Spojte se s námi

Reprezentace

Američanky počtvrté opanovaly Mistrovství světa, Švédky berou bronz

Zveřejněno

dne

Derniéru včera zažil i ženský světový šampionát ve Francii, kde si to o zlato rozdaly výběry USA a Nizozemska. Počtvrté v historii se radoval prvně jmenovaný, který obhájil prvenství z před čtyř let v Kanadě. V boji o bronzové medaile pak zvítězilo Švédsko nad Anglií.

Embed from Getty Images

Vedle Copy Américy skončilo v neděli 7. července taky Mistrovství světa žen FIFA, které letos pořádala Francie. V souboji o trofej pro vítězky změřily síly vhodně úřadující mistryně světa proti mistryním Evropy z Nizozemska a obě strany nabídly parádní podívanou. USA to nemělo ani zdaleka jednoduché a poprvé na turnaji se neprosadilo v rámci úvodních třinácti minut. Branka dokonce nepadla ani do konce první půle, ovšem to zásluhou hned několika vynikajících zákroků Sari van Veenendaalové, která strážila bránu Oranjes.

Většina zápasů probíhala přesně podle plánu. Svěřenkyně Sariny Wiegmanové byly spíše zatažené a nechaly americké hráčky držet míč v bezpečných oblastech. Když získaly balon do svého držení, rychlé se snažily využít protiútoků, což přinutilo Američanky k několika faulům. Konec prvního dějství přinesl dvě zranění. Zatímco doposud solidní pravá obránkyně Kelley O’Harová musela být stažena ze hřiště kvůli poranění hlavy, Becky Sauerbrunnové stačilo po kontaktu s Lieke Martensovou ze stejného důvodu dohrát zbytek zápasu s bandáží na hlavě.

V druhém dějství přišly obě trefy Američanek a to v rámci produktivní šestiminutovky. Nejprve byla ve vápně zfaulovaná Alex Morganovou, ovšem zákrok Stefanie van der Gragtové muselo jako nedovolený vyhodnotit až video. Nařízenou penaltu v 61. minutě bez potíží proměnila Megan Rapinoeová, která přitom po celý první poločas nevypadala ve své kůži. Její sedmá branka na turnaji pak vyhecovala o 8 minut později ke vstřelení druhé Rose Lavelleovou. Ta proběhla středem skrze obranu Nizozemek a přízemní střelou do sítě prakticky ukončila zápas.

Třetí místo patří Švédsku, Albion znovu bez medaile

O den dříve, v sobotu 6. července, pak v Nice proběhl zápas o bronz mezi neúspěšnými semifinalisty ze Švédska a Anglie. Vše podstatné se dělo v prvních dvaadvaceti minutách, kdy se za seveřanky prosadila nejprve Kosovare Asllaniová, k níž spadl špatně odkopnutý míč od Alex Greenwoodové a křídelkyně Montepellieru Sofia Jakobssonová, jež rovněž překonala Carly Telfordovou – leč napodruhé až po nastřelení tyčky.

Na jejich zásahy dokázala odpovědět Fran Kirbyová krátce po půlhodině hry. Ellen Whiteová se mohla stát první hráčkou, která se prosadila v šesti po sobě jdoucích zápasech na stejném turnaji. Proti však byl systém VAR, který potvrdil, že ke zpracování míče si pomohla rukou. Švédky se pak zavřely vzadu a už si nenechaly uniknout vítězství. Jejich jedinou šancí v druhé půli byla střela Julie Zigottiové Olmeové ze zhruba dvaceti metrů.

S výsledkem už nic neudělala ani Karen Carneyová, pro níž to byl rekordní 144. start za anglickou reprezentaci. Na hřišti strávila posledních 17 minut, jelikož už před začátkem turnaje oznámila konec na profesionální úrovni. Pohádku v podobě rozlučky s úspěchem na Mistrovství světa pak neumožnila Nilly Fischerová, která z brankové čáry vytáhla pokus Lucy Bronzové. Lionesses se tak po dobrých výkonech vrací domů bez cenného kovu.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

La Liga

Obrovská posila pro reprezentaci! Vycházející hvězda Barcelony získala španělské občanství

Zveřejněno

dne

Skvělý kousek se podařil španělské federaci, když naturalizovala Ansu Fatiho. Rodák z Guiney Bissau je považován za vycházející hvězdu Barcelony a nyní navíc bude moci nastupovat ve španělském reprezentačním týmu.

Embed from Getty Images

Ansu Fatimu je teprve šestnáct let, ale i přesto svými výkony udivuje celý fotbalový svět. Nyní by měl po získání španělského občanství patřit k oporám reprezentace na mistrovství světa do 17 let.

Fati je rodák z Guiney Bissau, ale rovněž může hrát za Portugalsko. Nyní se s ním ale počítá do španělského národního týmu.

“Lidé na svazu usilovně pracují na tom, aby mohl Ansu Fati za nás hrát. Konečné rozhodnutí pak náleží samotnému hráči. Svaz chce mít pod sebou ty nejlepší hráče,” řekl hlavní trenér španělské reprezentace Robert Moreno.

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Česká reprezentace se opět propadla v žebříčku FIFA

Zveřejněno

dne

Česká reprezentace v novém vydání žebříčku FIFA klesla o jedno místo na 44. pozici. Na prvním místě je i nadále Belgie, druhá je nově Francie před Brazílií.

Embed from Getty Images

Český reprezentační výběr se o 44. místo dělí s Austrálií. Naposledy národní tým zvítězil 3:0 nad Černou Horou, čímž odčinil porážku 1:2 v Kosovu. Tyto výsledky se do nového vydání žebříčku promítly.

V kvalifikaci na mistrovství Evropy je Česká republika aktuálně na postupovém druhém místě. Následující reprezentační sraz odehraje doma utkání s Anglií a poté ji čekají rozhodující zápasy s Kosovem a Bulharskem.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Zveřejněno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Embed from Getty Images

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k “ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků”. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Embed from Getty Images

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

Embed from Getty Images

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené