Spojte se s námi


Hokej

Co zápas, to díra v ledu. Pospíšil si myslí, že kluby šetří. Hadamczik je brání! Kde je problém?

České hokejové stadiony zaplavila velmi nevídaná epidemie. Už několik utkání muselo být přerušeno kvůli nezpůsobilé ledové ploše. Zatímco někde stačila jen delší pauza, jinde se zápasy odkládaly. Co ale stojí za nevšedním problémem, se kterým si zatím nikdo neví rady? Variant je pravděpodobně víc.

Publikováno

dne

České hokejové stadiony zaplavila velmi nevídaná epidemie. Už několik utkání muselo být přerušeno kvůli nezpůsobilé ledové ploše. Zatímco někde stačila jen delší pauza, jinde se zápasy odkládaly. Co ale stojí za nevšedním problémem, se kterým si zatím nikdo neví rady? Variant je pravděpodobně víc.

Poprvé zaznamenali netradičně dlouhou přestávku fanoušci v Českých Budějovicích v listopadu 2022 při zápase Euro Hockey Tour mezi českou reprezentací a Švédy. Téměř hodinu se čekalo, než odlomený kus ledové plochy u mantinelu zpátky přimrznul. Na pomoc přispěchali také hasiči s tekutým dusíkem.

Problémy zaznamenali taky v základní části Tipsport Extraligy v Karlových Varech, kde zase problémy s ledem způsobila pokažená rolba. Utkání se muselo odložit. Stejně jako to na startu letošního předkola play-off, kde podobnou situaci řešila pro změnu Olomouc.

Teď se ale tyto komplikace stávají pomalu běžnou součástí vyřazovacích bojů. Problémy s ledem během letošního předkola už měli v Pardubicích i v Brně. To už není náhoda, domnívá se hokejová veřejnost. Jaké tedy mohou být zásadní důvody?

ŠETŘENÍ NA ENERGIÍCH

Jednu z myšlenek vyřknul hokejový expert České televize David Pospíšil: „Stáhnete chlazení, vrchní část ledu povolí a změkne. Ve chvíli, kdy se blíží zápas, tak zase na chlazení přidají a ono to přemrzne. Když se pak v tom místě do toho opře brusle, tak to praskne,” povídal v přímém přenosu bývalý hokejista.

To, že by kluby skutečně šetřily, by nebylo zase takovým překvapením. Mnoho klubu napříč celou republikou se dostalo do velkých a existenčních problémů kvůli vzniklé energetické krizi. Některé stadiony se musely dokonce zavřít.

Ekonomická kondice extraligových stadionů je přece jen výrazně stabilnější, i tak to ale neznamená, že některé kluby nemohou hledat cestu, jak ušetřit pár tisíc měsíčně navíc. Hokej je totiž považován za energeticky nejnáročnější sport, který se v Česku na profesionální úrovni provozuje.

S tvrzením o šetření energií ale nesouhlasí prezident svazu Alois Hadamczik. „To jsou nekorektní obvinění. A když to někdo řekne volně do éteru, měl by mít v ruce dokument, že to tak je. Jinak poškozuje český hokej a ten já budu bránit. Musím se tvrdě proti tomu výroku vymezit” řekl striktně pro sport.cz šéf celého hokeje s tím, že se staví za kluby.

Nechci věřit, že někdo šetří na úkor ledu,” má jasno Hadamczik. Kde je tedy zakopaný pes? To zatím neznají ani ti nejpovolanější. Ředitel extraligy řekl, že celou situaci se snaží teprve rozluštit. Uvedl však, že nejspíš se nebude jednat o jeden stejný problém na všech stadionech.

To už ovšem ukazuje fakt, že ve dvou případech šlo o poruchu rolby. Na starších stadionech zase může mít vliv teplejší počasí. V kombinaci se zvýšenou návštěvou se v halách přece jen oteplilo.

Také ředitel extraligy odmítá tvrzení, že by se problémy tvořily v závislosti na šetření energií. Podobně se vyjádřil také majitel pardubického Dynama Petr Dědek.

MOHOU ZA TO MANTINELY?

Tohle se zdá jako jedna z pravděpodobných variant, pomineme-li vzniklé komplikace s rolbou. Od letošní sezony byly kluby nuceny obstarat mantinely, které splňují bezpečnostní normy IIHF a jsou dostatečně pružné.

A právě ta pružnost je patrně největší problém. Mantinely jsou totiž ukotveny do ledu a když se po nárazu prohnou, může u spodní části mantinelu dojít k odlomení ledu. Samozřejmě také vzniká otázka, jak tyto starosti řeší všude jinde na světě?

Generální manažer Motoru České Budějovice se domnívá, že problém by mohl mít výrobce mantinelů. Potvrdil totiž, že drtivá většina účastníků extraligy má mantinely od jednoho dodavatele. A problémy na stadionech jsou vesměs stejného rázu.

Samozřejmě to může být shoda více okolností. Akorát se nejedná o ojedinělé případy. Nikdy v minulosti extraliga tolik potíží s ledem neřešila. A řešit je musí. Ve hře totiž není jen obava o férovost vrcholu soutěže, ale také zdraví hráčů.

Zdroj: Tipsport Extraliga, ČT sport, sport.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.