Spojte se s námi


Hokej

Vzpomínka: Ohlédnutí za dnem, kdy se Jaromír Jágr stal nejstarším hráčem v historii NHL, který zaznamenal hattrick

Publikováno

dne

Jaromír Jágr se 3. ledna 2015 zapsal nesmazatelně do historie NHL. V téměř 43 letech zaznamenal v dresu New Jersey Devils hattrick a stal se nejstarším hráčem v dějinách, který to dokázal. Vymazal tak z kronik legendárního Gordieho Howea, jenž držel rekord od roku 1969.

Legendární Gordie Howe překonán

Pokud se v Kanadě zeptáte na tři nejlepší hokejisty všech dob, tak jistě uslyšíte jména Wayne Gretzky, Bobby Orr a Gordie Howe. Právě posledně jmenovaný vytvořil 2. listopadu 1969 rekord. Ve 41 letech a 216 dnech se stal nejstarším hráčem v historii NHL, který dokázal vstřelit hattrick. Vsítil ho tehdy do branky Pittsburgh Penguins.

Třetí nejlepší střelec historie s 801 brankami v základní části zvládl za svou kariéru zaznamenat hattrick po čtyřicítce dokonce třikrát. Jeho rekord vydržel v platnosti předlouhých 45 let. Než se našel jiný hráč, který dokázal hrát na velmi vysoké úrovni i po čtyřicítce stejně jako Howe.

Jágr vylepšil rekord o více než rok

Jaromír Jágr posunul hranici rekordu při domácím vítězství New Jersey Devils nad Philadelphií Flyers (5:2) za pouhých 19 minut, které rozdělil mezi 1. a 2. třetinu. Český hráč ve věku 42 let a 322 dní vymazal z tabulek rekordů Gordieho Howea. Překonal jej o více než rok.

Jeho 3. branka v utkání byla již 714. v základní části. Ztrácel tak jen 3 zásahy na pátého nejlepšího střelce Phila Esposita. Navíc doba, která uplynula od jeho prvního a tohoto posledního hattricku v jeho zámořské kariéře, je 23 let, 11 měsíců a 1 den. Svůj první hattrick zaznamenal 2. února 1991 v dresu Pittsburgh Penguins.

Jaromír Jágr je s 766 brankami čtvrtým nejlepším střelcem v historii NHL. Ovšem nikdy nebyl brán jako vyložený střelec o tom svědčí jeho 1155 nahrávek. Na svůj poslední hattrick čekal bezmála devět let, jelikož naposledy se z tohoto počinu radoval ještě před svou ruskou anabází v Omsku. V dresu New York Rangers 23. března 2006 a opět do sítě Philadelphie.

O sezonu později byl v NHL odměněn svou poslední trofejí. Obdržel velmi prestižní Bill Masterton Trophy. Ta je každoročně udělována hokejistům, kteří překonali závažnou nemoc či projevili obrovskou oddanost tomuto sportu. Ve výčtu vítězů najdeme třeba Maria Lemieuxe, který překonal rakovinu lymfatických uzlin, nebo Saku Koivua, jenž porazil leukemii.

Jágr tuto cenu obdržel za nebývalou odhodlanost a dlouhověkost, když dokázal držet krok s těmi nejlepšími na špičkové úrovni i v pokročilém věku. Nakonec z NHL odcházel jako nejproduktivnější Evropan v historii zámořské ligy a s 1921 body jako její druhý nejproduktivnější hráč po Waynu Gretzkem.

Zdroj: NHL

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.