Živé výsledky
  • LEG
    LEG
    RAD
    RAD
  • GAL
    GAL
    Cor
    Cor
  • CER
    CER
    STV
    STV
  • Wol
    Wol
    BLA
    BLA
  • NER
    NER
    JAB
    JAB
  • ARI
    ARI
    POV
    POV
  • Vel
    Vel
    ZAP
    ZAP
  • CHR
    CHR
    VAR
    VAR
  • FUR
    FUR
    NUR
    NUR
  • LIA
    LIA
    SHE
    SHE
  • HER
    HER
    HEI
    HEI
  • VfL
    VfL
    MAG
    MAG
  • BOL
    BOL
    PRE
    PRE
  • Zhe
    Zhe
    RON
    RON
  • TIA
    TIA
    BEI
    BEI
  • SHH
    SHH
    HEN
    HEN
  • Yun
    Yun
    DAL
    DAL
  • RED
    RED
    MLB
    MLB
  • Zag
    Zag
    WRO
    WRO
  • MJA
    MJA
    SIR
    SIR

Svědíkovo Slovácko se v tichosti dere do Evropy. Příběh trenéra, který se oklepal i po opakované křivdě

Když přicházel v roce 2018 Martin Svědík do Slovácka, nikdo tomu nevěnoval příliš velkou pozornost. Do průměrného ligového týmu přicházel trenér z druholigové Jihlavy, ti co však znají historii a práci Martina Svědíka, tušili, že v Uherském Hradišti dokáže odvést kus práce. Ani ti nejoptimističtější však pravděpodobně netušili, že Slovácko doskáče až na třetí místo a bude reálně bojovat o poháry.

Zdroj: 1. FC Slovácko

Martin Svědík už si za svou kariéru prošel několika tvrdými zkouškami, proto kdo ho dobře zná, mu momentální úspěch přeje z celého srdce. Na české scéně totiž není moc trenérů, kteří by si ho zasloužili víc.

Svědík načínal trenérskou kariéru v Pardubicích, které vytáhl až do druhé ligy. Po sezóně 2012/13 se stal trenérem Baníku Ostrava, kde dříve působil i jako hráč.

Baník po letech vyvedl ze sestupového pásma, v ročníku 14/15 se po podzimu nacházel na pátém místě s minimální ztrátou na pohárová umístění. V zimě tak dostal příjemný „bonus“ jménem vyhazov.

Nikdo tenkrát nechápal, co se stalo, proč byl Svědík vyhozen, Baník na tom byl v tabulce nejlépe od roku 2009. Zákulisní informace hovořili o tom, že tehdejší šéf klubu Petr Šafarčík měl s trenérem osobní problém.

Fanoušci se bouřili, za Martina Svědíka se postavili, nebylo to však nic platné. Po jeho vyhazovu to šlo s Baníkem z kopce a zastavil se nakonec až v druhé lize.

Po této křivdě se Svědík oklepal a nabíral zkušenosti v reprezentaci. Jako hlavní trenér převzal reprezentaci U20, jako asistent také působil u výběru U17.

Pak už nastal čas na návrat do ligového fotbalu a 1. ledna 2017 se ujmul jako hlavní trenér Mladé Boleslavi. Středočeši skončili na krásném čtvrtém místě, už v červnu se však novým trenérem stal Dušan Uhrin. Aniž by Martin Svědík byl vyhozen.

Byl pouze odsunut na roli asistenta trenéra, v praxi to z něj udělalo Uhrinova „pomocníka“ bez žádných pravomocí. Na této velmi nedůstojné pozici logicky nevydržel a později v klubu skončil.

V lednu 2018 se stal hlavním trenérem Vysočiny Jihlava, kterou sice na jaře už zachránit nedokázal, ovšem během podzimu s ní udělal takový kus práce, že ještě v listopadu téhož roku ho angažovalo Slovácko.

A po počáteční aklimatizaci to začíná v Uherském Hradišti pořádně rozjíždět. Slovácko vytáhl na třetí místo tabulky, pokud vyhraje dohrávaný zápas, na druhou Spartu mu budou scházet pouhé 4 body.

V totální tichosti tak stoupá tabulkou dál, nikdo Slovácku příliš velkou pozornost nevěnuje. 46letý kouč však vytvořil šlapající celek, který kromě výsledků předvádí i velmi dobrou hru.

Momentálně se společně se Slavií pyšní nejlepší formou v lize, z posledních pěti zápasů se Slovácko čtyřikrát radovalo z výhry, jednou přišla na řadu dělba bodů. V součtu s podzimem neprohrálo už 8 zápasů.

Naposledy si poradilo s Příbramí, ačkoli hrálo od 11. minuty v deseti bez vyloučeného Navrátila. Celek Pavla Horvátha porazilo 4:1 a odvezlo si cennou výhru.

A proč to Slovácku tak šlape? Martin Svědík je naprosto férový, rovný, čistý a spravedlivý nejenom trenér, ale především člověk. V týmu nastavil dobrou atmosféru, hráči jeho filozofii věří a navenek působí jako tým.

Ačkoli šly spekulace, že o jeho služby měla zájem Plzeň či Sparta, Svědík podepsal v Uherském Hradišti smlouvu do roku 2023. Pokud však bude pokračovat takto dál, přestup na prestižnější adresu ho jistě nemine.

Zdroj: livesport.cz

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Fenomenální Schick! Čtyři góly za pár minut, v přípravě Leverkusenu září

Fenomenální Schick! Čtyři góly za pár minut, v přípravě Leverkusenu září

Rosický přišel o rozum. Jurásek je pořád zraněný a Slavií nechtěný, reagují sparťané na posilu

Rosický přišel o rozum. Jurásek je pořád zraněný a Slavií nechtěný, reagují sparťané na posilu

Líný a největší zklamání. Chybět nám nebude, hodnotí Juráskův odchod fanoušci Norwiche

Líný a největší zklamání. Chybět nám nebude, hodnotí Juráskův odchod fanoušci Norwiche

Přestupová bomba budí zlou krev. Slávisté ničí Juráskovi Instagram ještě před přesunem do Sparty

Přestupová bomba budí zlou krev. Slávisté ničí Juráskovi Instagram ještě před přesunem do Sparty

Přestupová bomba na Letné. Bývalý slávista Matěj Jurásek prchá z Anglie do Sparty

Přestupová bomba na Letné. Bývalý slávista Matěj Jurásek prchá z Anglie do Sparty