Spojte se s námi


Tenis

French Open preview: Holger Rune. Budoucí světová jednička? Proč ne!

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu.

Publikováno

dne

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu.

První kolo Roland Garros startuje v neděli 28. května. Úplně naposledy jsme se v rámci představení jednotlivých tenistů zaměřili na Kanaďana Felixe Auger-Aliassima. V dřívějších preview jsme si už představili ambice loňského semifinalisty Alexandra Zvereva.

Dostalo se také na světovou sedmičku Rusa Andreje Rubljova a Daniila Medveděva, který tady dosáhl při šesti účastech nejdále na čtvrtfinále a přesto se zařadí mezi favority. Nyní se náš pohled upře na ambiciózního Dána Holgera Runeho.

Holger Rune

Dvacetiletý tenista z Dánska rozhodně neskrývá své ambice. Jeho cílem je stát se v roce 2023 světovou jedničkou. Tímto sdělením zaujal po vítězství na Masters v Paříži. O půl roku později těsně před vrcholem antukové sezóny své ambice nijak nekrotí. Vyhrát co nejvíce turnajů v co nejkratší době, to je Runeho vize před druhým grandslamem roku.

Předností Dána je vynikající fyzická hra. Umí přidat velkou agresivitu a během zápasu je schopný se skvěle motivovat. Jeho bekendu složil poklonu i Novak Djokovič.

Slov chvály se Dánovi dostalo i od Andreje Rubljova. Ten vyzdvihl Runeho vynikající pohyb po kurtu, čtení hry. Dán často mění tempo hry a je tak nesmírně náročné mít nad ním ve výměně navrch.

Loňské French Open bylo pro rodáka z Gentofte premiérové. A jednalo se o premiéru velmi úspěšnou. Mladý Dán vletěl do pařížského grandslamu jako velká voda, ve třech úvodních zápasech neztratil ani set a v osmifinále všechny překvapil vítězstvím nad Řekem Tsitsipasem. Až mezi osmi nejlepšími jej zastavil pozdější finalista Casper Ruud.

Aktuální forma

Letošní antuková část sezóny jde Runemu náramně. Dva turnaje, dvě finále. To byl její začátek. V Monte Carlu v závěrečném zápase nestačil na Rubljova. Prohrál 7:5, 2:6, 5:7. Mnichovský podnik se ale stal jeho kořistí. V tiebreaku třetí sady tam porazil Nizozemce Van de Zandschulpa a triumf v bavorské metropoli tím obhájil.

Třetí antukový podnik sezóny přinesl Dánovi vyřazení už ve druhém kole. Porazil jej Španěl Davidovich-Fokina.

Nicméně, tento duel byl pro Runeho jedenáctým duelem během osmnácti dní navíc ve třech různých zemích. Po dvanácti dnech bez soutěžního zápasu přišla jízda turnajem Masters v Římě, kdy jej zastavil až ve vyrovnaném finálovém duelu Daniil Medveděv.

Podívejme se na detailněji na cenné skalpy, které během jarních turnajů dvacetiletý Dán získal. V Monte Carlu porazil ve dvou setech právě svého pozdějšího přemožitele Medveděva a také bývalou světovou trojku Thiema.

Tři sety potřeboval na postup přes Sinnera, současnou světovou osmičku. V Mnichově ztratil ve čtyřech utkáních jediný set.

V generálce na French Open v Římě přešel přes Novaka Djokoviče. Nedávnou světovou jedničku porazil od loňského roku už podruhé. Na Italian Open stačil také na Caspera Ruuda. Proti Norovi to bylo Runeho premiérové vítězství po čtyřech předchozích porážkách.

Závěrem…

Rune má velké ambice, načež jeho výsledky jim odpovídají. Všechny své největší konkurenty dokázal v poslední době porazit. Ze čtyř antukových turnajů, kterých se zúčastnil, byl třikrát ve finále. Dánský tenista bude letos patřit mezi největší favority Roland Garros.

Zdroj: ATP

Reklama

Tenis

Trápení českých tenistek na French Open nebere konce! Očekávání nenaplnila ani Markéta Vondroušová

Před startem druhého grandslamového turnaje právě probíhající sezony se očekávalo, že se některá z českých tenistek probojuje až do závěrečných kol. Nyní už ale vypadá situace naprosto odlišně.

Publikováno

dne

Před startem druhého grandslamového turnaje právě probíhající sezony se očekávalo, že se některá z českých tenistek probojuje až do závěrečných kol. Nyní už ale vypadá situace naprosto odlišně.

Los pro první kolo French Open byl k Markétě Vondroušové milosrdný. V úvodním duelu ve Francii totiž narazila na Alyciu Parksovou z USA. Ta se sice na žebříčku WTA nachází na 45. místě, avšak drtivou většinu svých úspěchů zaznamenala na tvrdém povrchu.

Na antuce se rozhodně neřadí k lepším hráčkám, podle toho se odvíjelo i utkání s českou soupeřkou. První sada byla ještě poměrně vyrovnaná, po 48 minutách ji získala Vondroušová.

Druhý set už ale byl naprosto jednoznačný. Rodačka ze Sokolova jej opanovala za 23 minut, přičemž své soupeřce nedovolila už ani jeden game. Parksová navíc v průběhu celého utkání zaznamenala deset dvojchyb.

Ve druhém kole na ni čekala Daria Kasatkinová. Očekával se podstatně vyrovnanější zápas, avšak postup Vondroušové. To se ale nestalo a třiadvacetiletá Češka, jež zde v roce 2019 hrála finále, překvapivě vypadla.

Její výkon rozhodně nebyl ideální, v utkání spáchala 35 nevynucených chyb. Vzhledem k tomu, že se hrály pouze dva sety, je to obrovské číslo. Ruska tedy po zásluze postoupila a ve třetím kole na ni čeká Američanka Stearnsová.

Vondroušová se naopak přidala k zástupu českých tenistek, které na French Open vypadly hned v úvodních kolech. Najdeme mezi nimi Krejčíkovou, Plíškovou, Kvitovou nebo sestry Fruhvirtovy.

Dále jde naopak Karolína Muchová, kterou ve třetím kole čeká pravděpodobně Beguová. Ve hře zůstává ještě Linda Nosková, ta ovšem narazí na Rybakinovou. Mezi muži bude o postup usilovat Jiří Lehečka.

Zdroj: WTA, Livesport

Pokračovat ve čtení

Tenis

Loučení turnajové dvojky. Splní přemožitel Medveděva na Roland Garros Rusovu optimistickou předpověď?

První kolo Roland Garros je minulostí. Přineslo i překvapivé výsledky a další fáze pařížského grandslamu se tak budou muset obejít bez některých významných jmen. Jedním z nich je Daniil Medveděv.

Publikováno

dne

První kolo Roland Garros je minulostí. Přineslo i překvapivé výsledky a další fáze pařížského grandslamu se tak budou muset obejít bez některých významných jmen. Jedním z nich je Daniil Medveděv.

Nasazená dvojka French Open patřila mezi velmi ostře sledované hráče v pavouku turnaje. S jistou mírou zvědavosti se čekalo na to, jak se letos předvede na povrchu, který vůbec nemá rád. Přesto na něm týden před začátkem jediného antukového grandslamu vyhrál prestižní Italian Open a byl považován minimálně za černého koně vrcholné tenisové akce.

Ruský tenista narazil na Brazilce Thiago Seybotha Wilda, hráče z konce druhé světové stovky. A nedokázal ho přehrát. Snažil se o to dlouho. Maratonská pětisetová bitva zabrala více než čtyři hodiny. Medveděv padl po setech 6:7, 7:6, 6:2, 3:6, 4:6.

Medveděv se dočkal konce antukové sezóny

Rodák z Moskvy má jednu jistotu, v tomto období si vždycky oddychne. Jeho neoblíbená pasáž roku pařížským grandslamem končí. V příštích dnech dá prostor odpočinku a taky si může v hlavě probrat pozitiva, které letos antukové období přineslo. Vyšlo mu lépe než jiné roky a ani úterní zápas nebyl katastrofou.

Dneska jsem hrál dobře, zkoušel jsem to a zkoušel. Necítil jsem se jako jindy, kdy jsem si říkal:´Wow, tady prostě nedokážu nic´.Dnešní zápas jsem hrál to, co jsem hrát měl. Pouze jsem ho nedokázal vyhrát,“ vyjádřil své méně negativní pocity než jindy v rozhovoru pro oficiální stránky Roland Garros.

Pozitivněji vidí i svou budoucnost na French Open. Koneckonců nikdy nevěřil tomu, že na antuce vůbec dokáže vyhrát turnaj. Povedlo se mu to a navíc na podniku kategorie Masters.

Na Roland Garros tak třeba příští rok přijede Medveděv s větší motivací a touhou tady něco dokázat.

Brazilcova Budoucnost

Světová dvojka nebyla příliš kritická k sobě, ale naopak vyzdvihla výkon svého soupeře. Brazilský tenista Thiago Seyboth Wild letos na French Open poprvé v kariéře úspěšně prošel kvalifikací a jeho letošní sezóna je velmi úspěšná, byť na turnajích nižší kategorie.

Především na jihoamerických challengerech vyhrál už 36 utkání. Porážek zaznamenal pouze deset. Na dvou podnicích slavil triumf.

Pokud bude hrát tímto způsobem, stane se do konce roku součástí elitní třicítky ATP,“ odhadl Brazilcovu tenisovou budoucnost sedmadvacetiletý Medveděv. Ten věří, že Seyboth Wild vydrží hrát na podobné úrovni.

Koneckonců, byla by z jeho pohledu škoda, kdyby takový výkon předvedl jen proti němu.

Zdroj: Roland Garros

Pokračovat ve čtení

Tenis

Udeří na Roland Garros Thór svým kladivem? Dva favorizovaní Skandinávci začali v Paříži svůj boj

Mezi největší favority patří na Roland Garros také dva Skandinávci. Casper Ruud z Norska i Holger Rune z Dánska se pohybují v nejvyšších patrech žebříčku ATP. Oba v úterý zahájili své působení na druhém grandslamu sezóny. Jak si vedli?

Publikováno

dne

Mezi největší favority patří na Roland Garros také dva Skandinávci. Casper Ruud z Norska i Holger Rune z Dánska se pohybují v nejvyšších patrech žebříčku ATP. Oba v úterý zahájili své působení na druhém grandslamu sezóny. Jak si vedli?

Casper Ruud

Nora Caspera Ruuda by určitě nebylo radno podcenit. Loni ve Francii došel až do finále a na sklonku roku 2022 se stal dokonce světovou dvojkou. V současné chvíli je na tom o dvě pozice hůř a obhájení loňského výsledku v Paříži by velmi prospělo jeho ambicím na udržení se v nejvyšších sférách žebříčku ATP.

Menší vadou na kráse jsou zatím letošní výsledky rodáka z norské metropole. V posledních měsících se blýsknul postupem do semifinále v Římě. Tam podlehl právě druhému zmíněnému zástupci vikingské země, Runemu. Jinak jsou Ruudovy výkony méně přesvědčivé. Jeho bilance zápasu na ostatních antukových podnicích je 8:4.

Na French Open 2023 se ale uvedl solidním výkonem. Proti švédskému kvalifikantovi Eliasi Ymerovi neztratil ani set, byť předvedl poměrně hodně nevynucených chyb a určitě by uvítal i vyšší úspěšnost prvního servisu. Prostor pro zlepšení tedy Nor má.

Dalším soupeřem Ruuda bude Ital Zeppieri, který v prvním kole absolvoval pětisetovou bitvu proti Kazachovi Bublikovi. Jednadvacetiletý Ital si postupem do druhého kola French Open vytvořil své nové maximum.

V úterním zápase hrál velice aktivně, předvedl téměř padesát útoků na síť a jeho čtvrteční zápas proti Ruudovi bude zajímavým srovnáním dvou odlišných stylů. Jasné je, že Nor do souboje vstoupí jako favorit.

Holger Rune

Dán Holger Rune vstoupil na antukový grandslam jako velmi sledovaný hráč. Jeho ambice patří k těm největším. Prodral se už na šesté místo žebříčku ATP. Tak vysoko nikdy nebyl. A rozhodně se dívá ještě výše.

V prvním kole pařížského grandslamu narazil na Američana Eubankse. Ten je vším, jen ne antukovým specialistou. Sedmadvacetiletý hráč se pomalému povrchu prakticky vyhýbá a první set nenaznačoval žádný problém pro favorita zápasu. Rune jej vyhrál 6:4, ale to už byl na prahu nejnáročnějších 90 minut duelu.

Rodák z Gentofte prohrál hned svůj první servis ve druhém setu a jeho dvoumetrový soupeř byl najednou při svém podání k neporažení. Až v deváté hře si Rune vybojoval brejboly. Ty ale nevyužil a na sety bylo srovnáno.

Důležitá třetí sada dospěla do tiebreaku a až v něm se Dán ukázal jako lepší hráč, ovládl zkrácenou hru 7:2 a od té chvíle už měl zápas pod kontrolou. Po setech 6:4, 3:6, 7:6, 6:2 Holger Rune vykročil vstříc svým nejvyšším cílům.

Zkříží se cesty dvou Seveřanů?

Oba zástupci vikingských států se nachází ve stejné čtvrtině pavouka. Jsou zde nejvýše nasazenými hráči, a pokud potvrdí své kvality, zahrají si spolu ve čtvrtfinále. K této případné bitvě zbývají ještě tři kola a v blízkosti Seveřanů najdeme jména Američanů Fritze a Paula nebo Čecha Lehečky. Bude velice zajímavé sledovat, jak se dění v této části pavouka vyvine.

Zdroj: Roland Garros

Pokračovat ve čtení

Oblíbené