Spojte se s námi


Golf

Válka mezi LIV Golf a PGA Tour! Jde víc o peníze, nebo morální zásady?

Už dlouhá léta je americká PGA Tour považována za nejlepší golfovou soutěž na světě. Svým způsobem se jedná o něco jako NHL v hokeji, Premier League ve fotbale nebo NBA v basketbale. Nyní ale přichází ze Saúdské Arábie konkurence s názvem LIV Golf Tour. Konkurence, která rozděluje fanoušky i samotné hráče.

Publikováno

dne

Už dlouhá léta je americká PGA Tour považována za nejlepší golfovou soutěž na světě. Svým způsobem se jedná o něco jako NHL v hokeji, Premier League ve fotbale nebo NBA v basketbale. Nyní ale přichází ze Saúdské Arábie konkurence s názvem LIV Golf Tour. Konkurence, která rozděluje fanoušky i samotné hráče.

Ačkoliv slovo “konkurence” je ve sportu vnímáno jako pozitivní faktor, světový golf zatím radostí rozhodně neskáče. Nástup konkurenční golfové soutěže hýbe emocemi i žaludky mnoha přímých či nepřímých účastníků. V golfu se tak prakticky lusknutím prstů objevilo víc peněz, ale taky hodně zlé krve. 

CO JE LIV GOLF TOUR?

Pro fanoušky, kteří nesledují světové golfové dění doslova minutu po minutě, je to v těchto dnech jedna z nejzásadnějších otázek. Tím spíš, když má nová LIV Golf Tour za sebou první turnaj už i na americkém kontinentu (celkem druhý, ten první se konal začátkem června poblíž Londýna).

LIV Golf Tour je profesionální golfová soutěž financována veřejným investičním fondem Saúdské Arábie, který je řízen korunním princem Mohammedem bin Salmanem. Nyní se pokouší konkurovat PGA Tour, i proto dostala pro mnohé název ”Saúdská golfová liga”. 

Ve své úvodní sezoně nabídne celkem osm turnajů s celkovou dotací 250 milionů dolarů. V roce 2023 to bude už turnajů deset, o rok později stoupne číslo na čtrnáct. Označení LIV symbolizuje římsky počet jamek jednoho turnaje, který není oproti klasické PGA Tour 72, ale jen 54. Láká fanoušky především na atraktivnější formát, jenž zahrnuje ve svých turnajích týmovou hru, ale žádný cut.

Zásadní rozdíl oproti PGA Tour je počet turnajů, ale v neposlední řadě výše odměn. Pro srovnání – druhý turnaj série LIV Golf Tour v americkém Portlandu čítal odměny ve výši 20 milionů amerických dolarů. Nedávné U.S. Open, což je bráno za jeden z nejprestižnějších major turnajů tradiční PGA Tour, se rozdělovaly odměny ve výši 17,5 milionu dolarů.

Jenomže zatímco na 122. ročníku U.S. Open startovalo 156 hráčů, na turnaji ze série LIV Golf to bylo pouhých 48. Tento počet účastníků má být zachován i pro nadcházející turnaje, což jednoduchou matematikou znamená jen jedno – více peněz pro hráče.

A to se v případě U.S. Open bavíme o nadprůměrně dotovaném turnaji. Některé akce v rámci PGA se pohybují třeba někde kolem 8 milionů dolarů.    

Uz teď k LIV Golf Tour přeběhla velká jména, jako jsou bývalá světová jednička a dvojnásobný šampion majorů Dustin Johnson, šestinásobný šampion majorů Phil Mickelson, čtyřnásobný šampion majorů Brooks Koepka, vítěz U.S. Open 2020 Bryson DeChambeau, šampioni The Masters Patrick Reed, Sergio Garcia a Charl Schwartzel, bývalý šampion The Open Louis Oosthuizen nebo hvězdy Ryder Cupu Lee Westwood, Ian Poulter a Martin Kaymer.

Mnoho z nich vysvětluje svůj přestup hlavně tím, že budou moci hrát golf za více peněz, přičemž nebudou muset týden co týden objíždět desítky turnajů ročně. Mohou soustředit více času na rodinu a užívat si golf v úplně jiném rozměru, přičemž rozdílný tříkolový formát není zdaleka největším lákadlem.

Každý účastník ze série LIV bude mít na každém turnaji předem garantovaný výdělek. Nemluvně o tučném bonusu jen za to, že se vůbec k tomuto přesunu odhodlali. 

Například Justin Johnson pro Todays Golfers řekl: „Dřív jsem byl odhodlán setrvat u PGA. Ale taky nechci hrát do konce svého života, abych se uživil. A tohle mi dává šanci se zajistit.” Johnson doposud v kariéře vydělal zhruba 74 milionů dolarů. Jen za podpis u LIV však inkasoval pohádkovou sumu 150 milionů dolarů. 

Saúdská golfová soutěž se pokusila zlanařit i největší marketingové eso Tigera Woodse, který by si podle šéfa LIV Golf Tour Grega Normana přišel na stovky milionů dolarů. Tiger, stejně jako řada dalších hráčů PGA Tour, však štědrou nabídku striktně odmítnul. Podle neoficiálních informací inkasoval třeba Phil Mickelson 200 milionů dolarů bonus jen za podpis u LIV Golf. V případě Tigera se hovoří o ještě vyšší částce.

Woods říká, že PGA Tour má za sebou obrovskou historii, kterou tvořili obrovští hráči. Pokud jde některým golfistům čistě o finance, potom jejich rozhodnutí k přesunu k LIV Tour chápe. PGA Tour je však pro něj víc, než jen štědrý bankomat. Je pro něj vzrušující už jen to, že je součástí takové historie.

Věřím v určité dědictví. Věřím ve velké šampiony. Věřím ve velké události, které mají svou historii, a věřím i ve srovnávání s historickými postavami minulosti. O to vše bychom přišli, kdyby nebyla PGA,“ hrdě prohlásila aktuálně nejspíš největší hrající golfová legenda.

PGA TOUR ZÁSADNĚ PROTI

Samotní hráči i legendární PGA Tour dává od LIV Golf Tour ruce co nejdál, jelikož jim jde především o morální zásady. Saúdskou Arábii označují za zemi, jejíž součástí je bohatá historie porušování lidských práv.

Komisař PGA Tour Jay Monahan nechápe, jak mohou hráči odejít do soutěže, která je dotována takovými penězi, jež se nebojí mnoho lidí označit za krvavé.

Zeptal bych se kteréhokoli hráče, který odešel, nebo jakéhokoli hráče, který o odchodu uvažoval: Musel jste se někdy omluvit za to, že jste členem PGA Tour?” ptal se Monahan během vysílání stanice CBS z turnaje RBC Canadian Open.

Hráči, kteří se rozhodli dobrovolně od PGA Tour odpoutat, zase tvrdí, že to byla právě PGA Tour, která vůbec nekoukala na problémy, zájmy a požadavky hráčů. Připadali si prý jen jako nástroj, který celému podniku vydělává spoustu peněz. 

PGA Tour se dokonce rozhodla zcela suspendovat hráče, kteří se k LIV Golf Tour připojili na úvodním podniku v Centurion Golf Club nedaleko Londýna. To i přesto, že se podle pravidel PGA Tour nesměli turnaje zúčastnit. V budoucnu hodlá PGA Tour suspendovat stejným způsobem i další hráče.

Už teď musejí účastníci LIV Golf Tour podstupovat na tiskových konferencích řadu nepříjemných dotazů, jestli jim to vůbec za to stojí. Od jednoho novináře přišel dokonce ostrý dotaz: „Kdyby Vladimir Putin pořádal turnaj a bohatě ho zaplatil, hráli byste na něm?

Nutno podotknout, že LIV Golf Tour není zdaleka jediný sportovní subjekt, jenž je ze saúdskoarabského veřejného investičního fondu dotován. Peníze proudí třeba i do Formuje 1, boxu nebo fotbalu. Tyhle peníze hrály zásadní roli i v případě nedávného převzetí fotbalového Newcastle United, což vzbudilo nejen u fanoušků tohoto klubu velký rozruch.

Teď budou mít Dustin Johnson, Bryson DeChambeau a spol. nárok maximálně na turnaje major, do kterých se už kvalifikovali dřív, třeba triumfem na jedné z těchto akcí. Jinak ale budou mít pro okruh PGA Tour dveře zavřené. Jak dlouho, těžko říct. To samé platí v současnosti pro tyto golfisty i v případě Ryder Cupu a President Cupu.

Ne všichni jsou však s tímto zásadním rozhodnutím PGA spokojeni. Například Ian Poulter by rád hrál obě túry. Vyjádřil proti tomuto omezení frustraci a chce se právně odvolat: „Nedává to smysl. Vždycky jsem měl možnost hrát golf po celém světě. Co je na tom špatného? Neudělal jsem nic špatného,” stěžoval si Poulter v rozhovoru pro ESPN.

Mnoho dalších golfistů by nejspíš rádo přijalo LIV Golf Tour jen jako slušný přivýdělek, zatímco by měla stále možnost působit i na okruhu PGA Tour. LIV Golf ve svém prohlášení označil trest PGA Tour za „pomstychtivý“ a uvedl, že jen prohlubuje propast mezi Tour a jejími členy. 

Červencový 150. ročník The Open tak bude na nějakou dobu nejspíš posledním turnajem, na kterém uvidíme pohromadě ty nejlepší světové hráče. Z turnajů LIV Golf Tour se nebudou dokonce počítat ani body do světového žebříčku. Přinejmenším v nejbližší době určitě ne.

Proti LIV Golf Tour stojí taky řada sponzorů, jenž nechce mít se soutěží dotovanou penězi ze Saúdské Arábie nic společného. Například společnost RBC okamžitě ukončila sponzorství Dustina Johnsona a Graema McDowella po jejich rozhodnutí připojit se k LIV Golf Series.

Rocket Mortgages okamžitě ukončili svou dohodu s Brysonem DeChambeauem. Nebo dohoda Phila Mickelsona s Callawayem byla „pozastavena“ už od února, kdy se přestup člena golfové síně slávy rodil.

KAŽDÝ NA SVÉM PÍSEČKU

Greg Norman, dvojnásobný šampion The Open, jenž stojí v čele LIV Tour říká, že se nezodpovídá Saúdské Arábii. Podle něj je absurdní odsuzovat konkurenční soutěž, kterou golf potřebuje. I když doteď vaří mezi hráči i fanoušky spíš zlou krev.

PGA Tour v posledních týdnech tak přišla, a nejspíš ještě i přijde, o řadu zajímavých světových jmen. Snaží se reagovat tím, že od další sezony výrazně zvýší odměny, ačkoliv sám komisař PGA Tour Jay Monahan přiznává, že tak vysoce dotované Saúdské lize nemůže tradiční okruh konkurovat.

Ačkoliv Monahan by sám rád uvítal dobrou a zdravou konkurenci, LIV Golf Tour bere spíš jako iracionální hrozbu, která se nezabývá návratností investic nebo skutečným růstem hry. Doslovně řekl, že LIV Golf Tour je narozdíl od PGA dotován zahraniční monarchií, která utrácí miliardy dolarů ve snaze koupit si golf. Konkurenci označil jen jako exhibici, nikoliv zdravý sportovní subjekt.

Zajímavými slovy se prezentoval taky jeden z nejpopulárnějších golfistů PGA Tour Rory McIlroy. Ten stojí jednoznačně na straně tradičního podniku, nástup LIV Golf Tour podle něj pouze poškodí celý golf, i s jeho bohatou historií. Dodává, že světový golf potřebuje především soudržnost, kterou saúdskoarabský projekt znehodnocuje.

Je tam hromada peněz, což je pro někoho lákavé. Ale podle mně uvažují krátkodobě. Každý si v sobě musí srovnat, jestli to, co dělá, je správné,“ vysvětlil McIlroy svůj jasný postoj.

Zdroj: Todays Golfer, PGA Tour, LIV Golf Tour

Reklama

Golf

Další pokus o zařazení do světového žebříčku. Hráči LIV poslali výkonnému výboru OWGR dopis

Všech 48 hráčů nové profesionální série LIV Golf zaslalo 16. září 2022 předsedovi oficiálního světového golfového žebříčku (OWGR) Peteru Dawsonovi dopis, kde žádají, aby byly výsledky z turnajů LIV započítány do tabulky, která ohodnocuje nejlepší golfové hráče na světě.

Publikováno

dne

Všech 48 hráčů nové profesionální série LIV Golf zaslalo 16. září 2022 předsedovi oficiálního světového golfového žebříčku (OWGR) Peteru Dawsonovi dopis, kde žádají, aby byly výsledky z turnajů LIV započítány do tabulky, která ohodnocuje nejlepší golfové hráče na světě.

Jedná se o otevřený dopis, pod který se podepsalo všech současných 48 hráčů LIV, včetně náhradníků: „Vážený pane Dawsone, spravujete veškeré záznamy z oficiálního světového golfového žebříčku. Jste jedna z nejrespektovanějších sportovních institucí,” začíná písemná zpráva hlavnímu muži OWGR.

Jako sportovci jsme závislí na hodnocení OWGR nejen proto, abychom se kvalifikovali na nejdůležitější události, včetně majorů a olympijských her, ale aby nám žebříček řekl, jak si stojíme mezi našimi vrstevníky,” pokračovali hráči s dodatkem, že jde taky o důvěru a regulérnost celého žebříčku.

Hráči proto Dawsona vyzývají, aby svým rozhodnutím tyto zmíněné atributy OWGR do budoucna udržel: „Vyzýváme vás, abyste jednali správně a zahrnuli výsledky golfových událostí LIV do výpočtů hodnocení světového žebříčku,” snaží se hráči šéfa OWGR přesvědčit.

V opačném případě by světový žebříček zanedlouho nezahrnoval hráče, kteří hrají turnaje LIV Golf. Mezi nimi jsou i světová esa jako Dustin Johnson nebo Cameron Smith, kteří reálně patří třeba mezi TOP 5 hráčů na světě. Přitom tito hráči říkají, že jediné co provedli je to, že si svobodně podle vlastního uvážení vybrali tour, na které chtějí hrát.

Soupiska LIV zahrnuje 21 z posledních 51 vítězů čtyř majorů. Úroveň konkurence na průměrném turnaji LIV je přinejmenším stejná, jako na průměrném turnaji PGA Tour. Víme to, protože jsme hráli v obou,” jsou hráči přesvědčeni.

Zároveň dodávají, že každý týden, který uplyne bez zahrnutí hráčů LIV, podkopává historickou hodnotu OWGR. Například Dustin Johnson se před přestupem k LIV nacházel na 13. místě světového žebříčku. I přes jeho nedávný triumf na LIV Boston Invitational už klesnul na 26. pozici. 

Pokud se věci nepohnou, bude klesat dál, stejně je to i u ostatních hráčů. Podle členů LIV Golf může za současný stav fakt, že čtyři z osmi členů Výkonného výboru OWGR jsou spojeni s PGA Tour, která považuje konkurenční soutěž vedenou Gregem Normanem za protivníka a odpůrce PGA. 

To ale zástupci LIV od samého začátku odmítají, neboť se sami snaží už rok vyvinout s PGA společnou diskusi, aby mohly obě soutěže fungovat ve vzájemné rovnováze. PGA Tour však jakékoliv debaty odmítá. Generální ředitel LIV Greg Norman už dokonce přiznal, že po tak dlouhé době ztratil chuť s někým o něčem diskutovat.

Vyzýváme vás, abyste rychle učinili pozitivní rozhodnutí – ve prospěch integrity žebříčků, hry a nás všech, kteří tento sport milujeme,” tlačí hráči na šéfa OWGR. Na závěr dodávají, že regulérnost žebříčku si zaslouží i fanoušci golfu.

Zdroj: LIV Golf

Pokračovat ve čtení

Golf

Zalatoris o svých penězích a štědrých částkách LIV: Nikdy jsem nehrál pro peníze

Jestli hledáte mezi profesionální golfovou špičkou největšího smolaře, bude to patrně americký hráč Will Zalatoris. Šestadvacetiletý golfista, přezdívaný taky jako Happy Gilmore, se těsně před samotným vrcholem letošní PGA Tour zranil, čímž přišel o nemalou finanční částku.

Publikováno

dne

Jestli hledáte mezi profesionální golfovou špičkou největšího smolaře, bude to patrně americký hráč Will Zalatoris. Šestadvacetiletý golfista, přezdívaný taky jako Happy Gilmore, se těsně před samotným vrcholem letošní PGA Tour zranil, čímž přišel o nemalou finanční částku. I proto jej někteří fanoušci odkazují směrem k LIV Golf.

Hned několikrát uniklo Zalatorisovi jen těsně prvenství v některých z turnajů série PGA Tour. Až na začátku srpna své dlouhé čekání přerušil, když zvítězil na St Jude Championship, což je první ze tří podniků play-od FedEx Cupu. 

Díky tomuto vítězství se katapultoval v sezónním žebříčku na průběžné druhé místo. Do vrcholné části sezony šel s životní formou. Jenomže pak jej během BMW Championship postihlo nečekané zranění. Zalatoris z turnaje odstoupil s nadějí, že do East Lake na PGA Championship se zase vrátí.

Ale nevrátil. Přestože se kvalifikoval mezi 30 nejlepších hráčů, startovní pole se nakonec muselo obejít bez něho. Malou náplastí byla odměna “jen” 500 tisíc amerických dolarů, které automaticky poslední hráč na PGA Championship inkasoval.

Nebýt nešťastného zranění, je víc než jasné, že by vydělal mnohem víc peněz. Hráč na desátém místě bral celý jeden milion dolarů, vítěz Scottie Scheffler pak vydělal neuvěřitelných 18 milionů dolarů.

PENÍZE AŽ NA DRUHÉM MÍSTĚ

Díky tomu, že Zalatoris přišel kvůli nešťastné náhodě o takový balík, začalo se spekulovat o tom, jestli by nebylo pro něj výhodnější přestoupit ke konkurenci LIV, kterou štědře dotuje veřejný fond Saúdské Arábie. Ovšem jak je vidno, pro amerického talentovaného golfistu nejsou peníze tím hlavním.

Nikdy jsem to nedělal pro peníze. Nikdy,“ řekl Zalatoris v rozhovoru pro In Depth. „Kdyby US Open mělo vítězům rozdělit 100 tisíc dolarů, pořád bych se na US Open ukázalNeexistuje žádná částka, kterou bych dal výměnou za trofej,” ujistil Zalatoris svůj jasný postoj.

Zatímco dnešní zástupci LIV Golf si myslí, že jsou hráči na PGA Tour málo placeni, americký golfista tohle tvrzení odmítá. Podle něj mají daleko větší váhu major turnaje, kterých se může zúčastnit. Je to jedna z věcí, kterou by pro štědřejší finanční obnos nikdy neriskoval.

Peníze, které tihle kluci právě teď (u LIV) dostávají, jsou jen další peníze. Nejsou to peníze, které mění život. Jsou to pořád jen další peníze navíc,” popsal svůj pohled na věc. 

Lidem, kteří se jej ptají, proč nejde za větším finančním obnosem ke konkurenci, říká: „Podívejte, ještě jsem ani nevyhrál a na Tour jsem už vydělal přes 10 milionů dolarů. Kdybych řekl, že mám pocit, že jsem jako profesionál PGA Tour nedostatečně kompenzován, co to o mně vypovídá?” odpověděl dotazem na otázku financí.

Zdroj: PGA Tour, In Depth

Pokračovat ve čtení

Golf

Cameron Smith ovládl LIV Chicago při svém druhém startu! Týmovou hru ovládl Johnson a spol.

Série LIV Golf má za sebou pátou událost ve své krátké historii, zároveň však opět nového šampiona. Devětadvacetiletý australský profesionál Cameron Smith se po odchodu z PGA Tour zúčastnil teprve druhé akce pod hlavičkou LIV. Nejen, že patřil k tradičním ozdobám hry, tentokrát za sebou nechal celé startovní pole.

Publikováno

dne

Série LIV Golf má za sebou pátou událost ve své krátké historii, zároveň však opět nového šampiona. Devětadvacetiletý australský profesionál Cameron Smith se po odchodu z PGA Tour zúčastnil teprve druhé akce pod hlavičkou LIV. Nejen, že patřil k tradičním ozdobám hry, tentokrát za sebou nechal celé startovní pole.

Cameron Smith má za sebou hodně turbulentní rok. Na okruhu PGA Tour odehrál osmnáct turnajů, z toho sedmkrát skončil v TOP 10. Mezi tři sezonní triumfy patří taky titul ze slavného major turnaje The Open Championship.

Po konci play-off FedEx Cupu se ale potvrdily spekulace, když se Australan vydal za novým dobrodružstvím k sérii LIV Golf, řízenou někdejší golfovou legendou PGA Gregem Normanem. Na úvodním vystoupení před dvěma týdny v Bostonu vzpomíná ještě dnes.

Za celý rok jsem nebyl při hře pod takovým tlakem. Mám pocit, že jsem potřeboval dokázat sám sobě a pravděpodobně ještě více ostatním lidem, že jen proto, že jsem změnil turné, neznamená, že jsem kvůli tomu horší hráč. Pořád jsem tady, abych vyhrál,” vrací se třetí hráč světového žebříčku ke své premiéře u LIV Golf pro oficiální web LIV Golf.

Už tam si nevedl vůbec špatně, když skončil na děleném čtvrtém místě, jen jednu ránu za trojicí hráčů, která si to nakonec rozdala o vítězství v rozstřelu.

Nyní už Smith sám dokráčel až do cíle. Na hřišti Rich Harvest Farms v Chicagu šel do finálového kola s náskokem tří ran, stejný rozdíl ve skóre svítil i po posledním puttu na osmnáctém greenu.

Turnaj ovládl na skóre -13, na dělené druhé pozici skončila americká dvojice Dustin Johnson a Peter Uihlein. Ačkoliv hra jednotlivců v závěru události v Chicagu žádné drama jako před dvěma týdny v Bostonu nepřineslo, bylo díky týmové hře o co hrát až do samotného závěru.

Tam už se šampion z Bostonu Dustin Johnson radovat mohl. Jeho tým s názvem 4 ACES GC zvítězil nad svými konkurenty o jednu ránu. S Patrickem Reedem, Talorem Gnochem a Patem Perezem si tak rozdělili částku tři miliony amerických dolarů. Samotný vítěz LIV Chicago Invitational Cameron Smith inkasoval za vítězství čtyři miliony dolarů. 

Americký kontinent si nyní od série LIV odpočine. Už za dva týdny se celá show přesune do Bangkoku, následně pak do saúdskoarabského Jeddah. Do USA se vrátí série LIV Golf 27. října. V Miami na hřišti Donalda Trumpa ji tam čeká poslední akce sezony 2022.

Zdroj: LIV Golf

Pokračovat ve čtení

Oblíbené