Reklama

Blog MS: Švédské fiasko aneb Největší sportovní neúspěch v moderní době této země 

I my jsme se toho upřímně báli. Nedávné utkání našich hokejistů se Švédy se ukázalo, jako to opravdu klíčové. Alespoň co se základní skupiny MS týče. Zatímco spadlý balvan ze srdcí českých fanoušků zaduněl až v Rize, ve stejný čas se žluté Švédsko ocitlo v černotě.

Zdroj: Pixabay

Po všech těch výsledcích na letošním šampionátu vlastně ani není takové překvapení, že k nějakému velkému překvapení nakonec došlo. Kolosální neúspěch švédské hokejové reprezentace přebíjí všechny ostatní senzace a události celého dosavadního průběhu MS.

Chceme-li se zeptat na otázku, jestli se opravdu jedná o takovou sportovní tragédii, nebo se prostě jenom jednou něco nepovedlo, hledejme ve srovnání odpověď u sebe. Co by se asi tak stalo, kdyby to potkalo českou reprezentaci?

Už jste si odpověděli? Tak vidíte!

Největší neúspěch v moderní době.” Přesně takhle označil kampaň Švédů na MS bývalý reprezentant a současný televizní hokejový reportér stanice STV Jonas Andersson.

Od roku 1992, kdy byl zaveden na MS vyřazovací systém, tak se Švédům nikdy nic podobného nestalo. To samé platí i v případě České republiky, Finska a Kanady. Nikoho z historiků nebude vlastně nikdy zajímat, kolikrát to bylo opravdu o prsa vietnamské dívky.

Pokud půjdeme ještě zpět a budeme hledat rok, kdy zůstali Švédi na MS mimo nejlepší osmičku, budeme cestovat časem až do roku 1937.

ZAČÁTEK JAKO Z HORORU

Doslova! Body z úvodních dvou zápasů s Dánskem a Běloruskem měly být ideální program na rozehřátí a vyladění sestavy. Až potom měly Švédy čekat ostré zápasy, které prověří jejich skutečné ambice na zisk zlatých medailí. 

Jenomže místo toho přišly první dvě ostré bodné rány, které spustily krvácení Švédů, po nichž naděje na postup do čtvrtfinále pomalu umíraly. Částečnou infuzi přineslo dominantní vítězství nad Švýcary, nicméně jak by řekl pan Záruba, pohádka o žluto-modré popelce z toho už nebyla.

Následné naděje Švédi utopily ve třetích třetinách v zápasech s Českem a Ruskem. Teoreticky by stačilo dovézt alespoň jedno dobře rozehrané utkání ke třem bodům a organizovali bychom funus pro český hokej. Někdo někde v minulosti řekl, že v hokeji rozhodují maličkosti. Asi se tomu skutečně dá věřit.

Co vlastně stálo za velkým švédským kolapsem?

Výmluva typu: málo posil NHL, opravdu není výmluvou. S podobnými problémy se potýkaly při nominaci i jiné světové elity. Navíc, co si budeme povídat, Švédové mají spoustu skvělých hokejistů rozprášeno po celé zemi. Jejich domácí soutěž je odborníky považována možná za nejlepší v Evropě.

Zranění Carla Klingberga a Nilse Lundqvista v úvodních zápasech situaci Švédů zrovna nenahrálo. Nicméně jak uvedl oficiální web IIHF, soupiska zůstala v útočných řadách pro případné doplnění otevřená až do samotného závěru, což touhu pro posílení švédské ofenzívy příliš nenaznačuje.

Když Švédové zveřejnili před turnajem nominaci, nikdo žádné černé scénáře nevypisoval. Bylo jasné, že se nejedná o nejsilnější výběr Tre Kronor pod sluncem, ale rozhodně s dostatečnými kvalitami, aby konkuroval nejlepším týmům na tomto šampionátu.

HOĎTE MU LANO!

Pokud někomu, kdo se propadl v zamrzlé říčce, hodíte lano, většinou je to gesto k záchraně. Jestli s ním však budou chtít švédští fanoušci hlavního trenéra Garpenlöva vytáhnout, tak jen proto, aby ho následně donutili si jej uvázat na nejbližší strom. Život reprezentačního kouče je život ve stylu “Survival Edition” v každé zemi, ne jen u nás.

Johan Garpenlöv si je toho sám moc dobře vědom. Špatný výsledek bere na sebe: “Je to pro mě jako pro trenéra velké selhání, stejně jako pro náš hokejový národ. Nejsme spokojeni s výsledkem, ale je to tak, jak to je,” byla jeho první slova pro tisk.

Teď je připraven, že to po příjezdu domů od veřejnosti pěkně schytá: „Tak to v tomhle byznysu chodí. Pokud nebudete mít výsledky, půjdou po vás, i po federaci,” sypal si popel na hlavu trenér, který v této roli zažil na MS svou premiéru. Teď je veřejností tlačen k rezignaci.

Místo bouřlivých oslav tak v kabině po posledním zápase nastalo mrazivé ticho, s pachutí největšího neúspěchu, pod kterým je podepsán každý z členů celého týmu. Po letošním šampionátu tak zůstává v hrdé zemi pouze hněv a zklamání. Ať už se jedná o fanoušky, odborníky nebo hokejové legendy.

Někdejší reprezentační trenér, který se podepsal v moderní hokejové době pod největší úspěchy Švédů Bengt-Ake Gustafsson uvedl, že po návratu z Rigy musejí všichni zúčastnění očekávat drsné přijetí: „Budou muset kousnout do kyselého jablka,” řekl deníku Sportexpressen.

ZÁPASY ŠVÉDSKA NA MS
Dánsko vs. Švédsko4:3
Švédsko vs. Bělorusko0:1
Švýcarsko vs. Švédsko 0:7
Švédsko vs. Česko2:4
Švédsko vs. Velká Británie 4:1
Švédsko vs. Slovensko3:1
Rusko vs. Švédsko 3:2n
Zdroj: Livesport
NEÚSPĚCH JAKO CESTA K ÚSPĚCHU

Už to tak však bývá, že k hokeji patří i porážky. Nejsou tady ale jen od toho, aby nám působily bolest a bezmoc, ale abychom se z nich také poučili. I porážky nás můžou mnohému naučit a posunout dál. A toho si jsou ve Švédsku moc dobře vědomi.

„Opravdu se s tím musíme vypořádat a znovu se pohnout kupředu,” velí po těžké porážce Gustafsson

Až tahle veřejná poprava pomine, věřte tomu, že si Švédové někde za zavřenými dveřmi sednou společně ke stolu, aby vymysleli velkolepý plán, který posune jejich hokejovou zemi zase o kus dál. Už se jim to podařilo v minulosti, a není důvod, proč by se jim to nepovedlo i teď.

V tomhle jsou zkrátka daleko před námi. Dokáží se při řešení problémů semknout a spolupracovat. Zatímco my se budeme chvástat a plácat po ramenou, že jsme nechali na šampionátu za zády takovou světovou velmoc jako Švédsko, oni se mezitím v těch neviditelných věcech posunou zase o kus před nás.

Zdroj: IIHF, Livesport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Podle me to bude cim dal castejsi a Svedove jsou jen prvni obet ale vsichni vi ze i Kanada prakticky selhala a musela potupne cekat zda se Nemci smiluji ..
  tzn neni to jen vypadek jednotlivce …

  Mezi vsemi temi duvody jako je nizka motivace, coz je stejne pro vsechny, za to muze
  GLOBALIZACE . tym plny Kazasskych Kanadanu s Kanadskym trenerem uz Kanada ani Svedsko bez svych nejvetsich hvezd nevypraska automaticky ..

  Neni sice byt nac hrdy kdyz se ten Kanadsky Kazach nikdy v Kazachstanu hrat hokej neucil ale jde prece jenom o prachy a o to jak to vypada ze .

  Me teda vzdy bavila vic koncentrace kvality v zapasech o vsechno a ne nejaka rovnopravnost a falesne drama ve skupinach ale to uz sem asi rovnou nelida kdyz chudakovi Kazachstanu nepreju abych vyhral medaili . _)
  Nebo mi to jen prijde strasne umele a stejne bych to uz v tv vubec nesledoval. 😎

 2. Právě jsem si udělal malý průzkum a část: “Od roku 1992, kdy byl zaveden na MS vyřazovací systém, tak se Švédům nikdy nic podobného nestalo. To samé platí i v případě České republiky. V současnosti tak vlastně zůstáváme v historii posledním týmem ze všech, který vždycky do vyřazovacích bojů nakonec proklouzl.” neplatí, protože stejně je na tom i Kanada a Finsko.

  • Musím přiznat, ač nerad, že podobný průzkum jsem neudělal, ale pouze věřil příspěvku jednoho redaktora na sociálních sítích. Tudíž beru chybu na sebe, opravím a podekuji za Váš postřeh!

 3. to jjsou zase mediální senzace. ve skutečnosti se dalo čekat, že se něco takovýho stane. Naše skupina měla pět adeptů na postup a někdo si toho černýho petra vytáhnout musel. Chtělo by se říct, že Slovensko je ten kulhající kůň vzadu, ale když se podíváte na Slafkovského, Nemce, Cehlárika, Hrívika, tak bych spíš řekl, že jsou černý kůň celého turnaje. Klidně můžou jít na finále. Co se týče Švédů, tak ti měli za poslední roky vždy okolo dvaceti posil z NHL. takže když přišla pandemie a hráčů z NHL jim moc nepřijelo, tak zákonitě muselo mít nezkušené mužstvo, protože ti hráči se neměli na rozdíl od Bělorusů, Dánů, Slováků, kdy ohrát na takovým specifickým turnaji. Sice každej říká, že pro všechny elitní týmy to je stejně těžké, že těch hráčů z NHL tolik nepřijelo, ale nikdo z evropských favoritů kromě Švédů neměl v posledních letech tolik posil z NHL jako mívali Švédi. Takže na to doplatili nejvíc.

  • Máte pravdu, ale zároveň jak autor píše jejich liga je jednou z nejkvalitnějších v Evropě navíc řada hráčů působí jistě i v KHL, takže rozhodně měli kde brát. Z tohoto pohledu to neúspěch je, ale zase bych z toho nedělal tragédii. Za rok na MS budou mít mnohem větší motivaci to odčinit a troufám si tvrdit, že i odčiní…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené