Spojte se s námi

Tenis

French Open preview: Felix Auger-Aliassime. Naskočí Kanaďan v Paříži na vítěznou vlnu?

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu. Tentokrát je na řadě Felix Auger-Aliassime.

Publikováno

dne

Přelom května a června je v tenisovém světě rezervován pro French Open. Druhý grandslam sezóny hostí Paříž a o Pohár mušketýrů se zde tradičně utkává kompletní světová špička. Představme si největší favority jediného antukového grandslamu na okruhu. Tentokrát je na řadě Felix Auger-Aliassime.

První kolo Roland Garros startuje v neděli 28. května. Tentokrát se vrcholná akce antukové části sezóny musí obejít bez Rafaela Nadala, rekordmana v počtu titulů z pařížského grandslamu.

V předchozích preview jsme si už představili ambice loňského semifinalisty Alexandra Zvereva. Dostalo se také na světovou sedmičku Rusa Andreje Rubljova.

Zatím nejčerstvější preview bylo zaměřeno na Daniila Medveděva, který tady dosáhl při šesti účastech nejdále na čtvrtfinále a přesto se zařadí mezi favority. Dnes je na řadě vítěz juniorského Davis Cupu a aktuální světová desítka Felix Auger-Aliassime.

Felix Auger-Aliassime

Kanaďan je spíše hráčem pro tvrdý povrch, jeho hlavními zbraněmi jsou servis, agresivní styl hry a útoky z forhendové strany. Osobně ale nevidím důvod, proč by nemohl být úspěšný i na antuce.

Ví, že v zápasech na ní musí být trpělivější. Častěji než na rychlých površích se během výměny míček vrátí na jeho stranu kurtu. Ale pořád se drží své jednoduché zásady – je to na něm samotném.

Výsledky Kanaďana na French Open

Svou premiéru na French Open zažil v roce 2020. Ve svých dvaceti letech tady vypadl v prvním kole, a to dost překvapivě. O tři týdny dříve totiž došel na US Open až do osmifinále. Připomeňme, že kalendář v této sezóně byl ovlivněn covidem.

O rok později, už ve standardní termínu, přišel obdobný výsledek. Auger-Aliassime z pozice velkého favorita podlehl hned na úvod turnaje Italovi Seppimu 1:3 na sety.

To nejlepší na Roland Garros předvedl Kanaďan loni. Tehdy jako jednadvacetiletý tam splnil roli favorita nejenom v prvním kole, ale vyhrál i dva následující souboje. Postupem do osmifinále tak na tomto jediném antukovém grandslamu sezóny dosáhl svého maxima. Osmifinálový zápas byl však velmi hodnotný sám o sobě.

Auger-Aliassime v něm sehrál úžasnou bitvu se zdejším hegemonem Rafaelem Nadalem. Vyhrál první a čtvrtý set a vynutil si sadu rozhodující. V té se držel až do stavu 3:4, kdy přišel o svůj servis a brzy prohrál i zápas. Odcházel ale se vztyčenou hlavou a vysloužil si tehdy potlesk i od samotného Nadala. Ten pak na své další cestě za čtrnáctým triumfem ztratil už pouze jediný set.

Letošní forma

Rodák z Montrealu letos odehrál na antuce velmi skromný počet zápasů, pouze dva. Startoval na dvou podnicích kategorie Masters. V Madridu ho na konci dubna vyřadil Srb Dušan Lajovič, jenž hrál v tomto období ve velké formě.

Vyhrál turnaj v Banja Luce a následné třetí kolo v Madridu bylo vyrovnáním jeho letošního maxima na podnicích Masters. Auger-Aliassime mu podlehl v tiebreaku rozhodujícího setu.

Následoval turnaj obdobné hodnoty a stejný výsledek. Hned v prvním zápase vystavil dvaadvacetiletému Kanaďanovi stopku Australan Popyrin. A opět po velkém boji. Po více než třech hodinách hry Auger-Aliassime prohrál 4:6, 6:4 a 5:7. Docela velké rezervy měl při svém servisu. Nebýt toho, dopadl zápas rozhodně jinak.

Semifinalista z US Open tak od začátku dubna odehrál pouze dva soutěžní zápasy. Začátek letošního roku také nebyl nijak výsledkově zázračný. Českým sportovním fanouškům možná vyvstane na mysli zápas na Australian Open, tam Kanaďan skončil na raketě Jiřího Lehečky.

A to už v osmifinále. O rok dříve tam byl o kolo dál a to platí pro většinu letošních turnajů. Sečteno podtrženo v roce 2023 má Auger-Aliassime zápasovou bilanci 12:9, loni byl v tuto dobu na skóre 23:12.

Závěrem…

Kanaďan Auger-Aliassime nebude patřit mezi favority na Roland Garros 2023. Letos zatím nenavazuje na své loňské výsledky.

Z pozice nasazeného tenisty by díky teoreticky přijatelnému losu v úvodních kolech měl mít prostor na to dostat se do formy. Pokud ale úspěšně splní tento scénář, tak v pozdějších fázích grandslamu potká nevyhnutelně tenisty, se kterými může pouze překvapit.

Zdroje: ATP, Tennis World Usa

Reklama

Oblíbené