Reklama

5 nejúspěšnějších týmů v historii mistrovství Evropy

EURO 2020 (2021) už je za necelé dva týdny tady a fotbalové reprezentace si tak dělají zálusk na zisk slavné stříbrné trofeje. Ambice jsou u těch největších evropských gigantů jistě obrovské, která mužstva ovšem patří mezi ta vůbec nejúspěšnější v historii Eura?

Zdroj: Ik ben groot, CC BY-SA 4.0

Rusko (Sovětský svaz) – 1 titul

Historické úspěchy ruského fotbalu jsou zaznamenány především v dobách existence tehdejšího Sovětského svazu. Titul evropských šampionů získali v roce 1960. Daleko prvenství nebyly Rusové ani v letech 1946, 1972 a 1988, kdy na šampionátu skončili druzí.

Portugalsko – 1 titul

Jediný zisk titulu mistrů Evropy si nejspíše současní fotbalový fanoušci pamatují ještě čerstvě. Došlo k němu na posledním šampionátu 2016, konaném ve Francii. Tehdy Portugalci porazili právě domácí Francii 1:0.

K nejvyššímu úspěchu sahali Portugalci už na domácím šampionátu v roce 2004, kde ovšem senzačně podlehli outsiderům z Řecka. Titul evropských šampionů si jednou vezli domů i výběry Dánska, Řecka, Itálie, Nizozemska a také tehdejšího Československa.

Francie – 2 tituly

Francouzská fotbalová reprezentace zažila jednu ze svých zlatých ér pod vedením kapitána Zinedina Zidanea. Ten své mužstvo dovedl k titulu na Euru 2000 a dokonce i vítězství na mistrovství světa 1998. Před nástupem této generace získali Francouzi mistrovský titul na evropském šampionátu v roce 1984.

Na nadcházejícím turnaji budou mít jistě Les Bleus velké ambice, jelikož do něj budou vstupovat v pozici současných mistrů světa.

Španělsko – 3 tituly

Španělé patří již dlouhodobě mezi fotbalové velmoci a stabilně si toto postavení udržují. Společně s Německem má španělská reprezentace na kontě nejvíce titulů pro evropské šampiony, konkrétně hned 3.

Úspěchy se dostavily na šampionátech v letech 1964, 2008 a 2012. Španělsko tak patří mezi jedinou zemi historie, jenž dokázala prvenství ne Euru obhájit. V roce 2010 k tomu navíc přidali titul mistrů světa ze světového šampionátu v Jihoafrické republice.

Německo – 3 tituly

Naši západní sousedi, přezdívaní der Manschaft, se společně se Španělskem dělí o pomyslnou první příčku, co se počtu mistrovských titulů na Euru týče. Reprezentace za svou dlouholetou historii získala 3krát nejen titul evropských šampionů, ale i mistrů světa!

Svou velkolepou pověst ovšem nepotvrdili na mistrovství světa 2018 v Rusku, kde se s turnajem loučili už ve skupině. Stejný osud potkal i Španěly, kteří též po mistrovském titulu opouštěli turnaj v Brazílii už po dokončení prvních 3 duelů.

Zdroj: Transfermarkt, Bleachrreport, Fotballhistory

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Potřebujeme, mít druhého útočníka vedle Schicka se schopnostmi střelce, říká někdejší asistent Brucknera

Sám moc dobře ví jaké to je vést úspěšný nároďák. Miroslav Jirkal dělal v reprezentaci asistenta legendárnímu Karlu Brucknerovi a nyní si užívá úspěšnou jízdu České republiky na mistrovství Evropy.

Liverpool zintenzivňuje zájem o Adama Hložka, přestupová částka by byla rekordní

Adam Hložek je jedním z nejzajímavějších hráčů, které česká nejvyšší soutěž nabízí. Ve svých osmnácti letech je tahounem Sparty a není tak divu, že se o něj zajímají světové kluby.

Mladá Boleslav posiluje, získala obránce ze Sparty i Slavie

Letošní horrorový ročník, kdy Mladá Boleslav hrála o záchranu, nechce ve středočeském klubu nikdo opakovat. Proto se musí kádr vhodně doplnit, vyztužit obranu tak přichází hráči Sparty i Slavie.
Reklama