Reklama

Moderní technologie v hokeji (3/3) – Pomůcky ve hře i při tréninku

Po návštěvě moderních arén (zde) a zkoumání moderní technologie v oblasti televizních hokejových přenosů (zde), nyní zakončíme třetí částí poutě, abychom odkryli další dopady moderních prvků v oblasti tohoto sportu.

Embed from Getty Images

Digitální doba už pronikla více i do samého jádra ledního hokeje. Ať už jde o specifický materiál výstroje, který prochází řadou různých testů, trenéry, kteří se bez videa prakticky už neobejdou nebo jiné vychytávky. Jedno pomáhá hráčům, něco jiného zase trenérům či statistikům.

VIRTUÁLNÍ REALITA

S brýlemi pro virtuální realitu se dnes může uprostřed hokejového utkání ocitnout kdokoliv. Tento model mají v City National Aréně v Las Vegas od roku 2018. Česky národ muže být na něco takového obzvlášť pyšný, jelikož systém dodala pražská společnost Sense Arena.

Uživatelé této platformy jsou vybavení speciálními brýlemi HTC Vive VR a hokejkou, která má v sobě zabudované senzory, aby mohly přenášet pohyb do virtuálního světa. V hokejce jsou zabudovaný i vibrační motory. Když se virtuální kotouč opře o vaši hokejku, obdrží hráč do rukou zpětnou vazbu. Obsahuje přes osmdesát různých cvičení, zahrnující dovednosti střelby, pohybu či rychlých reakcí.

V City National Aréně, která slouží jako tréninková hala pro místní Golden Knights, je tato zábava k dispozici fanouškům každý den. Společnost Sense Arena je přesvědčena, že se tahle technika stane v nejbližších letech běžnou součástí profesionálních sportů.

Embed from Getty Images

Nejen ale fanoušci mohou tento simulátor využít. Oblíbeným se stává také mezi hráči. Ať už je to v některých týmech NHL, nebo u nás, kde systém využívají už mladí hokejisti od 10 let. Těm technologie VR pomáhá kromě rychlých reakcí pilovat rovněž myšlení v konkrétních herních situacích.

Podle statistik a výsledků společnosti Sence Arena, se výsledky hráčů ve skutečné hře dlouhodobě zlepšují.

COACH’S CHALLENGE

Už jsme nějaký ten rok zvyklí, že sporné situace a regulérnost vstřelených branek posuzuje videorozhodčí. Oblast videozáznamu v hokeji se už ale dostala za ta léta o kus dál.

Tak třeba při spojitosti posuzování o regulérnosti vstřelené branky, už nejsou na monitorech přilepení pouze videorozhodčí. Trenéři v NHL mají na střídačkách zabudované obrazovky. Jeden z asistentů trenérů jí neustále bedlivě sleduje, zatímco mu kolega ze shora co nejrychleji pouští záznam hry.

Embed from Getty Images

Na základě toho kouč na střídačce při konkrétní situaci (danými pravidly) muže zažádat hlavního rozhodčího na ledě o takzvanou “Coach’s challenge”. Z pravidla se jedná o bránění ve hře na brankáře či postavení v brankovišti, nebo třeba chirurgické posuzování ofsajdů, které předcházely vstřelené brance. Mnohdy skutečně rozhodují milimetry, které by rozhodčí na ledě neměl šanci pouhým okem zaregistrovat.

Tyto situace už na tabletu posuzují přímo ti páni v pruhovaném, kteří pískájí dané utkání. Videorozhodčí jim v těchto případech posílá dle požadavků ty nejlepší možné záběry.

NHL bývá v těchto pokrocích ten největší průkopník. Všechny soutěže dnes tlačí na majitele svých arén, aby do této technologie co nejrychleji zainvestovali, a mohli tento model využívat taky.

VIDEO COACH

Video a trenér – to je kombinace, která dnes spolu souvisí víc, než by se mohlo pro běžného diváka zdát.

Naprostá drtivá většina klubů se dnes neobejde bez člověka, jehož hlavní naplní je především koukat na hokej. Žádná zábava to ale rozhodně není. Naopak, neustálá mravenčí práce. Řada videokoučů si záběry točí i sami.

Poté stráví dlouhé hodiny ve střižně, aby hlavnímu trenérovi týmu poskytli informace, které v rychlosti hry ze střídačky těžko zaznamená. Nejvíce práce tvoří rozbory ze zápasů soupeřů, se kterým se má tým v nejbližším zápase utkat. Je to dnes z obou táborů taktická hra. Snaha odkrýt slabiny soupeře může trvat i hodiny.

Kromě tréninků na ledě pak mají hráči video meeting, na kterém od trenérů tyto detaily bedlivě sledují, aby se následně pokusili využit mezery k překvapení soupeře ve hře. Videokouč je zkrátka práce na plný úvazek.

Embed from Getty Images

APPLE & NHL

Své místo si našly v hokeji také tablety, přesněji iPady od společnosti APPLE. Kromě rozhodčích, kteří na něm zkoumají sporné brankové situace, jej můžeme vidět v NHL už i v rukou hráčů a trenérů během zápasů.

Společnost Apple už spolupracuje s NHL delší dobu. Nedávno mohli trenéři na střídačce koukat na rychlé sestřihy ze hry. Jednodušeji tak mohou hráčům ukazovat jejich chyby na hřišti či měnit taktiku.

Někteří hráči už se stali několikrát obětí kameramana, který v přímém přenosu ukazoval, jak největší hvězdy NHL sledují na takovém zařízení hru soupeře. Například Auston Matthews během utkání velmi rád studuje techniku svých soupeřů na vhazování.

Embed from Getty Images

SAP NHL COACHING

Apple se společností SAP vyvinul pro svá zřízení speciální aplikaci, kterou využívají trenéři v NHL. Aplikace se jmenuje SAP NHL Coaching. Trenérům přináší statistiky z hraného utkání v reálném čase. Ihned, když někdo skočí na střídačku, trenér týmu zná hráčův ice time i další statistiky, takže má například přehled, kolik sil jeho klíčoví hráči ještě mohou mít. Celkem přináší aplikace až 60 různých statistik.

Komisař NHL Garry Bettman už při představení této novinky řekl, že spolupráce NHL s Applem má vést především ke zlepšení práce trenérů. Ve výsledku je ale přínosem také pro fanoušky.

Embed from Getty Images

Hokejový svět se vyvíjí s dobou. Ať už jsou to moderní arény, ze kterých se tají dech. Ať jsou to trenérské metody, kdy je hráč napojen na počítač. Umělá inteligence. Světla a videomappingy na ledě. Čím modernější máme svět, tím modernější máme i hokej. V kabině týmů, na střídačkách, v hledišti, v televizi, na ledě, při tréninku, zkrátka všude. Na každém místě můžeme najít aspoň kousek moderní technologie, která má tuto hru posouvat vždy o kousek dál. Ne vždy se samozřejmě citlivě podaří, aby tím neutrpěl hráč nebo divák. I tady funguje světu známá rovnice pokus – omyl. Přesto bude v dalších letech opět velice zajímavé sledovat, kde až se hokej dokáže pomocí těchto technologií dostat.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Náplast na prozatím tragickou sezonu! Siniaková si poradila s Williamsovou

Kateřina Siniaková by zřejmě nejraději zapomněla na prozatímní průběh roku 2021. Vůbec se jí totiž nedařilo. Nyní se ale v Parmě postarala o pořádné překvapení!

Moraváci nesmí být za blbce, říká Jiří Šidliák, kandidát na místopředsedu za Moravu

Z fotbalové asociace FAČR před třemi lety neodešel v dobrém. Nyní cítí, že je jedinečná šance nabourat systém, který Roman Berbr budoval přes dvacet let.

Blog: Koronavirus vyškrtal na MS řadu hvězd. Šest posil z NHL dává České republice šanci na úspěch 

Už nám to klepe na dveře! Vrchol hokejové sezony (minimálně pro evropské fanoušky) je doslova za dveřmi. Letošní světový šampionát se podle očekávání odehraje za velmi prazvláštních okolností. Ostatně jako celá hokejová sezóna napříč celou planetou.