Spojte se s námi


Hokej

Popradské Kamzíky trápí dluhy z minulosti, kluby doplatily na sázku na vyřazovací duely

Publikováno

dne

Velice vážná je situace hokejových klubů na Slovensku. Většina klubů v Tipsport lize počítala s příjmem za play-off. A ne s jakýmkoliv – s příjmem z prodeje lístků, prodeje reklamních ploch, televizních práv. Odráží to jejich aktivita na přestupovém trhu před uzavřením transferového období – slovenské extraligové kluby šly možná tak trochu do rizika. Složili kádry, jejichž potenciál splňoval parametry na účast v semifinále play-off. 

Zdroj: sportky.zoznam.sk

Semifinále play-off je zpravidla zárukou pohodlného ekonomického krytí. Zaručuje vyšší počet domácích utkání a tím pádem vyšší příjem ze vstupného. To, co do týmu v závěru přestupního období některé subjekty „doslova vrazili“, by se jim na vstupném za play-off vrátilo. 

Postupovali přitom v souladu s vysokými sportovními ambicemi, které si předsevzali. Dokonalý plán? Nebýt pandemie! Příjmy, s nimiž několik klubů počítalo, nebudou. V některých případech mohou mít tyto ztráty likvidační charakter. 

O jakých částkách je řeč? Šéf banskobystrických šampionů Juraj Koval mluvil v případě postupu týmu trenéra Dana Čemana do semifinále play-off o chybějících 200 až 300 tisíc euro v klubové pokladně, generální manažer hokejového Slovanu Bratislava Juraj Bakoš, vzhledem k výrazně vyšší kapacitě bratislavského zimního stadiónu Ondreje Nepely v porovnání s banskobystrickým „zimákem“ v případě semifinálového průniku o částce 450 tisíc euro. 

Ta bude pochopitelně Slovanu chybět! Dlouholetý funkcionář a předseda představenstva HKM Zvolen Dušan Mráz naznačil, že zisky ze vstupného v minulé sezóně play – off, ve kterém „Zvolenští rytíři“ skončili až v sedmém semifinálovém utkání s finalistou HC Nitra, byly zhruba stejně velké jako za celou základní část. 

Ztráty v desítkách tisíc eurech za každý domácí play – off zápas byl vzhledem k poměru odhadované ceny vstupenky a kapacitě zvolenského stadionu, s tím dozajista počítali i Košice, Trenčín či Poprad.

V situaci, která nastala, mohou být jakžtakž spokojeny snad pouze slovenské kluby umístěné na 10. až 13. příčce extraligy, u nichž bylo jasné, že základní částí v případě Liptovského Mikuláše, respektive nadstavbovou B-skupinou v případě Nových Zámků či Detvy končí sezónu. 

Z příjmu za vstupné v play – off pravděpodobně nepočítali. Pokud tomu přizpůsobili i svůj ekonomický plán, zřejmě počítají mnohem nižší ztráty než jejich ambicióznější konkurenti z horní poloviny tabulky. 

V ekonomicky nejhorší situaci je popradský klub, který podle vlastních statistik zaznamenal přes 42 procentní nárůst diváckého zájmu ve srovnání s minulou sezónou. Průměrná návštěva v příjemné aréně pod Tatrami byla 2176 diváků. Kromě současných plateb klub stáletrápí i dluhy z minulosti, které zatím úspěšně splácel. 

Přesto vyšla od fanoušků „Popradských kamzíků“ iniciativa pod názvem „Vypredajme spolu zimní stadion,“ která vyzývá příznivce, aby si zakoupili virtuální vstupenku v ceně 7,50 eur a pomohli tak klubu překlenout náročnější období. Někteří fanoušci se rozhodli přispět i vyššími částkami. I proto bylo na transparentním účtu 17. března v poledne přičteno přes 7000 eur.

Iniciativu „Vypredajme spolu zimní stadion“ si osvojili i účastníci 1. Slovenské ligy Topoľčany či Spišská Nová Ves. Oba ze stejného důvodu – na pomoc při úhradě finančních ztrát.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.