Více
  Novinky Hokej Morava se utkala s olympijskými vítězi! Hokejový souboj s Kanadou tehdy sledovaly...

  Morava se utkala s olympijskými vítězi! Hokejový souboj s Kanadou tehdy sledovaly přeplněné Lužánky

  -

  Není dnes mnoho těch lidí, kteří by věděli o tom, že Morava kdy měla své reprezentační výběry. Nicméně tomu tak bylo. Tradicí byly především fotbalové zápasy mezi Čechami a Moravou. Mezizemské duely se však hrávaly i v jiných sportech a v některých se tradice udržuje dodnes. V roce 1948 se však stalo něco velkolepého. Hokejový národní tým Moravy přivítal tehdejší olympijské vítěze z Kanady!

  Koláž Ruik

  O fotbalové reprezentaci Moravy, respektive jejích zápasech proti Čechám, jsme již v minulosti psali. O té hokejové však ještě nepadla ani zmínka, tudíž nadešel čas to napravit. A proč ne právě k výročí 72 let od uplynutí jejího nejvíce významného okamžiku? Právě ním se budou následující řádky totiž zabývat, jelikož je to v rámci hokejového výběru Moravy víceméně nejlépe zdokumentovaná akce. Naneštěstí jich pak již více přibýt nemohlo.

  Dne 20. února, pouhých pět dní před dokončením komunistického puče, se Brno dočkalo velkolepé podívané. Tehdejší Zimní stadion za Lužánkami byl totiž dějištěm zápasu, v němž se Morava postavila Kanadě. Té Kanadě, která necelé dva týdny před tímto zápasem vyhrála zlaté medaile na ZOH 1948. A to “javorové listy” nastoupily víceméně v totožné sestavě, s jakou odehrály celý olympijský turnaj.

  O utkání byl obrovský zájem. Lužánky byly narvané k prasknutí. Několik lidí nemělo ani šanci se na utkání dostat. Jejich snaha o to však byla až zoufalá. „Dnes se asi hokej hrát nebude. Je příliš velký mráz. Nechcete mi prodat vstupenku?“ uvádí snahu jednoho ze zoufalců tehdejší médium Národní obroda v článku, v němž byl zaznamenán report ze zajímavého klání.

  Mráz prý byl třeskutý, nicméně ani to nemělo moravské fanoušky odradit. Za svou výdrž však měli být odměněni “krásnými ukázkami pravého kanadského hokeje”, jak bylo rovněž zmíněno v médiu Národní obroda. Přesuňme se již ale k zápasu samotnému.

  Sestavy týmů Moravy a Kanady ve výtisku média Národní obroda ze dne 21. 2. 1948; Zdroj: mzk.cz

  Jak bylo zmíněno, Kanada byla čerstvým olympijským vítězem a tak byla jasným favoritem. Dle toho i utkání vlastně vypadalo. První třetina skončila 3:0 pro zaoceánské hosty, po druhé třetině bylo skóre již 7:0. Dle reportu tehdejšího tisku Rovnost byla hra Moravanů v prvních dvou třetinách rozháraná, zatímco Kanaďané se měli projevovat jako skvělí technici, výborní bruslaři a jako nedostižní obránci.

  Více než polovinu střel z hokejek Moravanů obránci hostujícího celku zblokovali. Nicméně třetí třetina už patřila právě domácím. Reprezentace Moravy v ní dokázala vstřelit tři branky, dvě dostala. Utkání tedy skončilo výhrou Kanady 9:3. Hlavním rozdílem mezi oběma mužstvy měla být především kvalita obran. Zatímco ta kanadská se zdála neprostupná, o moravské se to říci nedalo. Koneckonců tomu odpovídá i výsledek.

  Přesto však prohra 9:3 s olympijským vítězem nebyla ostudou, obzvláště v té době ne. Právě na olympiádě ještě horší výprask schytaly Spojené státy americké (12:3), které přitom skončily čtvrté, ačkoliv jejich výsledky po turnaji byly anulovány. Jediný tým, s nímž si Kanada neporadila, byl výběr Československa, který dokázal uhrát bezbrankovou remízu.

  Titulek v médiu Rovnost ze dne 21. 2. 1948; Zdroj: mzk.cz

  Každopádně, ať už utkání dopadlo jakkoliv, byl to den, na který mohli být občané tehdy ještě samosprávné Moravy hrdí, jelikož to byla prohra jejich týmu. Byla to víceméně také poslední příležitost, kdy mohlo k takovému utkání dojít. Výše již bylo uvedeno, že se utkání konalo pět dní před dokončením komunistického puče, který znamenal konec samosprávné Moravy a tedy i konec jakéhokoliv uznávání Moravy coby země, natož aby měla svou sportovní reprezentaci.

  O moravských výběrech tedy bylo slyšet maximálně v tehdejší košíkové či boxu, ale u dvou nejpopulárnějších sportů, kterými i v té době fotbal s hokejem byly, něco takového zkrátka nepřipadalo v úvahu. Přesto by Moravané měli na tento duel být hrdí. Dnes o to víc, když již jejich moravská orlice vymizela z reprezentačních dresů České republiky jak ve fotbale, tak i nedávno v hokeji.

  Rozhodně by však stálo za obnovu alespoň mezizemské či mezinárodní utkání mezi Čechami a Moravou se Slezskem, jako tomu dnes tradičně bývá například v házené. Jak ve fotbale, tak v hokeji by dané zápasy rozhodně nabídly atraktivní podívanou!

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Milan Baroš plánuje konec kariéry! Před prázdnými tribunami se ale loučit...

  Kapitán Baníku Ostrava ve speciálním vysílání O2 TV přiznal, že v nejbližší době zvažuje ukončení své bohaté kariéry. Na vině jsou především...

  Sparta do evropských pohárů kvůli anulaci ligy? Nejhorší z možných řešení...

  V následujících dnech by se mělo rozhodnout na zasedání LFA o dalším osudu fotbalové Fortuna ligy. Možností je více, ale fotbaloví fanoušci...

  Již ve čtvrtek začne turnaj fanklubů ve hře FIFA 20! Kdo...

  Chybí vám fotbal? Pak nezoufejte! Je tu totiž skvělá náhrada, a to v podobě turnaje fanklubů či fanouškovských stránek hned 16 evropských...