Spojte se s námi


Hokej

Ton se pokusil vysvětlit cirkus kolem jmenování kouče Sparty. Zvenčí převládá pachuť

Že byste cítili z fanoušků hokejové Sparty s návratem Miloslava Hořavy na střídačku čistou radost, to se říct nedá. Spíš rozčarování. Není se čemu divit. Trvalo to dlouho, více než 10 dní.

Publikováno

dne

Že byste cítili z fanoušků hokejové Sparty s návratem Miloslava Hořavy na střídačku čistou radost, to se říct nedá. Spíš rozčarování. Není se čemu divit. Trvalo to dlouho, více než 10 dní. Nakonec vedení českého velkoklubu ukázalo na člověka, který už byl ve Spartě mnohokrát. Jinými slovy, vše zůstává při starém.

Abychom uvedli věci na pravou míru, drtivá většina veřejnosti rozhodně nepovažuje Miloslava Hořavu za špatného kouče, včetně nás. Místní prostředí dobře zná, je zkušený, má respekt, vztah ke Spartě a souzní s klubovou politikou. Možná že až ta poslední zmíněná věc je ten největší vykřičník v celém dokončeném procesu.

Cesta k volbě nového kouče byla dlouhá a trnitá. Sparta protahuje čekání na titul už na dlouhých 16 let. Všechna ta léta vstupuje do extraligového kolotoče jako favorit, ale stále zůstávají po uplynulé sezoně jen oči pro pláč. Mladá generace ani už nezná, jaký je to pocit zažít dominantní Spartu na vrcholu sil a slávy.

Když něco nefunguje 16 let, stojí za to si sednout, přehodnotit všechny záležitosti, priority a nastavit jasný, nejlépe nový směr. A to byla přesně ta příležitost, kterou Sparta prováhala a teď jí to dávají vlastní fanoušci sežrat.

Jak to celé bylo, se pokusil v rozhovoru pro klubový web Sparty vysvětlit sportovní ředitel klubu Petr Ton. Ten už v úterý po oficiálním jmenováni Hořavy řekl, že staronový kouč byl pro vedení Sparty od začátku první volbou. Nyní svá slova defacto jen potvrdil.

S Hořákem jsme seděli hned druhý den po ukončení spolupráce s Pavlem Paterou. Vypadalo to, že bude vše hotové a podepsané hned v pondělí,” vysvětlil Ton s tím, že všechno se zasekalo na hledání jeho parťáka. Varaďa údajně vešel do hry až někde v polovině celého procesu.

Tak proč ta pachuť? Vysvětlení je jednoduché a složité zároveň. O Varaďovi se totiž mluvilo už od samého začátku, dokonce se byl ještě před reprezentační přestávkou v O2 Aréně na zápas Sparty osobně podívat.

Když se celý kolotoč kolem výběrového řízení na post šéfa sparťanské lavičky chýlil do finále, Hořava prohlásil, že v souboji s Varaďou neuspěl, neboť od začátku mu bylo jasné, že Varaďa je pro Spartu volbou číslo jedna.

A to musíme zmínit fakt, že hned několik na sobě nezávislých zdrojů řeklo, že pro majitele klubu Karla Pražáka byl rodák z Kopřivnice od začátku prioritou. Není se tak čemu divit, že slova sportovního ředitele Sparty nyní nenacházejí na veřejnosti pochopení.

Za zavřené dveře pochopitelně nikdo neviděl. Velmi strohá (spíš absolutně žádná) komunikace Sparty jen krmila spekulace, čehož si je Petr Ton dobře vědom.

Všechny ty spekulace bereme jako důsledek toho, že jednání trvalo déle, než většina veřejnosti chtěla. Mrzí nás to, ale museli jsme jednat, nemohli jsme naskakovat do mediálních přestřelek a spekulací. Nikdy nebudeme komentovat ještě probíhající jednání,” vysvětlil. 

Ton zároveň přiznal, že v procesu rozhodování a konečného slova sehrál hlavní roli právě on, společně s Jaroslavem Hlinkou a Barborou Snopkovou Haberovou. 

Že společně stáli spíš za Hořavou kvůli otázky kompetencí v klubu, už je jen další čistokrevná spekulace. Tyhle záležitosti z klubu jen tak někdo do éteru nevypustí. Při pohledu na celý příběh si už jistě udělá obrázek každý sám.

Zdroj: HC Sparta Praha

Reklama

Oblíbené