Brazílie doma zvítězila na Copě Américe, Peruánci překvapení nedotáhli

Brazilská samba dokráčela včera večer k prvnímu triumfu na Mistrovství Jižní Ameriky od roku 2007. Ve finále hraném na ikonickém stánku Maracaná v Riu de Janeiru porazili kata posledního vítěze z Chile, Peru, 3:1 a to i přes fakt, že hráli o deseti hráčích.

Včerejší den se nesl ve znamení konce všech tří předních mezinárodních turnajů, které vyplnily přestávku mezi sezonami 2018/19 a 2019/20. Na tom asi nejprestižnějším, Copě Américe, se z prvního vítězství po dvanácti letech radovala pořadatelská země. Před začátkem zápasu, kterému přihlíželo 70 tisíc lidí, se držela minuta ticha za Joaa Gilberta, zakladatele hudebního žánru bossa nova, jenž v sobotu zesnul.

Peru vstoupilo do zápasu nabuzené z vyřazení Chilanů a až do 15. minuty se drželo. Pak se ale z half-voleje prosadil Everton Soares, kterému nahrával Gabriel Jesus, jenž si poradil s krajním obráncem Miguelem Traucem. Autor branky pak naopak nahrával Philippu Coutinhovi, jehož střela z deseti metrů letěla mimo, stejně jako následná hlavička Roberta Firmina z 35. minuty. Logicky tak přišel trest.

Sudí Roberto Tobar udělil trochu přísnou penaltu za ruku Thiaga Silvy, kterou si šel zkontrolovat na video, a José Paolo Guerrero neměl s její exekucí žádný problém. Radost Peruánců ale příliš dlouho nevydržela. Carlos Zambrano uklouzl a umožnil tak Jesusovi ještě do poločasu poslat Kanárky znovu do jednobrankového vedení. Do kabin se tedy odcházelo za stavu 2:1 – za velké spokojenosti domácích příznivců.

Zhruba šest minut po změně straně zatočil Coutinho povedený pokus, který skončil o kousíček vedle. Poté přišla doslova katastrofa pro Brazilce. Mladý útočník Manchesteru City totiž popáté v zápase fauloval a Tobarovi došla trpělivost. Druhá žlutá karta a odchod do šaten. Při cestě do tunelu ještě bouchl ve zlosti do stánku VAR a uvnitř se pak neubránil ani slzám. Následně zaznamenalo Peru první větší šanci.

Z kopačky Edisona Florese ale míč zamířil mimo. No a nakonec přišlo rozuzlení. Zambrano si připsal další chybu, když zboural Evertona a Richarlison z dalšího pokutového kopu v utkání stanovil v 90. minutě skóre na konečných 3:1. Radovat se mohl i Neymar Júnior, který kvůli zranění opět přihlížel celému dění jenom z hlediště, ale možná právě díky tomu se prosadili takoví hráči, jako autoři gólů.

Brazílie slaví devátý úspěch na tomto turnaji (z let 1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007 a 2019) a pátý na domácí půdě (1919, 1922, 1949, 1989 a 2019). Trenér Selecaa, Tite, se stal prvním v historii, který vyhrál Copu Américu, Copu Libertadores (s Corinthians v roce 2012) a Copu Sudamericanu (s Internacionalem v roce 2008). Příští ročník Copy bude hostit Argentina spolu s Kolumbií.

Co se individuálních výkonů týče, mužem finálového klání se stal Everton, zatímco Alisson Becker – který mimochodem inkasoval poprvé po osmistechosmdesátidevíti minutách – byl zvolen brankářem turnaje. Nejplatnějším hráčem v poli byl do třetice zvolen Brazilec a to Daniel Alves, pro kterého je trofej z Copy Américy již 40. v profesionální kariéře (počítáme-li reprezentační i klubové).