Spojte se s námi


Hokej

Moderní technologie v hokeji (3/3) – Pomůcky ve hře i při tréninku

Publikováno

dne

Po návštěvě moderních arén (zde) a zkoumání moderní technologie v oblasti televizních hokejových přenosů (zde), nyní zakončíme třetí částí poutě, abychom odkryli další dopady moderních prvků v oblasti tohoto sportu.

http://gty.im/814506436

Digitální doba už pronikla více i do samého jádra ledního hokeje. Ať už jde o specifický materiál výstroje, který prochází řadou různých testů, trenéry, kteří se bez videa prakticky už neobejdou nebo jiné vychytávky. Jedno pomáhá hráčům, něco jiného zase trenérům či statistikům.

VIRTUÁLNÍ REALITA

S brýlemi pro virtuální realitu se dnes může uprostřed hokejového utkání ocitnout kdokoliv. Tento model mají v City National Aréně v Las Vegas od roku 2018. Česky národ muže být na něco takového obzvlášť pyšný, jelikož systém dodala pražská společnost Sense Arena.

Uživatelé této platformy jsou vybavení speciálními brýlemi HTC Vive VR a hokejkou, která má v sobě zabudované senzory, aby mohly přenášet pohyb do virtuálního světa. V hokejce jsou zabudovaný i vibrační motory. Když se virtuální kotouč opře o vaši hokejku, obdrží hráč do rukou zpětnou vazbu. Obsahuje přes osmdesát různých cvičení, zahrnující dovednosti střelby, pohybu či rychlých reakcí.

V City National Aréně, která slouží jako tréninková hala pro místní Golden Knights, je tato zábava k dispozici fanouškům každý den. Společnost Sense Arena je přesvědčena, že se tahle technika stane v nejbližších letech běžnou součástí profesionálních sportů.

http://gty.im/1080057514

Nejen ale fanoušci mohou tento simulátor využít. Oblíbeným se stává také mezi hráči. Ať už je to v některých týmech NHL, nebo u nás, kde systém využívají už mladí hokejisti od 10 let. Těm technologie VR pomáhá kromě rychlých reakcí pilovat rovněž myšlení v konkrétních herních situacích.

Podle statistik a výsledků společnosti Sence Arena, se výsledky hráčů ve skutečné hře dlouhodobě zlepšují.

COACH’S CHALLENGE

Už jsme nějaký ten rok zvyklí, že sporné situace a regulérnost vstřelených branek posuzuje videorozhodčí. Oblast videozáznamu v hokeji se už ale dostala za ta léta o kus dál.

Tak třeba při spojitosti posuzování o regulérnosti vstřelené branky, už nejsou na monitorech přilepení pouze videorozhodčí. Trenéři v NHL mají na střídačkách zabudované obrazovky. Jeden z asistentů trenérů jí neustále bedlivě sleduje, zatímco mu kolega ze shora co nejrychleji pouští záznam hry.

http://gty.im/930637348

Na základě toho kouč na střídačce při konkrétní situaci (danými pravidly) muže zažádat hlavního rozhodčího na ledě o takzvanou “Coach’s challenge”. Z pravidla se jedná o bránění ve hře na brankáře či postavení v brankovišti, nebo třeba chirurgické posuzování ofsajdů, které předcházely vstřelené brance. Mnohdy skutečně rozhodují milimetry, které by rozhodčí na ledě neměl šanci pouhým okem zaregistrovat.

Tyto situace už na tabletu posuzují přímo ti páni v pruhovaném, kteří pískájí dané utkání. Videorozhodčí jim v těchto případech posílá dle požadavků ty nejlepší možné záběry.

NHL bývá v těchto pokrocích ten největší průkopník. Všechny soutěže dnes tlačí na majitele svých arén, aby do této technologie co nejrychleji zainvestovali, a mohli tento model využívat taky.

VIDEO COACH

Video a trenér – to je kombinace, která dnes spolu souvisí víc, než by se mohlo pro běžného diváka zdát.

Naprostá drtivá většina klubů se dnes neobejde bez člověka, jehož hlavní naplní je především koukat na hokej. Žádná zábava to ale rozhodně není. Naopak, neustálá mravenčí práce. Řada videokoučů si záběry točí i sami.

Poté stráví dlouhé hodiny ve střižně, aby hlavnímu trenérovi týmu poskytli informace, které v rychlosti hry ze střídačky těžko zaznamená. Nejvíce práce tvoří rozbory ze zápasů soupeřů, se kterým se má tým v nejbližším zápase utkat. Je to dnes z obou táborů taktická hra. Snaha odkrýt slabiny soupeře může trvat i hodiny.

Kromě tréninků na ledě pak mají hráči video meeting, na kterém od trenérů tyto detaily bedlivě sledují, aby se následně pokusili využit mezery k překvapení soupeře ve hře. Videokouč je zkrátka práce na plný úvazek.

http://gty.im/1131648686

APPLE & NHL

Své místo si našly v hokeji také tablety, přesněji iPady od společnosti APPLE. Kromě rozhodčích, kteří na něm zkoumají sporné brankové situace, jej můžeme vidět v NHL už i v rukou hráčů a trenérů během zápasů.

Společnost Apple už spolupracuje s NHL delší dobu. Nedávno mohli trenéři na střídačce koukat na rychlé sestřihy ze hry. Jednodušeji tak mohou hráčům ukazovat jejich chyby na hřišti či měnit taktiku.

Někteří hráči už se stali několikrát obětí kameramana, který v přímém přenosu ukazoval, jak největší hvězdy NHL sledují na takovém zařízení hru soupeře. Například Auston Matthews během utkání velmi rád studuje techniku svých soupeřů na vhazování.

http://gty.im/917549606

SAP NHL COACHING

Apple se společností SAP vyvinul pro svá zřízení speciální aplikaci, kterou využívají trenéři v NHL. Aplikace se jmenuje SAP NHL Coaching. Trenérům přináší statistiky z hraného utkání v reálném čase. Ihned, když někdo skočí na střídačku, trenér týmu zná hráčův ice time i další statistiky, takže má například přehled, kolik sil jeho klíčoví hráči ještě mohou mít. Celkem přináší aplikace až 60 různých statistik.

Komisař NHL Garry Bettman už při představení této novinky řekl, že spolupráce NHL s Applem má vést především ke zlepšení práce trenérů. Ve výsledku je ale přínosem také pro fanoušky.

http://gty.im/921521746

Hokejový svět se vyvíjí s dobou. Ať už jsou to moderní arény, ze kterých se tají dech. Ať jsou to trenérské metody, kdy je hráč napojen na počítač. Umělá inteligence. Světla a videomappingy na ledě. Čím modernější máme svět, tím modernější máme i hokej. V kabině týmů, na střídačkách, v hledišti, v televizi, na ledě, při tréninku, zkrátka všude. Na každém místě můžeme najít aspoň kousek moderní technologie, která má tuto hru posouvat vždy o kousek dál. Ne vždy se samozřejmě citlivě podaří, aby tím neutrpěl hráč nebo divák. I tady funguje světu známá rovnice pokus – omyl. Přesto bude v dalších letech opět velice zajímavé sledovat, kde až se hokej dokáže pomocí těchto technologií dostat.

Reklama

Hokej

Hertl opět řádil, proti Los Angeles si připsal 4 asistence. Jeho parťák Meier nasázel 5 gólů

Tomáš Hertl zažívá skvělou sezónu. Je druhým nejproduktivnějším hráčem San José, společně s Timo Meierem je nejlepším střelcem týmu. Právě se švýcarským spoluhráčem rozjeli v pondělí v noci velkou jízdu.

Publikováno

dne

Tomáš Hertl zažívá skvělou sezónu. Je druhým nejproduktivnějším hráčem San José, společně s Timo Meierem je nejlepším střelcem týmu. Právě se švýcarským spoluhráčem rozjeli v pondělí v noci velkou jízdu.

První gól vstřelili Sharks už ve třetí minutě, přesilovku využil Meier. V poslední pětiminutovce první třetiny to San José pořádně rozjelo. Tomáš Hertl od modré našel před brankou Balcerse, který se nemýlil.

O dvě minuty později si odražený puk našel hrdina Meier a zvýšil skóre už na 3:0. Ale to nebylo vše. Za dalších 20 vteřin si k Meierově odražené střele najel Hertl, našel švýcarského spoluhráče před brankou a ten tak dokonal hattrick ještě v první třetině.

Na startu druhé třetiny snížil na 1:4 Anže Kopitar, jenže Kings se k obratu nenadechli. Hned za minutu totiž z přesilovky Sharks zvýšili na 5:1. Hertl přihrál Karlssonovi, který našel Meiera a ten přidal svůj čtvrtý gól v utkání.

Švýcarský hokejista ale stále neměl dost. Karlsson ještě ve vlastní třetině našel Hertla, který vyvezl puk až do útočné třetiny, tam přihrál Meierovi, který si posadil protihráče a zavěsil.

Zapsal se tak do historie, jelikož je prvním hráčem Sharks, který kdy nastřílel 5 gólů v jednom zápase. Následně ještě snížil Anderson, San José si však výhru 6:2 pohlídalo.

Tomáš Hertl si díky čtyřem asistencím upevnil místo na čele produktivity českých hráčů. Na kontě má 35 bodů za 20 gólů a 15 asistencí. Celkově mezi hráči NHL je na 33. místě.

Druhý David Pastrňák má bodů 31 (16+15). Třetí Ondřej Palát nasbíral zatím 30 bodů (15+15).

Zdroj: NHL, Livesport

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Šéf Ocelářů respektuje Varaďovo rozhodnutí. Koho na jeho místo, když ho nepřemluví?

Na východě Tipsport Extraligy se nedávno rozvířily emoce, když se tamní vedení Ocelářů dozvědělo, že i navzdory dlouholeté smlouvě přijde po sezoně o svého lídra střídačky Václava Varaďu. Logicky se začalo spekulovat o tom, že v třinecké organizaci možná nefunguje všechno tak dokonale, jak se na první pohled zdá.

Publikováno

dne

Na východě Tipsport Extraligy se nedávno rozvířily emoce, když se tamní vedení Ocelářů dozvědělo, že i navzdory dlouholeté smlouvě přijde po sezoně o svého lídra střídačky Václava Varaďu. Logicky se začalo spekulovat o tom, že v třinecké organizaci možná nefunguje všechno tak dokonale, jak se na první pohled zdá.

Ten je totiž velmi přesvědčující. Oceláři šlapou jako švýcarské hodinky. V nejnižší historii mají na kontě dva extraligové tituly, letos opět, bez náznaku mistrovské kocoviny kráčejí ke zlatému hattricku. Nebýt karanténních komplikací, pravděpodobně by nadále vedli tabulku, jako po většinu doby letošní základní části.

Vůbec nelze pochybovat o tom, že lodivod Václav Varaďa má na celém fungujícím tělesu dračí podíl. Nedávno však vyjádřil přání, že by chtěl v třineckém klubu kontrakt platný do roku 2027 rozvázat: „Mám svou vizi, jak hokej dělat a nikdy z ní nechci uhnout,” psal Varaďa nedávno na svém blogu, kde se blíže k této záležitosti vyjádřil.

Aby se dařilo tuto vizi naplňovat, vyžaduje to soulad všech. Nicméně jsem v posledních měsících cítil, že více energie musím spotřebovávat na přesvědčování okolí o tom, že je tato vize správná,” napsal třinecký kouč. 

Sice by jeden hokejový příznivec z českého rybníčku řekl, že se v třinecké organizaci zaručeně vaří zlá krev, nemusí to však být úplně pravda. Vyjádření prezidenta klubu Jána Modera není nějak zvlášť dramatické.

Osobně bych jako Venca nepostupoval, ale chápu, že jsou lidé, kteří takto postupují. Jestli se cítí na víc, tak proč bychom měli postupovat ve stylu, jakým jsme tady žili čtyřicet roků? Že nikdo nesmí vyčnívat? Když chce křídla, ať je roztáhne a letí až k nebesům,” řekl šéf Ocelářů v obsáhlém rozhovoru pro deník Sport.

Prezident úspěšného klubu však dodal, že by on osobně určitě takhle nepostupoval, že si musí na své cestě za sny dávat velký pozor. Varaďu se pochopitelně snaží ještě přemluvit: „Zatím nedošlo k žádnému rozvázání smlouvy, je to otevřené,” dodal Moder.

Pokud se skutečně nepodaří najít další společnou cestu, musejí Oceláři hledat adekvátní náhradu. Kdo se jen trochu v českém hokej orientuje, moc dobře ví, že tohle bude teprve pořádný oříšek. Stačí si vzpomenout na každoroční hledání nového kouče pro národní tým.

Třinec sice reprezentace není, ale jen těžko se někdo v útrobách Werk Arény spokojí s nějakým obyčejným řešením. Studna kvalitních trenérů v Česku vysychá stejně rychle, jako ta s kvalitními hokejisty.

Jasně, bude to rána pro naši organizaci, ale jak se říká – nikdo není nenahraditelný. Nebude to to, co bylo. Může trvat, než zase dokážeme stroj nastavit, aby fungoval,” povídal prezident třineckého hokeje k otázce náhrady za Varaďu.

Jak následně řekl, on sám není jediný, který o takových věcech rozhoduje. Stejně silné slovo bude mít v diskusi taky sportovní manažer Jan Peterek a viceprezident klubu Jan Czudek.

Momentálně bych se asi víc přikláněl k trenérovi z venku. Ty co máme, jsou na svých místech, potřebujeme naše týmy stabilizovat,” řekl Ján Moder s tím, že ačkoliv je spousta jiných trenérů v celé organizaci perspektivních, necítí v tuto chvíli nejideálnější, svěřit jim 100 % Varaďových kompetencí.

O tom, že by z klubu pláchnul současný šéf střídačky dřív, ještě před Play-off, strach nemá: „Pevně věřím, když už vyhlásil, že skončí po sezoně, tak si za slovem stojí. Že do konce sezony u nás bude.“ I tohle sám Varaďa garantoval na svém blogu v nedávném prohlášení. 

Po třetím titulu s Oceláři nezkrotně touží. Netřeba pochybovat o tom, že se o něho Draci porvou, bez ohledu na budoucnost současného kouče.

Zdroj: iSport 

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Motor stále není fit, odkládá další zápas. Kouč Rytířů se obává o regulérnost soutěže

Všichni to čekali, ačkoliv nebyl prostor, ani taktika se na to připravit. Řeč je o další koronavirové vlně, která tentokrát zaplavuje už i Tipsport Extraligu. V nahuštěném kalendáři hledají kluby různé skulinky. V této části sezony už začínají panovat obavy.

Publikováno

dne

Všichni to čekali, ačkoliv nebyl prostor, ani taktika se na to připravit. Řeč je o další koronavirové vlně, která tentokrát zaplavuje už i Tipsport Extraligu. V nahuštěném kalendáři hledají kluby různé skulinky. V této části sezony už začínají panovat obavy.

Jako první udeřila na extraligové Česko koronavirová vlna od východu. Třinec spadl do karantény jako první, přestože dodržoval protiepidemiologická opatření nepřísněji ze všech klubů, vysoko nad rámec stanovených nařízení.

Dalo se tak čekat, že bez starostí nezůstanou ani další kluby. Následovaly České Budějovice, Mladá Boleslav a Zlín, který ještě v pátek odehrál utkání v Třinci, ačkoliv Oceláři žádali o odklad.

Nařízená doba karantény Krajskou hygienickou stanicí jim už sice uplynula, přesto třinečtí musejí lepit díry v sestavě hráči z prvoligového Frýdku. Po pátečním vítězství se Zlínem (6:2) si v neděli ještě oddychli, jelikož si s Olomoucí domluvili už dopředu náhradní termín.

V podobných kolejích teď jede taky jihočeský Motor. Nově sice platí karanténa jen pět dní, to je však pramálo času na to, aby se celé mužstvo dalo dohromady: „Ani po pětidenní karanténě a izolaci není zdravotní stav kádru Motoru takový, aby bylo možné plnohodnotně absolvovat úterní utkání s Vítkovicemi,“ uvedl klub v tiskové zprávě.

Ostravský klub měl pro soupeře pochopení, po společné domluvě našli náhradní termín v úterý 8. února.

Ne zrovna růžově se vyvíjí situace na Spartě nebo v Litvínově. Hokejisté Vervy nakonec jen tak tak odcestovali na utkání do Vítkovic.

REGULÉRNOST SOUTĚŽE V OHROŽENÍ?

Na konto rostoucího počtu odložených zápasů samozřejmě vznikají obavy. Zatím se stále nejedná o velké číslo, tudíž kluby po lehké úpravě herního kalendáře tento úkol zvládají.

Problém může být v tom, že odklady zápasů se týkají i týmů, které ještě žádné zdravotní problémy neohlásily. Olomouc měla najednou devět dní volna, Karlovy Vary zase v kalendáři hledali už dva nové termíny, ačkoliv je koronavirus teprve může zasáhnout. S postupem času tak mohou vznikat v hledání nových termínů problémy.

Obavy o regulérnost závěru základní části vyjádřil trenér Kladna David Čermák: „Mám vůbec strach i o regulérnost soutěže. Před koncem, když někomu budou chybět dva zápasy a jinému třeba pět. Dokážu si představit, jak to bude dál pokračovat. Někdo může hrát obden, jiný zas v karanténě nebude,” řekl kouč Rytířů pro hokej.cz.

Pokračoval: „Nemusí do toho tým spadnout sám, jen mu to budou odkládat soupeři. Netuším, jak z toho ven,“ dodal Čermák. Obavy jsou na místě, neboť podle epidemiologických odborníků ještě neřekla varianta omikronu zdaleka poslední slovo.

Zdroj: Tipsport Extraliga 

Pokračovat ve čtení

Oblíbené