Spojte se s námi


Extraliga

Hadamczik o zrušeném projektu Litoměřice a špatném hospodaření. Kolik a kde se ušetří?

Bylo to dlouhé čekání. Od zvolení Aloise Hadamczika do funkce prezidenta svazu Českého hokeje už uběhly tři měsíce. Až teď teprve vystoupil prezident ČSLH se svým prvním obsáhlejším prohlášením, jaké změny nás v českém hokeji čekají. Čekalo se na výsledek auditu. A ten zní – bude se více škrtat a šetřit. Kde všude?

Publikováno

dne

Bylo to dlouhé čekání. Od zvolení Aloise Hadamczika do funkce prezidenta svazu Českého hokeje už uběhly tři měsíce. Až teď teprve vystoupil prezident ČSLH se svým prvním obsáhlejším prohlášením, jaké změny nás v českém hokeji čekají. Čekalo se na výsledek auditu. A ten zní – bude se více škrtat a šetřit. Kde všude?

Po volební konferenci v červnu Alois Hadamczik slíbil, že se v první řadě zaměří především na ekonomickou část v českém hokeji. Zároveň však řekl, že nebude házet zbrklá rozhodnutí. Prvním krokem byl rozsáhlý audit. Ten sice údajně ještě není definitivně ukončen, už teď ale známe oblasti, ve kterých se dají ušetřit nemalé finance.

Musím upozornit, že vše potřebuji mít podložené fakty. Něco si myslet znamená málo vědět. Nejde o pocity, ale o fakta. Nyní už se dostáváme k potřebným zjištěním,“ vysvětlil Hadamczik pro deník Sport, proč veřejnost na první kroky prezidenta svazu čekala tak dlouho.

Už teď mohl Hadamczik říct, že svaz jako firma, neměla nastavené žádné kontrolní mechanismy a vydělané peníze z MS 2015 v Praze a Ostravě se nehospodárně utrácely. Z dosavadních výsledků auditu se jedná o desítky milionů korun.

LITOMĚŘICE JAKO ČERNÁ DÍRA

Audit, neaudit, pokud něco Alois Hadamczik bezprostředně po volbách slíbil, bylo zrušení projektu “Dukla Litoměřice”. První roky tohoto projektu dokonce byly vedeny bez řádné smlouvy. „Jen poslední rok byla mezi svazem a Litoměřicemi smlouva daná na 14 milionů korun,” uvedl Hadamczik.

I přesto prý čerpaly Litoměřice další miliony nad rámec smlouvy. „Nad rámec smlouvy se objevovaly podezřelé náklady ve výši dvou až tří milionů korun,” řekl konkrétně. Ze svazových peněz byl financován chod celého klubu, včetně kompletního stravovacího režimu nebo hotelového ubytování pro celý tým při utkáních venku. 

Tohle je podle šéfa svazu nepřípustné. Dalších 400 tisíc korun ročně inkasoval klub za reklamu na projekt “Pojď hrát hokej”, zatímco všechny ostatní kluby v Česku za to neměly ani korunu. Dobrou zprávou však je, že náborový projekt pro začínající hokejisty bude pokračovat.

VÝSTROJ ZA PLNOU CENU

Nejen součástí projektu “Pojď hrát hokej” bylo taky nakupování výstroje. Podle Hadamczika nakupoval svaz řadu let výstroj v plných cenách. „Za posledních šest let se nakoupila výstroj v hodnotě 290 milionů korun. O množstevní slevě není nikde ani zmínka. Každému je jasné, že při tak velkém obchodu musíte umět vyjednat výrazně jinou částku,” uvedl.

Hokejový svaz tak okamžitě zastavil kontrakt s danou firmou, která byla uzavřena až do roku 2027. Podle nových podmínek by měl Český hokej získat slevu na výstroj ve výši 25 procent. „Celkově tedy svaz ušetří za dobu pěti let 80 až 90 milionů korun ve prospěch svazu, klubů. Jen se ptám, proč to nešlo dříve?“ ptá se Hadamczik. 

Další peníze hodlá svaz ušetřit prostřednictvím dceřiné marketingové společnosti Pro Hokej, jenž se dostala do ztráty 122 milonů korun: „Bývalé vedení k této cifře připsalo, že ztráta bude hrazená výtěžkem z domácího mistrovství světa 2024. Je to absurdní, mistrovství světa ještě nezačalo a my bez jakékoli zodpovědnosti tvoříme ztrátu,” zlobí se nový šéf.

Hadamczik už teď upozorňuje, že vzhledem k rostoucím cenám je naivní si myslet, že by plánovaný světový šampionát v Česku v roce 2024 měl dopadnout podobně výdělečně, jako tomu bylo v roce 2015.

VOZOVÝ PARK A SÍNĚ SLÁVY

O tom, že si řada svazových pracovníků jezdí drahými auty, vyprávěl Hadamczik už před svým zvolením. Byla to jedna z dalších položek, u které slíbil, že se na ní zaměří. Podle dosavadního průzkumu bylo zjištěno, že si svaz pořizoval automobily v cenové hodnotě 3 miliony korun a výše.

Svaz platí čtyřicet aut, přičemž pouze dvě jsou sponzorská, ostatní automobily se platí formou operativního leasingu. Ten stojí ročně 7 milionů korun, plus 5 milionů korun činní náklady na pohonné hmoty. Přičemž nikde jsme nenarazili na systém přidělování služebních automobilů. Vnímám to jako nehospodárné utrácení peněz hokejového hnutí,” má Hadamczik jasno.

Velkou finanční zátěží je pak Síň slávy českého hokeje, která aktuálně sídlí v Galerii Harfa. Měsíční nájem těchto prostorů činí 1,2 milionu korun. Za posledních sedm tak let zaplatil svaz za tento prostor 106 milionů korun: „Respektuji Síň slávy, jsme hrdí na hokejisty, kteří nás proslavili. Hokej si zaslouží důstojné prostory. Avšak za úměrnou cenu,” dodává nový sedmdesátiletý boss.

Český hokej tak požádal Galerii Harfa o předčasné rozvázání smlouvy, která byla podepsána za vlády Tomáše Krále až do roku 2028.

Podle domluvy s předsedou představenstva společnosti, která se stará o O2 Arénu, by se mohla Síň slávy přestěhovat právě tam. Podle Hadamczika by ji v hokejovém prostředí navštívilo daleko víc lidí a uspořilo by se do rozpočtu svazu ročně dalších až 10 milionů korun.

Zdroj: Český hokej, iSport

Reklama

Extraliga

Kometa Brno vs. Sparta Praha: Preview a tipy na sázení

Šestadvacáté kolo Tipsport extraligy si pro nás připravilo souboj mezi Kometou Brno a Spartou Praha. Utkání těchto rivalů vždy nabízí velmi zajímavé momenty plné hezkých branek a tvrdých zákroků. Brno nezažívá nejlepší formu, zatímco Sparta přijíždí ve skvělé náladě.

Publikováno

dne

Šestadvacáté kolo Tipsport extraligy si pro nás připravilo souboj mezi Kometou Brno a Spartou Praha. Utkání těchto rivalů vždy nabízí velmi zajímavé momenty plné hezkých branek a tvrdých zákroků. Brno nezažívá nejlepší formu, zatímco Sparta přijíždí ve skvělé náladě.

Brněnská Kometa se ještě nedávno nacházela v nejlepší čtyřce extraligy, ale forma z posledních zápasů jí postupně zajistila propad tabulkou. Po 24 zápasech nasbírali brněnští hokejisté 38 bodů a patří jim šesté místo.

Z posledních 5 zápasů získali pouze 3 body, když zvítězili nad Olomoucí 1:0 po nájezdech a získali bod za prohru 3:4 po nájezdech s Pardubicemi. Zápasy s Libercem, Mladou Boleslaví a Vítkovicemi prohráli a zaznamenali v nich skóre 2:12.

Nejlepším hráčem Komety je útočník Petr Holík, kterému se podařilo nasbírat 24 kanadských bodů. V letošní sezóně vstřelil zatím pouze 4 góly, ale zaznamenal hned 20 asistencí. Jde o nejlepšího nahrávače v extralize.

Sparta Praha přijíždí do Brna v naprosto fantastické formě, když se jim podařilo zvednout zespodu tabulky a probojovat se až na osmé místo. Zaznamenali 36 bodů a v případě výhry mohou Kometu předběhnout v extraligové tabulce.

Nejlepší sparťanským hráčem je Roman Horák, který letos nasbíral 19 kanadských bodů za 8 branek a 11 asistencí.

Tito rivalové se v letošní sezóně už jednou utkali. Kometa dokázala v Praze zvítězit 3:2, i když domácí měli většinu zápasu navrch. Sparta Kometu přestřílela 38:19, ale Dominik Furch dokázal sparťanskou ofenzivu zastavit.

Zápas nemá jasného favorita, i když jeden z týmů jde do zápasu ve skvělé formě. Tyto zápasy totiž předchozí utkání nerozhodují, stát se může cokoliv. My očekáváme podívanou bohatou na góly.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Velký extraligový souhrn: Jak si týmy zatím vedou po polovině základní části?

V další epizodě našeho hokejového podcastu jsme si posvítili detailněji na českou nejvyšší soutěž. Označení s nálepkou „začátek sezony“ můžeme dát definitivně stranou. Jak si zatím vedou jednotlivé týmy Tipsport Extraligy? Kdo je před polovinou základní části na koni a kdo naopak strádá? A jak se na konkrétních týmech podepsala reprezentační přestávka?

Publikováno

dne

V další epizodě našeho hokejového podcastu jsme si posvítili detailněji na českou nejvyšší soutěž. Označení s nálepkou „začátek sezony“ můžeme dát definitivně stranou. Jak si zatím vedou jednotlivé týmy Tipsport Extraligy? Kdo je před polovinou základní části na koni a kdo naopak strádá? A jak se na konkrétních týmech podepsala reprezentační přestávka?

Po první reprezentační přestávce, vyplněné tradičním finským turnajem Karjaly, nabrala Tipsport Extraliga opět zběsilé tempo.

A jelikož televizním obrazovkám vládne v těchto dnech fotbal a minulý týden jsme hokejové povídání vynechali, bylo téma našeho dalšího video podcastu zcela jasné.

Navíc se blížíme do poloviny základní části. Už teď tak nějak můžeme pozorovat v tabulce jisté rysy, které nám o průběhu aktuální sezony dost napoví.

Na prvních dvou místech se utrhlo Dynamo a Vítkovice. Pardubice vládnou extralize podle očekávání, se současným kádrem by cokoliv jiného bylo spíš zklamání. Dokáží však svou formu přenést až do jarních vyřazovacích bojů? A co případná krize?

Loni Dynamo právě koncem základní části ztratilo dech, což se nakonec odrazilo i na formě v play-off. Letošní ročník však vypadá z jejich strany zatím doslova suverénně, jen dvakrát z čtyřiadvaceti případů odešli z utkání bez zisku jediného bodu.

Na záda jim dýchají Vítkovice, které jsou suverénní především na domácí půdě. Tam ztratili zatím pouze dva body, shodou okolností právě s extraligovým lídrem.

Vítkovicím jsme před sezonou dali nálepku černého koně soutěže. Přestože jsme nečekali, že se budou vyloženě prát o čelo tabulky, rozhodně s nimi musíme počítat i pro jarní boje o Masarykův pohár.

Po menší bodové propasti, kde překvapivě vyčnívá na třetím místě ještě Olomouc, se nachází nabitá tabulka, která se během jednoho či dvou kol může docela výrazně proměnit.

Stejně těsno je i na samotném dně, kde se s reálnou hrozbou baráže krčí hned tři týmy – Kladno, České Budějovice a Litvínov.

Koho ale skutečně považujeme v tuto chvíli za kandidáta na barážovou účast? Na tuhle a mnoho dalších otázek z extraligového kolotoče jsme se zaměřili právě v nedávné epizodě hokejového Ruik Talku.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Přestupy a podpisy v TELH: Vítkovice a Plzeň podepisují opory. Boleslav s Energií mění 

Základní část Tipsport Extraligy se už co nevidět přehoupne do druhé poloviny základní části. Na možné posílení mají týmy ještě téměř dva měsíce, některé však ladí kádr už teď. Manažeři jiných klubů už zase chtějí mít pro změnu klid i do budoucna.

Publikováno

dne

Základní část Tipsport Extraligy se už co nevidět přehoupne do druhé poloviny základní části. Na možné posílení mají týmy ještě téměř dva měsíce, některé však ladí kádr už teď. Manažeři jiných klubů už zase chtějí mít pro změnu klid i do budoucna, takže si pojišťují své opory novými smlouvami.

Nejnovější výměnu hlásí týmy Karlových Varů a Mladé Boleslavi. Bruslařský klub se rozhodl předčasně stáhnout z hostování v Karlových Varech Davida Bernada, jenž měl v nejzápadnější extraligové destinaci v republice působit podle původních plánů do konce sezony.

Dohoda o předčasném ukončení však sebou nese také svou protihodnotu. Opačným směrem odchází Matěj Stříteský, jenž bude na západě Čech působit do konce sezony na hostování.

Mladá Boleslav se také rozloučila s dalším obráncem Tomášem Hanouskem, který míří do farmářského celku pardubického Dynama.

POJISTKA PRO VÍTKOVICE I PLZEŇ

Vítkovice letos zažívají skvělý ročník, což vedení klubu vede k zachování fungujícího ekosystému. I proto se ostravský celek rozhodl pojistit si služby mladého třiadvacetiletého útočníka Petra Chlána. Ten přišel do Vítkovic loni v létě z Prostějova.

Jedná se o progresivního mladého hráče, který je u nás druhým rokem. Svůj potenciál již ukázal a daří se mu také v produktivitě.

Věříme, že bude pokračovat v tvrdé práci a dál na sobě makat,“ vyjádřil se pro klubový web sportovní ředitel Roman Šimíček. Vítkovice se s rodákem z Ústí nad Labem dohodly na víceleté smlouvě. 

Živě bylo taky v kancelářích manegementu plzeňských Indiánů. Škodovka se rozhodla pojistit si služby svého kapitána. Jan Schleiss bude v Plzni působit minimálně do konce ročníku 2024/2025. Schleiss měl podle svých slov i jiné nabídky, ale rozhodl se zůstat tam, kde s hokejem začínal.

Honza je obrovským přínosem pro tým jak na ledě, tak v kabině. Je důležitým článkem mančaftu, a proto to bylo pro nás velice důležité, abychom se dohodli na podmínkách a Honza u nás pokračoval, i přes další nabídky, které měl,“ uvádí k podpisu smlouvy pro klubový web sportovní manažer HC Škoda Plzeň Tomáš Vlasák.

Podpis nové smlouvy zanechal na plzeňském útočníkovi pozitivní stopu. Hned ten den totiž Indiáni porazili Litvínov, právě také zásluhou skórujícího Schleisse.

Plzeň se veze na vítězné vlně. Další tříbodovou výhru přidala ve čtvrteční předehrávce na ledě Mladé Boleslavi, kde zvítězila 1:0. Aktuálně neprohráli Indiáni už čtyřikrát po sobě.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Oblíbené