Spojte se s námi


Hokej

Jak se zrodila legenda: Wayne Gretzky a jeho neuvěřitelná kariéra

Když se hokejových fanoušků zeptáte, kdo je největší legenda a nejlepší hráč v historii hokeje, téměř všichni se shodnou na jednom jménu, Wayne Gretzky. Kanadský hokejista se do historie tohoto sportu nesmazatelně zapsal zlatými písmeny. Bývalý fenomenální hokejista oslaví v lednu již 61. narozeniny.

Publikováno

dne

Když se hokejových fanoušků zeptáte, kdo je největší legenda a nejlepší hráč v historii hokeje, téměř všichni se shodnou na jednom jménu, Wayne Gretzky. Kanadský hokejista se do historie tohoto sportu nesmazatelně zapsal zlatými písmeny. Bývalý fenomenální hokejista oslaví v lednu již 61. narozeniny.

Díky svému neopakovatelnému stylu hry dokázal Wayne Gretzky nasbírat rekordní množství kanadských bodů. V této statistice ho v NHL zatím nikdo nepřekonal a v blízké budoucnosti pravděpodobně ani nepřekoná.

Je držitelem velkého množství ocenění a rekordů, o kterých se v našem článku dočtete. Přiblížíme si životní příběh nejslavnějšího hokejisty a podíváme se spolu na to, čeho všeho během své neuvěřitelné kariéry dosáhl.

Hokejové začátky

Wayne Douglas Gretzky se narodil v roce 1961 v kanadském Brantfordu. Zde se začaly i jeho první hokejové kroky. Bruslit se naučil na kluzišti, které postavil jeho otec Walter. Ten připravoval každou zimu v zahradě za domem kluziště pro své syny a jejich kamarády.

Wayne se údajně naučil bruslit ještě před dovršením tří let. Pod vedením svého otce zdokonaloval své hokejové dovednosti. Mladý Gretzky trénoval celé hodiny a doma rozvinul techniky bruslení, střelby a práci s holí. Nebyl výjimečně silný ani rychlý, ale dokázal výborně předvídat hru a pohyb puku. Tato schopnost ho doprovázela po celou kariéru.

Když měl malý Wayne 6 let, nastupoval v týmu Brantfordu v kategorii desetiletých. Hned v první sezóně vstřelil pouze jeden gól. Postupně se ale zlepšoval a poslední sezonu v této lize zakončil bilancí 378 branek. To samozřejmě začalo přitahovat pozornost médií.

Ve čtrnácti letech se spolu s rodinou přestěhovali do Toronta. Hlavním důvodem bylo odlehčení Wayna od tlaku, který byl na jeho osobu vyvíjen. Pozornost médii, tlak fanoušků, ale i vlastních spoluhráčů a jejich rodičů z důvodu závisti vedly ke změně.

Začátek profesionální kariéry

Svou profesionální kariéru začal ve věku 16 let v juniorské Ontario Hockey League v týmu Petersborough. Na konci sezóny 1976-77 si oblékl dres „Petes“ na tři zápasy. V další sezóně již pokračoval v týmu Sault Ste. Marie Greyhounds. Zde si Gretzky poprvé oblékl dres s číslem 99. Chtěl si vybrat číslo 9, jako jeho vzor Gordie Howe, ale bylo obsazeno.

Seniorskou kariéru nastartoval Gretzky ve WHA (World Hockey Association), která se snažila konkurovat NHL. Týmy zde mohly podepisovat i hráče mladší než 20 let, což bylo v NHL zakázáno.

Do WHA se dostal v roce 1978 a nastupoval za tým Indianapolis Racers, ale pouze krátký čas. Majitel klubu ho po 8 zápasech prodal do konkurenčního Edmontonu Oilers. Zde nasbíral Gretzky v 72 zápasech 104 kanadských bodů.

Vstup do NHL

Zlomový moment Gretzkého kariéry nastal v roce 1979, kdy zanikla WHA. NHL se v té době rozšířila ze 17 týmů na 21. Čtyři nové týmy byly právě z končící WHA. Do nejlepší ligy světa přibyly Winnipeg Jets, Hartford Whalers, Quebec Nordiques a právě Edmonton Oilers s Gretzkym.

Wayne ukázal své schopnosti a obrovský talent hned v první sezóně. V 79 zápasech dokázal vstřelit 51 gólů a přidal 86 asistencí. S Marcelem Dionem ovládl kanadské bodování se ziskem 137 bodů a získal Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy. Bylo to vůbec poprvé, kdy nováček v lize získal toto ocenění.

V dalších letech si Gretzky v dresu Edmontonu podmanil celou NHL. Absolutně dominoval individuálním statistikám a překonával jeden rekord za druhým. Během devíti sezón v dresu Olejářů dokázal vyhrát bodování celé soutěže až 8krát. Pouze v poslední sezoně v Albertě obsadil v bodování druhé místo za Mariem Lemieuxem.

Statistiky Waynea Gretzkého v dresu Edmontonu Oilers

SezonaZápasyGólyAsistenceBody+/-
1979-198079518613715
1980-1981805510916441
1981-1982809212021281
1982-1983807112519660
1983-1984748711820576
1984-1985807313520898
1985-1986805216321571
1986-1987796212118370
1987-1988644010914939
Zdroj: gretzky.com
Úspěchy v Edmontonu

Gretzky zažil v Edmontonu nejen individuální úspěchy, ale i klubové. Generace hráčů jako Paul Coffey, Glenn Anderson, Mark Messier, Jari Kurri a právě Gretzky dotáhla Edmonton 5krát do finálových bojů o Stanley Cup.

První finálová účast v roce 1983 ještě nedopadla úspěšně a Oilers podlehli New Yorku Islanders jednoznačně 4:0 na zápasy. O rok později si ale napravili chuť. Ve finále zdolali právě Ostrovany a těšili se ze zisku Stanley Cupu. V průběhu dalších 4 let svůj úspěch zopakovali ještě 3krát. Ze zisku nejcennější hokejové trofeje se těšili v letech 1985, 1987 a 1988.

Klubové úspěchy spojené s individuálními statistikami a rekordy vedly ke vzniku legendy. Gretzky si vysloužil přezdívku „The Great one“.

Změna zaměstnavatele

V létě 1988 se stalo něco nemyslitelné. Po 9 sezonách a 4 Stanley Cupech vyměnili Oilers svou největší hvězdu do „nehokejového“ Los Angeles. Jako protihodnotu poslali Kings do Kanady hráče, výběry v draftu a finanční kompenzaci.

Odchod svého miláčka nesly kanadští fanoušci velmi těžce. Hlavním důvodem jeho výměny byly finanční problémy klubu. Na druhé straně měl příjezd legendy do slunečné Kalifornie i pozitivní účinek. V jižní části USA se hokej netěšil až tak velké popularitě, která příchodem Kanaďana postupně vzrostla.

Gretzky se jako hráč Kings dostal na čelo historického pořadí produktivity. V sezóně 1989/1990 překonal rekord svého idola, Gordieho Howea, když ve svém zápase číslo 780. dosáhl kanadský bod s číslem 1851.

Jeho působení v Los Angeles ale nelze považovat za úspěšné. Do finálových bojů o Stanley Cup se dokázali Kings probojovat pouze jednou v sezóně 1992/93. Na trofej ale nedosáhli poté, co podlehli Montrealu v sérii 1:4.

Závěrečné roky hokejové kariéry

Kanadský hokejista odehrál v LA téměř osm let. Ovšem touha po týmovém úspěchu s přispěním finančních problémů klubu vedly k ukončení vzájemné spolupráce.

Proto byl v průběhu sezóny 1995/96 vyměněn do St. Louis Blues. V dresu „Bluesmanů“ se ale dlouho neohřál. Odehrál zde jen pár zápasů a po skončení sezóny se stěhoval opět.

Jeho další kroky vedly do New York Rangers, kde strávil poslední tři roky své kariéry. Zde se sešel se svým bývalým parťákem z Edmontonu, Markem Messierem. Největším úspěchem v dresu Rangers bylo finále konference.

Poslední zápas odehrál Gretzky 18. dubna 1999. Soupeřem New Yorku Rangers byl Pittsburgh Penguins, v dresu kterého se představil i Jaromír Jágr.

Reprezentace

Z působení na mezinárodní scéně si také odnesl několik trofejí. Třikrát vedl tým Kanady za vítězstvím na Kanadském poháru v letech 1984, 1987 a 1991. Canada Cup byl turnaj národních týmů pro profesionální hráče z NHL. Konal se předtím, než začala NHL uvolňovat hráče na olympijské hry.

V roce 1982 reprezentoval Kanadu na mistrovství světa ve Finsku. Kanaďané získali na turnaji bronzové medaile a Wayne ovládl kanadské bodování.

Vrchol reprezentační kariéry měl být pro Gretzkeho na ZOH v Naganu v roce 1998. Byly to první ZOH, na kterých mohli startovat hráči z NHL.

Kanadský tým nabitý hvězdami byl největším aspirantem na zisk zlatých medailí, ale tyto ambice ukončili reprezentanti České republiky v semifinále, když senzačně poslali favorita pouze do bojů o bronzové medaile.

V souboji o třetí místo táhli Gretzky a spol. opět za kratší konec a podlehli výběru Finska. Pro Waynea to bylo obrovské zklamání a nenaplnění velikého snu.

Ukončení kariéry a Síň Slávy

Kanadský fenomén se rozhodl pro ukončení své bohaté kariéry v roce 1999 po 20 sezonách v nejprestižnější hokejové lize světa. Jeho bilance se zastavila na čísle 1487 odehraných zápasů v základní části a 208 zápasů v play-off.

Jeho odchod doprovázely dvě výjimečné události. Ještě v tom roce, kdy ukončil kariéru, byl uveden do Síně slávy NHL. Stal se tak devátým a zároveň posledním hráčem, jehož bezprostředně po odchodu do důchodu uvedli mezi legendy.

Vedení NHL se také rozhodlo vyřadit jeho dres s číslem 99. Od té doby žádný hráč v žádné organizaci v NHL nemůže nosit na svém dresu toto číslo. Gretzky se stal jediným hokejistou, kterému byla udělena taková pocta. I to svědčí o tom, jaký hráč to byl a jaký vliv měl na hokej a jeho popularizaci.

Trofeje a rekordy

V době odchodu do hokejového důchodu byl držitelem neuvěřitelných 61 oficiálních rekordů NHL. Z toho 40 v základní části, 15 v play-off a 6 v zápasech hvězd All-Star.

Jak již bylo zmíněno, Gretzky odehrál v základní části 1487 zápasů, během kterých dokázal vsítit brankářům svých soupeřů 894 gólů, k nimž přidal 1963 asistencí. Sečteno a podtrženo, 2857 kanadských bodů a průměr 1,92 bodu na zápas. Neuvěřitelná a neopakovatelná bilance. Suverénní lídr v počtu gólů, asistencí a bodů.

Je jediným hráčem v historii NHL, který dokázal v jedné sezóně získat více než 200 bodů, což se mu podařilo dokonce čtyřikrát. V dnešní době naprosto nereálná záležitost. Kromě toho zaznamenal v 15 ročnících více než 100 bodů, z toho ve 13 ročnících v řadě.

Ve sbírce jeho úspěchů se kromě čtyř Stanley Cupů vyjímá množství individuálních ocenění. Hart Memorial Trophy určenou pro nejužitečnějšího hráče ligy získal devětkrát. Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL získal dokonce desetkrát a pětkrát se stal jejím nejlepším střelcem, za což získal ocenění Maurice Richard Trophy.

Stejně tak získal pětkrát Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče. Dvakrát se stal nejužitečnějším hráčem play off s oceněním Conn Smythe.

Věrný svému řemeslu

I po ukončení aktivní hráčské kariéry zůstal Gretzky při tom, co nejvíce miluje. Kromě pozice hráče si tak vyzkoušel i pozici majitele klubu, trenéra a manažera.

V roce 2000 se stal minoritním vlastníkem klubu NHL Phoenix Coyotes. Kromě působení v klubových kancelářích byl i hlavním trenérem týmu. Po výluce v letech 2004 a 2005 převzal trenérské žezlo, ale i navzdory svým obrovským zkušenostem nikdy nedovedl svůj klub ani do play off. V září 2009, po bankrotu Coyotes, Gretzky odstoupil z funkce hlavního trenéra a odprodal svůj vlastnický podíl.

Na ZOH v roce 2002 v Salt Lake City působil jako manažer kanadské reprezentace, která dokázala vybojovat zlaté medaile.

Dnes je minoritním vlastníkem svého milovaného Edmontonu Oilers, kde pozorně sleduje možná svého následovníka Connora McDavida.

Své aktivity ale přesunul i mimo hokejový svět. Je vlastníkem populárního baru a restaurace Wayne Gretzky’s, která se nachází v Torontu, a také vinařství Wayne Gretzky Estates Winery.

Vedle všech úspěchů ve sportu a byznysu se také pyšní rolí manžela a otce. Se svou manželkou Janet mají pět dětí, dvě dcery a tři syny.

Zdroj: NHL, Wikipedie, Gretzky, Biography, Sportinak, Hockeydb

Reklama

Hokej

Kuriózní moment vzal Čechům jistý gól. Tohle by se mělo trestat, reaguje Krejčí

Čeští hokejisté vstřebávají na mistrovství světa ve Finsku první porážku. V utkání číslo dvě nestačili na seveřany ze Švédska a prohráli poměrem 3:5. Do osudu zápasu promluvil i jeden velmi kuriózní moment.

Publikováno

dne

Čeští hokejisté vstřebávají na mistrovství světa ve Finsku první porážku. V utkání číslo dvě nestačili na seveřany ze Švédska a prohráli poměrem 3:5. Do osudu zápasu promluvil i jeden velmi kuriózní moment.

Hodit za hlavu, zapomenout, poučit se. Tohle bude nejspíš recept Kariho Jalonena po nepovedeném střetnutí se Švédy, jenž přineslo na MS pro český výběr první porážku.

Co by však zapadnout nemělo, je kuriózní situace ze začátku třetí třetiny. Češi vlétli za stavu 2:4 na soupeře a do vyložené šance se dostala dvojice Matěj Blümel a David Krejčí.

Dojíždějící švédský obránce Rasmus Dahlin však neudržel stabilitu, vlétnul v plné rychlosti do své branky a doslova ji vyhodil ze svého postavení. Krejčí následně po přihrávce Blümela překonal brankáře Magnuse Hellberga, jenomže to už směřoval kotouč do zcela volného prostoru.

Jak situaci posoudit? Dvě trestné minuty za úmyslné posunutí brány by byly asi neoprávněné, neboť pravidlo říká: „Dvouminutový trest je udělen hráči, který zdržuje hru úmyslným posunutím branky z normální pozice.”

S tímto verdiktem úplně nesouhlasil střelec David Krejčí: „Neznám pravidla, ale pokud je v nich napsáno, že můžete nechtíc posunout branku, je to za mě špatně. Stoprocentně by se to mělo trestat,” řekl zkušený útočník v rozhovoru pro iDnes. 

Jelikož šlo opravdu o nešťastný karambol švédského obránce, otázka nedovoleného přestupku proti pravidlům byla vyřešena správně. 

Jenomže pak je ještě jedno pravidlo, které říká: „V případě, že je branka úmyslně nebo neúmyslně posunuta bránícím hráčem předtím, než puk přejde brankovou čáru v místě, kde se branka obvykle nachází, může hlavní rozhodčí přiznat gól.”

A právě v této větě je onen háček. Hlavní rozhodčí se má rozhodnout v dané situaci podle sebe, branku uznat může i nemusí, je to pouze na něm. 

Jelikož se rozhodl gól neuznat, je vše podle výkladu pravidel v pořádku, přestože logika věci hovoří zcela opačně. V takovémto případě nelze ani použit výraz “technický gól”, který se výjimečně uznává při hře bez brankáře.

Zdroj: IIHF, iDnes 

Pokračovat ve čtení

Hokej

Blog MS: Když hvězdy spí. Pomůže nové složení útoků nebo důvěra?

KOMENTÁŘ – Český národní tým utrpěl ve druhém vystoupení na letošním mistrovství světa ve Finsku první porážku. S hokejisty Švédska Češi padli 3:5, i tentokrát zůstaly mimo střelecký zápis hvězdy z NHL. Co s tím?

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Český národní tým utrpěl ve druhém vystoupení na letošním mistrovství světa ve Finsku první porážku. S hokejisty Švédska Češi padli 3:5, i tentokrát zůstaly mimo střelecký zápis hvězdy z NHL. Co s tím?

Vzpomeňme si na české hokejové hry zhruba tři týdny zpět. To český tým deklasoval Švédy svátečně vysoko 9:3, během tří utkání nastřílel soupeřům 14 branek.

Pak přišel chirurgický řez finským skalpelem a k týmu se připojili hráči z NHL. Obavy z toho, jak rychle dokáží přijmout týdny budovaný systém Kariho Jalonena se nenaplnily, ve Stockholmu přišly další tři sebevědomé výhry.

Dnes má český tým na světovém šampionátu za sebou dvě utkání. S Velkou Británií přišlo povinné vítěztví 5:1, v zápětí ale narazili namlsaní čeští lvi do švédské ohrady. Ať už se jedná o dvě úplně odlišná utkání (snad ve všem), jedno společné mají.

Branky českého nároďáku dávají pouze hráči z extraligy. Těch je aktuálně na soupisce šest – Tomáš Kundrátek (Třinec/Kometa), David Jiříček (Plzeň), Matěj Blümel (Dynamo), David Krejčí (Olomouc), Jakub Flek a Jiří Černoch (oba K.Vary).

Každý z nich se už dokázal ve dvou sehraných zápasech prosadit, Matěj Blümel dokonce třikrát. V jeho případě se už vykládá, že pokud sedí na tribuně ze zámoří opravdu dobří skauti, neměl by se do Pardubic vůbec vracet. Jeho potenciál je obrovský!

Hráči z české nejvyšší soutěže skutečně předvádějí přesně to, proč si je Kari Jalonen na soupisku pro MS vybral. Ve druhém utkání bychom určitě mouchy našli, ale to na herním projevu celého týmu.

Kdo však zůstává zatím za očekáváním, jsou posily z NHL. Takový Tomáš Hertl nebo Jakub Vrána – tito borci přijeli do Finska s jediným úkolem – střílet góly. Místo toho řídí produktivitu extraligoví borci, které svými šesti nahrávkami řídí veterán Roman Červenka ze švýcarské ligy.

ZMĚNA FORMACÍ? 

Obecně mají hokejisté z NHL daleko větší problémy s adaptací na evropský hokej a přechodem na větší rozměr kluziště. Jenomže v horizontu krátkodobého turnaje není příliš čas vyčkat na to, až si to, takříkajíc, sedne.

Na druhou stranu, za těmito hráči stojí na střídačce Kari Jalonen. Pokud si vzpomeneme na loňský šampionát, bývalý hlavní kouč Filip Pešán byl velmi kritizován za to, že neustále míchal formacemi. A to tak často, že většinou pospolu nevydržely ani celý jeden zápas.

Narozdíl od něj, Kari Jalonen neudělal zatím během 120 minut na letošním MS jedinou, byť jen kosmetickou změnu, s výjimkou brankářů, které si režíruje výhradně Zdeněk Orct (trenér brankářů). Dokonce ani nesáhl k stažení hry na tři formace, což je při dotahování v závěrečném dějství hry velmi oblíbený, mnohdy i účinný krok.

Teď chtěl Jalonen tímto postojem vyjádřit důvěru, nebo zkrátka věřil ve svůj systém i během špatně vyvíjejícího se utkání, ale to už teď není důležité. Důležité bude, v jaké sestavě se představí národní tým v úterý proti Rakousku. Kari Jalonen už po utkání v rozhovorech naznačil, že se dají jisté změny očekávat.

Ve hře jsou aktuálně celkem tři varianty. Ta méně pravděpodobná je, že bude nadále finský trenér věřit původní variantě a bude čekat, že to hráči spolu zvládnou. Druhá varianta je, rozbit dobře fungující první útok Blümel – Krejčí – Červenka, čímž by se pokusili trenéři oživit ostatní hráče vedle těch, kteří mají zatím formu.

Nejpravděpodobnější ale je, že první útok bude zachován. Priorita bude nejspíš rozdělit nefungující trojici Vrána – Hertl – Smejkal. Minimálně dva ze tří jsou v tomto útoku předurčeni k tomu, aby rozhodovali zápasy.

Když na to přijde, může se zajímavě jevit promíchání nefungujícího druhého útoku se třetí útočnou formací Stránský – Špaček – Simon. Především u dvojice, která v minulé sezoně dovedla vysokou produktivitou k titulu Oceláře, už zřejmě nastal čas pro hledání nové chemie.

Na závěr je tady ale ještě jeden, vesměs pozitivní, poznatek. Český tým má za sebou teprve úvodní dva zápasy. Kari Jalonen je velmi zkušený kouč, který by si měl do klíčové části turnaje tyhle útočné nesrovnalosti srovnat.

Zdroj: Český hokej

Pokračovat ve čtení

Hokej

Sestavu Fantasy druhého dne ovládl Domo6, který získal zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč!

Třetí den MS v hokeji 2022 je za námi a nyní je čas na to, podívat se na nejúspěšnější tým uplynulého kola v Sazka Fantasy. Nejlepší byl uživatel s přezdívkou Domo6, jenž vsadil primárně na Kanadu a vyhrál zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč.

Publikováno

dne

Třetí den MS v hokeji 2022 je za námi a nyní je čas na to, podívat se na nejúspěšnější tým uplynulého kola v Sazka Fantasy. Nejlepší byl uživatel s přezdívkou Domo6, jenž vsadil primárně na Kanadu a vyhrál zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč.

V neděli bylo k vidění šest duelů. Itálie podlehla 1:6 Kanadě, Norsko porazilo Velkou Británii až v nájezdech 4:3, Francie si poradila s Kazachstánem, který porazila těsně 2:1.

Rakousko překvapilo a zápas s USA dostalo až do prodloužení, kde padlo 2:3. Češi nestačili na Švédsko a zapsali si první porážku 3:5. Švýcarsko bez potíží smázlo Dánsko 6:0.

Klíčem v Sazka Fantasy tedy dozajista bylo nasadit co nejvíce hráčů z Kanady a Švýcarska, kteří se radovali z vysokých porážek.

Nejlepší tým uplynulého kola sestavil Domo6, jenž získal 77 bodů! Pojďme se tedy podívat na to, jaké hráče si do týmu vybral.

Vzhledem k tomu, jak se Kazachstán předvedl v souboji s Dánskem, zvolil Domo6 francouzského gólmana Henri-Corentina Buysse, který sice jednou inkasoval, díky mnoha zákrokům mu ale získal 6 bodů.

Americký bek Andrew Peeke uhrál pouhé dva body, zato Janis Moser získal 13, jelikož vstřelil gól a navíc u dvou asistoval. Následně vybral do obrany Kanaďany Thomase Chabota s Travisem Sanheimem.

První uhrál čtyři body, druhý dvakrát tolik, jelikož byl jedním ze střelců branky. Nyní se pojďme podívat na útok. Švýcar Enzo Corvi si připsal dvě asistence a tím celkem 5 bodů, jeho spoluhráč Timo Meier také asistoval, mimoto ale i dal gól v přesilovce.

Pierre-Luc Dubois z Kanady asistoval a připsal tak 4 body, jediným Čech v sestavě byl David Krejčí, který dal úvodní gól svého týmu proti Švédsku.

Domo6 zvolil kapitánek Joshe Andresona a tento krok byl stěžejní. Kanaďan dal gól i asistoval, získal 9 bodů a díky násobku připsal celkem 18! Posledním v týmu byl Dylan Cozens, jenž získal 3 body.

Tento tým nakonec skončil první o dva body, což znamená jediné. V každém dni, kdy hraje český tým, rozdává Sazka Fantasy zájezd za sportem v hodnotě 10 000 Kč od FotbalTour. Hráči Domo6 tak přejeme povedený zážitek.

Zdroj: Sazka Fantasy

Pokračovat ve čtení

Oblíbené