Spojte se s námi


Tenis

Obrovská náhoda nebo symbol velikosti? Sinner triumfem na Australian Open do puntíku zopakoval výkon legendárního Federera

Na špici žebříčku ATP si mocně říká o slovo nová generace tenistů. Jedním z nich je Jannik Sinner. Ital tak následuje svého generačního konkurenta Alcaraze. Sinnerův nástup velmi silně připomíná Rogera Federera v jeho začátcích. V čem Ital legendárního Švýcara zcela přesně napodobil?

Publikováno

dne

Na špici žebříčku ATP si mocně říká o slovo nová generace tenistů. Jedním z nich je Jannik Sinner. Ital tak následuje svého generačního konkurenta Alcaraze. Sinnerův nástup velmi silně připomíná Rogera Federera v jeho začátcích. V čem Ital legendárního Švýcara zcela přesně napodobil?

Roger Federer

Federer se na okruhu ATP poprvé objevil v sezoně 1998. Na domácím turnaji ve Gstaadu tehdy prohrál v prvním kole, ale o rok později už pronikl do elitní stovky žebříčku ATP.

V roce 2001 dosáhl Federer umístění mezi 15 nejlepšími tenisty. Ve svých devatenácti letech soupeřil s borci jako Sampras nebo Henman, ale ten největší průlom měl přijít o dva roky později. 

Psal se rok 2003 a pozdější pětinásobný Sportovec roku se poprvé zapsal zlatým písmem do dějin bílého sportu. Po šestnácti předchozích pokusech se Federer konečně prokousal do závěrečné fáze grandslamu a to hned do finále.

V něm si ve třech setech poradil s Australanem Philippoussisem a získal první ze svých osmi triumfů v All England Clubu. Navázal tak na vítězství jiného mladíka z předchozího roku. Tím byl Lleyton Hewitt. Pro tento příběh taky důležitá osoba.

Australan byl v počátcích velkým konkurentem Švýcara a v okamžiku, kdy Federer získal na svém sedmnáctém majoru svůj premiérový titul, Hewitt měl už dva. Ta čísla si zapamatujte.

Jannik Sinner

Přenášíme se o dvacet let dále. Ital Sinner je od loňského roku považován za jeden z největších příslibů světového tenisu. A oprávněně.

Jeho forma gradovala a na domácím Turnaji mistrů 2023 pobláznil domácí publikum. K prestižnímu titulu mu chybělo zopakovat výhru s Djokovičem. To co mu vyšlo v souboji v základní skupině, rodák z Jižního Tyrolska ve finále nezopakoval.

Přesto se propracoval do pozice jednoho z nejperspektivnějších hráčů na okruhu a hned na prvním grandslamu letošního roku to naplno dokázal. Se ztrátou jediného setu se prodral do finále Australian Open. Po cestě přehrál i světovou jedničku Djokoviče a v utkání o titul otočil duel proti Medveděvovi.

A mladý Ital takto opanoval právě sedmnáctý grandslam své kariéry. Na vlas stejně jako o jednadvacet let dříve Federer. A tímto podobnost nekončí. Také Sinner je tak zdánlivě o krok pozadu za svým generačním konkurentem. Řeč je o Španělu Alcarazovi, který má už dva grandslamy v kapse.

Sinner tedy, podobně jako kdysi Federer, dohání v identické situaci své kariéry svého velkého konkurenta. Překoná ho v budoucnu stejně jednoznačně jako Federer Hewitta?

Závěrem…

Je jasné, že Alcaraz není Hewitt a Sinner není Federer. Rozhodně ale nemůžeme srovnání výkonů Sinnera a Federera odmítnout jako pouhou náhodu. Sinnerův další postup bude rozhodně zajímavé sledovat.

Zdroj: ATP

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.