Spojte se s námi


Tenis

Australian Open má nového šampióna. Sinner získal po 48 letech grandslamový titul pro Itálii!

Bylo jasné, že tohle finále vstoupí do dějin. Ital Sinner i Rus Medveděv v něm soupeřili o svůj první titul z Australian Open. Pro Sinnera šlo navíc o první účast ve finále grandslamu vůbec. Proč vstupoval Ital do zápasu jako favorit a jak finále probíhalo?

Publikováno

dne

Bylo jasné, že tohle finále vstoupí do dějin. Ital Sinner i Rus Medveděv v něm soupeřili o svůj první titul z Australian Open. Pro Sinnera šlo navíc o první účast ve finále grandslamu vůbec. Proč vstupoval Ital do zápasu jako favorit a jak finále probíhalo?

Zkušenosti nebo mládí?

Finále Australian Open proti sobě svedlo světovou trojku Daniila Medveděva a čtyřku žebříčku Jannika Sinnera. Jejich blízkost na žebříčku kontrastuje s rozdílnou cestou obou hráčů úvodním grandslamem sezony.

Ital Sinner prošel v Melbourne do finále velice hladce. Nováček roku 2019 na okruhu ATP ztratil v dosavadním průběhu majoru jediný set. Došlo k tomu v semifinále proti světové jedničce Djokovičovi.

Bez ztráty setu si Ital poradil i s Rusy Rubljovem a Chačanovem a třetím soupeřem této národnosti se pro něj stal ve finál právě Medveděv. A Ital byl proti němu favoritem.

Medveděvova cesta Australian Open byla o poznání složitější. V průběhu turnaje absolvoval hned třikrát pětisetovou bitvu. Naposledy v epickém utkání proti Zverevovi v semifinále. Hned tři zápasy musel Rus otáčet z nepřiznívého stavu.

Obdivovatel Marata Safina se účastí v tomto finále stal symbolicky jeho nástupcem. Právě Safin totiž zářil v doposud posledním finále v Melbourne, které se obešlo bez účasti Djokoviče, Nadala nebo Federera. V té době mimochodem Sinner ještě ani nezačal s tenisem.

Medveděv a Sinner v souboji o první titul

Medveděv vstoupil do finále Australian Open jako ten zkušenější. Z šesti finálových účastí získal jeden triumf a to na US Open. V Austrálii odešel do tohoto roku dvakrát jako poražený finalista.

Pro Sinnera znamenalo nedělní finále v Melbourne nejdůležitější utkání dosavadní kariéry. Ve finále majoru si ještě nikdy nezahrál. Nejdále se dostal loni ve Wimbledonu, kde si zahrál semifinále.

Ital vstoupil do zápasu jako favorit přes menší zkušenosti a zejména díky své formě a způsobu jakým se v Austrálii prezentoval. Například expert Eurosportu John McEnroe měl před finále pro Medveděva pouze slova chvály, přesto vzhledem k fyzické kondici Rusa po náročných a dlouhých zápasech favorizoval Itala.

Průběh finále

První set ale oproti předpokladům začal lépe Medveděv. Získal brzy podání svého soupeře, sám servíroval výrazně lépe a byl agresivnější. Set zakončil druhým brejkem a vyhrál jej 6:3.

Rodák z Moskvy byl lepším hráčem i na úvod druhé sady. Italovo podání bylo pod těžkým tlakem a na druhý pokus už skvěle hrajícímu Meddymu neodolalo. Rus dospěl k zisku druhého setu, byť v závěru už se zdal být jeho dvaadvacetiletý soupeř v lepším rozpoložení.

Medveděva dělil pouze jeden set od zisku premiérového titulu na Australian Open, ale v této chvíli už čelil zlepšenému soupeř. Diváci viděli první vyrovnaný set vrcholu australského majoru, kdy až v náročné situaci stavu 4:5 nezvládl uhájit svůj servis Medveděv. Sinner snížil na 1:2 na sety.

Momentum zápasu i stav fyzických rezerv hovořily pro mladšího z finalistů, přesto se i čtvrtá sada nesla ve vyrovnaném duchu. A vlastně zkopírovala tu předchozí. Sinner přebral iniciativu na samotném závěru a za stavu 5:4 si urval podání svého rivala.

Rozhodující set

Italský tenista působil v rozhodující sadě jednoznačně lépe než jeho soupeř. Uprostřed setu získal brejk a utkání tak nasměroval ke své výhře. A k té taky už bez větších komplikací dospěl.

Itálie slaví na okruhu ATP grandslamový triumf po 48 letech. Jannik Sinner získal na Australian Open 2024 svůj premiérový titul z majoru.

Zdroj: Australian Open, Eurosport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.