Spojte se s námi


Hokej

Hadamczik promluvil: Auditoři našli deficit 336 milionů. S trestními oznámeními chce být opatrný

Soudný den, dalo by se nazvat. Poprvé od červnového zvolení Aloise Hadamczika do funkce prezidenta Svazu českého hokeje došlo k výraznějšímu a viditelnému kroku. Nový šéf ČSLH uspořádal hloubkový audit, na jehož výsledky se dlouho a netrpělivě čekalo.

Publikováno

dne

Soudný den, dalo by se nazvat. Poprvé od červnového zvolení Aloise Hadamczika do funkce prezidenta Svazu českého hokeje došlo k výraznějšímu a viditelnému kroku. Nový šéf ČSLH uspořádal hloubkový audit, na jehož výsledky se dlouho a netrpělivě čekalo. Ve středu odpoledne vystoupil v rámci tiskové konference Hadamczik před novináři.

Na začátek svého hodinového vystoupení shrnul to, co se už na svazu do této doby stalo. V tomto směru zmínil především personální změny. Konkrétně uvedl, že novým generálním sekretářem se od 1. ledna 2023 stane Jan Černý a jeho poradcem bude Martin Urban. Tito lidé tak budou na svazu pracovat nadále.

Vnitřní kontrolu prováděla společnost KPMG, která se věnuje právě auditům. Hadamczik uvedl, že dlouhý proces auditu se od začátku vlekl s pečlivým výběrem společnosti.

Nejdůležitější částí konference byla očekávaná čísla ztrát, které v posledních letech český hokej utrpěl. Šéf českého hokeje mluvil o neobhajitelném deficitu 336 milionů korun před zdaněním, což znamená ročně přes 50 milionů. 

Svaz sestavoval rozpočet se ztrátou 50 milionů ročně, navzdory tomu, že má povinnost sestavovat vyrovnaný rozpočet. Tím chci říct, že jsme se tady nechovali jako řádní hospodáři,” řekl Hadamczik.

Konkrétně znovu zopakoval nákup drahých automobilů: „Svaz vzal 40 automobilů na operativní leasing bez předem daného systému, kdo vůz dostane. Náklady na vozový park činily 10 milionů korun,” dodal konkrétně.

Dalším problémem byl podle něj také nákup hokejových výstrojí za 397 milionů korun bez slevy. Uvedl, že kluby mají například slevu 25 procent, ale svaz ji neměl.

Tady svaz utratil zbytečně více peněz, než musel. Zmínil také kreditní karty zaměstnanců: „Některé si procházely přes Pařížskou ulici a obchody luxusních značek,” uvedl.

ČESKÝ HOKEJ CHCE BÝT VÍCE NEZÁVISLÝ

Jako největší problém uvedl smlouvu mezi Pro-Hockey a marketingovou společností BPA: „BPA si koupila marketingová práva, dlouhodobě se snižovalo plnění a BPA dostávala slevy v řádech stovek milionů.” K tomu ještě připočítat investovaných dalších 50 milonů do společnosti WSM, která byla už předem podle ČNB nedůvěryhodná. Tento krok považuje svaz zpětně jako zmařenou investici.

Svaz přišel o 216 milionů, když nevýhodně prodlužoval smlouvu s BPA o pět let,” dodal. Tato spolupráce je tak podle jeho slov definitivně u konce. V ohledu marketingových práv se stane český hokej více nezávislým. Mrzí ho, že národní tým a Tipsport Extraliga jsou v tuto chvíli dva oddělené subjekty, takže se tyto kroky české nejvyšší soutěže příliš nedotknou.

Dále Hadamczik konkrétně mluvil o velkých ztrátách na pronájmech prostorů. Jen za Síň slávy českého hokeje v pražské Galerii Harfa zaplatil svaz 106 milionů: „Je tady smlouva až do roku 2028. Nemáme tam osmnáctitisícové návštěvy jako v Torontu. Požádal jsem o rozvázání smlouvy, protože my peníze potřebujeme na mládež,” řekl na tohle téma.

Aktuálně platí svaz za pronájem Síně slávy 16 milionů korun ročně. Už dříve mluvil v budoucnu o možném přesunu do O2 Arény, která je hned vedle Harfy. Tam by vyšel pronájem na 120 tisíc korun, navíc by měli k Síni slávy blíže i fanoušci, čímž by se zvýšila návštěvnost a případné výdělky.

Hadamczik uvedl, že svaz jako firma neměl nastavené absolutně žádné kontrolní mechanismy, díky čemuž docházelo k dalším ztrátám a smluvně nepodloženým obchodům. Řekl, že za situaci mohou jednotlivci. O konkrétních změnách příliš mluvit nechtěl, zmínil ale především bývalého prezidenta a jeho sekretariát.

Výkonného výboru se trochu zastal, ačkoliv byl součástí mnoha věcí, o kterých se na svazu rozhodovalo. Podle jeho vyjádření ani oni nevěděli všechno, co se kolem nich děje.

I to má být jedna ze zásadních změn, se kterou do kanceláře prezidenta českého hokeje Hadamczik přišel: „Chceme, aby nikdo nemohl hospodařit s penězi hnutí bez souhlasu Výkonného výboru,” doplnil.

K těmto tématům se samozřejmě připojili i novináři, kteří chtěli vědět, jestli z těchto velkých ztrát chystá Hadamczik podat na některé lidi trestní oznámení. V tomhle ohledu chce být podle jeho vyjádření spíš opatrnější.

Audit popíše stav společnosti, další kroky udělají právníci. Já na nikoho trestní oznámení dávat nebudu, to už dříve podal pan Dědek. Vymáhání škod bude v rámci práva řešit právní oddělení,” řekl.

PRIORITOU MLÁDEŽ A BUDOVÁNÍ SÍDLA

Dále také mluvil o dalších krocích, které na svazu chystá. Zmínil případné výdělky z chystaného domácího MS v roce 2024: „Zisk z posledního MS bych použil na vybudování vlastního sídla svazu a Síně slávy. Ušetřilo by se 30 milionů ročně,” zmínil konkrétní částky.

Chce se daleko více zaměřit na mládež, kterou považuje za budoucnost českého hokeje. Hovořil o výrazném zlepšení platů trenérů, kteří by tak měli být ke své práci daleko víc motivováni.

Zabezpečíme peníze pro tyto trenéry,” bere si Hadamczik za úkol. Součástí této změny budou testy připravenosti pro trenéry třikrát do roka. Není podle něj přípustné, aby například dorostenci měli o 30 procent horší kondiční výsledky, než okolní země ze světové špičky.

Na závěr se boss svazu vyjádřil, že chce být zodpovědný za všechny kroky, které udělá. Je si vědom, že cesta z krize vede pouze společnou cestou.

O zásadních věcech by tak chtěl v budoucnu rozhodovat s dalšími subjekty, včetně Výkonného výboru, který bude mít více prostoru, aby vyjádřil své názory.

Řekl, že komunikuje se sponzory a je vděčný, že mají nadále zájem český hokej finančně podporovat. I touto cestou se chce snažit plnit rozpočet svazu. V neposlední řadě řekl, že se chce chovat jako řádný hospodář.

Zdroj: Český hokej

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.