Spojte se s námi


Hokej

Rusko nehraje, ale světovým žebříčkem stoupá. O kolik si polepšili titulem Češi?

Konečné pořadí uplynulého světového šampionátu v Praze a Ostravě se opět promítlo také do pořadí ve světovém žebříčku IIHF. Národní tým si díky získanému titulu mistra světa polepšil hned o čtyři příčky. Překvapivá je pozice Ruska.

Publikováno

dne

Konečné pořadí uplynulého světového šampionátu v Praze a Ostravě se opět promítlo také do pořadí ve světovém žebříčku IIHF. Národní tým si díky získanému titulu mistra světa polepšil hned o čtyři příčky. Překvapivá je pozice Ruska. To sice už od roku 2022 na mezinárodní scéně nehraje, přesto si po letošním MS v celkovém pořadí polepšilo.

Když se totiž IIHF (Mezinárodní hokejová federace) po invazi ruských vojsk na Ukrajinu rozmýšlela co dál, rozhodla se na dobu neurčitou vyřadit ruské hokejové celky ze všech soutěží pod hlavičkou IIHF. Byla však otázka, jak naložit s jejich postavením ve světovém žebříčku.

IIHF totiž nechtěla, aby se Rusko propadlo do nižších divizí a v případě návratu na světovou scénu tyto turnaje neznehodnotila příliš divokými výsledky. Zvítězila tak myšlenka zmrazit pozici Ruska v žebříčku provedeným přísunem bodů, podle aktuálního pořadí.

Jenomže právě to má za následek, že po letošním šampionátu si Rusové dokonce o jednu pozici polepšili, takže se posunuli ze třetí na druhou pozici. Přeskočili reprezentaci Finska, kterému se letošní turnaj v Praze a Ostravě příliš nevydařil. Finové skončili po nepovedené základní skupině už ve čtvrtfinále, kde podlehli v prodloužení Švédsku.

Návrat ruských hokejistů do mezinárodního kolotoče je vzhledem ke stále trvajícímu konfliktu na Ukrajině nadále v nedohlednu. Pokud tedy IIHF nezasáhne a nezmění pravidelný bodový přísun Rusku do žebříčku IIHF, může za rok dojít k ještě většímu bizáru. Pokud Kanada nezíská zlato nebo alespoň stříbro, spadne na druhou pozici a Rusové automaticky poskočí do čela žebříčku.

Češi si polepšili o čtyři místa

I přesto, že Kanaďané odjeli tentokrát z Prahy bez medaile, zůstávají aktuálně ve světovém žebříčku na prvním místě. Druhé je Rusko, na třetí místo spadlo Finsko. Na čtvrté příčce už můžeme najít Českou republiku, která si díky domácímu triumfu polepšila hned o čtyři pozice. Výraznější posun nezaznamenal letos nikdo.

Za svou finálovou účast si polepšilo také Švýcarsko, které poskočilo ze sedmé na pátou pozici. Američané si zase pro změnu o dvě místa pohoršili. Výraznější propad zaznamenalo také Německo, jenž spadlo z páté na osmou pozici. Až za nimi se na deváté pozici nacházejí Slováci.

SVĚTOVÝ ŽEBŘÍČEK IIHF PO MS 2024

#PostupZeměBody
1.Kanada4100
2.+1Rusko4065
3.-1Finsko3955
4.+4Česko3945
5.+2Švýcarsko3945
6.-2USA3945
7.-1Švédsko3910
8.-3Německo3865
9.Slovensko3750
10.Lotyšsko3660
11.Dánsko3500
12.Norsko3380
13.+3Rakousko3340
14.-1Francie 3325
15.Kazachstán3305
16.-2Bělorusko3245
17.+3V. Británie3095
18.+1Maďarsko3090
19.-2Slovinsko3090
20.-2Itálie3025
21.+1Polsko3010
Zdroj: IIHF

Zajímavé je také postavení Polska, které se navzdory účasti v elitní divizi mistrovství světa nachází až na jednadvacáté pozici. Před nimi jsou Maďarsko, Slovinsko, Itálie nebo Velká Británie. Hlavně Slovinsko a Maďarsko si bude mít šanci příští rok polepšit, neboť si zahrají turnaj v elitní divizi MS.

Světový žebříček IIHF má aktuálně celkem 58 členů. Úplně nejvýraznější posun zaznamenalo v posledním roce Mexiko, které spadlo o pět pozic, momentálně sídlí na 42. místě. Možná byste to nečekali, ale ve světovém žebříčku IIHF se nacházejí také země jako Mongolsko, Gruzie nebo Singapur. Kompletní žebříček najdete na oficiálních stránkách IIHF.

Zdroj: IIHF

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.