Reklama

Kompletní analýza před MS: Čeká nás turnaj bez favorita v kostelní atmosféře. Kdo překvapí?

Většinou se říká, že rok se sešel s rokem… Tentokrát bylo ale všechno jinak. Loni světový hokejový šampionát odstavila pandemie. Fanouškům vyškrtala z kalendáře i tu největší hokejovou zábavu. Ochromený hokejový svět se ale pomalu staví zpátky na nohy a s tím přichází vrchol sezony v podobě mistrovství světa!

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Rozhodně bychom nejvíce skákali radostí, kdyby předešlé měsíce byly pouze špatný sen, ze kterého jsme se ráno probudili. Nebo kdybychom si aspoň mohli říct, že už je zase vše, jak má být.

Tak lehký návrat do normálu to bohužel nebude, ale i tak buďme rádi, že se mezinárodní hokej vrací po dvou letech zpátky na scénu.

Letos bez jasného favorita

Polemizovat o tom, kdo by se mohl na konci turnaje stát světovým šampionem, už dlouho nebylo tak otevřené téma jako letos. Od dob, co začali po mizerném období mezi lety 2010 až 2014 brát MS Kanaďani trochu vážně, nebylo těžké favorizovat právě je na zisk zlatých medailí. 

Svou překvapivě nezkušenou nominací se však pro letošní ročník této úlohy vzdali. Nikdo samozřejmě neříká, že nebudou nebezpeční a nebudou bojovat o medaile. Přece jen, pořád je to Kanada – kolébka hokeje.

O jejích případných šancích na zlato si můžete detailněji přečíst v analýze kanadského výběru.

Druhým, žhavým kandidátem na vítěze bývá tradičně tým Ruska. I letos je sborná označována sázkovými kancelářemi za největšího favorita. 

V těsném závěsu za nimi jsou tady pochopitelně severské země, které světovým šampionátem tradičně velmi žijí.

Jedním z tichých favoritů můžou být opět Finové. Před dvěma lety v Bratislavě měli ze všech velmocí na papíře nejpodceňovanější mužstvo, složené výhradně ze zdrojů domácí soutěže.

Zajímavě vypadají tradičně i Švédové, avšak i oni se budou muset obejít bez svých největších hvězd.

Je pravda, že na to nejsme v posledních letech moc zvyklí, ale pokud se bavíme o favoritech, nesmíme letos opomenout ani Českou republiku. Přípravné období našich hokejistů bylo doslova impozantní.

Je pravda, že v prvních zápasech jsme poráželi spíše týmy druhé kategorie, ovšem následné České hokejový hry v rámci seriálu Euro Hockey Tour už nesly velmi přísná měřítka.

Koronavirus vyškrtal na mistrovsví světa řadu hvězd. Šest posil z NHL však dává České republice šance na úspěch.

Celosvětové pandemické okolnosti letos poněkud přistřihly výraznější přísun hráčů z NHL. Ať už jde o zranění, život v bublinách nebo strávený čas domácím vězením v karanténě, koronavirus mnoha hráčům vystavil v cestě na světový šampionát stopku. Naštěstí však ne úplně, přestože i tyhle obavy ještě několik měsíců zpátky panovaly.

Musím však poznamenat, že rozdělení hráčů ze zámoří v jednotlivých týmech je víceméně rovnoměrné, bez ohledu na počet hráčů působících v nejslavnějších ligách světa z konkrétních destinací. Tohle samo o sobě sílu největších kandidátů na vítězství vyrovnává.

Hokejoví experti používají pro srovnání měřítko složení týmů z olympijského turnaje v roce 2018 v Pchjongčchangu. Tam byly reprezentační výběry kompletně bez hráčů ze zámoří. I díky tomu se dá s přehledem letošní šampionát označit za trochu atraktivnější událost.

Se všemi výše zmíněnými důvody se dá očekávat velmi dramatická a vyrovnaná podívaná. Vyzdvihnout jednoho favorita je opravdu těžké. Příliš nepomůže ani jednotlivý náhled na konkrétní reprezentace.

Celkově tak můžeme vlastně napočítat na zisk cenných kovů více adeptů, což potvrdil i hlavní kouč našeho reprezentačního týmu Filip Pešán. Jednotlivě se tak paradoxně šance na triumf podstatně sníží. Větší konkurence v bojích o nejvyšší pozice přinese zároveň větší konkurenci. Ideální předpoklad!

Jak napsal americký reportér Kurt Boyer z webu Wagerbop, tentokrát je na mistrovství světa možné úplně všechno.

Přichází čas nových hrdinů

Přísloví, že všechno zlé je k něčemu dobré, jsem samozřejmě nevymyslel, ale do kontextu letošního šampionátu zapadá stejně přesně, jako ztracený dílek z puzzle skládačky. 

Jelikož nejsem bláznivý statistik ležící čtyřiadvacet hodin v číslech a tabulkách, přesný věkový průměr nominovaných hráčů na MS z hlavy bohužel neznám. Při detailnějším prohlížení všech soupisek však mohu potvrdit, že mnoho týmů vsadilo na mladé rychlé koně. Proto je možné, že bude velmi atraktivní sledovat i prosté dostihy při závodu o puk, který směřuje na zakázané uvolnění.

SKUPINA A

Bělorusko
Česká republika
Dánsko
Rusko
Slovensko
Švédsko
Švýcarsko
Velká Británie

Více mladých hráčů znamená větší prostor pro nové hokejové hrdiny. Skauti týmů z NHL tak budou mít pravděpodobně letos produktivní žně. 

Které hráče doporučuje redakce Ruiku sledovat pozorněji, než ty ostatní, o tom se detailněji rozepsal kolega ve svém příspěvku.

V některých případech vidíme mimořádně kvalitní mix mladých a zkušených hráčů. V tomto směru vidím jako možné největší překvapení při pohledu na výběr švýcarského týmu, který jsem označil za černého koně šampionátu

Když pominu dlouhodobě nevýrazné Italy či Kazachstán a tomu kvalitou podobné družiny, mám největší starost o Slováky, kteří to možná s těmi nováčky trochu přepískli. 

Nepříliš přesvědčivě se tváří taky soupiska Spojených států. Na to jsme si už ale za ta dlouhá léta tak nějak zvykli. Američané dávají přednost mladým hráčům tradičně a medaile tak bývá většinou spíš jako překvapení, než jasně stanovený cíl.

SKUPINA B

Finsko
Německo
Itálie
Lotyšsko
Norsko
Kazachstán
Kanada
USA

Pak je tady takové Německo, které se tváří být někde na rozcestí možného překvapení nebo výbuchu. V posledních letech se jeho mládežnický hokej vydal velmi zajímavou cestou, avšak je spíš dost pravděpodobné, že ke sklízení sladkého ovoce ještě tak brzo nedojde.

Varovnou červeně blikající kontrolkou však muže být olympijské finále v roce 2018. Proti týmům bez pomoci hráčů z NHL mají Němci úplně jiné předpoklady. I tohle letos muže platit tak napůl.

Roli chutné kosti mezi hlasovými psy pak budou plnit Britové. Na závěr těžké koronavirové sezony budou nejspíš bohužel počítat jen vysoké příděly ve své brance. 

PROGRAM PRVNÍHO DNE MS
21.5. – 15:15Německo vs. Itálie
21.5. – 15:15Rusko vs. Česko
21.5. – 19:15Bělorusko vs. Slovensko
21.5. – 19:15Kanada vs. Lotyšsko
Zdroj: Livesport
Není kostel jako kostel

Kostel – to je takové to místo ke shromažďování nábožensky věřících lidí, kde se nesmí příliš křičet. Pokud už se tak stane, potom uslyšíte dlouhou ozvěnu, kterou způsobí ten obrovský prázdný prostor kolem vás. 

Bohužel, v podobné atmosféře se bude odehrávat i letošní mistrovství světa v hokeji. Je to pravděpodobně to největší utrpení, které musí přetrpět fanoušci, hráči, i organizátoři. 

V momentech, kdy uslyšíte v uzavřeném prostoru i spadnout špendlík, bude zajímavé pro hráče poslouchat komentátory, kteří budou s vášní komentovat zápasy svých týmů. Když se zrovna nebude bruslit ve zběsilém tempu, bude to zkrátka ticho jako v kostele.

Petr Bříza, člen rady Mezinárodní hokejové federace (IIHF), v nedávnem podcastu S hokejkou u stolu potvrdil, že šampionát bez diváků skutečně není výdělečnou akcí. 

Co víc, ze statistik sledovanosti České televize víme, že hokej bez diváků nepůsobí atraktivně ani v obývacích pokojích na gauči. Letošní extraligový ročník se potýkal s výrazně menší sledovaností, přestože to byla pro fanoušky jediná možnost, jak hokej sledovat.

Ať už je pro vás hokej náboženstvím, stejně jako pro Kanaďany, pak pro vás může být hokejová aréna stejně důležité místo jako kostel pro nábožensky zaměřené lidi.

Takže když už jsme u toho, tak i vy, fanoušci, byste se měli večer před spaním pro jistotu pomodlit, aby nám ten otravný virus v průběhu nezhatil i tuhle začínající show.

Ať už se ve světě děje cokoliv, čeká nás pravděpodobně velmi zajímavý turnaj.

Zdroj: IIHF

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Rusové porazili Finsko 1:0 a zamotali situaci ve skupině. Zazářil 21letý stoper Diveyev

V prvním zápase druhého kola skupiny B se střetlo Finsko s Ruskem. Seveřani si mohli překvapivě výhrou zařídit postup ze skupiny, Rusko zase muselo napravit selhání s Belgií (0:3).

Velká změna v lize! V pátek či pondělí se bude hrát zcela výjimečně

Předehrávkám a dohrávkám, zdá se, odzvonilo. Česká nejvyšší soutěž se bude nově hrát výhradně o víkendu, ve všední dny zcela výjimečně, a to zejména z důvodu zápasů českých týmu v evropských pohárech.

Český tým na Euru v TV příliš netáhne! Hokej sledoval takřka dvojnásobek lidí

Český fotbalový tým oproti hokejovému příliš netáhne. Úvodní zápas se Skotskem vidělo 692 000 lidí, oproti tomu sledovanost hokejového týmu na mistrovství světa nepadla pod milion. Co za tím je?
Reklama