Spojte se s námi


Hokej

Hejduk, Forsberg… Kdo patří mezi 5 nejlepších hráčů v historii Colorada Avalanche?

Colorado Avalanche vstoupilo do NHL v roce 1995, předtím se jednalo o tým Quebec Nordiques. Během prvních deseti sezón se hned devětkrát dostalo do play off a dvakrát vyhrálo Stanley Cup.

Publikováno

dne

Colorado Avalanche vstoupilo do NHL v roce 1995, předtím se jednalo o tým Quebec Nordiques. Během prvních deseti sezón se hned devětkrát dostalo do play off a dvakrát vyhrálo Stanley Cup.

Od sezóny 1995/96 prošla týmem spousta hráčů, pojďme se podívat na ty nejlepší, kam můžeme zařadit i jednoho českého hokejistu.

Milan Hejduk

Za Colorado Avalanche odehrál 1020 zápasů, vstřelil 375 branek a nasbíral 430 asistencí, celkem tedy získal 805 bodů. V Coloradu působil 14 sezón, dělal kapitána a jednou nad hlavu zvedl Stanley Cup. Jedenkrát také vyhrál trofej Rocket Richard Trophy, která se uděluji hráči, který v sezóně nastřílí nejvíce branek.

Jednalo se hráče, který byl v kabině velmi oblíbený. Třebaže nebyl příliš výrazný a byl tichý, všichni jej brali jako skvělého vůdce. Bohužel ho přes kariéru trápila zranění. Hlavně v druhé polovině své kariéry NHL měl zdravotní problémy, i z toho důvodu za posledních 110 zápasů vstřelil jen 18 gólů. V roce 2018 Colorado vyřadilo jeho číslo 23.

Spousta fanoušků si Hejduka zamilovala díky jeho laskavosti. Bylo velmi kuriózní, když předal kapitánské ‚‚C“ Gabu Landeskogovi, který byl ještě teenager. Díky Milanu Hejdukovi tak měli Avs nejmladšího kapitána v historii NHL.

Adam Foote

Adam Foote je brán jako nejlepší obránce, který kdy působil v týmu Colorado Avalanche. Nebyl to technicky nadaný hráč, ale předváděl skvělou hru tělem. Uměl být velmi důrazný a vždy dal do zápasu všechno. Známý je díky velké touze vyhrávat. V kabině byl opravdovým vůdcem, který byl ochotný každému s čímkoliv pomoct.

Velká touha vyhrávat jej přivedla ke dvěma získaným Stanley Cupům. Foote v organizaci také zastával roli kapitána. Za 13 sezón zde odehrál 760 zápasů, což jej řadí na třetí místo historických tabulek. S nasbíranými body na tom není špatně, co se týče pozice obránce. Vstřelil 48 branek a získal 173 asistencí, celkem má tedy 221 bodů. Jeho číslo 52 slavnostně visí pod stropem arény Pepsi Center.

Peter Forsberg

Šlo o skvělého hráče, který byl schopný sbírat body každý zápas. Často bojoval s nepříjemnými zraněními, proto za Colorado odehrál pouze 591 utkání. Za těchto necelých 600 zápasů nasbíral fantastických 775 bodů. V play off se mu nevedlo o nic hůře. Za 140 zápasů posbíral 159 bodů.

S Coloradem Avalanche slavil vítězství Stanley Cupu dvakrát. Zajímavé je, že v sezóně 2001/02 vyhrál bodování v play off, přestože v základní části neodehrál jediný zápas a do bojů o Stanley Cup šel tedy nepříliš rozehraný.

V kariéře sbíral průměrně 1,25 bodu na zápas, což jej řadí do top 10 celé NHL všech dob. Kromě sbírání bodů svým spoluhráčům dobře pomáhal i v obraně. Uměl zahrát velmi tvrdě. Kdyby měl pevnější zdraví, kdo ví, kolik bodů by celkem za svou kariéru nasbíral. V roce 2014 byl uveden do Síně slávy NHL. Jeho číslo 21 visí pod stropem Pepsi Center.

Patrick Roy

Tento brankář bývá řazen mezi nejlepší brankáře celé NHL, proto musí být zařazen i v tomto seznamu. Polovinu své kariéry strávil v Montrealu, až poté se přesunul do Colorada. Strávil zde osm sezón a pokaždé patřil k nejlepším hráčům svého týmu. S Coloradem dvakrát zvítězil ve finále bojů o Stanley Cup.

V roce 2001 získal Conn Smythe Trophy, jedná se o trofej udělovanou nejužitečnějšímu hráči v play off. Překvapivé může být, že když získal tuto trofej, bylo mu už 36 let. Po ukončení hráčské kariéry si vyzkoušel i tu trenérskou. V sezóně 13/14 získal Jack Adams Trophy udělovanou pro trenéra, který se nejvíce zasloužil o úspěch svého týmu. Jeho číslo 33 můžeme také vidět vyvěšené na domácím stadionu Colorada.

Joe Sakic

O nejlepším hráči Colorada Avalanchce nemohou být žádné pochyby. Jde o hráče, který odehrál 1378 zápasů, vstřelil 625 gólů a dohromady nastřádal neuvěřitelných 1641 bodů. S týmem slavil zisk dvou Stanley Cupů. Sám vyhrál ocenění Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče v play off a Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče.

Jako člověk šel příkladem v týmu svým spoluhráčům a mimo led všem jeho příznivcům. Jednalo se o skvělého kapitána. V Coloradu jde o nejlepšího střelce všech dob, co se týče celé NHL, tak patří mezi deset nejlepších střelců. Jeho číslo 19 visí pod stropem Pepsi Center.

V budoucnu bychom do seznamu mohli zařadit třeba Nathana MacKinnona nebo Gabriela Landeskoga.

Použité zdroje: Colorado Hockey Now, NHL

Reklama

Oblíbené