Spojte se s námi


Extraliga

Nový šéf Českého hokeje nás teď nespasí. Přesto ho potřebujeme jako sůl!

KOMENTÁŘ – Den D se v tuzemském hokeji blíží. Už v sobotu budou delegáti volit novou hlavu českého hokejového svazu. Proti sobě stojí pět kandidátů. Otázka však zní – dokáže někdo v tuto chvíli vyčistit zaprášenou výkladní skříň, na kterou sedá prach?

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Den D se v tuzemském hokeji blíží. Už v sobotu budou delegáti volit novou hlavu českého hokejového svazu. Proti sobě stojí pět kandidátů. Otázka však zní – dokáže někdo v tuto chvíli vyčistit zaprášenou výkladní skříň, na kterou sedá prach?

Nic si nalhávat nebudeme. Bylo by velice naivní si myslet, že s novým prezidentem Českého hokeje bude zdejší hokej opět ve světě chloubou číslo jedna. Že medailové umístění na světových šampionátech bude zase pravidelnou dávkou radosti pro českého diváka.

Ať odejde po sobotní volební konferenci s úsměvem na tváři kdokoliv, čeká ho hodně dlouhých a bezesných nocí. Uklidit napáchaný nepořádek nebude žádná legrace. A je zcela jisté, že dva roky, které nový šéf svazu stráví v nejvyšší kanceláři, budou připomínat spíš trnitou cestu do kopce proti proudu.

Jestli může něco už teď český fanoušek kvitovat, je to rozmanitý výběr. Mezi kandidáty stojí dlouholetý manažer a úspěšný trenér Alois Hadamczik, světová brankářská extratřída Dominik Hašek nebo někdejší miláček obranné hry Jiří Šlégr.

Ti všichni se shodují na jediném – dělat věci jinak a vrátit českému hokeji hrdost a pravidelný medailový lesk. Samozřejmě, nabízí se otázka, jak moc to pětice spasitelů myslí opravdu vážně. A hlavně, kolik v tuto chvíli oni sami zmůžou

KANDIDÁTI

Alois Hadamczik
Bedřich Ščerban
Dominik Hašek
Jiří Šlégr
Otakar Černý

Hlavní potíž je v tom, že stávající výkonný výbor nejspíš zůstane, dojde spíš jen ke kosmetickým změnám. Funkci už nemůže zastávat Libor Zábranský, který se před několika měsíci rozhodl pro roli asistenta reprezentačního trenéra Kariho Jalonena.

Stejně tak se může stát, že volby o šéfa svazu vyhraje Jiří Šlégr nebo Bedřich Sčerban, kteří aktuálně ve výkonném výboru sedí. V takovémto případě by za ně musela být zvolena náhrada. Na uvolněná místa členů výkonného výboru byli oprávněnými subjekty nominováni Otakar Černý, Ctibor Jech, Aleš Kmoníček, Petr Dědek.

Poslední jmenovaný se však nakonec této touhy vzdal, jelikož se rozhodl podat na některé členy svazu trestní oznámení. Podle jeho slov je teď důležité, aby se prošetřilo několik pochybností, než se mezi ostatní členy výkonného výboru posadí.

KDO BUDE VOLIT?

Volby nového svazového šéfa Českého hokeje proběhnou 18. června na konferenci ČSLH.

Delegáty s hlasem rozhodujícím jsou:

  • prezident ČSLH (1)
  • viceprezidenti ČSLH (3)
  • předseda dozorčí rady ČSLH (1)
  • zástupci Tipsport extraligy (14)
  • zástupci Chance ligy (14)
  • zástupci II. ligy ČR (14)
  • zástupci krajských výkonných výborů ČSLH (14)
  • zástupce ligy žen (1)

Uz dříve bylo navíc avizováno, že nový prezident ČSLH bude volen jen na dva roky, tedy do řádné volební konference v roce 2024. Cílem je časově sjednotit funkční období prezidenta a výkonného výboru ČSLH.

Tady musíme přiznat, že to případnému spasiteli dost svazuje ruce. Prezident svazu totiž není ten, který by začal hned o všem rozhodovat a dělat radikální změny. Pokud jde o klíčové kroky, hlasuje především výkonný výbor. Z drtivé většiny současný výkonný výbor. Ten výkonný výbor, který ještě na podzim 2021 podržel Tomáše Krále ve funkci.

Nejbližší revoluce by se tak mohla očekávat pravděpodobně až ve zmíněném roce 2024. Přesto i teď volba nového šéfa dává smysl. Pokud tedy nezvítězí Jiří Šlégr nebo Bedřich Ščerban, kteří v minulých letech jasně ukázali, že plují se současným výkonným výborem na jedné lodi. Protože sami změnu slibují a už dávno se mohli na svazu angažovat, ale neudělali to.

Českému fanouškovi dává největší smysl volba Aloise Hadamczika. Ve všech internetových anketách své protivníky dominantně převálcoval. Poslední slovo však budou mít již zmínění delegáti, které tvoří z drtivé většiny kluby Tipsport Extraligy, Chance ligy a třetí české nejvyšší soutěže.

Několikrát v minulosti kluby slyšely, že svaz pracuje správně, ale chyba je na jejich straně. Doufejme jen, že budou v sobotu v Praze na všechny svazové patálie myslet. I když český hokej nezíská v současné době pověstného spasitele, může získat světlou naději do budoucna. A přesně o to se teď hraje.

Zdroj: Český hokej

Reklama

Extraliga

Zvrat a podraz ve Zlíně! Volba Hamrly na GM zablokována, město zvažuje snížení finančního příspěvku

Berani Zlín jsou po sestupu z extraligy nadále bez generálního manažera. Očekávané zvolení podnikatele a bývalého brankáře Roberta Hamrly zablokovali i přes písemný příslib dva ze tří subjektů vlastnících klub. Třetí z nich, město, jež má největší podíl, je naštvané a zvažuje dokonce utažení finančních kohoutků směrem do klubu.

Publikováno

dne

Od

Berani Zlín jsou po sestupu z extraligy nadále bez generálního manažera. Očekávané zvolení podnikatele a bývalého brankáře Roberta Hamrly zablokovali i přes písemný příslib dva ze tří subjektů vlastnících klub. Třetí z nich, město, jež má největší podíl, je naštvané a zvažuje dokonce utažení finančních kohoutků směrem do klubu.

Měl to být důležitý, ba možná dokonce zlomový den pro zlínský hokej. Valná hromada klubu totiž měla na programu volbu nového generálního manažera – člověka, který by v restrukturalizovaném klubu převzal vedení a zodpovědnost za jasný cíl v podobě návratu do extraligy.

Dosud bylo totiž celé vedení Beranů velmi chaotické. Klub fakticky řídila tříčlenná rada jednatelů, zodpovědnosti za sportovní neúspěch se však nechtěl nikdo ujmout a přehazovala se jako horký brambor mezi jednotlivými více či méně viditelnými členy.

Fanoušci tak s otevřenou náručí vítali březnové vyjádření Jiřího Korce, primátora města a prezidenta klubu, že v řízení klubu nastanou zásadní změny. Dojít podle něj mělo k zrušení rady jednatelů, prezidia i jeho postu prezidenta.

Tohle všechno byly nutno podotknout neplacené funkce. Ty všechny pak měl nahradit jeden generální manažer, jenž by pracoval pochopitelně na plný úvazek.

Vše už k těmto zásadním změnám směřovalo. Čekalo se jen na zvolení generálního manažera a malá zlínská hokejová revoluce mohla začít. Nejvážnějším kandidátem byl od počátku někdejší hokejový brankář a místní podnikatel Robert Hamrla.

Ten dokonce slíbil, že klub bude výrazně podporovat finančně, a to až několika miliony ročně. A co víc, v posledních dnech se silně spekulovalo o tom, že by mohl vyjednat s Karlovými Vary odkup extraligové licence.

Bylo tak téměř jisté, že v úterý na valné hromadě klubu dojde k jeho zvolení. Jenže přišel nečekaný zvrat. Podraz. Zapsaný spolek a společnost PSG totiž volbu Roberta Hamrly i přes údajně dokonce písemný příslib zablokovali.

Na vysvětlenou: zlínský klub vlastní tři subjekty – 49 % v něm má statutární město, 10 % firma PSG, jež je dlouhá léta hlavním sponzorem, a zbylých 41 % zapsaný spolek HC Berani Zlín. Pod zapsaný spolek přitom spadají všechny mládežnické kategorie a ovládají jej lidé, kteří jsou ve vedení celého klubu, případně mají co dočinění s mládeží.

Všechny tyto tři subjekty pak mají pochopitelně své slovo při zásadních krocích, jako je výběr generálního manažera.

Nejvíce se o změnu struktury a dosazení Roberta Hamrly snažilo právě město v čele s Jiřím Korcem. Zapsaný spolek i firma PSG však podle všeho jeho kroky podporovali a tak když se schylovalo k samotné volbě, zdála se situace poměrně jasná.

Jenže pro zvolení 45letého byznysmena i politika nakonec překvapivě hlasovala pouze radnice. Zvolení se tak zablokovalo, čímž se dost možná fakticky uzavřela šance na odkup extraligové licence i získání nemalých prostředků na chod klubu.

Naopak teď Berani mohou přijít o další peníze. Podle reportéra deníku Sport Michala Košťuříka je město natolik naštvané, že zvažuje snížení finančního příspěvku. Klub navíc zřejmě do vyřešení situace dál povede rada jednatelů, ač teď už jen dvoučlenná. Patrik Kamas z PSG byl totiž na valné hromadě odvolán.

Zdroj: Michal Košťuřík, Robert Hamrla

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Přestupy v TELH: Kometa buduje silný tým. Pomohl odchod Muellera?

Přestože největší vlna přestupů v rámci Tipsport Extraligy už pominula, stále se objevují v tuzemských klubech nové a zajímavé přesuny. V počtu nových posil vládnou Mladá Boleslav a Vítkovice. Avšak nejzvučnější jména mají aktuálně na soupisce Pardubice a Kometa.

Publikováno

dne

Přestože největší vlna přestupů v rámci Tipsport Extraligy už pominula, stále se objevují v tuzemských klubech nové a zajímavé přesuny. V počtu nových posil vládnou Mladá Boleslav a Vítkovice. Avšak nejzvučnější jména mají aktuálně na soupisce Pardubice a Kometa.

U Dynama o žádné velké překvapení nejde. Majitel klubu Petr Dědek už těsně po vyražení v minulé sezoně řekl, že hodlá kádr posílit. Do karet mu tak nakonec nahrála i válka na Ukrajině a úprk kvalitních hokejistů z KHL.

Na nedávném oficiálním představení posil, ukázalo Dynamo svým fanouškům kompletní porci šesti nových tváří. Původně jich bylo sedm, ale reprezentační útočník Lukáš Sedlák dal nakonec přednost lákavé nabídce v NHL. 

Pokud se však v dresu Colorada Avalanche nedokáže prosadit, mohl by se ještě do Pardubic v průběhu sezony vrátit. Tak či tak je možné, že budou chtít Pardubice soupisku ještě doladit, neboť na MS si vybojoval smlouvu v zámoří taky Matěj Blümel.

KOMETA ZBROJÍ OBRANU

Zatímco Dynamo si posily před nadcházející sezonou rozdělilo do všech postů, v Brně zatím dominuje příchod obránců. Už dříve Kometa avizovala příchod Tomáše Kundrátka z Třince.

Nyní přichází další dvojice beků, kteří se ve svém životopise mohou pyšnit reprezentačními starty. Z Litvínova se do Brna stěhuje Marek Hrbas, až z finské Jyväskaly se zase do Česka vrací Jan Ščotka.

Kromě toho se v dresu Komety objeví v útoku další reprezentant Jakub Flek. Zajímavě rovněž vypadá i příchod finského centra Kima Strömberga. Vypadá to, že uvolnění napjatého rozpočtu díky odchodu Petera Muellera do Vítkovic, se Liboru Zábranskému může ve finále vyplatit. Ještě by Kometa potřebovala doplnit kádr kvalitním gólmanem. Už teď bude mít ale brněnský klub nejspíš opět nejvyšší ambice.

AKTUÁLNÍ SEZNAM VŠECH PŘESTUPŮ

Radek Koblížek > HC Kometa Brno
Tomáš Kundrátek > HC Kometa Brno
Jan Ščotka > HC Kometa Brno
Marek Hrbas > HC Kometa Brno
Jan Dudek > HC Kometa Brno
Jakub Flek > HC Kometa Brno
Kim Strömberg > HC Kometa Brno

Jakub Kovář > HC Sparta Praha
Josef Kořenář > HC Sparta Praha
Jakub Krejčík  > HC Sparta Praha
Michael Krutil  > HC Sparta Praha
Gustav Thorell > HC Sparta Praha
Ostap Safin  > HC Sparta Praha

Jan Růžička > Mountfield HK
Radovan Pavlík > Mountfield HK
Marek Zachar > Mountfield HK
River Rymsha > Mountfield HK
Petr Moravec > Mountfield HK (zkouška)

Filip Novotný > BK Mladá Boleslav
Martin Beránek > BK Mladá Boleslav
Tomáš Šmerha > BK Mladá Boleslav
Radek Jeřábek > BK Mladá Boleslav
Robert Lantoši > BK Mladá Boleslav
Pontus Aberg > BK Mladá Boleslav

Samuel Bitten > HC Škoda Plzeň
Petr Zámořský > HC Škoda Plzeň
Marek Beránek > HC Škoda Plzeň
Aleksi Rekonen > HC Škoda Plzeň
Michal Houdek > HC Škoda Plzeň
Martin Vitaloš > HC Škoda Plzeň
Jan Piskáček > HC Škoda Plzeň
Kryštof Hrabík > HC Škoda Plzeň
Zdeněk Sedlák > HC Škoda Plzeň

Dávid Gríger > HC Energie KV
David Bernad > HC Energie KV
Tomáš Bartejs > HC Energie KV
David Kofroň > HC Energie KV
Jozef Baláž > HC Energie KV

Nicolas Hlava > HC Verva Litvínov
Radim Šalda > HC Verva Litvínov
Jindřich Abdul > HC Verva Litvínov
Kristaps Zile > HC Verva Litvínov
Šimon Stránský > HC Verva Litvínov
Filip Helt > HC Verva Litvínov

Mário Grman > HC Vítkovice Ridera
Juraj Mikuš > HC Vítkovice Ridera
Daniel Krenželok > HC Vítkovice Ridera
Lukáš Klimeš > HC Vítkovice Ridera
Roman Půček > HC Vítkovice Ridera
Willie Raskob > HC Vítkovice Ridera
Peter Krieger > HC Vítkovice Ridera
Peter Mueller > HC Vítkovice Ridera

Ondřej Kachyňa > Motor ČB
Mikuláše Hovorku > Motor ČB
Vojtěch Tomeček > Motor ČB
Jan Piskáček > Motor ČB
Jakub Strnad > Motor ČB
Lukáš Vopelka > Motor ČB
Lukáš Doudera > Motor ČB (zkouška)

Jakub Neužil > Bílí Tygři Liberec
Oscar Flynn > Bílí Tygři Liberec
Uvis Janis Balinskis > Bílí Tygři Liberce
Michal Bulíř > Bílí Tygři Liberce

Lukáš Mareš > HC Olomouc
Jakub Orsava > HC Olomouc
Lukáš Anděl > HC Olomouc
Pavel Musil > HC Olomouc

Daniel Voženílek > HC Oceláři Třinec
Alan Lyszczarczyk > HC Oceláři Třinec
Kārlis Čukste > HC Oceláři Třinec
Jakub Jeřábek > HC Oceláři Třinec

Roman Will > HC Dynamo Pardubice
David Musil > HC Dynamo Pardubice
Peter Čerešňák > HC Dynamo Pardubice
Tomáš Dvořák > HC Dynamo Pardubice
Tomáš Hyka > HC Dynamo Pardubice
Lukáš Radil > HC Dynamo Pardubice

Adam Brízgala > Rytíři Kladno

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Kometa dále posiluje! Do Brna přichází již třetí bronzový reprezentant

HC Kometa Brno před začátkem nové sezóny stále posiluje. Smlouvu s ní sice neprodloužil Peter Mueller, který v minulých ročnících patřil k největším oporám, brněnský celek však dělá maximum pro to, aby se v nadcházející sezóně mohl rvát o nejvyšší příčky.

Publikováno

dne

HC Kometa Brno před začátkem nové sezóny stále posiluje. Smlouvu s ní sice neprodloužil Peter Mueller, který v minulých ročnících patřil k největším oporám, brněnský celek však dělá maximum pro to, aby se v nadcházející sezóně mohl rvát o nejvyšší příčky.

Největší posily Kometa Brno hledá v reprezentačním výběru Česka, který na letošním Mistrovství světa ve Finsku vybojoval bronzové medaile. Dříve již přišel útočník Jakub Flek z Karlových Varů a obránce Tomáš Kundrátek.

Nyní přichází další posila do defenzívy, která vlastní bronzovou medaili. Jedná se o Jana Ščotku, který loni hrál ve finském Jyväskylä, kde působil i jako kapitán.

Jan Ščotka patřil ve Finsku k nejdůležitějším hráčům svého týmu, avšak po sezóně začala obměna týmu. Přišlo nové vedení a trenérský tým, který českému reprezentantovi nastínil, že s ním příliš nepočítají.

Tohoto využila Kometa Brno, která jej přetáhla do svého mužstva, i když Ščotka měl stále platnou smlouvu, která měla končit až v roce 2023.

„Bavil jsem se s Liborem Zábranským už dlouho před mistrovstvím světa. Ptal se, jestli nemám zájem přesunout se na příští sezonu do Brna. Hned jsem říkal, že jo a byli jsme domluvení,“ popisuje svůj příchod pro HC Kometa Brno.

Kromě reprezentačního trojlístku brněnský tým posílili i útočníci Radek Koblížek, Jan Dufek a zkušený Fin Kim Strömberg. Do obrany dále přišel Jakub Zbořil a ve stejný den jako Ščotka i Marek Hrbas.

Zdroj: HC Kometa Brno

Pokračovat ve čtení

Oblíbené