Reklama

Zlatý blog MS: Z temna až na výsluní! Chcete vítězit? Musíte mít kanadskou náturu

Kanadští reportéři před turnajem prohlásili, že na tomto turnaji budou Javorové listy hledat nové hrdiny. Tahle mise byla bezesporu naplněna. Ale příběh, jakým se kanadská hrdost probíjela k vrcholu, je opravdu víc než pozoruhodný. Tým, který před několika dny už celý hokejový svět odepsal, zvedal nakonec pohár pro mistra světa. 

Zdroj: Pixabay

Byl to příběh s ideálním hollywoodským scénářem. Taková ta doslova filmová pohádka, jak se z jedné podceňované party stanou nesmazatelní hrdinové. Jestli někdo bude dělat v budoucnu analýzu kanadských triumfů, nesmí tento příběh v Rize opomenout!

FAVORITÉ NA HRANĚ NEBO POD HRANOU

Letošní speciální šampionát ozdobilo hned několik poutavý příběhů. Stále se v posledních letech mluví, jak se elitní skupina mistrovství světa vyrovnává. Na turnaji, kde přijel značně omezený počet hráčů z NHL, to platilo dvojnásob.

O švédském utrpení už jsem psal minule, nemá cenu to rozebírat znovu. Stejně podobným výbuchem mohly skončit taky reprezentace České republiky a Kanady. 

Náš národní tým svou křeč na šampionátu ustál alespoň do čtvrtfinále, nicméně je i tento výsledek jednoznačně považován za fatální neúspěch. O následcích českého zmaru už jsem psal také.

Snad úplně nejtragičtěji se jevil z této trojice na začátku turnaje tým Kanady.

NERVÓZNÍ NÁLADA KOLÉBKY HOKEJE

Úvod šampionátu javorových listů? Porážka s Lotyšskem 0:2, porážka z USA 1:5 a porážka s Německem 1:3. Patrně to byla ta nejhorší noční můra Kanaďanů za dlouhá poslední léta.

Přiznám se, že sám jsem byl v předturnajové analýze vůči kanadskému výběru velmi skeptický. Soupiska skutečně nebudila respekt. Ačkoliv jsem od tohoto týmu na letošním MS nic závratného nečekal, přesto mě jejich hororový vstup do turnaje překvapil.

V tu chvíli byli překvapení snad úplně všichni. Ať už to byli vyhlášení hokejoví experti nebo i fanoušci národa, pro které je hokej vyhlášeným náboženstvím. 

Přestože kanadští fanoušci seniorským mistrovstvím světa vyloženě nežijí, tragické výsledky je rozhodně v klidu nenechávaly. V zemi se začalo mluvit o podřadném výběru, který plní na této světové akci nedůstojnou roli. Kde kdo se od tohoto výběru chtěl raději oprostit.

ZÁPASY KANADY NA MS
Kanada vs. Lotyšsko0:2
Kanada vs. USA1:5
Německo vs. Kanada3:1
Kanada vs. Norsko4:2
Kazachstán vs. Kanada2:4
Itálie vs. Kanada1:7
Kanada vs. Finsko2:3n
Rusko vs. Kanada (ČF)1:2p
USA vs. Kanada (SF)2:4
Finsko vs. Kanada (F)2:3p
Zdroj: Livesport

Když potom ve čtvrtém utkání s Norskem ztratili během jediné minuty náskok 2:0, bylo tohle mužstvo skutečně zralé na ručník. Do konce druhé třetiny ještě vrátil Kanaďanům vedení Andrew Mangiapane, jenž od tohoto osudného okamžiku začal bez nadsázky plnit roli spasitele.

NENÁPADNÝ OBRAT

Rozhodně se nedá říct, že by jedno utrápené vítězství s Norskem definitivně odšpuntovalo sílu Kanady. Přestože tým s nožem na krku začal nějaké body sbírat, za skutečně jediné naprosto pohodové vítězství lze považovat výhru 7:1 s Itálii, která byla jednoznačně nejslabším článkem celého turnaje. 

Poslední utkání ve skupině navíc Kanada ztratila proti Finsku v samostatných nájezdech. Jejich klíč k postupu do čtvrtfinále měli v rukou už jen hráči Německa a Lotyšska. Stačila remíza po šedesáti minutách, aby bylo v letadle z Rigy pořádně dusno a ticho.

POMOC NĚMCŮ, KLIDNÝ GALLANT A STŘELEC MANGIAPANE 

Abychom našli základní faktory, které nastartovaly Kanadu k velkému obratu na turnaji, musíme zkombinovat hned několik klíčových spojitostí. 

Tou první, bez které by to opravdu nešlo, je právě vítězství německého týmu za tři body proti domácím Lotyšům, kteří ještě v závěru utkání sahali po vyrovnaní. Přestože Lotyšsko na úvod turnaje Kanadu porazilo, zůstalo nakonec jeden bod za postupovou hranicí.

O bod víc, stejně jako Kanada, nasbírala reprezentace Kazachstánu. Výsledek vzájemného zápasu je ale nakonec poslal domů.

Druhým důležitým faktorem povstání Fénixe z popele, byl již zmíněný Andrew Mangiapane. V zákulisí se mezi fanoušky trochu šeptalo třeba o možném příletu Connora McDavida, jenž vyletěl z play-off NHL. 

Logicky! Kanada zkrátka potřebovala nějakého spasitele jako sůl. Nakonec jej našla v druhém útoku na levém křídle hořícího céčka z týmu Calgary Flames. Hlavní kouč Kanady Gerrard Gallant dosadil posilu z NHL do prvního útoku k dvojici Henrique – Brown, což by se teď dalo pravděpodobně považovat za největší majstrštyk celého šampionátu.

Mangiapane nastoupil v sestavě Kanady až od čtvrtého zápasu. Tedy v době, kdy byl tento tým odepsaný, na úplném dně. Během následujících sedmi utkání zaznamenal sedm branek a čtyři asistence. Nakonec byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem šampionátu.

NEJPRODUKTOVNĚJŠÍ HRÁČI MS
Connor Brown (CAN)16 (2+14)
Conor Garland (USA)13 (6+7)
Andrew Mangiapane (CAN)11 (7+4)
Adam Henrique (CAN)11 (6+5)
Peter Cehlárik (SVK)11 (5+6)
Zdroj: Livesport

Celý první útok Kanady se stal najednou ozdobou turnaje. Connor Brown se stal zase jedním z nejúspěšnějších nahrávačů v celé historii MS. Z šestnácti bodů zaznamenal neuvěřitelných čtrnáct asistencí. 

Od hráče z týmu, který malém vyhořel už v základní skupině, je to minimálně úctyhodné číslo. Větší počet nahrávek zaznamenal na samostatném MS už jen v roce 1973 sovětský útočník Vladimír Petrov.

V čele velkolepého kanadského vzestupu však vidím na špici pyramidy někoho jiného. Kouč Gerrard Gallant by mohl podle zámořských zdrojů v další sezóně vést nový tým NHL Seattle Kraken. Teď však dostal nelehký úkol, dotáhnout k triumfu Javorové listy bez zvučných jmen.

Sedmapadesátiletý Gallant už v minulosti ukázal, jak dokáže stmelit tým, jehož hráči nemají z minulosti takřka žádné vazby. V premiérové sezóně dovedl Vegas Golden Knights až do finále Stanley Cupu. 

Už před šampionátem si nedával žádné malé cíle: „Pokusíme se přivést zlato, to je teď moje role,“ řekl zámořským médiím k případnému angažmá v Seattlu. 

Když jsme v průběhu turnaje mohli sledovat s tímto kanadským trenérem rozhovory, vždy působil neuvěřitelně klidně. Málokdy byste ho zastihli se špatnou náladou, bez úsměvu na tváři.

S naprostým klidem a pozitivní náladou sršel, až tím nakazil celý svůj tým. Kdokoliv jiný by se v tak hororovém průběhu základní skupiny rozsypal. 

Když se ho reportéři před finálovým utkáním s Finskem ptali, co udělat, aby kanadský tým vyzrál nad precizní hrou soupeře, jen prohodil rameny a řekl: „Musíme hrát pořád stejně a potom vyhrajeme.” Och, jak jednoduché!

Hned mi v hlavě probleskli snad všichni trenéři české reprezentace za poslední léta. V jeho kůži by stáli nervózní, tvrdě soustředění na blížící se utkání, ale Gallant se neúspěchu nebál. Zkrátka si ho ani nepřipustil. 

KANADSKÁ VÍTĚZNÁ NÁTURA

Existují jen dvě varianty, jak v podobné situaci dokráčet k úspěchu. Buď máte obrovské štěstí a věříte na zázraky, nebo jste z Kanady, z nejhokejovějšího koutu planety a máte to už v krvi. 

Když Kanada porazila ve čtvrtfinále favorizované Rusy, najednou její hráči zjistili, že je úplně jedno, co se do této doby na turnaji dělo a jak silnou soupisku na papíře mají. Nejen, že věřili, že dokáží porazit každého. Oni to prostě věděli. A to je přesně ten rozdíl mezi nimi a zbytkem světa.

Psal jsem to už několikrát v minulosti, a klidně to budu pokaždé znova opakovat. Když Kanada vyhrát chce, tak prostě vyhraje. O ničem jiném to není. 

Obávám se, že od tohoto okamžiku, už nikdy nebude kanadský jakýkoliv výběr považován za slabý. V žádném případě nemůžete čekat, že budou snadný soupeř. A vůbec nehraje roli to, že před několika dny vybouchli s Německem nebo Lotyšskem. 

S nadsázkou jsme v minulých letech říkali, že i kdyby Kanada na šampionát přivedla béčkový nebo céčkový tým, stejně by byla pořád silná a mohla by zvítězit. Teď už víme, že tomu tak skutečně je.

Jejich triumf se opět stává inspirativním počinem, který sportovního fanouška nikdy neomrzí. Z podceňované party, které v poslední fázi základní skupiny zbyla už jen víra v hokejové Bohy, se stali velkými šampiony, na které se bude dlouho vzpomínat.

Ve finále už pak zdolali i soupeře, u kterého je za poslední léta považován herní systém za takřka dokonalý. Je zároveň pozitivní vidět, že ještě v dnešním hokeji dokáže zvítězit útočná chuť nad precizní defenzívou. Tu Finové měli opravdu excelentní. 

Kanaďané však měli větší vůli a chuť po vítězství. Ostatně, v této hře jí mají už od přírody. Pokud je chcete porazit, musíte mít vždycky něco nad rámec standardů. 

Když jakýkoliv Kanaďan převlékne přes hlavu reprezentační dres, nic jiného než zlato v hlavě nemá. Takový je jejich základ vítězné mentality.

Zdroj: IIHF, TSN, Hockey Canada, Livesport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Zase o krok blíž NHL! Evropský hokej, včetně Extraligy, mění pravidla 

Stejně jako se postupem času mění životní trendy, stejnou obměnou procházejí i pravidla ledního hokeje. Většinou to bývá tak, že hokejové trendy udává NHL, jakožto zástupce nejlepší ligy světa. Stejně je to i tentokrát.

Nachystejte si dresy. Mistrovství světa v para hokeji opět v Ostravě!

Po dvou letech se znovu uskuteční domácí šampionát v para hokeji. Minulý turnaj zaznamenal rekord v počtu diváků a přímý přenos se vysílal v USA během play-off NHL.

Velká jména do Extraligy! Oceláři lovili v zámoří, Sparta pro změnu na severu

Český trh hráčů se zdá být pomalu, ale jistě rozebrán do posledního šroubku, ne všichni jsou však se svou současnou podobou kádru nadšeni. Proto manažeři rozhazují sítě i za hranicemi. Občas se jim taky podaří ulovit vcelku zajímavou rybu.
Reklama