Spojte se s námi


Hokej

Wayne Gretzky a zápas, kdy předskočil v bodování Gordieho Howea a stal se nejproduktivnějším hráčem historie NHL

Jedná se o jeden z nejpamátnějších momentů historie NHL, kdy ‚‚The Great One“ Wayne Gretzky zaznamenal 1851. bod v základní části a stal se nejproduktivnějším hráčem historie NHL. Den 15. říjen 1989 je dodnes zapsán zlatým písmem do kroniky NHL.

Publikováno

dne

Jedná se o jeden z nejpamátnějších momentů historie NHL, kdy ‚‚The Great One“ Wayne Gretzky zaznamenal 1851. bod v základní části a stal se nejproduktivnějším hráčem historie NHL. Den 15. říjen 1989 je dodnes zapsán zlatým písmem do kroniky NHL.

Gretzky a jeho památný zápas, co změnil kroniky NHL

Wayne Gretzky vstupoval do domácího utkání na straně Los Angeles Kings se ztrátou jediného bodu na legendu legend Gordie Howea. Velmi ikonické je, že Kings na svém ledě přivítali klub Gretzkého srdce Edmonton Oilers, kde stávil 9 sezon a slavil s nimi čtyřikrát zisk Stanleyova poháru.

V tomto týmu dokázal nastřádat rekordy, které platí dodnes. Namátkou nejvíce branek v sezoně (92), překonání dvousetbodové hranice v sezoně (dokonce 4x!) a nejvíce asistencí za sezonu (163). Vše jsou dodnes platné rekordy NHL, kterých vytvořil více než 60.

Tento duel se uskutečnil hned zkraje sezony 1989/90, a to dne 15. října. Los Angeles Kings nakonec porazili Edmonton Oilers (5:4), takže tým ‚‚králů“ oslavoval svého krále.

LA získali Gretzkého překvapivě o sezonu dříve v době přestávky, jenž byl nazván trejdem století. Pro všechny to byl šok, že Wayne mění působiště. O to byly duely proti Edmontonu pro Wayna Ikoničtější.

Překonání rekordu Gordie Howea

Gretzky vyrovnal bodový účet již v páté minutě první třetiny, kdy nahrával na úvodní branku v zápase. Poté diváci dychtivě očekávali, kdy Gordieho rekord padne a skutečně se dočkali.

Slavný moment přišel 53 sekund před koncem zápasu, kdy Gretzky skóroval a srovnal stav zápasu na (4:4). Gretzkému na tuto metu stačilo pouhých 780 utkání oproti 1 767 Howea.

Hra se v tu chvíli samozřejmě přerušila. Nastal slavný ceremoniál. Mezi gratulanty nechyběl právě ani samotný Howe. Aby toho nebylo málo tak prodloužení rozhodl druhou brankou v utkání právě Gretzky.

Po tomto duelu ve slavné NHL strávil ještě 10 sezon, kdy si stihl zapsat ještě další tisícovku bodů a nastavil laťky v historickém bodování, brankách i nahrávkách, které pro běžné ‚‚smrtelníky“ budou jen těžko ke zdolání.

Přes Howeovu metu se postupem času dostal i jeden z největších vůdců v NHL Mark Messier (1887 bodů) a česká legenda Jaromír Jágr (1921). Ovšem Wayne nastavil naprosto nepřekonatelnou laťku 2857 bodů za 894 gólů a 1963 asistencí.

Zdroj: NHL History, ESPN, Wikipedie

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.