Spojte se s námi


Různé

Sportovní střelba: Jak s ní začít a kde si v Praze zastřílet?

Publikováno

dne

Střelba je oblíbeným olympijským sportem, ale také koníčkem nemalého počtu Čechů a disponuje poměrně dlouhou historií. V současnosti má sportovní střelba tisíce fanoušků po celém světě a hned několik disciplín. Co je to sportovní střelba a kde si můžete tenhle sport vyzkoušet?

Co je to sportovní střelba?

Sportovní střelba je odvětvím, které v sobě skrývá hned několik disciplín, při kterých se střelec snaží co nejpřesněji zasáhnout daný cíl. O úspěchu rozhoduje přesnost, někdy v kombinaci s rychlostí. Sportovní střelba je také součástí olympijských her a pravděpodobně ji sledujete jako součást biatlonu. Jedná se o velmi náročný sport, který vyžaduje trpělivost, tvrdou práci a roky cviku.

Většina lidí si sportovní střelbu spojuje s puškami, jako jsou malorážka, velkorážní terčovnice nebo vzduchovka, někteří nadšenci se však věnují střelbě z historických zbraní a replik. Říká se jim také předovky. V současnosti se ale jedná o jejich napodobeniny, jelikož pravé historické zbraně jsou velmi vzácné a mají značnou hodnotu. A jak si takovou historickou zbraň představit? Může jí být například puška z dob bojů proti indiánským kmenům.

Češi jsou ve střelbě úspěšní

Popularita sportovní střelby u nás je veliká. Až by se skoro chtělo říct „co Čech, to střelec“. Odpovídají tomu i výsledky na olympijských hrách. Od zlata legendárního Jana Kůrky v Mexiku v roce 1968 jsme nasbírali celkem 15 medailí, zahrnujících nezapomenutelné triumfy Josefa Panáčka, Miroslava Vargy, Petra Hrdličky, Kateřiny Emmons a Davida Kosteleckého.

Bez střelných zbraní si neumíme představit ani moderní pětiboj, ve kterém dobyl první místo na olympiádě v Londýně David Svoboda, a biatlon. Nebývalý zájem o tento zimní sport v poslední době vyvolaly úspěchy našich sportovců na závodech Světového poháru v biatlonu i na olympijských hrách.

Jak a kde zažít sportovní střelbu?

Možnost vyzkoušet si jednotlivé zbraně i pocity závodníků nabízejí civilní střelnice. Jsou to rozlehlé venkovní areály, často o ploše několika hektarů, na kterou se vedle střelišť vejde i parkoviště a další zázemí. Pěkné odpoledne na nich může zažít parta přátel, firma i rodina včetně dětí starších 10 let.

Střelby probíhají pod vedením zkušených profesionálů, zajišťujících i zaškolení začátečníků bez zbrojního průkazu, nasazení ochranných pomůcek nebo vyhodnocování střeleckých soutěží. Začít se sportovní střelbou není nikdy pozdě, ostatně Josef Panáček zvítězil v olympijském Montrealu roku 1976 ve skeetu jako 38letý. Třeba i ve vás dřímá budoucí olympijský vítěz!

Vybavení pro sportovní střelbu

Jestliže to se sportovní střelbou myslíte vážně, čeká vás zpočátku poměrně velká investice do vybavení. Krom toho se nevyhnete ani nákladům na trenéra nebo na příspěvky do oddílu, do kterého budete docházet.

Pořízení starší zbraně vás může vyjít zhruba na 10 000 Kč, nová puška stojí i sedmkrát tolik. Záleží na tom, co od sportu očekáváte a jak moc se do něj chcete ponořit. Pokud máte ambice stát se profesionálním sportovním střelcem, pak se vyšším částkám za zbraň v budoucnu nevyhnete. To ale není vše, co budete ke střelbě potřebovat.

Musíte si pořídit rovněž střelecký kabát s kalhotami a botami, to vše vás může dohromady stát kolem 20 000 Kč. Nemluvě o pouzdru na zbraň, stojanech, dalekohledu a samotných nábojích. Sečteno a podtrženo – střelba je opravdu drahým koníčkem, do kterého se vyplatí investovat pouze tehdy, když se mu chcete věnovat opravdu pravidelně.

Jsou v Praze střelnice?

Praha nabízí vcelku velké množství střelnic. Na internetu je najdete nejčastěji pod heslem střelnice Praha. Některé z nich mají nejen venkovní areál, ale také vnitřní prostory, ve kterých si můžete dosyta zastřílet.

Vyzkoušet si můžete několik druhů zbraní, počínaje puškami přes malorážky až po brokovnice. Kromě sportovních zbraní lze použít i vojenské a různé legendární zbraně, například proslulý kalašnikov AK-47, univerzální tuzemskou pistoli CZ 75 či brokovnici zvanou „pumpa“.

Velkou výhodou střelnic v Praze je, že se v jejich okolí nachází hned několik zajímavých restaurací či barů. Díky tomu si můžete příjemně strávený den prodloužit až do večera.

Reklama

Různé

Ann Li vs. Marie Bouzková: Preview a tipy na sázení

29.6. se odehraje utkání 2. kola Wimbledonu v anglickém All England Clubu mezi Ann Li a Marií Bouzkovou. Obě hráčky dělí na světovém řebříčku jediná pozice. Bouzková je 66. a Li patří 67. příčka. V úvodním kole si Marie poradila s favorizovanou Američankou Danielle Collins. Ann přehrála Italku Bronzetti.

Publikováno

dne

29.6. se odehraje utkání 2. kola Wimbledonu v anglickém All England Clubu mezi Ann Li a Marií Bouzkovou. Obě hráčky dělí na světovém žebříčku jediná pozice. Bouzková je 66. a Li patří 67. příčka. V úvodním kole si Marie poradila s favorizovanou Američankou Danielle Collins. Ann přehrála Italku Bronzetti.

V 1. kole Češka dokázala po setech 7:5, 4:6 a 4:6 vyřadit mírně favorizovanou Američanku Collins. Po celou dobu utkání uplatňovala svou trpělivou hru a za 32 gamů předvedla jen 6 nevynucených chyb a 24 vítězných úderů. Svou hrou přivedla soupeřku k 54 nevynuceným chybám.

Bouzková to má letos s celkovou bilancí 23:9 a předvádí poměrně solidní a stabilní výkony. Na FO ji zastavilo zranění a na přípravném turnaji na Wimbledon vypadla těsně s Rogers. Úvodní kolo grandslamu ale odehrála daleko lépe a byla vidět její připravenost.

Soupeřka z USA je zatím letos na stavu 10:11. Na trávě odehrála 6 duelů s bilancí 3:3. Výhru si připsala proti Samsonove, Bondar a jak už víme, zde s Bronzetti. Naopak padla s Flipkens, Gauff a Anisimovou.

Rozhodujícím faktorem by měl být styl hry obou tenistek. Bouzková na Wimbledon přijela dobře připravená a hraje to, co umí.

Svou trpělivostí a bojovností by měla tlačit mladou soupeřku k chybám. Je navíc o cca 20cm vyšší a i to by mohlo hrát vliv při podání. Jediný vzájemný duel vyhrála v roce 2018 Bouzková 2:0 na tvrdém povrchu. Věřím ve vítězství Marie Bouzkové.

Pokračovat ve čtení

Různé

Jiří Veselý vs. Alejandro Davidovich Fokina: Preview a tipy na sázení

Jiří Veselý vstoupí do druhého kola Wimbledonu, kde se utká s Alejandrem Davidovichem Fokinou. Zatímco v prvním kole byl favoritem, tentokrát je více favorizovaný španělský tenista.

Publikováno

dne

Jiří Veselý vstoupí do druhého kola Wimbledonu, kde se utká s Alejandrem Davidovichem Fokinou. Zatímco v prvním kole byl favoritem, tentokrát je více favorizovaný španělský tenista.

Veselý se v prvním kole utkal s 30letým Federicem Coriou a s argentinským tenistou si bez problému poradil. První set ovládl poměrem 6-3, druhý dokonce 6-2. Pouze třetí set byl vyrovnaný, došel až do tiebreaku, kde ukázal pevnější nervy Veselý (7-3) a vyhrál s přehledem 3:0 na sety.

Potvrdil tak předzápasové kurzy, ve kterých byl jasným favoritem (Veselý 1.08 – Coria 7.92). Navíc pošetřil i nějaké síly, jelikož zápas byl u konce po hodině a padesáti minutách.

To se rozhodně nedá říct o Davidovichovi Fokinovi, který v prvním kole prožil obrovský boj. A postaral se o velké překvapení. 37. tenista na žebříčku ATP se totiž utkal se světovou desítkou, Hubertem Hurkaczem z Polska.

V zápase, ve kterém byl velkým outsiderem (Dav.Fokina 6.57 – Hurkacz 1.11), se vzepřel osudu a polského tenistu vyřadil už v prvním kole. Byl to však velký boj, hned první set došel do tiebreaku, který 23letý Španěl vyhrál poměrem 7-4. Vzal si i druhý set, ve kterém prolomil Hurkaczovo podání a vyhrál tak 6-4.

Jenže dvousetové vedení jakoby Fokinu uchlácholilo. Světová desítka se totiž probrala a začaly se dít věci. Hurkacz nejprve vyhrál 7-5, poté jsme viděli nejkratší set zápasu, když za 25 minut ovládl čtvrtý set poměrem 6-2 a srovnal na 2:2.

Přišel tak na řadu naopak nejdelší a nejzajímavější set. Rozhodující pátý set totiž znovu došel do tiebreaku, kde po velké bitvě zvítězil Davidovich Fokina 10-8.

V zápase Veselého s Fokinou je tak favoritem na vítězství španělský tenista. 28letý Čech rozhodně není bez šancí, ale na rozjetého a velkým vítězstvím posíleného Fokinu pravděpodobně stačit nebude.

Pokračovat ve čtení

Různé

Zdeněk Kolář vs. Benjamin Bonzi: Preview a tipy na sázení

Zdeněk Kolář je jedním ze čtyř našich tenistů, kteří si zahrají hlavní část Wimbledonu. Jeho soupeřem v prvním kole bude francouzský tenista Benjamin Bonzi, jenž je pasován do role jasného favorita duelu. Dokáže však tuto pozici potvrdit i na kurtu?

Publikováno

dne

Zdeněk Kolář je jedním ze čtyř našich tenistů, kteří si zahrají hlavní část Wimbledonu. Jeho soupeřem v prvním kole bude francouzský tenista Benjamin Bonzi, jenž je pasován do role jasného favorita duelu. Dokáže však tuto pozici potvrdit i na kurtu?

Zdeněk Kolář se v současné chvíli nachází na žebříčku ATP na 119. místě. Kvůli tomu nemá na rozdíl od Jiřího Veselého nebo Jiřího Lehečky jistotu účasti na grandslamových turnajích, ale musí projít přes nevyzpytatelnou kvalifikaci.

Na Wimbledonu si poradil nejdříve s Izraelcem Selou poměrem 6:0 a 6:3. Následovalo utkání se Španělem Vilellou, v němž vedl 6:1 a 2:0, kdy jeho soupeř musel ze zdravotních důvodů zápas skrečovat.

V posledním kole kvalifikace, hraném na tři vítězné sety, však nestačil na italského tenistu Vavassoriho. Kolář sice prohrál 7:6, 6:7, 1:6 a 6:7, ale do hlavní části se probojoval jako šťastný poražený.

Jeho úterním soupeřem bude šestadvacetiletý tenista z Francie Benjamin Bonzi. Ten za poslední dva roky udělal obrovský progres. Dařilo se mu především na challengerové úrovni, kde dokázal opanovat osm turnajů. Triumfoval mimo jiné i v Ostravě na antuce.

Minulý týden se představil na Mallorce. V tamním prostředí postupně vyřadil Tabila, Shapovalova a Altmaiera. V semifinále ovšem nestačil na Tsitsipase, jenž mu vystavil stopku také na turnaji v německém Halle.

Favoritem utkání je nepochybně Francouz, který se může spolehnout především na skvělý servis. Pokud ale Kolář předvede podobný výkon jako na French Open s již zmiňovaným Tsitsipasem, nebude bez šance na postup.

Pokračovat ve čtení

Oblíbené