Spojte se s námi

Různé

Vitrína dneška: Ostuda v Kosovu a nostalgické vzpomínání

Zveřejněno

dne

Pád české reprezentace pokračuje, ostudně padla v kvalifikaci ME 2020 v Kosovu 1:2. Osmdesátiny trenéra Karla Brücknera navodily nostalgické vzpomínky na předchozí krásné časy. Slavia i Sparta vylepšovaly kádry.

Czech Republic v Italy - 2017 UEFA European Under-21 Championship
Zdroj: U21poland.com

Ostuda na kosovském poli

Česká reprezentace padla na půdě Kosova, týmu losovaného z posledního výkonnostního koše – byť tam Balkánci kvalitou nepatří, spadli do něj jako nová federace. Z českého fotbalu se vytrácí všechno, především odbornost a soudnost. Jak hodnotit, že reprezentaci má v gesci místopředseda za Čechy Roman Berbr, jenž postrádá jakékoli nejen odborné, ale i další předpoklady.

Další bitvy proběhly mimo stadion. Nebyli na něj puštěni aktivisté, kteří chtěli upozornit, že vyhlášení samostatnosti Kosova na Srbsku proběhlo hodně podivným způsobem – ´humanitární´ bombardování Bělehradu podpořila i česká diplomacie.

Jako vděk za to několik domácích fanoušků ve zbabělé přesile zmlátilo české příznivce, kteří jenom přijeli povzbudit už tak notně vnitřně decimovaný výběr trenéra Jaroslava Šilhavého.

Nostalgie: Klekí-petra slavil osmdesátiny

Velký nádech nostalgie měla olomoucká oslava 80. narozenin jednoho z nejúspěšnějších a nejuznávanějších trenérů naší fotbalové historie Karla Brücknera.

Výčet zdarů odborníka, jenž hrdě nosil přezdívku Klekí-petra, bílý otec Apačů, je obdivuhodný: bronz na ME 2004, účast na MS 2006 a ME 2008, vytvořil základ týmů lvíčat, mistrů Evropy 2002. A hlavně se před českým výběrem třásl celý kontinent.

Všechno je už jen minulost, přítomnost se ukázala v kosovské Prištině. Aspoň je však na co vzpomínat. Vzhledem k celkové chudobě českého fotbalu především na funkcionářském úseku bude patrně ještě hůře. Brücknerovy narozeniny by se měly slavit každý rok.

Slavia a Sparta ladily kádry

Reprezentační přestávku využila Slavia Praha, držitel domácího titulu a jediný český zástupce v pohárové Evropě, k dolaďování kádru. Přišly posily Lukáš Provod, Ladislav Takács (oba byli zařazeni na soupisku Ligy mistrů) a Jakub Hora, z Brazílie dorazil mladičký křídelní útočník João Felipe. Na hostování do Liberce odešel rumunský reprezentant Alexandru Baluta. Snad to bude na Ligu mistrů stačit.

Pohyby nahlásil i největší rival Sparty. Do ruského Orenburgu byl puštěný srbský stoper Uroš Radakovič, z Příbrami přichází talentovaný Matěj Polidar, ale zůstává v mateřském klubu na hostování. Snad to bude na FORTUNA:LIGU stačit.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Různé

Vitrína dneška: Slavia posouvá limity, Sparta je brzy pozná. Jarolíma poškodil bývalý příslušník StB Berbr

Zveřejněno

dne

Česká reprezentace vítězstvím v Černé Hoře udržela naděje na postup na ME 2020, ale důvod k jásotu to rozhodně zatím není. Bývalý její kouč Karel Jarolím přiznal, jak ho poškodil svými účelovými vyjádřeními bývalý příslušník StB Roman Berbr. Slavia překopala kádr a posouvá v nových hráčích jejich limity.

Zdroj: Slavia.cz

Černá Hora zaplašila (zatím) černé myšlenky  

Tak přece jen česká reprezentace s velkým odborníkem na fotbal Romanem Berbrem v zádech něco svede. Vyhrála na půdě Černé Hory 3:0 a udržela si naději na druhé místo v kvalifikační skupině pro postup na MS 2020.

Porazila poslední tým tabulky, jenž v pěti zápasech nasbíral pouhé dva body. Nešlo o posílení naděje, nýbrž vůbec o zachování možnosti hrát o postup. Jakákoli ztráta už by byla fatální. Ale vyhrálo se, černé myšlenky jsou rázem pryč, zase nad Strahovem vysvitlo sluníčko. Tak se v jeho paprscích všichni ohřejme, dokud z něj ještě něco sálá.

Jarolím opět na scéně

Už více než rok není trenér Karel Jarolím v ohnisku zájmu, bývalý úspěšný kouč Slavie Praha – dva mistrovské tituly 2008 a 2009 a premiérová účast v Lize mistrů – jenž po té vedl i reprezentační výběr, nyní není aktivně činný. A přece se to okolo něj točí.

Na veřejnost pronikly jeho spory s místopředsedou za Čechy Romanem Berbrem, v rozhovoru pro portál Aktuálně Jarolím přiznal, že ho Berbr poškodil svými vyjádřeními.

Jarolím prohlásil, že měl z funkce odejít hned po své dehonestaci, kdy Berbr účelově odhalil výši jeho platu. Škoda, že hrdost v sobě nenašel dříve. Dnes je Jarolím bez práce a Berbr má v gesci i reprezentační výběr.

Slavia posouvá hráče nad jejich limity, Sparta vyhrála venku

S navrátilcem Jakubem Horou v základní sestavě, s trefou nováčka Lukáše Provoda porazila rozebraná a znovu posílená Slavia doma Slovácko 3:0. Nikdy jsem tolik netrénoval, nikdy mě nebolely tolik nohy – přiznal plzeňský odchovanec Provod, kde se ukrývají slávistické recepty na úspěch.

Posouvá hráče nad jejich dosavadní limity. Bylo by tedy účelné, aby všichni čeští fotbalisté prošli galejemi trenéra Trpišovského a zjistilo se, kam až mohou výkonnostně dorůst.

Sparta poprvé vyhrála venku, ve Zlíně. Příští kolo je na pořadu derby, to teprve ukáže, kam sahají současné sparťanské limity.

Pokračovat ve čtení

Různé

Okénko minulosti: Kosovo, prokletí balkánské nestability

Zveřejněno

dne

Porážka 1:2 v kosovské Prištině notně zkomplikovala českému týmu cestu na Mistrovství Evropy 2020, druhé místo v kvalifikační skupině za vládnoucí Anglií je dosti ohroženo. Reprezentací balkánského státu, který si po odtržení od Srbska teprve buduje pověst.

Embed from Getty Images

A právě jeho politická pozice výrazně ´poškodila´touhu českého týmu probojovat se do závěrečných kol evropského šampionátu. Kosovo sestavuje silné mužstvo plné výrazných individualit, po fotbalové stránce šplhá vzhůru a vylepšuje si koeficient úspěšnosti.

Zatím se prodralo jako nový subjekt při losování kvalifikačních skupin ME 2020 do výkonnostního koše číslo 5, kde spolu s ním byly ještě Makedonie, Bělorusko, Lucembursko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Moldavsko, Gibraltar a Faerské ostrovy. Tedy pro český výběr mnohem přijatelnější soupeři. Kosovo byla rozhodně ta nejhorší varianta.

Není to poprvé, kdy český tým doplatil na nestabilní politickou situaci na Balkáně. Do kvalifikace MS 1998 ve Francii šel hrdě, vědom si své síly, s plaketou stříbrného medailisty z Eura 1996 v Anglii. Nebyl nasazen ještě v nejvyšší elitě, ale ze druhého koše – z prvního mu los přisoudil Španělsko – bez obav vyhlížel další členy skupiny 6.

Přišla však rána: kromě Slovenska, Faerských ostrovů a Malty také Jugoslávie! Vyspělý tým, který byl za rozpoutání válečné vřavy na Balkáně vyloučen z ME 1992 (vyhrál náhradník Dánsko) a spadl v klasifikaci až na úplné dno. Při losu v Paříži 1996 už pronikl do koše 4, kde se však nabízeli výrazně výhodnější soupeři: Island, Lotyšsko, Wales, Maďarsko, Kypr, Ukrajina (rovněž nový stát), Slovinsko a Gruzie.

Dopadlo to pro svěřence trenéra Dušana Uhrina, tvůrce stříbrného týmu z Eura 1996, prachmizerně. Dvě porážky s Jugoslávií zavinily, že Česko se do Francie neprobojovalo.

Jugoslávský tým měl obrovskou kvalitu. V obou zápasech – 0:1 v Bělehradě a 1:2 v Praze – skóroval Predrag Mijatovič, hvězda Realu Madrid. Rozhodující úder na Letné v nastaveném čase pak zasadil Savo Miloševič, jenž tehdy hrál za anglickou Aston Villu, později nejlepší střelec ME 2000 s pěti góly.

Kosovo má rovněž mnohem vyšší kvalitu, 5. koš výrazně výkonností převyšoval. Balkánská politická nestabilita tak opět zasáhla české fotbalové ambice.

Pokračovat ve čtení

Různé

TRX a jeho využití při tréninku fotbalistů

Zveřejněno

dne

Od

TRX je poměrně známá cvičební pomůcka, se kterou se můžete setkat v celé řadě fitnesscenter, popřípadě při návštěvě některého ze svých známých, který rád cvičí. Na TRX se dá kompletně procvičovat celé tělo a je vhodný pro řadu sportovců. Své si v něm najdou také fotbalisté, kterým pomůže s fyzickou i technickou průpravou.

TRX a jeho využití při tréninku fotbalistů!

Co je to TRX?

TRX je systém, který byl vyvinut speciálními armádními jednotkami pro cvičení vojáků ve velmi stísněných prostorách. Díky němu může například i posádka ponorky pravidelně a poměrně efektivně procvičovat kompletně celé tělo a tím se udržovat v tolik potřebné kondici, rozvíjet svou pohyblivost a také předcházet některým zraněním, které mohou být způsobeny netrénováním těla.

Celý TRX systém se skládá z popruhů, kdy jeden jejich konec upevníte v podstatě kdekoliv, kde je to možné a druhé dva konce fungují jako madla, popřípadě jako postroj do kterého navléknete své nohy. Systém použití je velice jednoduchý a velmi rychle na něj přijdete.

V podstatě jen zkracujete či natahujete jednotlivé popruhy v závislosti na vaší výšce, intenzitě s jakou chcete cvičit a také na cviku, jaký chcete zrovna procvičovat.

Vhodná volba i pro fotbalisty

Právě TRX vám umožní provádět skvělý funkční trénink, i pokud je vaším cílovým sportem fotbal. Během cvičení na TRX zapojujete do tréninku kompletně celé tělo a to pouze za využití vlastní váhy. A jak sami uznáte za vhodné, právě správné nakládání s vlastním tělem a jeho váhou je nejen ve fotbale klíčovým prvkem pro správný pohyb hráče.

Cvičení na TRX mohou fotbalisté zahrnout do své zimní i letní přípravy, a to jako doplněk ke klasickému tréninku. Zároveň se jedná o velmi zajímavé zpestření těchto ne příliš oblíbených částí sezóny.

Znamená to tedy vložit trénink na TRX alespoň jednu hodinu týdně do přípravy, kterou oživíme o nové prvky, ale poměrně jednoduchou formou můžeme dosáhnout rozvoje kondice, síly, vytrvalosti a také flexibility. Díky tomu je tělo připraveno na hlavní sezónu, kterou bude schopno přečkat bez jakýchkoliv zdravotních komplikací.

Tři roviny pohybu

Během tréninku na TRX můžete rozvinout tři základní roviny pohybu, se kterými se během hry na hřišti setkáváte.

Prvním je tzv. předozadní rovina pohybu, která spočívá v pohybu dolních či horních končetin vpřed, vzad, nahoru a dolů bez zapojení pohybu páteře. Jedná se tedy o procvičování izolovaných cviků. S těmi se nejčastěji setkáváme v posilovnách, ve které jsou izolované cviky cvičeny na 90 % posilovacích strojů.

Druhým způsobem pohybu je tzv. čelní či frontální. Jeho procvičování nám umožní jen málokterý posilovací stroj, TRX však může. Pohyby jsou charakteristické pro čelní rovinu, kdy se páteř pohybuje do stran, popřípadě se uklání trup v bok.

Posledním pohybem je rotační, tedy transversální pohyb, který je velmi často opomíjen, přitom v každodenním životě velmi často využíván. V praxi se jedná o pohyb, při kterém horní či dolní polovina trupu vykonává rotační pohyb mimo svou osu.

Rozvinutí všech tří rovin pohybu je pro hráče velmi důležité, protože mu pomáhá k co nejefektivnějšímu výkonu pohybu, za využití více svalů v těle. Cílem funkčního tréninku na TRX u fotbalistů je podněcovat způsobilost hráčů k rychlému a koordinovanému vyvíjení svalové síly v jednotlivých specifických fotbalových činnostech, tedy v běžecké lokomoci, soubojích, výskocích, při střelbě či vhazování.

TRX tak skutečně dokáže připravit fotbalového hráče na téměř vše, s čím se při hře, ale také při tréninku a v běžném životě může setkat. Pokud tedy hledáte způsob, jak dosáhnout progresu, TRX vám jej může nabídnout. Navíc vám pomůže vyvarovat se zraněním, které jsou noční můrou každého hráče.

Další informace ohledně TRX systému!

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené