Spojte se s námi


Motorsport

Formule 1: Velká cena Kataru – Informace, program, stream

Dvacátý závod v kalendáři mistrovství světa vozů formule 1 se bude konat v Kataru, konkrétně na mezinárodním okruhu v Losail.  Kdy se pojede, jaký je program a kde průběh celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Dvacátý závod v kalendáři mistrovství světa vozů formule 1 se bude konat v Kataru, konkrétně na mezinárodním okruhu v Losail.  Kdy se pojede, jaký je program a kde průběh celého závodního víkendu sledovat?

Katar, Saúdská Arábie a Abú Dhabí – to jsou poslední tři destinace, kde se v rámci letošního mistrovství světa podíváme.

Na mezinárodním okruhu v Losail se letos pojede historicky úplně poprvé. Na okruhu měřícím 5,38 km piloti během závodu ujedou celkem 306,66 kilometrů, Velká cena Kataru je vypsána na 57 kol.

Fanoušci motorsportu však tento závodní okruh už dávno znát ze závodů Moto GP. Losail International Circuit byl postaven v roce 2004, a co se Moto GP týče, rekord za nejrychlejší kolo zde drží Casey Stoner z roku 2008.

Nutno podotknout – nejedná se pouze o jakési vyplnění kalendáře pro rok 2021. Formule 1 uzavřela s Katarem smlouvu na deset let! Toto ujednání ovšem nabyde na platnosti až od roku 2023. V příštím roce se zde závod konat nebude, a to kvůli mistrovství světa ve fotbale, které hostí právě Katar.

Formule 1: Velká cena Kataru – stream

Živé přenosy závodů formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Formule 1: Velká cena Kataru – program

Závodní víkend v Kataru odstartuje prvním volným tréninkem, který je na programu 19. listopadu v čase 11:30 – 12:30. V tentýž den nás čeká i druhý trénink, jenž přijde na řadu v 15 hodin.

FP3 je naplánován na sobotní poledne, od patnácté hodiny odpolední nás čeká kvalifikace na nedělní velkou cenu. Všech pět světel zhasne rovněž v 15:00.

Formule 1: Velká cena Kataru – kurzy

Kurzy na Velkou cenu Brazílie naleznete na stránkách sázkové kanceláře Tipsport.

Boj o mistrovský titul vrcholí, a to jak v šampionátu jezdců, tak i mezi týmy. Na koho si vsadíte vy?

Klikněte ZDE pro online registraci bez návštěvy pobočky a získejte bonus 150 Kč zdarma u Tipsportu!

Kalendář zbývajících závodů Mistrovství světa vozů formule 1 pro sezónu 2021

21. listopadu – F1: Velká cena Kataru (Losail)
5. prosince – F1: Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
12. prosince – F1: Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

Reklama

Motorsport

Druhý trénink předčasně ukončen! Charles Leclerc tvrdě narazil a zdemoloval své Ferrari

átečními volnými tréninky odstartoval závodní víkend v Saúdské Arábii na okruhu v Džiddě. A právě v FP2 brutálně zdemoloval své Ferrari Charles Leclerc. Na jeho nehodu se v tomto článku můžete sami podívat. Mechaniky týmu nicméně čeká velmi náročná práce.

Publikováno

dne

Pátečními volnými tréninky odstartoval závodní víkend v Saúdské Arábii na okruhu v Džiddě. A právě v FP2 brutálně zdemoloval své Ferrari Charles Leclerc. Na jeho nehodu se v tomto článku můžete sami podívat. Mechaniky týmu nicméně čeká velmi náročná práce.

Inkriminovaná zatáčka číslo 22 se stala „osudnou“ pro Ferrari Charlese Leclerca. Ten totiž už v nájezdu do této zatáčky ztratil kontrolu nad svým monopostem a takto tvrdě narazil do tech pro bariéry.

Nehoda se odehrála necelé tři minuty před koncem druhého volného tréninku, na okruhu samozřejmě ihned zavlály červené vlajky. FP2 byl následně předčasně ukončen.

Nutno podotknout, Ferrari má se stabilizací v zatáčkách jisté potíže po celou sezónu. Poté stačí, aby byl pilot při nájezdu do zatáčky příliš agresivní a může to skončit právě takhle.

Podle stavu vozu lze očekávat, že mechanici budou na Leclercově monopostu pracovat celou noc, aby auto stihli opravit do sobotního závěrečného tréninku. Ve Ferrari momentálně mohou doufat, že se tak tvrdým nárazem nikterak výrazně nepoškodil motor.

Medical car jej okamžitě převezl do medical centra, kde se momentálně Leclerc podrobil preventivní prohlídce.

Podle aktuálních informací by měl být pilot Ferrari naštěstí v pořádku. Nutno podotknout, ač to nechceme vůbec přivolávat, zdi jsou na okruhu v Džiddě nebezpečně blízko a je tím pádem možné, že tohle nebude jediná nehoda, kterou během závodního víkendu uvidíme.

Oba úvodní tréninky každopádně ovládl Lewis Hamilton, jezdci Ferrari se v FP1 umístili na šestém a sedmém místě, v druhém pátečním pokračování dojel Carlos Sainz sedmý a Leclerc zakončil své působení na pozici číslo 10.

Zdroje: F1 Živě, Twitter

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Další šílená trať, bude to bláznivý závod, líčí Esteban Ocon. Co nás čeká na okruhu v Džiddě?

Bude to již 21. závod v rámci letošní sezóny formule 1 a druhý závod od konce kalendáře. Velká cena Saúdské Arábie nám bezpochyby napoví mnohé. Nejen podle Estebana Ocona nás každopádně čeká bláznivý závod. Proč? Faktorů je hned několik.

Publikováno

dne

Bude to již 21. závod v rámci letošní sezóny formule 1 a druhý závod od konce kalendáře. Velká cena Saúdské Arábie nám bezpochyby napoví mnohé. Nejen podle Estebana Ocona nás každopádně čeká bláznivý závod. Proč? Faktorů je hned několik.

Pilot stáje Alpine F1, Esteban Ocon, přirovnal závodní okruh v Džiddě k Baku, který je rovněž městským okruhem. Takto hovořil po tom, co si trať vyzkoušel na simulátoru. „Mám rád tyhle bláznivé okruhy, jako je například Baku. Musíte jezdit na hranici svých limitů a myslím, že to bude zábava,“ prohlásil Ocon na týmové brífinku.

Trať má délku 6,1 kilometrů a už nyní je jasné, že bude patřit k těm nejrychlejším v seriálu formule 1. Ocon ostatně predikuje, že závod bude pro jezdce velmi vyčerpávajícím a fyzicky nesmírně náročným.

„Okruh vypadá docela náročně, protože je to rychlá městská trať a ke zdem to tady není daleko. Je to extrémně rychlá trať se spoustou šikan a rychlých zatáček navazující jedna na druhou s malým prostorem pro odpočinek,“ vysvětluje.

A právě tady se dostáváme k dalšímu faktoru. Nejen tedy, že piloti pojedou 50 kol v naprostém soutředění a dá se očekávat, že řada z nich bude po závodě zcela vyčerpaná, nýbrž kombinace rychlé tratě s několika úzkými pasážemi – to je jako dělané pro drama a výjezd safety caru.

Vzhledem k tomu, že oba protagonisté v boji o mistrovský titul budou jistě sveřepě taktizovat, mohou zde ostatní okolnosti zcela zpřeházet nejen pořadí závodu, ale také to může výrazným způsobem poznamenat děj Velké ceny Saúdské Arábie.

„S tolika zatáčkami představuje tento okruh pro naše inženýry skutečnou výzvu. Aby zkrátka dokázali správně nastavit vůz, což vzhledem k vysokému množství nároků tratě bude velmi těžké,“ pokračuje.

„Každé kolo bude také velmi dlouhé, takže si myslím, že to náročnost okruhu ještě zvyšuje a bude důležité, abychom dokázali zůstat plně soustředění,“ uzavřel Ocon.

S jeho výroky nelze jinak než souhlasit. Neskutečná náročnost tratě, boj o titul mezi jezdci a v konstruktérech, pokračující souboj o třetí místo a páté místo v pořadí týmů – vstupujeme do poslední fáze velkolepé sezóny, tak si ji určitě nenechme ujít!

Zdroje: F1, Race Fans

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Horner varuje Hamiltona: Max je silnejší než kdy dřív! Kdo podle vás vyhraje mistrovský titul?

Bude to Max Verstappen nebo Lewis Hamilton? Blíží se poslední dva závody v kalendáři F1, které rozhodnou o tom, kdo získá titul mistra světa. Christian Horner, šéf Red Bullu, to vidí celkem jasně. Co prohlásil na Verstappenovu adresu?

Publikováno

dne

Bude to Max Verstappen nebo Lewis Hamilton? Blíží se poslední dva závody v kalendáři F1, které rozhodnou o tom, kdo získá titul mistra světa. Christian Horner, šéf Red Bullu, to vidí celkem jasně. Co prohlásil na Verstappenovu adresu?

Letošní sezóna formule 1 je vskutku napínavou záležitostí. Souboj Hamiltona s Verstappenem nám v lecčem připomíná ony dávnější doby, kdy o titul s Michaelem Schumachereme bojovali Fernando Alonso, ještě dříve Mika Häkkinen.

Podíváme-li se ještě dále, urputný souboj spolu v roce 1984 sváděli také Niki Lauda a James Hunt. Rovněž nesmíme zapomenout na sveřepé bitvy mezi Alainem Prostem a Ayrtonem Sennou.

Ovšem zpátky do dnešních dnů. Jisté je jedno, zbylé dvě velké ceny budou stoprocentně strhující! Po událostech z Velké ceny Brazílie a Kataru, kdy Hamilton všem svým pronásledovatelům doslova odletěl, se zejména fanoušci Red Bullu obávali další dvou závodů.

Podle webu Motorsport by však sedminásobný šampion už takovou výhodu mít neměl. To je voda na mlýn pro Hornera a Verstappena, jejichž šance na zisk titulu jsou stále vysoké.

„Nenechte se mýlit, boj o první titul ve F1 je intenzivním okamžikem v závodní kariéře, ale vyzrálost, kterou Max během sezóny prokázal, byla nesmírně působivá,“ vysvětluje Horner na webu Red Bullu.

Horner se také mezi řádky pokouší krapet „vyprovokovat“ Hamiltona a Mercedes k jakési reakci. Ostatně mediální rozepře mezi oběma týmy jsou k vidění téměř po celou sezónu.

„Je uvolněný a s tlakem se vyrovnává neuvěřitelně dobře. Myslím, že jezdí lépe než kdykoli předtím. Dobrým příkladem byl závod v Kataru, kdy neměl pocit, že bychom mohli Lewise dostihnout, ale do rádia to komentoval slovy, že se „chce trochu pobavit“,“ dodává šéf Red Bullu.

„Boj o dva tituly mistra světa je přesně to, na čem jsme tvrdě pracovali. Jdeme do posledních závodů a je to nesmírně blízko. Max má v šampionátu jezdců náskok pouhých osmi bodů a v šampionátu konstruktérů ztrácíme pět bodů,“ uvědomuje si.

„V předchozích letech bychom si ukousli ruku, abychom byli v této fázi šampionátu v této pozici,“ uzavřel.

Faktem je, že Red Bull šel výkonnostně extrémně nahoru, to zkrátka musí každý fanoušek formule 1 objektivně uznat. Ovšem rovněž musíme poznamenat, že zkušený Brit moc dobře ví, jak se v těchto chvílích zachovat.

Byl to právě Prost, který v nedávném čase prohlásil, že teprve pod velkým tlakem ze sebe Hamilton dokáže dostat to nejlepší. Doufejme tedy v čistý souboj obou pilotů a ať už získá mistrovský titul kdokoliv, zařadí se tato sezóna mezi nezapomenutelné.

Zdroje: Red Bull Racing, Racing News, F1 Sport, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené