Spojte se s námi


Golf

Patová situace ve světovém golfu. Pokud PGA a LIV nenajdou společnou řeč, nic nebude jako dřív

Složitá to situace. Tradiční a zdánlivě nedotknutelná PGA Tour musí vzdorovat konkurenci. Jako blesk z čistého nebe přilétla na scénu nová, pro hráče finančně atraktivní, LIV Golf Tour.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Složitá to situace. Tradiční a zdánlivě nedotknutelná PGA Tour musí vzdorovat konkurenci. Jako blesk z čistého nebe přilétla na scénu nová, pro hráče finančně atraktivní, LIV Golf Tour. Konkurence bývá ve sportovním prostředí ku prospěchu, má to ale nějaké háčky. PGA nechce mít s projektem LIV Golf nic společného, zatímco jim nová soutěž krade ten největší klenot v podobě elitních hráčů. A teď babo raď, jak z toho ven.

Na celou problematiku lze koukat z několika úhlů, ze všech však vzejde nějaké to pro a něco proti. Nejzásadnějším problémem se zdá být především financování LIV Golf Tour. Ne že by tedy zásadně vadilo, že se jedná o daleko větší hromadu peněz než v případě PGA Tour, ale problém je, odkud tyto peníze tečou.

Saúdská Arábie nemá v historických světových hodnotách nejlepší pověst. A už vůbec ne v USA. Částečně se k tomu pojí nepříjemná a ne příliš dávná historie z 11. září 2001, kdy vyšetřování tehdejší série teroristických útoků odhalilo, že absolutní většina atentátníků pocházela právě ze Saúdské Arábie.

Ne že by se teda dalo říct, že Saúdská Arábie je jakožto stát za tehdejší zvěrstva zodpovědná, ale rozhodně se jedná o nejbolestivější zásah do srdce Ameriky v moderních dějinách. A samozřejmě jsou tady termíny jako korupce či porušování lidských práv. Tohle celé zkrátka, v drtivé většině, Američanů nevoní. 

Což znamená, že jim nevoní ani to, že by měl projekt dotovaný Saúdskou Arábií převzít kontrolu nad světovým golfem. Potíž je v tom, že se už tak trochu děje. Nejde samozřejmě o historii, tu má PGA Tour už nejspíš natrvalo ve svých kapsách. Výkladní skříní dnešního obrazu americké tour jsou však samotní golfisti.

Řada z nich zkrátka přestala řešit původ těchto peněz. Vidina lepší finanční situace a menšího pracovního vytížení je pro ně zkrátka neodolatelná. Což se dá i svým způsobem pochopit.

Stačí se jen podívat na výpis několika jmen: Dustin Johnson, Phil Mickelson, Brooks Koepka, Bryson DeChambeau, Patrick Reed, Sergio Garcia, Charl Schwartzel, Louis Oosthuizen Lee Westwood, Ian Poulter, Martin Kaymer nebo nově taky Henrik Stenson.

Pokud tahle všechna zmíněná jména nalákáte na jeden stejný turnaj, bude to podívaná jako řemen. To se však v dohledné době nejspíš nestane. Nedávný čtvrtý major sezony The Open ještě nabídnul soubor všech hvězd, ovšem se současným směrem se bude atraktivní startovní pole zmenšovat. 

PGA Tour si trvá na svých zásadách a konkurenční soutěž zcela odsuzuje. A to takovým způsobem, že své někdejší superhvězdy suspenduje, rozhodnou-li se pro novou alternativní variantu jejich kariéry.

PGA Tour tak začíná pomalu ztrácet půdu pod nohama. Matematika je v tomto ohledu zcela jednoduchá. Velcí hráči dělají velkou sledovanost, velká sledovanost dělá velké zisky, velké zisky budí velký zájem. Velký zájem o golf, budí velký zájem sponzorů, jejich finanční možnosti zase budí velký zájem hráčů, kteří ve finále tvoří tuhle celou hru.

Všechno zkrátka do sebe zapadá a navazuje na sebe. PGA si samozřejmě může stále stát tvrdě za svým a mnoho jejich fanoušků to jistě taky ocení. Jenomže co bude dál? Pro udržení současného směru ztratí za chvíli PGA Tour lesk. Stane se z ní jakási druhá liga, protože hvězdy budou vydělávat peníze sobě a někomu jinému, někde jinde.

Spoléhat se na předzvěsti některých odpůrců, že LIV Golf za nějaký čas padne na nos, protože se nejedná o projekt vytvořený na skutečných hodnotách, by bylo až příliš riskantní. Je si třeba přiznat, že se světový golf nachází v krizi, kterou nepamatuje a nečekal. A ve finále na to dojedou tak nějak všichni, protože není nic horšího, než když dokážete rozdělit společnost i u sportu, který má lidi vesměs spojovat.

MĚNÍ MCILROY POSTOJ?

Vážnost situace si začínají nejspíš uvědomovat už i samotní hráči, kteří by na novou konkurenci nejraději vytasili obrácený kříž. Například Rory McIlroy nedávno v rozhovoru pro BBC řekl, že by vedení PGA Tour a DP World Tour mělo začít vést rozhovory s LIV Golf. Neustále stupňující se napětí jen čím dál víc rozděluje samotný golf jako hru. Jasně řekl, že by měly obě strany najít společnou řeč.

Přál bych si to, aby už skončil ten chaos a napětí. Při zpětném pohledu docházím k závěru, že některé kroky byly pravděpodobně vynechané. Dochází k rozdělení naší hry místo toho, aby se všichni spojili,“ citoval slova McIlroye GolfExtra.

Chápu výhrady lidí k věcem, které souvisí s režimem Saúdské Arábie, ale zároveň, pokud to tihle lidé myslí s investováním miliard dolarů do změn a do sportu vážně, myslím, že je to nakonec dobrá věc. Musí se to ale udělat správně,“ dodal vítěz čtyř majorů, který už dříve jasně a striktně přestup ke konkurenci odmítl.

Jenomže podobně taky mluvil třeba výše zmíněný švédský golfista Henrik Stenson, jenž byl v březnu pasován do role kapitána pro evropský výběr Ryder Cupu. Nyní se připravuje na blížící se v pořadí třetí akci série LIV Golf.

Pokud se mají věci urovnat a golfová budoucnost vypadat opět růžově, musí někdo ustoupit. A patrně to bude muset být chtě-nechtě nakonec PGA Tour, pokud se nechce spoléhat na to, že ho její mladší nechtěný sourozenec jednou zcela přeroste.

Jedno známé přísloví říká – peníze budou, my nebudem. Jenomže teď se hraje o to, aby byl v budoucnosti golf přesně takový, jak byl stvořen. Inteligentní a gentlemanský sport, který spojuje lidi.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, GolfExtra

Reklama

Golf

Spor mezi PGA Tour a LIV Golf míří k soudu. Hráči žalují americký okruh

Takřka neřešitelný spor golfových profesionálů mezi americkou PGA Tour a nově vzniklou sérii LIV Golf budou v nejbližších dnech řešit soudní orgány. Skupina jedenácti hráčů se rozhodla podat na tradiční americký okruh žalobu, aby se mohli na vrchol sezony PGA Tour vrátit.

Publikováno

dne

Takřka neřešitelný spor golfových profesionálů mezi americkou PGA Tour a nově vzniklou sérii LIV Golf budou v nejbližších dnech řešit soudní orgány. Skupina jedenácti hráčů se rozhodla podat na tradiční americký okruh žalobu, aby se mohli na vrchol sezony PGA Tour vrátit.

Na americkém kontinentu startuje ve čtvrtek série tři turnajů play-off FedEx Cupu, do kterého postupuje 125 nejlepších hráčů celosezónního žebříčku. Mezi nimi figuruje i několik jmen, které se do finální části okruhu PGA Tour kvalifikovalo, jenomže se během následujících měsíců připojili ke kritizované LIV Golf Series.

PGA Tour se následně rozhodla tyhle hráče suspendovat na dobu neurčitou, leč podle nich zcela neoprávněně. Proto se rozhodli celou situaci předat k soudu, který by měl o jejich osudu v nejbližších dnech rozhodnout.

Jednání Tour neslouží k jinému účelu, než ublížit hráčům a zabránit jim připojit se k první smysluplné konkurenční hrozbě, které PGA Tour čelí za poslední desetiletí. Účelem této žaloby je zrušit protikonkurenční pravidla a praktiky PGA Tour, které těmto nezávislým hráčům brání hrát tam, kde a kdy se rozhodnou,“ stojí v žalobě, kterou citoval web GolfExtra.

Mezi hráči, kteří požadují předběžné soudní opatření, by podle Wall Street Journal měli být Phil Mickelson, Bryson DeChambeau, Ian Poulter nebo Abraham Ancer. Například DeChambeau na televizní stanici Fox News prohlásil, že je osobně přesvědčený, že budou zákazy hráčů startovat zase na okruh PGA Tour brzy zrušeny.

Stejného názoru je i šéf LIV Golf Greg Norman, který rovněž považuje zákaz startu hráčů na PGA Tour za protiprávní. Turnaje v konkurenční “rebelské saudské lize”, jak je v Americe LIV označována, nejsou započítány ani do světového žebříčku.

Rovněž někteří hráči přišli účastí na turnajích LIV Golf i o pozici v Ryder Cupu, jenž se odehraje příští rok. Henrik Stenson, který ovládl před dvěma týdny třetí turnaj LIV v Bedminsteru, byl jen několik dní před turnajem zbaven funkce kapitána pro evropský výběr.

Nyní se do záležitostí kolem účasti a právech golfových profesionálů na okruhu PGA Tour vkládají soudní orgány. Není vyloučeno, že podobně se tak bude dít i v případě Ryder Cupu.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, GolfExtra

Pokračovat ve čtení

Golf

Stensonovo hořkosladké vítězství na LIV mu vydělalo pořádný balík, ale jeho pověst trpí

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Publikováno

dne

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Henrik Stenson má za sebou velmi divoké období. Ještě nedávno se hrdě těšil z přidělení kapitánství na Ryder Cup v příštím roce. Pak se rozhodl navzdory tlaku veřejnosti opustit PGA Tour, aby se připojil k rebelské LIV Golf Tour, která je silně kritizována, protože je dotována z veřejných peněz Saúdské Arábie.

Přesto byl vidět v neděli večer na tváři švédského golfisty úsměv, ačkoliv svým běžně chladným pohledem získal už dříve od fanoušků přezdívku “Ice man”, což znamená ledový muž.

Jen týden po tom, co byl zbaven funkce kapitána pro Ryder Cup 2023, vyhrál turnaj Invitational Bedminster, který je v pořadí historicky třetí akcí nově zrozené saúdské golfové ligy LIV Golf.

K ní přestupují hráči především kvůli lukrativnímu výdělku, který si prestižní PGA Tour nemůže dovolit nabídnout, nemluvě o velmi tučném podpisovém bonusu. Za vítězství v Invitational Bedminster inkasoval Stenson pohádkovou odměnu ve výši 4 miliony amerických dolarů.

Další 1,5 milionů si rozdělí se svými spoluhráči v týmu, jelikož LIV Golf nabízí pro zpestření také týmovou soutěž. Americká média mluví o součtu Stensonovo vydělaných peněz za poslední týdny jako o “generálním bohatství”.

Nejtvrdší daň, kterou musí Stenson za trumf zaplatit, se však nedá vyčíslit žádnou finanční hodnotou. Trvale musí čelit otázkám o morálce, etice či loajálnosti, jelikož původ peněz, který si hráči na LIV Golf vydělají, je tvrdě kritizován a nazýván “krvavým penězi” ze země, která hrubě porušuje lidská práva.

Obzvlášť tomu je v New Jersey, poblíž Manhattanu, kde došlo v roce 2001 k největšímu teroristickému útoku na území USA v moderních dějinách. Vyšetření navíc ukázalo, že 15 z 19 lidí, kteří se na sérii krvavých útoků 11. září 2001 podílelo, pochází právě ze Saúdské Arábie.

Jediné, co Stenson na tohle téma ve čtvrtek před turnajem pronesl, bylo: „Ano, myslím, že můžeme jen říci, že naše srdce patří každému, kdo ztratil milovaného člověka v této hrozné tragédii. To je vše, co můžeme říct, opravdu,” citoval švédského golfistu GolfDigest.

Jeho strohé prohlášení rozbouřilo dav natolik, že se několik diváků vydalo protestovat rovnou na hřiště bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, který ve stejný den celou akci veřejně podpořil.

Stenson je taky kritizován za to, že ještě v březnu veřejně hlásil, že se k LIV Golf za žádných okolností připojit nehodlá: „Ano, objevilo se mnoho spekulací. Ale jak jsem řekl, jsem plně oddaný kapitánství a Ryder Cupu v Evropě a práci, která mě tady čeká,” tenkrát hovořil. I proto mu bylo kapitánství na Ryder Cup uděleno.

Nyní švédský golfista ke ztrátě prestižní funkce říká: „Nemám pocit, že bych se toho vzdal. Udělal jsem všechna možná opatření, abych mohl plnit své kapitánské povinnosti. Měl jsem zde velkou pomoc od LIV, abych to mohl udělat. A přesto bylo rozhodnuto, že budu odstraněn,” hovoří Stenson nechápavě.

Golfový svět, který v těchto dobách Henrik Stenson okupuje, je v mnoha ohledech absolutní protiklad morálních zásad Ryder Cupu. I proto s ním neměli organizátoři prakticky žádné slitování. Mnoho fanoušků se navíc domnívá, že v rozhodnutí, které Stenson před nedávnem učinil, jde čistě o peníze. 

V Ryder Cupu totiž žádný výdělek není. Jedná se o jednu z posledních akcí ve světě sportu, kde hraje ve všech ohledech první housle čistá prestiž. A pokud Stenson řekl, že pro něj kapitánství na Ryder Cupu znamená hodně, je jeho krok připojit se k LIV Golf podle fanoušků velmi smutné rozhodnutí.

Teď však Stenson slavil v Bedminsteru triumf, který mu dává na tyhle věci alespoň částečně zapomenout. Netradičně po turnaji rozdával úsměvy, vtipkoval a oplýval na jeho poměry netradičně dobrou náladou. Golfově si uplynulý týden po dlouhé době skutečně užil. Mnoho fanoušků a novinářů mu však bude nadále pokládat otázky, jestli mu to za to všechno stojí.

Zdroj: LIV Tour, GolfDigest

Pokračovat ve čtení

Golf

Donald Trump stojí za LIV, prohlášením o 11. září popudil veřejnost. Hru na hřišti si užil

Golfové hřiště bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se minulý týden stalo útočištěm pro v pořadí třetí podnik nově vzniklé soutěže LIV Golf Series. Sám Trump se události osobně zúčastnil, byl i součástí úvodního Pro-Am turnaje. Kolem něj a jeho slov bylo tradičně pořádně rušno.

Publikováno

dne

Golfové hřiště bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se minulý týden stalo útočištěm pro v pořadí třetí podnik nově vzniklé soutěže LIV Golf Series. Sám Trump se události osobně zúčastnil, byl i součástí úvodního Pro-Am turnaje. Kolem něj a jeho slov bylo tradičně pořádně rušno.

LIV Golf je organizace, která chce ve světovém golfu udělat pořádný vítr, dopomoct jim má k tomu dotace dvou milionu dolarů z veřejných peněz Saúdské Arábie. 

Už jen samotné konání akce pouhých 80 kilometrů od místa, kde kdysi stála světová obchodní centra, vyvolala v New Jersey, kde se na hřišti Trump National Golf Club turnaj konal, pořádný rozruch.

Hřišti vytvořené bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem je přezdíváno taky „Letní Bílý dům“. To kvůli tomu, kolik času tam Trump strávil během doby, kdy byl ve funkci jako tzv. “nejmocnější muž planety”.

Golfový klub v Bedminsteru měl hostit na začátku tohoto roku prestižní major PGA Championship, ale americká organizace PGA nakonec akci přesunula do Oklahomy. 

Důvodem byly politické návaznosti, kdy Trumpova administrativa čelila kritice za to, že se po vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu přiklonila k saúdskému království a jeho de facto vůdci, princi Muhammadovi bin Salmánovi.

Největší aktivní skupinu protestujících ale tvořili před začátkem turnaje pozůstalí obětí z teroristických útoků 11. září 2001. „Je pro nás, pane Trumpe, nepochopitelné, že by bývalý prezident Spojených států odhodil naše blízké stranou kvůli osobnímu finančnímu zisku,“ napsala v jednom prohlášení skupina protestujících.

Donald Trump však reagoval, že žádná stopa nezavedla vyšetřovatele k tomu, že by za teroristickými útoky stála vláda Saúdské Arábie, která teď financuje LIV Golf. Přestože je prokázáno, že drtivá většina atentátníků z této země přímo pocházela, za golfovým projektem Saúdů stojí.

Pak ještě dodal: „Ale můžu vám říct, že dnes je tu spousta opravdu skvělých lidí a užijeme si spoustu legrace. A budeme slavit,” poznamenal ve čtvrtek směrem k turnaji v Bedminsteru. Vyzdvihl především snahu organizace LIV Golf, že získává spoustu peněz na charitu. Podle něj v budoucnu přiláká všechny nejlepší světové hráče.

HRU NA HŘIŠTI SI TRUMP UŽIL

Na hřišti v rámci exhibičního Pro-Am turnaje poznamenal směrem k šéfovi LIV Gregu Normanovi: „Děláte skvělou práci.”

Na hřiště se pak vydal po boku dvou elitních golfistů Dustina Johnsona a Brysona DeChambeaua. „Pěkný záběr, pane prezidente,” poznamenal jeden z nich. Na hřišti panovala dobrá nálada, několikrát slyšel od svých kolegů na zelené pláni pochvalu. 

Během hry na něj dokonce přistál dotaz, jestli se chystá kandidovat na návrat do Bílého domu. Na to Trump s úsměvem odvětil: „Budete tak šťastní.” Cestou se pak bývalý prezident zastavoval na fotky s hráči, přáteli a dobrovolníky a vychutnával si pozornost. 

Přestože byla Pro-Am akce pro širokou veřejnost zavřená, nedostek fanoušků Trumpovi nevadil. „Udržuje to takovou exkluzivitu,“ řekl.

Donald Trump si je jistý, že organizace LIV Golf čeká světlá budoucnost: „Znám tyhle lidi už dlouho, jsou to moji přátelé už dlouho. Investovali do mnoha amerických společností. Vlastní velké procento mnoha, mnoha amerických společností a upřímně řečeno, to, co dělají pro golf, je skvělé. Je skvělé, co dělají pro hráče. Platy půjdou hodně nahoru,” dodal k nově vzniklému golfovému podniku.

Zdroj: LIV Golf, Time

Pokračovat ve čtení

Oblíbené