampionát v roce 1934 v Itálii byl pro československý výběr velice úspěšný, ´Zlatí hoši´ došli až do finále, kde podlehli domácím hráčům 1:2 až v prodloužení.

Silný, který v té době oblékal dres francouzského Olympiue Nîmes, vedl útočnou řadu jen v prvním duelu v osmifinále proti Rumunsku (2:1), v dalších zápasech dostal přednost slávista Jiří Sobotka.

Šlo o jeho jubilejní 50. start v reprezentačním týmu, první si připsal v roce 1925, kdy se premiérovým gólem podílel na demolici Jugoslávie 7:0. Skóroval tedy při debutu i při loučení. Takový byl hanácký útočník Josef Silný.

Zdroj: Klub ligových kanonýrů

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Hvězdné manýry v Plzni. Trenér Hyský veřejně zpražil Sojku a vzkázal mu, ať zkrotí ego

Hvězdné manýry v Plzni. Trenér Hyský veřejně zpražil Sojku a vzkázal mu, ať zkrotí ego

Trpišovského tah, který potopil ofenzivu. Fanoušci Slavie po ztrátě v Liberci kritizují Schranze

Trpišovského tah, který potopil ofenzivu. Fanoušci Slavie po ztrátě v Liberci kritizují Schranze

Obří posila za 19 milionů. Jablonec hlásí novou akvizici do útoku

Obří posila za 19 milionů. Jablonec hlásí novou akvizici do útoku

Další bude Ekpai? Rosický je pod palbou kritiky za podpis Juráska

Další bude Ekpai? Rosický je pod palbou kritiky za podpis Juráska