Spojte se s námi

Reprezentace

Brazílie doma zvítězila na Copě Américe, Peruánci překvapení nedotáhli

Zveřejněno

dne

Brazilská samba dokráčela včera večer k prvnímu triumfu na Mistrovství Jižní Ameriky od roku 2007. Ve finále hraném na ikonickém stánku Maracaná v Riu de Janeiru porazili kata posledního vítěze z Chile, Peru, 3:1 a to i přes fakt, že hráli o deseti hráčích.

Embed from Getty Images

Včerejší den se nesl ve znamení konce všech tří předních mezinárodních turnajů, které vyplnily přestávku mezi sezonami 2018/19 a 2019/20. Na tom asi nejprestižnějším, Copě Américe, se z prvního vítězství po dvanácti letech radovala pořadatelská země. Před začátkem zápasu, kterému přihlíželo 70 tisíc lidí, se držela minuta ticha za Joaa Gilberta, zakladatele hudebního žánru bossa nova, jenž v sobotu zesnul.

Peru vstoupilo do zápasu nabuzené z vyřazení Chilanů a až do 15. minuty se drželo. Pak se ale z half-voleje prosadil Everton Soares, kterému nahrával Gabriel Jesus, jenž si poradil s krajním obráncem Miguelem Traucem. Autor branky pak naopak nahrával Philippu Coutinhovi, jehož střela z deseti metrů letěla mimo, stejně jako následná hlavička Roberta Firmina z 35. minuty. Logicky tak přišel trest.

Embed from Getty Images

Sudí Roberto Tobar udělil trochu přísnou penaltu za ruku Thiaga Silvy, kterou si šel zkontrolovat na video, a José Paolo Guerrero neměl s její exekucí žádný problém. Radost Peruánců ale příliš dlouho nevydržela. Carlos Zambrano uklouzl a umožnil tak Jesusovi ještě do poločasu poslat Kanárky znovu do jednobrankového vedení. Do kabin se tedy odcházelo za stavu 2:1 – za velké spokojenosti domácích příznivců.

Zhruba šest minut po změně straně zatočil Coutinho povedený pokus, který skončil o kousíček vedle. Poté přišla doslova katastrofa pro Brazilce. Mladý útočník Manchesteru City totiž popáté v zápase fauloval a Tobarovi došla trpělivost. Druhá žlutá karta a odchod do šaten. Při cestě do tunelu ještě bouchl ve zlosti do stánku VAR a uvnitř se pak neubránil ani slzám. Následně zaznamenalo Peru první větší šanci.

Embed from Getty Images

Z kopačky Edisona Florese ale míč zamířil mimo. No a nakonec přišlo rozuzlení. Zambrano si připsal další chybu, když zboural Evertona a Richarlison z dalšího pokutového kopu v utkání stanovil v 90. minutě skóre na konečných 3:1. Radovat se mohl i Neymar Júnior, který kvůli zranění opět přihlížel celému dění jenom z hlediště, ale možná právě díky tomu se prosadili takoví hráči, jako autoři gólů.

Brazílie slaví devátý úspěch na tomto turnaji (z let 1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007 a 2019) a pátý na domácí půdě (1919, 1922, 1949, 1989 a 2019). Trenér Selecaa, Tite, se stal prvním v historii, který vyhrál Copu Américu, Copu Libertadores (s Corinthians v roce 2012) a Copu Sudamericanu (s Internacionalem v roce 2008). Příští ročník Copy bude hostit Argentina spolu s Kolumbií.

Embed from Getty Images

Co se individuálních výkonů týče, mužem finálového klání se stal Everton, zatímco Alisson Becker – který mimochodem inkasoval poprvé po osmistechosmdesátidevíti minutách – byl zvolen brankářem turnaje. Nejplatnějším hráčem v poli byl do třetice zvolen Brazilec a to Daniel Alves, pro kterého je trofej z Copy Américy již 40. v profesionální kariéře (počítáme-li reprezentační i klubové).

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

La Liga

Obrovská posila pro reprezentaci! Vycházející hvězda Barcelony získala španělské občanství

Zveřejněno

dne

Skvělý kousek se podařil španělské federaci, když naturalizovala Ansu Fatiho. Rodák z Guiney Bissau je považován za vycházející hvězdu Barcelony a nyní navíc bude moci nastupovat ve španělském reprezentačním týmu.

Embed from Getty Images

Ansu Fatimu je teprve šestnáct let, ale i přesto svými výkony udivuje celý fotbalový svět. Nyní by měl po získání španělského občanství patřit k oporám reprezentace na mistrovství světa do 17 let.

Fati je rodák z Guiney Bissau, ale rovněž může hrát za Portugalsko. Nyní se s ním ale počítá do španělského národního týmu.

“Lidé na svazu usilovně pracují na tom, aby mohl Ansu Fati za nás hrát. Konečné rozhodnutí pak náleží samotnému hráči. Svaz chce mít pod sebou ty nejlepší hráče,” řekl hlavní trenér španělské reprezentace Robert Moreno.

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Česká reprezentace se opět propadla v žebříčku FIFA

Zveřejněno

dne

Česká reprezentace v novém vydání žebříčku FIFA klesla o jedno místo na 44. pozici. Na prvním místě je i nadále Belgie, druhá je nově Francie před Brazílií.

Embed from Getty Images

Český reprezentační výběr se o 44. místo dělí s Austrálií. Naposledy národní tým zvítězil 3:0 nad Černou Horou, čímž odčinil porážku 1:2 v Kosovu. Tyto výsledky se do nového vydání žebříčku promítly.

V kvalifikaci na mistrovství Evropy je Česká republika aktuálně na postupovém druhém místě. Následující reprezentační sraz odehraje doma utkání s Anglií a poté ji čekají rozhodující zápasy s Kosovem a Bulharskem.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Zveřejněno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Embed from Getty Images

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k “ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků”. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Embed from Getty Images

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

Embed from Getty Images

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené