Spojte se s námi


Bojové sporty

UFC 300: Největší turnaj roku doručil skvělé bitvy! Pereira ničil, Procházka vyhrál, Holloway šokoval. Podívejte se na zásadní momenty a všechna ukončení

UFC 300, nejlepší karta nejen tohoto roku, slibovalo velkolepou podívanou. Hvězdná jména od začátku do konce, Jiří Procházka v další velké bitvě, dva titulové zápasy, 12 bývalých či současných šampionů. Očekávání byla velká, právem. Jak galavečer vypadal?

Publikováno

dne

UFC 300, nejlepší karta nejen tohoto roku, slibovalo velkolepou podívanou. Hvězdná jména od začátku do konce, Jiří Procházka v další velké bitvě, dva titulové zápasy, 12 bývalých či současných šampionů. Očekávání byla velká, právem. Jak galavečer vypadal?

Vsaďte si s bonusem a získejte 500 Kč zdarma

Vsadit si
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Early Prelims UFC 300

Bitvu dvou bývalých králů ovládl Figueiredo, chce znovu na trůn

Aby galavečer UFC 300, akci takové velikosti, otevíraly takové hvězdy? Neuvěřitelná záležitost. Dva bývalí šampioni Deiveson Figueredo (22-3-1) a Cody Garbrandt (14-5) se střetli v prvním zápase celého eventu a lépe snad ani začít nešlo.

Figueiredo ještě nedávno kraloval muší váze, nyní chce ovládnout bantam a Garbrandt pro něj měl být velkou prověrkou. Jenže se tak úplně nestalo. Brazilec byl vnímán jako favorit a své pozici dostál.

První kolo bylo opatrné z obou stran, oba se postupně snažili načíst toho druhého. Tvrdé údery ovšem padaly na obou stranách, byť jich nebylo mnoho. Na závěr nasadil Figueiredo svému sokovi brouka do hlavy, když mu uštědřil takedown.

A právě takedown se rozhodl být rozhodujícím momentem. Deiveson zjistil, že zvládne Garbandta dostat na zem a toho ve druhém kole využil. Předvedl slušnou kontrolu, zkusil nasadit armbar, neúspěšně. Nicméně nepanikařil. V klidu čekal na ideální pozici, chybu Američana a dočkal se.

Figueiredo se dostal Garbrandtovi do zad a nasadil rear-naked choke, po němž byl Cody donucen odklepat. Není překvapením, že si po velké výhře řekl o titulovou šanci.

Krvavé řežbě veteránů dominoval favorit Green

Překvapivě to byl první zápas, který na UFC 300 šéf organizace Dana White oznámil. Legendární Jim Miller (37-17) startoval na UFC 100, UFC 200 a nyní přidal do sbírky i třetí jubilejní akci. Čtyřicetiletý veterán ovšem dostal těžkého soupeře, čtrnáctku lehké váhy Bobbyho Greena (31-15-1).

Green rovněž není žádný mladík, ostatně má 37 let. Oba toho v organizaci odbouchali mnoho. Pro fanoušky to tedy byl velmi zajímavý zápas. Navíc ani jeden nemá úplně nudný styl, duel sliboval zajímavou podívanou, které jsme se také dočkali.

První kolo zahájil lépe Miller, tvrdě trefoval, v první minutě poslal Greena k zemi, jenže ten se z těžkého úvodu vzpamatoval a pak začala z jeho strany jednostranná show. Ruce dole, tvrdé údery na hlavu a na tělo, dobré kopy, dominance po všech stránkách, to byl zbytek duelu.

Bobby postupně Millera rozebíral. Leckdo se divil, že se starší z veteránů nepokusil o takedown, na zemi by měl navrch. Místo toho se nechával trefovat v postoji, krvácel a snažil se držet krok s „provokatérem“ Greenem, na což málem doplatil knokautem na konci třetího kola. Situaci ale ustál a prohrál na body.

Green se tak vrací na vítěznou vlnu po tvrdém KO, naopak Miller je chválen za neuvěřitelné srdce a za to, co vše vydržel. Poprvé na jubilejním turnaji neslavil vítězství.

Duel Brazilek zvládla vítězně bývalá šampionka

První ze tří ženských zápasů na galavečeru UFC nabídl zajímavou, ale také vyrovnanou podívanou. Bývalá šampionka Jessica Andrade (25-12) nastoupila v roli favoritky proti své brazilské krajance Marině Rodriguez (17-3-2).

Už v prvním kole však Rodriguez ukázala, že to Andrade nebude mít zase tak snadné. Naopak. Ukázala kvality v postoji, dobře trefovala. Jenže to i Jessica, která si nakonec našla cestu k vítězství, třebaže až na body.

Výměny v postoji, zajímavé momenty také na zemi. K vidění byla vyrovnaná tříkolová bitva. Všichni rozhodčí viděli zápas v poměru 29-28, nicméně pouze jeden určil jako vítězku Marinu Rodriguez, hned dva naopak Jessicu Andrade, která tedy zvítězila na split decision.

Moicano předvedl skvělý obrat

První třetinu UFC 300 uzavřeli svým soubojem Jalin Turner (14-7) a Renato Moicano (18-5-1). Američan se nedávno vrátil na vítěznou vlnu po dvou porážkách v řadě, když knokautoval Bobbyho Greena, a nyní chtěl na výhru navázat.

Moicano ale vyhrál dva své poslední duely a třebaže byl dle sázkových kanceláří mírným outsiderem, hodlal v Las Vegas dojít pro další zelené políčko. A že mu o něj jde víc než o pobavení diváků, potvrdil už v prvním kole.

Už po 40 sekundách Brazilec převzal zápas na zem, kde předvedl dobrou kontrolu. Minutu a půl před koncem mu ale Turner ze země vstal a aby toho nebylo málo, tak v posledních sekundách trefil dobré kombo a poslal soupeře k zemi.

Turner si v ten moment myslel, že je po všem. Proto ani nepokračoval v dobíjení, věřil, že je Moicano mimo. Ale kdepak. Brazilec rychle vstalo a zápas pokračoval druhým kolem.

Američan mohl jen doufat, že nebude muset litovat. A pokud doufal, tak marně. Po minutě a půl druhého kola totiž Moicano zápas znovu převzal na zem, znovu kontroloval, dostal se navíc do plného mountu a pak si tvrdými údery došel pro ukončení a důležitou výhru.

Prelims UFC 300

Lopes potvrdil pozici vycházející hvězdy, řekl si o štědrý bonus

Druhou část galavečera UFC 300 otevřela třináctka pérové váhy Sodiq Yusuff (13-3) a vycházející hvězda Diego Lopes (23-6), který baví fanoušky svým chováním, svým vzhledem, ale také svými schopnostmi.

Yusuff je skvělý bojovník, naposledy na podzim nestačil na legendárního Edsona Barbozu, který jej porazil pouze na body, nicméně navzdory tomu byl Lopes mírným favoritem. Důvod je prostý. První zápas v organizaci sice prohrál, další dva ale ovládl a vyhrál je za méně než minutu a čtyřicet sekund.

A duel s Nigerijcem nebyl o nic delší. Naopak. Už v první minutě trefil Lopes bradu soupeře tvrdým zvedákem a Yusuff šel k zemi.

Nigerijec sice kritický moment dokázal ustát, postavil se, nicméně o chvíli později přišel další tvrdý zvedák a po dalším dobíjení na zemi ze strany Lopese byl rozhodčí donucen zápas ukončit.

Stalo se tak v čase 1:29, což znamenalo do té doby nejrychlejší ukončení večera. Posléze Brazilec opustil klec, šel si šéfovi UFC Danu Whiteovi říci o bonus za výkon večera, který byl výjimečně navýšen na 300 tisíc dolarů.

Harrison v UFC zažila debut z říše snů

Druhý ženský zápas na kartě sliboval nevyzpytatelnou podívanou. Legendární veteránka Holly Holm (15-6) přivítala v UFC pro změnu donedávna ikonu a hlavní tvář PFL Kaylu Harrison (16-1), která se poprvé ukázala v nejlepší organizaci planety.

Holm má sice 42, nicméně stále do bitvy nastupovala jako pětka své divize. Je bývalou šampionkou, nikdo jí neodpáře výhru nad hvězdnou Rondou Rousey.

Právě památné vítězství nad Rousey připomínali experti před soubojem s Harrison, jelikož se rovněž jedná o skvělou judistku, dvojnásobnou olympijskou vítězku.

Kayla sice byla velkou favoritkou, Holly ale nejde nikdy odepisovat a podceňovat. V zápase ale Harrison dominovala od začátku do konce. Ukázala své skvělé dovednosti z juda, Holm na zemi téměř k ničemu nepustila a ve druhém kole ji ukončila.

Nebylo překvapením, že si Kayla Harrison po velké premiéře řekla o titul. Ostatně je zvyklá být šampionkou a chce, aby tomu tak bylo i v UFC.

Sterling si v nové váze vedl na výbornou

Již bývalý šampion bantamu Aljamain Sterling (23-4) se při premiéře o váhu výše utkal s nebezpečným Calvinem Kattarem (23-7). Bylo to vůbec poprvé, co se ukázal v kleci po kontroverzním ukončení s Seanem O’Malleym.

Vzhledem k tomu, že Kattar je vynikající postojář, bylo zřejmé, s jakou taktikou půjde Aljamain do zápasu. Přeci jen je sám skvělý zemař, navíc se potřeboval v nové divizi pohodlně usadit a nebýt znovu knokautován.

I kvůli tomu se fanoušci v hale příliš atraktivního duelu nedočkali. Sterling byl hodně opatrný a když mohl, snažil se brát Calvina na zem.

To se navíc bývalému králi bantamu dařilo, zápas si kontroloval, o show a atraktivitu mu příliš nešlo, nerozhodilo jej ani bučení diváků, na které už je ostatně zřejmě zvyklý.

Sterling předváděl excelentní výkon, takticky precizní, byť pro laiky zřejmě neatraktivní. Na to se ale historie neptá.

Aljamain se chce co nejdříve dostat k titulovému zápasu a výhra na body proti Kattarovi mu k tomu rozhodně může pomoci.

Jiří Procházka ukončil Rakice ve druhém kole

Jiří Procházka (29-4-1) byl v duelu proti Aleksandaru Rakicovi (14-3) vnímán jako mírný favorit. Mezi důvody, proč tomu tak bylo, patřila dlouhodobá pauza, kterou rodák z Vídně měl kvůli zranění kolene. Nebylo vůbec jasné, v jaké formě se vrátí.

To u moravského samuraje bylo jasné, že má co napravovat a že pro to udělá maximum. Jenže Rakic je znám svým fight IQ, taktickou precizností a to vše od úvodu předváděl. Zaměřoval se na kopy, hned v prvních dvou minutách jich trefil deset a ve zbytku kola v tom pokračoval.

Celkově si rakouský bijec se srbskými kořeny první kolo nabodoval slušně, byť jeho závěr měl lepší Jiří Procházka. Tomu ale patřilo až kolo druhé, v němž konečně rozpoutal divočinu, kterou potřeboval k tomu, aby vyhrál.

Tvrdé přestřelky, tvrdé výměny. BJP hodně rozdával, stejně tak ale hodně inkasoval. Nakonec ale měl právě on větší výdrž i tvrdší granáty a Rakice ukončil v čase 3:17.

Hlavní karta UFC 300

Největší favorit celého večera senzaci nedopustil

Po zápase, který předvedli Jiří Procházka a Aleksandar Rakic, nebylo úplně snadné nastupovat. Velkolepá bitva nadchla fanoušky a největší favorit celého galavečera Bo Nickal (5-0) na to úplně nedokázal navázat.

Předvedl sice suverénní výkon, ale nenadchl. Fanoušci ostatně ihned kritizovali umístění jeho zápasu s Codym Brundagem (10-5) na hlavní kartě právě na úkor dvou hvězd polotěžké váhy, nicméně pro americký trh to smysl dává.

Nickal je hvězda wrestlingu, UFC očekává, že z něj jednou bude velká hvězda. K tomu ale ještě povede nějaká ta cesta. To se ostatně ukázalo i v tomto duelu. Dvě kola dominance na zemi si sice může přičíst k dobru, nicméně na ukončení čekal téměř 9 minut.

Submise sice zkoušel nasadit, ale dlouho neúspěšně. Houževnatý Brundage se držel déle, než se očekávalo. Sám Nickal byl ke svému výkonu hodně kritický, sám ale zdůraznil, že má teprve 28 let a toto byl jeho šestý zápas v MMA. Velké věci od něho teprve přijdou. Výhra na rear-naked choke se počítá.

Tsarukyan si poradil s Oliveirou a řekl si o titul UFC

První skutečně hvězdnou válku hlavní karty obstarali bývalý král lehké váhy Charles Oliveira (34-9) a talentovaný Arman Tsarukyan (21-3), který se hlásí o své místo na výsluní.

Navzdory své historii i svým kvalitám byl Brazilec v roli mírného outsidera. Hned v úvodu prvního kola však ukázal, že byla chyba jej odepisovat. Trefil tvrdý lowkick, pak nasadil velmi dobrou gilotinu, jenže arménský bojovník z ní unikl, přetočil pozici a odkontroloval zbytek kola, které si pro sebe získal Charles.

27letý talent ovšem začal zářit ve druhém kole, které ovládl v postoji i na zemi. Oliveiru i nepříjemně otevřel. Ve třetím kole se tedy bojovalo o výhru a to až do samotného konce.

Tsarukyan poslední pětiminutovku téměř celou odkontroloval, na druhou stranu ale v závěru byl mnohem blíže ukončení Oliveira. Bylo tedy otázkou, co jak rozhodčí vyhodnotí na bodech. A neshodli se.

Zatímco jeden viděl výhru Oliveiry 29-28, dva rozhodli o vítězství Tsarukyana. Ten si posléze řekl o titulový zápas a odvetu s šampionem Islamem Makhachevem. Se vší pokorou po bitvě chválil svého soupeře, prohlásil, že byla čest s Charlesem bojovat.

Max Holloway je novým držitelem BMF titulu

Jedna z nejočekávanějších bitev nejen UFC 300, ale celého roku, to byl duel o BMF titul, v němž se střetli Justin Gaethje (25-4) a Max Holloway (25-7), dva skvělí postojáři s atraktivním stylem.

Holloway šel ale o váhu výš, i proto byl favoritem Gaethje. Max se ale přizpůsobil, mírně pozměnil svůj styl. Méně se pouštěl do dlouhých kombinací, byl opatrnější, přesto si věřil. A od začátku bylo jasné proč. Měl Justina skvěle načteného.

Havajský bojovník dobře reagoval na ofenzivní výpady, dobře kontroval. Gaethje hlavně dobře rozkopával Hollowayovi nohy, jenže se to na Maxovi příliš neprojevovalo. Držitel BMF titulu nedokázal najít recept na skvělý pohyb svého vyzyvatele, ani na jeho údery. Od konce prvního kola musel navíc bojovat se zlomeným nosem, což Max podporoval údery na tělo a tvrdými kopy z otočky.

Holloway dostal Gaethjeho v zápase do potíží vícekrát, naopak tomu bylo spíše jen jednou, kdy se Max octl po jednom z úderů na zemi, nicméně hned vstal a byl stále ve hře. Duel si nabodoval ve svůj prospěch, pak předvedl nevídané.

Riskoval totiž výhru. V posledních sekundách zápasu vyzval Gaethjeho ve středu klece na přestřelku. Mohl být knokautován, místo toho se zapsal do dějin a byl to on, kdo vyhrál na KO, sekundu před koncem šel Justin vypnutý k zemi.

Holloway poté prohlásil, že se utká s kýmkoliv. Je odhodlán čelit šampionům Islamu Makhachevovi i Iliu Topuriovi.

Nesmrtelná Yan na titul nedosáhla, Weili Zhang obhájila

Skvělý duel, hlavní předzápas, ve výčtu všech hvězd na celé akci ale trochu zapadl a byl terčem kritiky. O to větší motivaci však šampionka Weili Zhang (24-3) a Yan Xiaonan (17-3) měly. Jednalo se o první čistě čínskou titulovou bitvu v historii UFC.

Poměrně velkou favoritkou byla šampionka, nicméně už v prvním kole se ukázalo, že to nebude lehké. Yan totiž dělala Weili problémy, hlavně svou výdrží, kterou předvedla zejména na konci prvního kola. To totiž přežila, aniž by zřejmě sama věděla jak.

Zhang totiž držela rear-naked choke dlouhou dobu, Yan se už ale neměla ani jak bránit. Spoléhala, že vydrží do konce kola. Vydržela. Jakmile ale kolo skončilo, vypadalo to, že je mimo. Ani nevěděla, kde má roh.

Do druhého kola tedy měla Weili jistotu, že vyhrála to první. Doufala, že využije toho, do jakého stavu dostala soupeřku. Zdálo se, že to vyjde, ale kdepak. Xiaonan držela, jako kdyby se nic nedělo. Ať už rány v postoji, nebo pokusy o submise na zemi. Nic ji nerozhodilo.

Zhang si unavila ruce a roh Yan to postřehl. Ve třetím kole toho vyzyvatelka využila, dokázala šampionku trefovat, připsala si knockdown, kolo získala pro sebe. To ale bylo vše. Zbytek duelu už odkontrolovala Weili Zhang, která úspěšně obhájila titul.

Pereira poslal Hilla do říše snů

Alex Pereira (9-2) v hlavním zápase UFC 300 obhajoval titul proti Jamahalu Hillovi (12-1), který před bitvou brazilského šampiona drze provokoval. Do akce se vracel po nepříjemném zranění, když si loni přetrhl achilovku.

Očekává se, že vítěze vyzve Jiří Procházka, jenž zvládl svůj zápas s Rakicem. I proto byl duel v České republice hodně sledovaný. Pereira do něj vstupoval jako favorit. Právě Procházku porazil naposledy a není tajemstvím, že BJP stál o odvetu, neúspěšně.

Sám moravský samuraj však říkal, že je mu jedno, kdo vyhraje. Přál si jen to, aby to byl ten lepší. Kdo to byl?

Nějakou chvíli byl zápas oboustranně opatrný. Oba čekali na svůj moment, vzájemně se snažili přečíst jeden druhého. Pak Hill omylem trefil Pereiru do slabin. Rozhodčí chtěl zasáhnout, nicméně Brazilec chtěl pokračovat v boji a věděl proč.

Pár sekund poté totiž svou obávanou levačkou vyslal zvedák přímo na bradu Hilla a poslal Američana k zemi. Následně Pereira dobil svého soupeře na zemi a obhájil titul. Potřeboval na to 3 minuty a 14 sekund.

Zdroj: UFC, Twitter, Tapology

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.