Popradské Kamzíky trápí dluhy z minulosti, kluby doplatily na sázku na vyřazovací duely

Velice vážná je situace hokejových klubů na Slovensku. Většina klubů v Tipsport lize počítala s příjmem za play-off. A ne s jakýmkoliv – s příjmem z prodeje lístků, prodeje reklamních ploch, televizních práv. Odráží to jejich aktivita na přestupovém trhu před uzavřením transferového období – slovenské extraligové kluby šly možná tak trochu do rizika. Složili kádry, jejichž potenciál splňoval parametry na účast v semifinále play-off. 

Zdroj: sportky.zoznam.sk

Semifinále play-off je zpravidla zárukou pohodlného ekonomického krytí. Zaručuje vyšší počet domácích utkání a tím pádem vyšší příjem ze vstupného. To, co do týmu v závěru přestupního období některé subjekty „doslova vrazili“, by se jim na vstupném za play-off vrátilo. 

Postupovali přitom v souladu s vysokými sportovními ambicemi, které si předsevzali. Dokonalý plán? Nebýt pandemie! Příjmy, s nimiž několik klubů počítalo, nebudou. V některých případech mohou mít tyto ztráty likvidační charakter. 

O jakých částkách je řeč? Šéf banskobystrických šampionů Juraj Koval mluvil v případě postupu týmu trenéra Dana Čemana do semifinále play-off o chybějících 200 až 300 tisíc euro v klubové pokladně, generální manažer hokejového Slovanu Bratislava Juraj Bakoš, vzhledem k výrazně vyšší kapacitě bratislavského zimního stadiónu Ondreje Nepely v porovnání s banskobystrickým „zimákem“ v případě semifinálového průniku o částce 450 tisíc euro. 

Ta bude pochopitelně Slovanu chybět! Dlouholetý funkcionář a předseda představenstva HKM Zvolen Dušan Mráz naznačil, že zisky ze vstupného v minulé sezóně play – off, ve kterém „Zvolenští rytíři“ skončili až v sedmém semifinálovém utkání s finalistou HC Nitra, byly zhruba stejně velké jako za celou základní část. 

Ztráty v desítkách tisíc eurech za každý domácí play – off zápas byl vzhledem k poměru odhadované ceny vstupenky a kapacitě zvolenského stadionu, s tím dozajista počítali i Košice, Trenčín či Poprad.

V situaci, která nastala, mohou být jakžtakž spokojeny snad pouze slovenské kluby umístěné na 10. až 13. příčce extraligy, u nichž bylo jasné, že základní částí v případě Liptovského Mikuláše, respektive nadstavbovou B-skupinou v případě Nových Zámků či Detvy končí sezónu. 

Z příjmu za vstupné v play – off pravděpodobně nepočítali. Pokud tomu přizpůsobili i svůj ekonomický plán, zřejmě počítají mnohem nižší ztráty než jejich ambicióznější konkurenti z horní poloviny tabulky. 

V ekonomicky nejhorší situaci je popradský klub, který podle vlastních statistik zaznamenal přes 42 procentní nárůst diváckého zájmu ve srovnání s minulou sezónou. Průměrná návštěva v příjemné aréně pod Tatrami byla 2176 diváků. Kromě současných plateb klub stáletrápí i dluhy z minulosti, které zatím úspěšně splácel. 

Přesto vyšla od fanoušků „Popradských kamzíků“ iniciativa pod názvem „Vypredajme spolu zimní stadion,” která vyzývá příznivce, aby si zakoupili virtuální vstupenku v ceně 7,50 eur a pomohli tak klubu překlenout náročnější období. Někteří fanoušci se rozhodli přispět i vyššími částkami. I proto bylo na transparentním účtu 17. března v poledne přičteno přes 7000 eur.

Iniciativu „Vypredajme spolu zimní stadion“ si osvojili i účastníci 1. Slovenské ligy Topoľčany či Spišská Nová Ves. Oba ze stejného důvodu – na pomoc při úhradě finančních ztrát.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.

Baník Ostrava vs. Sparta Praha: Preview a tipy na sázení

Fortuna liga se po krátké zimní přestávce vrátila zpět na televizní obrazovky. Šlágrem prvního jarního kola bude bezpochyby souboj mezi Baníkem a Spartou.