Reklama

10 nejstarších fotbalových klubů v Evropě

Rozeznat nejstarší fotbalové kluby v Evropě není určitě jednoduchá záležitost. Jednotlivé zdroje se liší ve svých žebříčcích, a ne vždy jsou dochovány jasné důkazy o založení konkrétních klubů.

Zdroj: The Sun, CC BY-SA 3.0

Dalším problémem je to, že některé fotbalové kluby založené v 19. století původně nevznikly kvůli fotbalu. Často šlo o rugby, kriket nebo dokonce o gymnastiku. Dále můžeme najít kluby jako Cambridge University, které se v uváděném roce založení liší s údaji jiných organizací.

Především v Anglii, odkud pochází většina nejstarších fotbalových klubů, je tradice a stáří klubů poměrně prestižní ukazatel.

V tomto článku budou představeny kluby, které s největší pravděpodobností opravdu mohou v tomto žebříčku figurovat. Jak již ale bylo zmíněno, různé zdroje Vám mohou nabídnout různé informace.

10) Wrexham AFC – 1864

Zcela pravděpodobně je desátým nejstarším klubem Evropy Wrexham AFC. Byl založen pouze jeden rok po sepsání pravidel fotbalu Fotbalovou asociací. Jak se píše na oficiálních stránkách klubu, nejde o ledajaký klub. Výjimečný je také tím, že na rozdíl od většiny klubů nepochází z Anglie, nýbrž ze sousedního Walesu.

Wrexham AFC se nachází ve stejnojmenném městě, ve kterém žije přibližně 60 000 obyvatel. Momentálně klub hraje pátou nejvyšší soutěž Vanarama National League.

9) Civil Service FC – 1863

Civil Service Football Club je jediným a stále existujícím amatérským klubem, který byl u zrodu Fotbalové asociace roku 1863. Tento klub stál u samotného zrodu organizovaného fotbalu v Anglii a účastnil se i vůbec prvního turnaje pod záštitou FA, který nesl název FA Challenge Cup v sezóně 1871/72.

Klub se nachází v Londýně v části zvané Chiswick. Momentálně hájí své barvy v Southern Amateur League.

8) Royal Engineers Association AFC – 1863

Na osmém místě jsou takzvaní “Sappers”. Tento amatérský klub skládající se z členů Britské armády dominoval anglickému fotbalu v 70. letech 19. století. V tomto časovém období byl čtyřikrát ve finále FA Cupu a jednou se mu povedlo tuto slavnou trofej získat.

7) Stoke City FC – 1863

Bezpochyby jeden z nejikoničtějších klubů anglického fotbalu. Stoke je dodnes profesionálním týmem, který dlouhá léta působil v nejvyšší Premier League. Hrdý klub nazývaný “Hrnčíři” je podle jejich oficiálních webových stránek nejstarší profesionální klub světa. Své o tom má ale co říct Crystal Palace FC a Notts County.

Klub sídlící ve městě Stoke-on-Trent se nyní pohybuje v EFL Championship, tedy druhé nejvyšší anglické soutěži. Své zápasy hraje na Bet365 Stadium, který má kapacitu přes 30 000 míst.

6) Notts County FC – 1862

Tradiční anglický klub z Nottinghamu na svých webových stránkách uvádí, stejně tak jako Stoke City FC, že jsou nejstarším profesionálním klubem na světě.

Vzhledem k tomu, že jsou doložené informace o vzniku Notts County z roku 1862, což je o rok dříve než Stoke City FC, neměl by to být žádný hlavolam.

Rozdíl mezi kluby je takový, že Stoke City hraje v plně profesionální lize. Notts County FC hájí své barvy v National League a 5. nejvyšší soutěž není považována za zcela profesionální, protože některé kluby jsou označovány za poloprofesionální.

Nakonec asi tedy záleží na každém, jak si tento spor vyhodnotí. Důležité ale je, že se oba kluby enormně podílely na vzniku tohoto úžasného sportu a jeho pravidel.

5) Crystal Palace FC – 1861

S Crystal Palace přichází další kontroverze a domněnky. Je totiž již třetím klubem v našem žebříčku, který se považuje za nejstarší profesionální fotbalový klub na světě. Až do první poloviny loňského roku se jeho vznik datoval na rok 1905.

V roce 2020 vyšlo na světlo světa zjištění, že napůl kriketový a napůl fotbalový tým Crystal Palace byl založen roku 1861 a o rok později již odehrál svůj první oficiální fotbalový zápas. I přesto, že byl londýnský klub jeden z průkopníků organizovaného fotbalu, přestal po roce 1875 skoro na dvě dekády úplně hrát.

Znovuzaložení klubu se fanoušci dočkali v roce 1905 a od té doby působí v Anglii jako profesionální fotbalové uskupení. V současnosti působí v Premier League.

4) Worksop Town FC – 1861

“Čtvrtý nejstarší fotbalový klub světa”, jak o sobě klub píše na webových stránkách. Oficiálně by ve světovém žebříčku obsadil spíše místo páté. Před něj by se totiž dostal klub z hlavního města Peru, Lima CFC.

160 let starý klub dnes ve svých žlutých dresech hraje v Northern Premier League South East Division. Pro představu se jedná o sedmou, respektive osmou nejvyšší soutěž v Anglii.

3) Hallam FC – 1860

Třetí nejstarší klub Evropy má sídlo ve městě Sheffield. Ve své historii se však může pyšnit jedním prvenstvím. Dodnes totiž hraje na stadionu Sandygate Road, který je oficiálně uznáván jako nejstarší fotbalové hřiště na světě.

První zápas odehrál klub proti městskému rivalovi Sheffield FC, a to ve stejný rok svého založení. Dnes působí v polo profesionální Northern Counties East Football League Divison One. Hallam FC bývá někdy také řazen v historických tabulkách na druhé místo. Jak již ale bylo řečeno, informace se z různých zdrojů liší.

2) Wanderers FC – 1859

Jeden ze dvou evropských celků, který byl založen na konci 50. let 19. století. Jeho původní název zněl Forest Fotball Club, načež byl změněn v roce 1864 na ten, který je používán dodnes. Wanderers stáli také u vzniku stvoření organizace FA spolu s dalšími deseti týmy.

V roce 1872 se týmu podařilo vyhrát FA Cup. Čekal ho ale nemilý osud, jelikož klub zanikl roku 1887. Od roku 2009 znovu existuje a začíná psát své dějiny úplně na novo. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec nejstarší londýnský klub.

1) Sheffield FC – 1857

A jsme na konci. Tedy vlastně na samém začátku. Nejstarší fotbalový klub světa píše svůj příběh již od roku 1857! Sheffield FC je zodpovědný za vůbec první fotbalová pravidla vydaná konkrétním klubem. Další pravidla pocházela tradičně z britských univerzit.

První zápasy mezi sebou hráli členové klubu, v roce 1860 došlo k již zmíněnému derby s Hallam FC. První zápas mimo Sheffield byl odehrán v Nottinghamu, a to podle pravidel domácích. Na hřišti proti sobě stálo v tu dobu 18 hráčů na každé straně.

Sheffield FC je oficiálně a mezinárodně uznáván jakožto nejstarší klub světa a výrazně poukazuje na tento fakt na svých webových stránkách. Jejich červenočerné dresy můžeme dnes vidět v soutěži zvané Northern Premier League Division One East.

Zdroje: The Sportster, The Football Lovers, Wanderers FC, Worksop Town FC, Crystal Palace FC, Notts County FC, Stoke City FC, Sapper Football, Wrexham AFC, Sheffield FC, Hallam FC, Civil Service FC, Wikipedia

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Musím uvést vše na pravou míru.Ve škole nás učili,že první mezistátní zápas v kopané proběhl v roce 1805.Francie-Rakouskouhersko ve Slavkově u Brna (Austerlitz).Kapitánem Francouzů bal skvělý útočník jmenoval se Napoleon a se svým týmem Rakušanům pořádně nakopali.Ještě se přijeli podívat ,jak se to hraje Rusáci,ale jak viděli ten debakl,tak vzali kramle.

  2. To,že patří mezi nekstarší,nehraje žádnou roli.Stačí se podívat na naši ligu od začátku a bude tam spousta klubů,které se dnes plácají někde v 1.A třídě.Např. Union a Slavoj Žižkov,Meteor 8 a jiní.Je nutno brát s rezervou data vzniku.V některých případech se za vznik považuje i kecání v hospodě.

  3. Na poloprofesionnální kluby narazíte i ve VNL(zmiňovaný Wrexham je profesionální pokud se to nezměnilo), o stupeň níž tedy North/South je to převážně poloprofesionální, ikdyž tam čas od času spadne profesionální klub z VNL.
    Poloprofesinální tým může mít některé hráče pod plnou smlouvou, zbytek na částečný úvazek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Chorvatsko vs. Skotsko: Preview a tipy na sázení

Chorvatsko si to v úterý rozdá se Skotskem o pravděpodobně postupové třetí místo. Oba výběry mají zatím pouhý bod a na postup budou potřeba minimálně tři. Kdo urve tolik důležitou výhru?

Potřebujeme, mít druhého útočníka vedle Schicka se schopnostmi střelce, říká někdejší asistent Brucknera

Sám moc dobře ví jaké to je vést úspěšný nároďák. Miroslav Jirkal dělal v reprezentaci asistenta legendárnímu Karlu Brucknerovi a nyní si užívá úspěšnou jízdu České republiky na mistrovství Evropy.

Liverpool zintenzivňuje zájem o Adama Hložka, přestupová částka by byla rekordní

Adam Hložek je jedním z nejzajímavějších hráčů, které česká nejvyšší soutěž nabízí. Ve svých osmnácti letech je tahounem Sparty a není tak divu, že se o něj zajímají světové kluby.
Reklama