Spojte se s námi


Hokej

Získá Connor Mcdavid Conn Smythe Trophy i v případě neúspěchu ve finále Stanley cupu?

Hvězdný kanadský hokejista Connor McDavid opět prokazuje, že v současnosti není na světě lepšího hokejisty. Především díky jeho výkonům se hráči Edmonton Oilers dostali poprvé od roku 2006 do finále Stanley Cupu a v posledních dvou duelech finálové série drží naději svého celku na zisk nejslavnější klubové trofeje.

Publikováno

dne

Hvězdný kanadský hokejista Connor McDavid opět prokazuje, že v současnosti není na světě lepšího hokejisty. Především díky jeho výkonům se hráči Edmonton Oilers dostali poprvé od roku 2006 do finále Stanley Cupu a v posledních dvou duelech finálové série drží naději svého celku na zisk nejslavnější klubové trofeje.

McDavid se během této sezony několikrát zapsal do historie NHL

Connor McDavid hraje v NHL teprve svou devátou sezonu a již je na hranici 1000 bodů v základní části. Aktuálně je na 982 bodech. Svou neskutečnou produktivitou připomíná bodové dostihy Maria Lemieuxe a Wayna Gretzkyho v divokých „osmdesátkách“. Body sbírá zběsilejším tempem než například Jaromír Jágr či Sidney Crosby.

Důkazem je tomu například sezona 2022-23, kdy nashromáždil neuvěřitelných 153 bodů v základní části. Jednal se o nejlepší počin v tomto tisíciletí a v probíhající sezoně sice neopanoval kanadské bodování, ale zažil obrodu ze střelce v nahrávače, kdy se stal teprve 4. hokejistou historie, co dokázal nastřádat 100 asistencí během jedné sezony.

Svou dominanci potvrzuje i v play off, především díky němu se Edmonton dostal až do finále Stanley Cupu poprvé od roku 2006. Navíc se stal teprve třetím hokejistou, co v jednom ročníku vyřazovacích bojů dokázal nasbírat minimálně 40 bodů. Obral tak o jeden primát i samotného Gretzkyho v počtu nahrávek během jednoho ročníku. Jeho 42 bodů za 8 nahrávek a 34 nahrávek je 4. nejlepším počinem historie.

McDavid má před s sebou ještě minimálně jeden zápas k tomu, aby svůj bodový účet rozšířil a atakoval historické maximum ze sezony 1984-85, kdy Gretzky v 18 utkáních zaznamenal neuvěřitelných 47 bodů za 17 branek a 30 nahrávek.

McDavid drží naděje Edmontonu

Navíc svými dvěma posledními 4 bodovými vystoupeními ve finále play off vyrovnal opět Gretkyho výkon z již zmíněné sezony. McDavid za 9 let dokázal již v 5 případech vyhrát bodování základní části. V sedmi sezonách pokořil hranici 100 bodů v základní části a třikrát vyhrál Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezony.

Ve čtyřech sezonách byl nejlepším hráčem sezony dle samotných hráčů a obdržel tak ceněnou Ted Lindsay Award. Pamětníci si tuto trofej spíše pamatují pod názvem Lester B. Pearson Award. V jednom případě kraloval i všem střelcům a obdržel Maurice Richard Trophy. V šesti sezonách byl pak členem nejlepších pětek sezony.

V sezoně 2022-23 vyrovnal historický počin Alexandera Ovečkina ze sezony 2007-08, kdy dokázal získat 4 nejprestižnější trofeje v jedné sezoně. Hart Trophy, Art Ross Trophy, Maurice Richard Trophy a Ted Lindsay Award.

Horký adept na Conn Smythe Trophy

V NHL je nepsaným pravidlem, že cenu pro nejlepšího hráče play off – Conn Smythe Trophy, získává hráč z celku, který Stanley Cup vyhraje. Pouze v 5 případech z 58 se stalo, že tuto trofej získal poražený finalista. V letošní sezoně jsou nejžhavějšími kandidáty kapitán Panthers Aleksander Barkov a brankář Sergej Bobrovskij, za celek Edmontonu je to právě Connor McDavid a obránce Evan Bouchard, jenž hraje v životní formě.

Ovšem výkony kapitána Edmontonu jednoduše nelze přehlédnout a ať již dovede Oilers k vytouženému titulu, na který čekají fanoušci od roku 1990, nebo ne, tak by měl obdržet tuto cenu právě tento šikovný Kanaďan.

Bodové erupce a hra, kterou doslova táhne svůj celek na bedrech, je prostě nepřehlédnutelná. Ačkoliv sám hokejista říká, že toto pro něj není prioritou a soustředí se především na to, aby Edmonton odehrál vítězně rozhodující 7. duel a jako v roce 1990 Mark Messier dovedl z pozice kapitána kanadský celek k triumfu, tak by to byla třešnička na dortu.

Zdroj: NHL, ESPN

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.