Spojte se s námi


Fotbal

Český fotbal v Evropě: Lekce z minulosti a pohled do budoucnosti

Publikováno

dne

Hrát fotbal na evropské úrovni znamená nejen prestiž, ale také vysoké finanční odměny. Například kvalifikace do Ligy mistrů pro tým znamená téměř 90 milionů Kč. Českým klubům se to v posledních 10 letech ovšem povedlo pouze dvakrát. Jak si stojí naše týmy na evropské úrovni, jakých úspěchů dosáhly a čekají je v budoucnu další? V tomto článku komplexně rozebereme působení českých klubů na evropské scéně. 

Výkon českých klubů v evropských soutěžích

Jen pro připomenutí, existují 3 hlavní evropské soutěže. Všechny z nich pořádá UEFA, přičemž nejprestižnější je Liga mistrů. Druhou je Evropská liga, do které se umisťují průměrné týmy a v poslední řadě existuje Konferenční liga, které se říká také soutěž útěchy. 

Krátké ohlédnutí do historie

Od poloviny až do konce minulého století měl český fotbal v Evropě dvě hlavní tváře. Byli jimi Sparta a Dukla, které se v tomto období dohromady zúčastnily 19 ročníků PMEZ a 2 Lig mistrů. Zároveň mají připsány vůbec největší úspěchy. Dukla měla svůj vrchol v sezoně 1966/1967, kdy se probojovala do semifinále nejvyšší ligy.

Sparta se zase v sezoně 1991/1992 dostala do čtvrtfinále, kdy se odehrál slavný zápas století proti Barceloně, který pro pražské skončil 1:0. To však na postup bohužel nestačilo. I přesto se ale jedná o slavný den, který si fanoušci Sparty připomínají dodnes.

České kluby v současnosti

Od začátku nového tisíciletí se toho hodně změnilo. PMEZ zaniklo a z nejvyšší soutěže se stala právě Liga mistrů. Celému Česku i jeho klubům po nezdařilé sérii proher výrazně klesl koeficient a Dukla se dostala do problémů. Na druhou stranu se objevily nové schopné týmy; v dnešní době je tahounem sice pořád Sparta, ale výhry si připsala také Slavia a plzeňská Viktoria. Nejvíce úspěchů ale stále drží Sparta, která se v tomto období 3krát dostala do osmifinále, což se jiným nepodařilo.

Před dvěma lety vznikla nová soutěž, a to zmiňovaná konferenční liga. První sezonu nás nejlépe reprezentovala Slavia, která se dostala až do čtvrtfinále. V sezoně 2022 / 2023 ale bohužel všechny týmy vypadly hned po prvních zápasech v základní skupině. A ještě smutnější na tom je, že se EKL konala na pražském stadionu Fortuny, druhé největší české sázkové kanceláře. Letošní sezony se účastnili také legendární Bohemians 1905, kteří ale také vypadli hned po prvních zápasech.

Co stojí za českými (ne)úspěchy?

90. léta byla pro český sport klíčová. Fotbalová porážka Barcelony a zlaté Nagano se do naší kultury zapsalo navždy. Mladá, nově vzniklá země plná energie byla připravená dobýt celý svět. Tento sentiment se s postupem času nicméně vytratil, kvůli čemuž klesl i obecný zájem veřejnosti. V České republice jsou tak sportovní zájmové kroužky poměrně podfinancované, takže nové generace Rosických a Čechů jsou stále řidší. Nemalujme ale čerta na zeď!

V posledních letech se celková úroveň českého fotbalu zlepšila nejen u nás, ale i v Evropě. Zejména zařazení Konferenční ligy je dobrou zprávou, která nám může pomoct uspět i ve vyšších ligách. UEFA koeficient totiž nerozlišuje, zda se jedná o zápas v první nebo třetí lize; výhry mají stejnou hodnotu. Díky tomu se Česko bylo schopné posunout na 15. příčku národního koeficientu, díky čemuž bude moct v příští sezóně do soutěží vyslat o tým navíc! 

Ponaučení: Raději sbírejme body do koeficientu

Vybrat si mezi Ligou mistrů, Evropskou ligou a Konferenční ligou je těžké. Ve vyšších soutěžích kluby čekají mnohem vyšší odměny, například zmiňovaných 90 milionů za postup do hlavní části a 16 za každé vítězství. Odměny v 2. lize jsou asi o třetinu menší a v Konferenční poloviční. Kluby tak stojí před rozhodnutím, zda upřednostní peníze, nebo lepší postavení v žebříčku s koeficienty.

Vzhledem ke kondici klubů je namístě, aby přestaly o první ligy usilovat. Dostat se do hlavní části se za posledních dvacet let povedlo českým týmům kvalifikovat pouze 10krát. Evropská liga je mnohem přijatelnější, nabízí šanci na zvýšení koeficientu, a navíc hráčům umožní získat lepší zkušenosti. Nemůže se totiž stát, že po náročných kvalifikacích do skupiny dostanou Bayern, Barcelonu a Milán tak, jak se to před dvěma lety stalo plzeňským. 

Jak to bude s českými kluby v Evropě dál?

Rozhodování je opravdu složité a popsat všechny faktory, které je při nastavování priorit nutné zvážit, v jednom článku nejde. České kluby určitě mají na to, aby se ve vyšších evropských ligách prosadily, nicméně k tomu jsou zapotřebí již zmiňované zkušenosti. Uvidíme, co si pro nás v příští sezoně nachystají a který klub zaplní nově vzniklé místo. Češi tak získají větší šanci reprezentovat, nadále zvyšovat svůj koeficient a budovat jméno našemu fotbalu. Věříme, že jeho nejlepší časy teprve příjdou!

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.