Reklama

Analýza týmu Švýcarska na MS: Ideální podmínky na úspěch! Tohle je nejspíš černý kůň turnaje

Jak jenom začít? U Švýcarů člověk nikdy neví. Tváří se úplně nenápadně, nikdo je nebere příliš vážně, pak najednou udeří, vynulují největší favority a proklouznou až do finále. Jeden turnaj jako z říše snů, ten další opět v obyčejném průměru. Nejhorší je, že nikdy nelze před MS určit, jak to vlastně bude, protože tým vypadá víceméně každý rok podobně. To samé platí i letos.

Zdroj: Fabien Perissinotto, CC BY-SA 4.0

Psal se rok 2010, kdy před olympijským turnajem ve Vancouveru vyřkli Švýcaři větu s jasným vzkazem: „Už nikdy nebudeme outsideři!” 

Částečně měli pravdu, neboť už tehdy neuvěřitelně srdnatě řezali hvězdnou Kanadu tvrdými hity a zápas dostali až do prodloužení. Kolébka hokeje zachránila blamáž v nenáviděných samostatných nájezdech. 

Byl to však zatím jen záblesk nadějné budoucnosti. Vrchol své slávy zažili v roce 2013 a potom ještě o pět let později, kdy pověsili na krk stříbrné medaile. 

Od jisté doby už prostě není postup do čtvrtfinále považován za úspěch, ale jen za jakysi záchytný bod v cestě za splněným cílem. Ty už mají v moderní éře hokeje Švýcaři daleko vyšší než týmy takzvané druhé kategorie.

Řekněme, že v těchto letech balancují někde mezi. Dokáží sice porazit kohokoliv, ale pokud nebudou mít den, zařízne je i kdejaký outsider.

Opět zkušená nominace

U Švýcarska se už léta sází v sestavě na ostřílené borce. Ani v koronavirovém ročníku neponechali nic náhodě a do brankoviště pozvali zkušenou dvojici Reto Berra a Leonardo Genoni. Ve zkratce řečeno – sázka na jistotu.

Když porovnáme počet švýcarských hráčů v NHL, dostaneme v poměru s některými dalšími týmy příjemné číslo. Čtyři posily z nejlepší ligy světa na letošním šampionátu rozhodně pomůžou.

Pokud mluvíme o zkušenosti, v žádném případě nesmíme opomenout Andrese Ambühla z Davosu. Na MS pojede švýcarský kapitán už pošestnácté, čímž vyrovná absolutní světový rekord, který drží jeho krajan Mathias Seger. 

Jeho rozlučka proběhla už v roce 2014. Tyhle rekordy jen potvrzují stabilitu švýcarské reprezentace, na které si země helvetského kříže zakládá.

Jinak by měl být ale švýcarským esem v útoku Nico Hischier z New Jersey. Jednička draftu z roku 2017 sice nepatří v NHL mezi nejobávanější ničitele soupeřovy defenzívy, za těch pár let už ale nasbíral dostatek zkušeností.

Navíc, pokud se mu někde bodově dařilo, bylo to právě v reprezentaci. Ať už vezmeme v potaz seniorskou či juniorskou kategorii, vždy se přehoupnul ve statistice v průměru nad jeden bod na zápas.

V přípravě neporaženi

O velké síle švýcarské oceli hovoří i přípravné zápasy. Je pravda, že před světovým šampionátem stihli pouze čtyři, ale nesmíme opomenout, že bez jediné porážky.

To, že si poradili s Lotyši, zase takové překvapení není. Mnohem hlasitěji ale o sobě dali říct v zápasech s Ruskem. Celkově Švýcarsko inkasovalo ve všech čtyřech zápasech jen dvě branky!

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY ŠVÝCARSKA 
Švýcarsko vs. Rusko3:1
Švýcarsko vs. Rusko1:0
Lotyšsko vs. Švýcarsko0:3
Lotyšsko vs. Švýcarsko 1:2
Zdroj: Livesport
Teď nebo nikdy?

Vyhlašovat útok na zlato? To by se mohlo zdát na švýcarské poměry příliš troufalé. Nic takového pravděpodobně ani z kabiny nezazní. Když Švýcaři kráčeli v minulosti za svými sny, bylo to vždy lehce po špičkách, zápas od zápasu.

Stejný scénář čekejme i letos. Rozhodně nemůžeme tvrdit, že jsou ve skupině hlavních kandidátů na celkový triumf. Když však vezmeme v potaz sestavy soupeřů, zkušenost, minulost, kvalitu i touhu vítězit, podcenit tyhle kluky se může sakra vymstít.

Pro mě je Švýcarsko jasným černým koněm turnaje. Tenhle tým mě baví sledovat, ačkoliv ještě MS nezačalo. S balíkem peněz do sázkové kanceláře sice nepoletím, ale myslím, že jejich cestu na letošním šampionátu se vyplatí bedlivě sledovat.

Program Švýcarska na MS
22.5. – 19:15Česko vs. Švýcarsko
23.5. – 19:15Dánsko vs. Švýcarsko
25.5. – 19:15Švýcarsko vs. Švédsko
27.5. – 15:15Švýcarsko vs. Slovensko
29.5. – 15:15Švýcarsko vs. Rusko
30.5. – 15:15Bělorusko vs. Švýcarsko
1.6. – 11:15Švýcarsko vs. Velká Británie
Zdroj: Livesport

Zdroj: IIHF, Livesport, Elitprospect

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené