Spojte se s námi


Golf

Válka mezi LIV Golf a PGA Tour! Jde víc o peníze, nebo morální zásady?

Už dlouhá léta je americká PGA Tour považována za nejlepší golfovou soutěž na světě. Svým způsobem se jedná o něco jako NHL v hokeji, Premier League ve fotbale nebo NBA v basketbale. Nyní ale přichází ze Saúdské Arábie konkurence s názvem LIV Golf Tour. Konkurence, která rozděluje fanoušky i samotné hráče.

Publikováno

dne

Už dlouhá léta je americká PGA Tour považována za nejlepší golfovou soutěž na světě. Svým způsobem se jedná o něco jako NHL v hokeji, Premier League ve fotbale nebo NBA v basketbale. Nyní ale přichází ze Saúdské Arábie konkurence s názvem LIV Golf Tour. Konkurence, která rozděluje fanoušky i samotné hráče.

Ačkoliv slovo “konkurence” je ve sportu vnímáno jako pozitivní faktor, světový golf zatím radostí rozhodně neskáče. Nástup konkurenční golfové soutěže hýbe emocemi i žaludky mnoha přímých či nepřímých účastníků. V golfu se tak prakticky lusknutím prstů objevilo víc peněz, ale taky hodně zlé krve. 

CO JE LIV GOLF TOUR?

Pro fanoušky, kteří nesledují světové golfové dění doslova minutu po minutě, je to v těchto dnech jedna z nejzásadnějších otázek. Tím spíš, když má nová LIV Golf Tour za sebou první turnaj už i na americkém kontinentu (celkem druhý, ten první se konal začátkem června poblíž Londýna).

LIV Golf Tour je profesionální golfová soutěž financována veřejným investičním fondem Saúdské Arábie, který je řízen korunním princem Mohammedem bin Salmanem. Nyní se pokouší konkurovat PGA Tour, i proto dostala pro mnohé název ”Saúdská golfová liga”. 

Ve své úvodní sezoně nabídne celkem osm turnajů s celkovou dotací 250 milionů dolarů. V roce 2023 to bude už turnajů deset, o rok později stoupne číslo na čtrnáct. Označení LIV symbolizuje římsky počet jamek jednoho turnaje, který není oproti klasické PGA Tour 72, ale jen 54. Láká fanoušky především na atraktivnější formát, jenž zahrnuje ve svých turnajích týmovou hru, ale žádný cut.

Zásadní rozdíl oproti PGA Tour je počet turnajů, ale v neposlední řadě výše odměn. Pro srovnání – druhý turnaj série LIV Golf Tour v americkém Portlandu čítal odměny ve výši 20 milionů amerických dolarů. Nedávné U.S. Open, což je bráno za jeden z nejprestižnějších major turnajů tradiční PGA Tour, se rozdělovaly odměny ve výši 17,5 milionu dolarů.

Jenomže zatímco na 122. ročníku U.S. Open startovalo 156 hráčů, na turnaji ze série LIV Golf to bylo pouhých 48. Tento počet účastníků má být zachován i pro nadcházející turnaje, což jednoduchou matematikou znamená jen jedno – více peněz pro hráče.

A to se v případě U.S. Open bavíme o nadprůměrně dotovaném turnaji. Některé akce v rámci PGA se pohybují třeba někde kolem 8 milionů dolarů.    

Uz teď k LIV Golf Tour přeběhla velká jména, jako jsou bývalá světová jednička a dvojnásobný šampion majorů Dustin Johnson, šestinásobný šampion majorů Phil Mickelson, čtyřnásobný šampion majorů Brooks Koepka, vítěz U.S. Open 2020 Bryson DeChambeau, šampioni The Masters Patrick Reed, Sergio Garcia a Charl Schwartzel, bývalý šampion The Open Louis Oosthuizen nebo hvězdy Ryder Cupu Lee Westwood, Ian Poulter a Martin Kaymer.

Mnoho z nich vysvětluje svůj přestup hlavně tím, že budou moci hrát golf za více peněz, přičemž nebudou muset týden co týden objíždět desítky turnajů ročně. Mohou soustředit více času na rodinu a užívat si golf v úplně jiném rozměru, přičemž rozdílný tříkolový formát není zdaleka největším lákadlem.

Každý účastník ze série LIV bude mít na každém turnaji předem garantovaný výdělek. Nemluvně o tučném bonusu jen za to, že se vůbec k tomuto přesunu odhodlali. 

Například Justin Johnson pro Todays Golfers řekl: „Dřív jsem byl odhodlán setrvat u PGA. Ale taky nechci hrát do konce svého života, abych se uživil. A tohle mi dává šanci se zajistit.” Johnson doposud v kariéře vydělal zhruba 74 milionů dolarů. Jen za podpis u LIV však inkasoval pohádkovou sumu 150 milionů dolarů. 

Saúdská golfová soutěž se pokusila zlanařit i největší marketingové eso Tigera Woodse, který by si podle šéfa LIV Golf Tour Grega Normana přišel na stovky milionů dolarů. Tiger, stejně jako řada dalších hráčů PGA Tour, však štědrou nabídku striktně odmítnul. Podle neoficiálních informací inkasoval třeba Phil Mickelson 200 milionů dolarů bonus jen za podpis u LIV Golf. V případě Tigera se hovoří o ještě vyšší částce.

Woods říká, že PGA Tour má za sebou obrovskou historii, kterou tvořili obrovští hráči. Pokud jde některým golfistům čistě o finance, potom jejich rozhodnutí k přesunu k LIV Tour chápe. PGA Tour je však pro něj víc, než jen štědrý bankomat. Je pro něj vzrušující už jen to, že je součástí takové historie.

Věřím v určité dědictví. Věřím ve velké šampiony. Věřím ve velké události, které mají svou historii, a věřím i ve srovnávání s historickými postavami minulosti. O to vše bychom přišli, kdyby nebyla PGA,“ hrdě prohlásila aktuálně nejspíš největší hrající golfová legenda.

PGA TOUR ZÁSADNĚ PROTI

Samotní hráči i legendární PGA Tour dává od LIV Golf Tour ruce co nejdál, jelikož jim jde především o morální zásady. Saúdskou Arábii označují za zemi, jejíž součástí je bohatá historie porušování lidských práv.

Komisař PGA Tour Jay Monahan nechápe, jak mohou hráči odejít do soutěže, která je dotována takovými penězi, jež se nebojí mnoho lidí označit za krvavé.

Zeptal bych se kteréhokoli hráče, který odešel, nebo jakéhokoli hráče, který o odchodu uvažoval: Musel jste se někdy omluvit za to, že jste členem PGA Tour?” ptal se Monahan během vysílání stanice CBS z turnaje RBC Canadian Open.

Hráči, kteří se rozhodli dobrovolně od PGA Tour odpoutat, zase tvrdí, že to byla právě PGA Tour, která vůbec nekoukala na problémy, zájmy a požadavky hráčů. Připadali si prý jen jako nástroj, který celému podniku vydělává spoustu peněz. 

PGA Tour se dokonce rozhodla zcela suspendovat hráče, kteří se k LIV Golf Tour připojili na úvodním podniku v Centurion Golf Club nedaleko Londýna. To i přesto, že se podle pravidel PGA Tour nesměli turnaje zúčastnit. V budoucnu hodlá PGA Tour suspendovat stejným způsobem i další hráče.

Už teď musejí účastníci LIV Golf Tour podstupovat na tiskových konferencích řadu nepříjemných dotazů, jestli jim to vůbec za to stojí. Od jednoho novináře přišel dokonce ostrý dotaz: „Kdyby Vladimir Putin pořádal turnaj a bohatě ho zaplatil, hráli byste na něm?

Nutno podotknout, že LIV Golf Tour není zdaleka jediný sportovní subjekt, jenž je ze saúdskoarabského veřejného investičního fondu dotován. Peníze proudí třeba i do Formuje 1, boxu nebo fotbalu. Tyhle peníze hrály zásadní roli i v případě nedávného převzetí fotbalového Newcastle United, což vzbudilo nejen u fanoušků tohoto klubu velký rozruch.

Teď budou mít Dustin Johnson, Bryson DeChambeau a spol. nárok maximálně na turnaje major, do kterých se už kvalifikovali dřív, třeba triumfem na jedné z těchto akcí. Jinak ale budou mít pro okruh PGA Tour dveře zavřené. Jak dlouho, těžko říct. To samé platí v současnosti pro tyto golfisty i v případě Ryder Cupu a President Cupu.

Ne všichni jsou však s tímto zásadním rozhodnutím PGA spokojeni. Například Ian Poulter by rád hrál obě túry. Vyjádřil proti tomuto omezení frustraci a chce se právně odvolat: „Nedává to smysl. Vždycky jsem měl možnost hrát golf po celém světě. Co je na tom špatného? Neudělal jsem nic špatného,” stěžoval si Poulter v rozhovoru pro ESPN.

Mnoho dalších golfistů by nejspíš rádo přijalo LIV Golf Tour jen jako slušný přivýdělek, zatímco by měla stále možnost působit i na okruhu PGA Tour. LIV Golf ve svém prohlášení označil trest PGA Tour za „pomstychtivý“ a uvedl, že jen prohlubuje propast mezi Tour a jejími členy. 

Červencový 150. ročník The Open tak bude na nějakou dobu nejspíš posledním turnajem, na kterém uvidíme pohromadě ty nejlepší světové hráče. Z turnajů LIV Golf Tour se nebudou dokonce počítat ani body do světového žebříčku. Přinejmenším v nejbližší době určitě ne.

Proti LIV Golf Tour stojí taky řada sponzorů, jenž nechce mít se soutěží dotovanou penězi ze Saúdské Arábie nic společného. Například společnost RBC okamžitě ukončila sponzorství Dustina Johnsona a Graema McDowella po jejich rozhodnutí připojit se k LIV Golf Series.

Rocket Mortgages okamžitě ukončili svou dohodu s Brysonem DeChambeauem. Nebo dohoda Phila Mickelsona s Callawayem byla „pozastavena“ už od února, kdy se přestup člena golfové síně slávy rodil.

KAŽDÝ NA SVÉM PÍSEČKU

Greg Norman, dvojnásobný šampion The Open, jenž stojí v čele LIV Tour říká, že se nezodpovídá Saúdské Arábii. Podle něj je absurdní odsuzovat konkurenční soutěž, kterou golf potřebuje. I když doteď vaří mezi hráči i fanoušky spíš zlou krev.

PGA Tour v posledních týdnech tak přišla, a nejspíš ještě i přijde, o řadu zajímavých světových jmen. Snaží se reagovat tím, že od další sezony výrazně zvýší odměny, ačkoliv sám komisař PGA Tour Jay Monahan přiznává, že tak vysoce dotované Saúdské lize nemůže tradiční okruh konkurovat.

Ačkoliv Monahan by sám rád uvítal dobrou a zdravou konkurenci, LIV Golf Tour bere spíš jako iracionální hrozbu, která se nezabývá návratností investic nebo skutečným růstem hry. Doslovně řekl, že LIV Golf Tour je narozdíl od PGA dotován zahraniční monarchií, která utrácí miliardy dolarů ve snaze koupit si golf. Konkurenci označil jen jako exhibici, nikoliv zdravý sportovní subjekt.

Zajímavými slovy se prezentoval taky jeden z nejpopulárnějších golfistů PGA Tour Rory McIlroy. Ten stojí jednoznačně na straně tradičního podniku, nástup LIV Golf Tour podle něj pouze poškodí celý golf, i s jeho bohatou historií. Dodává, že světový golf potřebuje především soudržnost, kterou saúdskoarabský projekt znehodnocuje.

Je tam hromada peněz, což je pro někoho lákavé. Ale podle mně uvažují krátkodobě. Každý si v sobě musí srovnat, jestli to, co dělá, je správné,“ vysvětlil McIlroy svůj jasný postoj.

Zdroj: Todays Golfer, PGA Tour, LIV Golf Tour

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.