Spojte se s námi


Fotbal

10 nejstarších fotbalových klubů v Evropě

Rozeznat nejstarší fotbalové kluby v Evropě není určitě jednoduchá záležitost. Jednotlivé zdroje se liší ve svých žebříčcích, a ne vždy jsou dochovány jasné důkazy o založení konkrétních klubů.

Publikováno

dne

Rozeznat nejstarší fotbalové kluby v Evropě není určitě jednoduchá záležitost. Jednotlivé zdroje se liší ve svých žebříčcích, a ne vždy jsou dochovány jasné důkazy o založení konkrétních klubů.

Zdroj: The Sun, CC BY-SA 3.0

Dalším problémem je to, že některé fotbalové kluby založené v 19. století původně nevznikly kvůli fotbalu. Často šlo o rugby, kriket nebo dokonce o gymnastiku. Dále můžeme najít kluby jako Cambridge University, které se v uváděném roce založení liší s údaji jiných organizací.

Především v Anglii, odkud pochází většina nejstarších fotbalových klubů, je tradice a stáří klubů poměrně prestižní ukazatel.

V tomto článku budou představeny kluby, které s největší pravděpodobností opravdu mohou v tomto žebříčku figurovat. Jak již ale bylo zmíněno, různé zdroje Vám mohou nabídnout různé informace.

10) Wrexham AFC – 1864

Zcela pravděpodobně je desátým nejstarším klubem Evropy Wrexham AFC. Byl založen pouze jeden rok po sepsání pravidel fotbalu Fotbalovou asociací. Jak se píše na oficiálních stránkách klubu, nejde o ledajaký klub. Výjimečný je také tím, že na rozdíl od většiny klubů nepochází z Anglie, nýbrž ze sousedního Walesu.

Wrexham AFC se nachází ve stejnojmenném městě, ve kterém žije přibližně 60 000 obyvatel. Momentálně klub hraje pátou nejvyšší soutěž Vanarama National League.

9) Civil Service FC – 1863

Civil Service Football Club je jediným a stále existujícím amatérským klubem, který byl u zrodu Fotbalové asociace roku 1863. Tento klub stál u samotného zrodu organizovaného fotbalu v Anglii a účastnil se i vůbec prvního turnaje pod záštitou FA, který nesl název FA Challenge Cup v sezóně 1871/72.

Klub se nachází v Londýně v části zvané Chiswick. Momentálně hájí své barvy v Southern Amateur League.

8) Royal Engineers Association AFC – 1863

Na osmém místě jsou takzvaní „Sappers“. Tento amatérský klub skládající se z členů Britské armády dominoval anglickému fotbalu v 70. letech 19. století. V tomto časovém období byl čtyřikrát ve finále FA Cupu a jednou se mu povedlo tuto slavnou trofej získat.

7) Stoke City FC – 1863

Bezpochyby jeden z nejikoničtějších klubů anglického fotbalu. Stoke je dodnes profesionálním týmem, který dlouhá léta působil v nejvyšší Premier League. Hrdý klub nazývaný „Hrnčíři“ je podle jejich oficiálních webových stránek nejstarší profesionální klub světa. Své o tom má ale co říct Crystal Palace FC a Notts County.

Klub sídlící ve městě Stoke-on-Trent se nyní pohybuje v EFL Championship, tedy druhé nejvyšší anglické soutěži. Své zápasy hraje na Bet365 Stadium, který má kapacitu přes 30 000 míst.

6) Notts County FC – 1862

Tradiční anglický klub z Nottinghamu na svých webových stránkách uvádí, stejně tak jako Stoke City FC, že jsou nejstarším profesionálním klubem na světě.

Vzhledem k tomu, že jsou doložené informace o vzniku Notts County z roku 1862, což je o rok dříve než Stoke City FC, neměl by to být žádný hlavolam.

Rozdíl mezi kluby je takový, že Stoke City hraje v plně profesionální lize. Notts County FC hájí své barvy v National League a 5. nejvyšší soutěž není považována za zcela profesionální, protože některé kluby jsou označovány za poloprofesionální.

Nakonec asi tedy záleží na každém, jak si tento spor vyhodnotí. Důležité ale je, že se oba kluby enormně podílely na vzniku tohoto úžasného sportu a jeho pravidel.

5) Crystal Palace FC – 1861

S Crystal Palace přichází další kontroverze a domněnky. Je totiž již třetím klubem v našem žebříčku, který se považuje za nejstarší profesionální fotbalový klub na světě. Až do první poloviny loňského roku se jeho vznik datoval na rok 1905.

V roce 2020 vyšlo na světlo světa zjištění, že napůl kriketový a napůl fotbalový tým Crystal Palace byl založen roku 1861 a o rok později již odehrál svůj první oficiální fotbalový zápas. I přesto, že byl londýnský klub jeden z průkopníků organizovaného fotbalu, přestal po roce 1875 skoro na dvě dekády úplně hrát.

Znovuzaložení klubu se fanoušci dočkali v roce 1905 a od té doby působí v Anglii jako profesionální fotbalové uskupení. V současnosti působí v Premier League.

4) Worksop Town FC – 1861

„Čtvrtý nejstarší fotbalový klub světa“, jak o sobě klub píše na webových stránkách. Oficiálně by ve světovém žebříčku obsadil spíše místo páté. Před něj by se totiž dostal klub z hlavního města Peru, Lima CFC.

160 let starý klub dnes ve svých žlutých dresech hraje v Northern Premier League South East Division. Pro představu se jedná o sedmou, respektive osmou nejvyšší soutěž v Anglii.

3) Hallam FC – 1860

Třetí nejstarší klub Evropy má sídlo ve městě Sheffield. Ve své historii se však může pyšnit jedním prvenstvím. Dodnes totiž hraje na stadionu Sandygate Road, který je oficiálně uznáván jako nejstarší fotbalové hřiště na světě.

První zápas odehrál klub proti městskému rivalovi Sheffield FC, a to ve stejný rok svého založení. Dnes působí v polo profesionální Northern Counties East Football League Divison One. Hallam FC bývá někdy také řazen v historických tabulkách na druhé místo. Jak již ale bylo řečeno, informace se z různých zdrojů liší.

2) Wanderers FC – 1859

Jeden ze dvou evropských celků, který byl založen na konci 50. let 19. století. Jeho původní název zněl Forest Fotball Club, načež byl změněn v roce 1864 na ten, který je používán dodnes. Wanderers stáli také u vzniku stvoření organizace FA spolu s dalšími deseti týmy.

V roce 1872 se týmu podařilo vyhrát FA Cup. Čekal ho ale nemilý osud, jelikož klub zanikl roku 1887. Od roku 2009 znovu existuje a začíná psát své dějiny úplně na novo. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec nejstarší londýnský klub.

1) Sheffield FC – 1857

A jsme na konci. Tedy vlastně na samém začátku. Nejstarší fotbalový klub světa píše svůj příběh již od roku 1857! Sheffield FC je zodpovědný za vůbec první fotbalová pravidla vydaná konkrétním klubem. Další pravidla pocházela tradičně z britských univerzit.

První zápasy mezi sebou hráli členové klubu, v roce 1860 došlo k již zmíněnému derby s Hallam FC. První zápas mimo Sheffield byl odehrán v Nottinghamu, a to podle pravidel domácích. Na hřišti proti sobě stálo v tu dobu 18 hráčů na každé straně.

Sheffield FC je oficiálně a mezinárodně uznáván jakožto nejstarší klub světa a výrazně poukazuje na tento fakt na svých webových stránkách. Jejich červenočerné dresy můžeme dnes vidět v soutěži zvané Northern Premier League Division One East.

Zdroje: The Sportster, The Football Lovers, Wanderers FC, Worksop Town FC, Crystal Palace FC, Notts County FC, Stoke City FC, Sapper Football, Wrexham AFC, Sheffield FC, Hallam FC, Civil Service FC, Wikipedia

Reklama

Fortuna liga

Sparta ještě nemá na to, aby Slavii vzala titul. Ale má nastavenou dobrou cestu, myslí si Nerad

Slavia jde do jarní části sezóny coby lídr Fortuna ligy, má ale jen jednobodový náskok na Viktorii Plzeň. Zda může sešívané letos někdo sesadit z trůnu se řešilo i v pořadu ČT Sport Fotbal fokus podcast. Co si o tom myslí bývalý ligový záložník Petr Nerad?

Publikováno

dne

Slavia jde do jarní části sezóny coby lídr Fortuna ligy, má ale jen jednobodový náskok na Viktorii Plzeň. Zda může sešívané letos někdo sesadit z trůnu se řešilo i v pořadu ČT Sport Fotbal fokus podcast. Co si o tom myslí bývalý ligový záložník Petr Nerad?

Slavia Fortuna ligu ovládla v posledních třech sezónách. Pokaždé pod vedením Jindřicha Trpišovského, pokaždé měla nejpozději kolo před koncem jistý titul, loni dokonce posledních pět zápasů mohla hrát s jistotou prvního místa.

Podzim probíhajícího ročníku byl na poměry posledních let nevídaně vyrovnaný. Fortuna ligu vedla Sparta, poté dokonce Viktoria Plzeň, až v závěru podzimu se na čelo tabulky dostali sešívaní.

„Pro lidi je to zajímavější, když je liga vyrovnaná, ne jako ty roky předtím, kdy bylo jasné, že si to Slavia pohlídá. Já pořád věřím Pavlu Vrbovi, že on je ten muž na správném místě, že může Spartu zvednout. Pořád si ale myslím, že nedosahují kvality Slavie,“ myslí si Nerad.

Sparta není v zimním přestupovém okně s ohledem na poslední roky příliš aktivní. Do A-týmu přivedla jen Tomáše Čvančaru, naopak odešli Andreas Vindheim, Václav Drchal a David Moberg Karlsson.

Nerad přesto vidí v jediné posile velkou zbraň, která může pomoci Adamu Hložkovi. Ten několikrát v sezóně musel zaskakovat na postu hrotového útočníka, která mu není vlastní. Přesto je v polovině ročníku nejproduktivnější hráč ligy (5+15).

„Podle mě mají nastavenou dobrou cestu, i ty posily dávají smysl. Příchodem Čvančary se trochu rozvážou ruce Hložkovi, i když už tak byl na podzim produktivní. Myslím si, že z něj teď dokáží dostat ještě více,“ pokračoval mládežnický reprezentant.

Jaro bude pro oba pražské rivaly hodně náročné, minimálně jeho start. Sparta i Slavia hrají vedle ligy ještě MOL Cup a Evropskou konferenční ligu. Zatímco červenobílí jsou na nabitý harmonogram zvyklí z posledních let, letenští s „anglickými týdny“ mají dlouhodobě problém.

Slavia bude mít na jaře výhodu v podobě domácího derby, v baráži bude doma hrát ten, kdo skončí po základní části výš. Na druhou stranu Trišovského svěřence čekají náročné venkovní zápasy se Slováckem, Plzní a Libercem.

„Takže si myslím, že Sparta bude prohánět Slavii, ale letos to ještě není na to, aby Slavii vzala titul. Myslím, že Slavia si to pohlídá, ale Sparta bude velký konkurent,“ dodal Nerad.

Zdroj: Fotbal fokus podcast

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Vindheim doplatil na systém Sparty, na Letné narazil, myslí si Jahoda

Spartu v zimním přestupovém období opustili dva seveřané, David Moberg Karlsson a Andreas Vindheim. Tomu se věnoval i pořad ČT Sport Fotbal fokus podcast. Novinář Pavel Jahoda se rozpovídal o situaci okolo Vindheima.

Publikováno

dne

Spartu v zimním přestupovém období opustili dva seveřané, David Moberg Karlsson a Andreas Vindheim. Tomu se věnoval i pořad ČT Sport Fotbal fokus podcast. Novinář Pavel Jahoda se rozpovídal o situaci okolo Vindheima.

Sparta se Slavií v posledních letech hojně přivádí hráče ze skandinávských zemí. Zatímco u Alexandera Baha s Aihamem Ousouem panuje v Edenu spokojenost, Andreas Vindheim s Davidem Mobergem Karlssonem na Letné nepřesvědčili.

Přesněji norský bek vůbec a švédský křídelník měl světlé záblesky, ale nedokázal je dlouhodobě potvrzovat. Akvizice z minulého léta v podobě Caspera Hojera se jevila jako vynikající koupě, rychle po přestupu se však zranila.

„Jsou jména, která jsou neznámá, mladá, ale kvalitní, takže pokud by Sparta měla tuhle cestu zastavit, tak by to byla škoda, protože vidíme, že reference na Caspera Hojera jsou velmi pozitivní. Slavia přivedla Baha a Ousoua,“ řekl Jahoda.

Pokud Karlsson měl dobré pasáže v rudém dresu, Vindheim rozhodně ne. Pozice pravého beka s defenzivními instrukcemi mu nevyhovovala, dělal hodně chyb, ani v ofenzivě nebyl nadprůměrně kreativní.

Sparťanští fanoušci mu pobyt v České republice nezpříjemňovali. Uráželi ho na sociálních sítích, posílali ho pryč, možná i to byl důvod, proč se Vindheim (stejně jako velké procento zahraničních hráčů ve Spartě z posledních let) pořádně neprosadil.

Vindheim odchází s nálepkou hodně nepovedeného přestupu, ale já si myslím, že on doplatil i na to, jakým systémem Sparta hraje. V jakém rozestavení,“ pokračoval novinář ČT Sport.

Norský bek přes bídnou podzimní formu dostal šanci na restart kariéry v Schalke 04. Zvučný německý celek sice hraje druhou Bundesligu, ta je ale letos vyrovnaná a plná týmů s čerstvými zkušenostmi z první ligy.

Při premiéře za Schalke nastoupil Vindheim v rozestavení 3-5-2 na pozici pravého wing-beka. Gólem a asistencí přispěl k výhře nad Erzgebirge Aue 5:0 a od fanoušků Meister der Herzen si užil spoustu chvály.

„Teď nastoupil za Schalke a hrál wing-beka, fungoval více ofenzivně , hned z toho byl gól a asistence. Já si myslím, že právě v tom on narazil na Letné. Samozřejmě měl výkyvy, dělal chyby, ale Sparta ho nezabudovala na ten post, na kterém je nejlepší,“ dodal Jahoda.

Zdroj: Fotbal fokus podcast

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Blíží se Bürkiho konec v Dortmundu? Letní posila Gregor Kobel svého konkurenta odstavil

Po dlouhou řadu let byl Roman Bürki jasnou jedničkou německého Dortmundu a spolu se zkušeným Marwinem Hitzem tvořili kvalitní a stabilní švýcarskou dvojici. Pevná pozice Romana Bürkiho se však změnila.

Publikováno

dne

Po dlouhou řadu let byl Roman Bürki jasnou jedničkou německého Dortmundu a spolu se zkušeným Marwinem Hitzem tvořili kvalitní a stabilní švýcarskou dvojici. Pevná pozice Romana Bürkiho se však změnila loňským letním příchodem o sedm let mladšího Gregora Kobela, který po povedené sezoně v dresu Stuttgartu vyšel vedení černo-žlutých na 15 milionů eur.

Tento krok vzbudil velkou vlnu nevole a nedůvěry vůči nové posile a nejmladšímu gólmanovi ze švýcarského gólmanského tria. V první polovině sezóny se však Kobelovi podařilo prokázat, že se pochybovači mýlili.

Kobel zapadl bez problémů a patřil k nejlepším hráčům svého týmu a naplno si tak podmanil gólmanskou pozici číslo jedna. Roman Bürki svoji neotřesitelnou pozici držel dlouhých pět let, pokud však za svá záda výjimečně pustil někoho jiného, bylo to z důvodu absence.

Na konci uplynulé sezony německé Bundesligy se jeho neotřesitelná pozice začala otřásat, a také vinou zranění sezonu dochytával zkušený Marwin Hitz, který do té doby šanci mezi třemi tyčemi dostával spíše sporadicky.

Pro Bürkiho to také mimo jiné znamenalo pouze 19 odchytaných utkáni v nejvyšší soutěži. Takto nízkou cifru v počtu odehraných utkání v ligové soutěží zažil naposledy v sezoně 2010/11.

V době, kdy působil ve své rodné zemi v Grasshopperu Zürich, Bürkiho šance vrátit se zpět mezi tři tyče ještě se více zminimalizovala letním  příchodem mladšího a perspektivního Gregora Kobela, kdy na jeho adresu trenér brankářů Borussie Dortmund, Matthias Kleinsteiber, řekl, že Kobel byl jeho prvním cílem v letním přestupovém období.

Bürki tak dostal svolení hledat si nového zaměstnavatele. Zájem o jeho získání projevil tradiční francouzský klub Saint-Etienne. K nadějnému transferu nakonec nedošlo, jelikož klub, který v aktuální sezoně bojuje o záchranu v Ligue 1, chtěl využít Bürkiho služeb pouze ve formě hostování.

Letošní sezonu tak započal u svého dlouholetého zaměstnavatele, jeho poslední odchytaný zápas se však datuje do 22. května  při vítězství 3:1 proti Bayeru Leverkusen. Zkušený brankář tedy neokusil soutěžní utkání již více než 7 měsíců. V aktuální hierarchii tří brankářských krajanů Borrusie Bürki figuruje až na třetím místě.

Utkání svého týmu sleduje pouze z tribuny a nic nenasvědčuje změně. Nová akvizice Gregor Kobel se v novém působišti uchytil náramně, zvládl psychicky náročný příchod do špičkového týmu. 

Kobel v této sezóně odehrál za BVB celkem 24 zápasů a udržel šest čistých kont. Přestože Die Borussen inkasovali ve všech soutěžích 40 gólů, tyto góly byly způsobeny více chybami v obraně než brankáři. 

Nebýt Kobelovy výborné formy, Dortmund by v současnosti pravděpodobně nebyl druhý v bundesligovém pořadí. Je tedy velmi nepravděpodobné setrvání Romana Bürkiho pro následující sezonu a nejpozději letos v létě by měl brány Signal Iduna Parku definitivně opustit.

Zdroj: Livesport, BeSoccer

Pokračovat ve čtení

Oblíbené