Spojte se s námi


Fotbal

10 faktů o Rashfordovi: Věděli jste, že držitel gólového rekordu Manchesteru United dříve působil v akademii Citizens?

Marcus Rashford je jednou z největších hvězd nejen Manchesteru United, ba také anglické reprezentace. Kromě své fotbalové kariéry se však také podílí na charitativních a jiných aktivitách. Co o pětadvacetiletém útočníkovi možná ještě nevíte?

Publikováno

dne

Marcus Rashford je jednou z největších hvězd nejen Manchesteru United, ba také anglické reprezentace. Kromě své fotbalové kariéry se však také podílí na charitativních a jiných aktivitách. Co o pětadvacetiletém útočníkovi možná ještě nevíte?

Rashford začal svou fotbalovou dráhu v Manchesteru City

Dnes již pětadvacetiletý anglický útočník se narodil 31. října 1997 v anglickém Manchesteru. Rashford započal svou fotbalovou cestu v akademii Manchesteru City, poté si ho však vyhlédli Rudí ďáblové z United.

Rashford se tak v sedmi letech připojil k akademii Manchesteru United. Debut v barvách slavného manchesterského celku si připsal v únoru 2016 a už při svém prvním startu v Premier League dvakrát skóroval.

Od té doby se etabloval jako klíčový hráč klubu, známý svou rychlostí a technickými schopnostmi. Za United doposud naskočil téměř do 340 utkání.

Polovina jeho rodiny fandí Citizens

Zatímco Rashford fotbalově vyrůstal v Manchesteru United a nakonec za něj i hrál, respektive na Old Trafford stále působí, v minulosti prozradil, že polovina členů jeho rodiny jsou fanoušci Manchesteru City.

Nejmladší střelec v manchesterském derby

Rashford se stal 20. března 2016 nejmladším střelcem v historii manchesterských derby, když ve věku 18 let a 141 dní rozhodl o výhře svého klubu nad městským rivalem 1:0. Tento gól vstřelil už v 16. minutě zápasu, United tehdy trénoval Luis van Gaal.

Skóroval při svém mezinárodním debutu

Kromě toho, že se tento anglický reprezentant prosadil jako nejmladší střelec v manchesterském derby, zaznamenal svůj premiérový gól v dresu anglického národního týmu už při svém debutu.

Ve věku 18 let a 208 dní se tedy stal nejmladším hráčem v historii anglické reprezentace, který při svém debutu skóroval. Nutno podotknout, jednalo se o přátelský zápas v roce 2016, kdy Anglie porazila Austrálii 2:1.

Historicky nejmladší hráč Anglie na mistrovství Evropy

Při svém debutu na Euru 2016 ve věku 18 let a 229 dní se Rashford stal nejmladším anglickým hráčem, který debutoval na evropském šampionátu. Angličané však na tomto turnaji rozhodně žádný velký úspěch nezaznamenali.

Ze základní skupiny, kde se utkali s Walesem, Slovenskem a Ruskem, postoupili se ziskem 5 bodů, jednoho vítězství a dvou remíz z druhé příčky.

Rashford na tomto evropském šampionátu bohužel neskóroval, Anglie navíc vypadla už v osmifinále, když podlehla 1:2 Islandu. Jediný gól vstřelil Wayne Rooney.

Idoly

A právě Rooney, a také Cristiano Ronaldo, jsou s Rashfordovou kariérou úzce spjati. Právě tito dva fotbalisté jsou jeho fotbalovými idoly.

Druhý nejmladší hráč Manchesteru United se 100 starty

Rashford je po Ryanu Giggsovi druhým nejmladším hráčem v historii Manchesteru United, který dosáhl mety 100 startů v dresu Rudých ďáblů. Tohoto milníku dosáhl ve věku 22 let a 92 dní, což svědčí o jeho rychlém vzestupu a vlivu na tým.

Rashford drží spolu s Dennisem Violletem klubový gólový rekord

Pětadvacetiletý útočník skóroval za Manchester United na Old Trafford v deseti po sobě jdoucích zápasech. To je rekord, který drží společně s legendou klubu Dennisem Violletem.

Dobrý člověk, ocenění MBE

Anglický útočník je skvělým fotbalistou, ale bezesporu také dobrým člověkem. Svědčí o tom totiž jeho mimofotbalové, respektive charitativní a jiné aktivity.

Aktivně se zapojil do řady iniciativ zaměřených na řešení dětské chudoby a nedostatku potravin. V roce 2020 Rashford zahájil kampaň, která cílila na rozšíření vládního programu bezplatného školního stravování pro děti z rodin s nízkými příjmy i během školních prázdnin.

Ba co víc, jeho kampaň byla velice úspěšná. Vláda totiž podlehla jeho přesvědčivým argumentům a dementovala své rozhodnutí onen program ukončit, čímž sociálně slabším rodinám poskytla podporu v těžkém období pandemie koronaviru.

Program se týkal více než milionu dětí. Za své úsilí se Rashford stal členem Řádu britského impéria (MBE). Sám totiž jako jedno z pěti dětí svobodné matky spoléhal v mládí na program hrazených obědů.

Získal čestný doktorát na univerzitě v Manchesteru

Kromě toho se však Rashford v roce 2020 stal nejmladším držitelem čestného doktorátu Manchesterské univerzity, který získal za svou kampaň proti dětské chudobě. Časopis Time jej zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.

Rashford je tedy respektován a obdivován nejen v tom fotbalovém světě, ale i širší veřejností. A to díky jeho odhodlání a ochotu pomáhat druhým.

Zdroje: Goal, Transfermarkt, The Guardian, Daily Mail

Reklama

Fotbal

Ztráta pro AC Milán: Ibrahimovič je opět zraněný! Švédský kanonýr zřejmě nestihne duel Ligy mistrů proti Neapoli

Věk člověk bohužel nezastaví. Přesně to totiž platí v případě Zlatana Ibrahimoviče, který se v nedávné době opět zranil a nestihne tak utkání Ligy mistrů proti Neapoli. Rossoneri by měl švédský kanonýr chybět měsíc.

Publikováno

dne

Věk člověk bohužel nezastaví. Přesně to totiž platí v případě Zlatana Ibrahimoviče, který se v nedávné době opět zranil a nestihne tak utkání Ligy mistrů proti Neapoli. Rossoneri by měl švédský kanonýr chybět měsíc.

Známý italský server La Gazzetta dello Sport přišel v posledních několika hodinách s informací, že švédský útočník Zlatan Ibrahimovič je opět zraněný.

Jednačtyřicetiletý útočník AC Milán si prý na začátku týdne během plnění reprezentačních povinností přivodil svalový problém v pravém stehně.

A jak nyní italská média potvrzují, po prohře 0:3 s Belgií bude Ibrahimovič svému klubu zase chybět. Podle výše uvedeného serveru bude Ibrahimovič zhruba 15 dní bez tréninku, celkově by ovšem měl chybět jeden měsíc.

Ibrahimovič tedy zcela určitě nestihne nadcházející ligový zápas proti Neapoli. Pokud se navíc tento scénář skutečně naplní, Rossoneri bude chybět také pro domácí utkání s Empoli (7. dubna), ba co víc, přijde o čtvrtfinálový duel Ligy mistrů.

Ten AC odehraje 12. dubna, přičemž jeho soupeřem bude právě aktuální lídr italské nejvyšší soutěže. Svěřenci Stefana Pioliho odstartují tento dvojzápas doma, odveta se hraje hned za týden v Neapoli.

Během toho se Milánčané ještě 15. dubna utkají v rámci dalšího zápasu Serie A s Bolognou, a to na jejím hřišti.

Co se samotného Ibrahimoviče týče, rodák z Malmö se vrátil zpět do hry teprve na konci února po květnové artroskopické operaci levého kolena. Kvůli ní ostatně zmeškal hned 30 zápasů.

Od té doby odehrál 16 minut proti Atalantě, 24 proti Fiorentině, 28 proti Salernitaně, ve svém posledním ligovém zápase proti Udinese naskočil v základní sestavě a dal gól z penalty. Tím se stal nejstarším střelcem v historii Serie A.

Zdroje: Serie A, La Gazzetta dello Sport, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Záchranářské dostihy Premier League: Mladý kádr může Leeds spasit i pohřbít

Dvoutýdenní pauza od anglického fotbalu = ideální čas na sumarizaci vyrovnané spodní části Premier League. Tentokrát se podíváme na 14. příčku, na které se nachází Leeds. Jeden z hlavních adeptů na sestup se zatím drží dva body nad propastí.

Publikováno

dne

Dvoutýdenní pauza od anglického fotbalu = ideální čas na sumarizaci vyrovnané spodní části Premier League. Tentokrát se podíváme na 14. příčku, na které se nachází Leeds. Jeden z hlavních adeptů na sestup se zatím drží dva body nad propastí.

Leeds před sezónou vsadil na riskantní cestu amerických posil s americkým trenérem, která mu příliš nevyšla. Trenér Jesse Marsch byl v zimě odvolán a nahradil ho Javi García, jemuž se v posledních letech příliš nedařilo.

Mladí rychlíci

Leeds je vzácným příkladem klubu z Premier League, který dává velký prostor mladým. Největším diamantem je devatenáctiletý Wilfried Gnonto – šikovný driblér s kvalitní koncovkou je stabilním členem reprezentace Itálie.

Potenciál a velkou část kariéry před sebou má celá sestava krom obrany. Gólmanu Ilianu Meslierovi je 23 let, osmi ze 12 záložníků a útočníků atakujících základní sestavu bylo maximálně 24. Jenže s tím souvisí i občas chybějící zkušenosti.

Sázka na jednu kartu

Leeds je mimo své hřiště neškodný, body sbírá díky bouřlivé domácí atmosféře. Ta dokáže mladičký kádr strhnout k heroickému výkonu, kterému ale občas chybí gólový hrotový útočník. Patrick Bamford zatím parádní ročník 2020/21 nenapodobil.

Nestabilní jsou též výkony obrany. Chybí v ní skutečná osobnost či záruka kvality, kterou krom Nottinghamu a Bournemouthu má každá defenziva v lize. A Meslier je i s přihlédnutím ke věku též náchylný na minely.

Plán do zbytku sezóny

Leeds se bude stejně jako loni zachraňovat pravděpodobně do posledních kol. Se stejným cílem půjde v případě setrvání mezi elitou i do dalších ročníků. V klubu sice jsou peníze, avšak kádr kvalitativně zatím nemá ani na hru o střed tabulky.

Leeds má ve zbylých kolech snad nejtěžší los z celé ligy. Z velké šestky vyzve ještě Arsenal, Tottenham, Liverpool i Manchester City, doma přivítá tři rivaly v boji o záchranu (Crystal Palace, Leicester, Nottingham). Venku ho čeká z konkurence Bournemouth a West Ham.

Zdroj: Premier League

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Wow! Krásná akce a ještě lepší rána zpoza vápna! Takto pomohla norská kráska Arsenalu do semifinále Ligy mistryň

Arsenal je v semifinále Ligy mistryň a to zejména díky povedenému domácímu duelu v odvetě s Bayernem Mnichov. Obrat zahájila fantastickým gólem třiadvacetiletá norská hráčka Frida Leonhardsen Maanum.

Publikováno

dne

Arsenal je v semifinále Ligy mistryň a to zejména díky povedenému domácímu duelu v odvetě s Bayernem Mnichov. Obrat zahájila fantastickým gólem třiadvacetiletá norská hráčka Frida Leonhardsen Maanum.

Dvě sezony zpět ani v Lize mistryň nebyly, v minulém ročníku skončily už v prvním vyřazovacím kole, ale teď už se mohou hráčky Arsenalu radovat s fantastického postupu mezi finálovou čtveřici.

V prvním zápase čtvrtfinálového dvojutkání nestačily na Bayern Mnichov a v Německu padly kvůli jedné inkasované brance. Doma v odvetě ale zaváhání fotbalistky Gunners napravily a předvedly skvělý obrat.

Zejména gól, který srovnal stav dvojzápasu na 1:1, stojí skutečně zato. Ukazuje se, že úroveň ženského fotbalu jde zkrátka rapidně nahoru a čím více se bude podporovat, tím lepší to bude.

Nicméně zmíněnou branku obstarala třiadvacetiletá norská záložnice Frida Leonhardsen Maanum, když zakončila nádhernou kombinaci nechytatelnou ranou zpoza vápna. Krásný fotbalový moment.

Gól padl ve dvacáté minutě zápasu. O šest minut později dokonala obrat švédská útočnice Stina Blackstenius. Další trefa už v dvojutkání nepadla a Arsenal tak postupuje do semifinále.

Jenže pozor. Narazí totiž na Wolfsburg, tedy celek, který má v ženském fotbale velké jméno. Ostatně to byl v minulé sezoně právě německý klub, který hráčky Arsenalu už v prvním kole play-off Ligy mistryň vyřadil.

Fotbalistky londýnského klubu jsou ovšem stále ještě ve hře také v ženské anglické lize, když jsou sice na čtvrté pozici, nicméně na první Manchester United ztrácejí pouze tři body a navíc mají zápas k dobru.

Zdroj: DAZN, Twitter, UEFA

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené