Spojte se s námi


Extraliga

Co zápas, to díra v ledu. Pospíšil si myslí, že kluby šetří. Hadamczik je brání! Kde je problém?

České hokejové stadiony zaplavila velmi nevídaná epidemie. Už několik utkání muselo být přerušeno kvůli nezpůsobilé ledové ploše. Zatímco někde stačila jen delší pauza, jinde se zápasy odkládaly. Co ale stojí za nevšedním problémem, se kterým si zatím nikdo neví rady? Variant je pravděpodobně víc.

Publikováno

dne

České hokejové stadiony zaplavila velmi nevídaná epidemie. Už několik utkání muselo být přerušeno kvůli nezpůsobilé ledové ploše. Zatímco někde stačila jen delší pauza, jinde se zápasy odkládaly. Co ale stojí za nevšedním problémem, se kterým si zatím nikdo neví rady? Variant je pravděpodobně víc.

Poprvé zaznamenali netradičně dlouhou přestávku fanoušci v Českých Budějovicích v listopadu 2022 při zápase Euro Hockey Tour mezi českou reprezentací a Švédy. Téměř hodinu se čekalo, než odlomený kus ledové plochy u mantinelu zpátky přimrznul. Na pomoc přispěchali také hasiči s tekutým dusíkem.

Problémy zaznamenali taky v základní části Tipsport Extraligy v Karlových Varech, kde zase problémy s ledem způsobila pokažená rolba. Utkání se muselo odložit. Stejně jako to na startu letošního předkola play-off, kde podobnou situaci řešila pro změnu Olomouc.

Teď se ale tyto komplikace stávají pomalu běžnou součástí vyřazovacích bojů. Problémy s ledem během letošního předkola už měli v Pardubicích i v Brně. To už není náhoda, domnívá se hokejová veřejnost. Jaké tedy mohou být zásadní důvody?

ŠETŘENÍ NA ENERGIÍCH

Jednu z myšlenek vyřknul hokejový expert České televize David Pospíšil: „Stáhnete chlazení, vrchní část ledu povolí a změkne. Ve chvíli, kdy se blíží zápas, tak zase na chlazení přidají a ono to přemrzne. Když se pak v tom místě do toho opře brusle, tak to praskne,” povídal v přímém přenosu bývalý hokejista.

To, že by kluby skutečně šetřily, by nebylo zase takovým překvapením. Mnoho klubu napříč celou republikou se dostalo do velkých a existenčních problémů kvůli vzniklé energetické krizi. Některé stadiony se musely dokonce zavřít.

Ekonomická kondice extraligových stadionů je přece jen výrazně stabilnější, i tak to ale neznamená, že některé kluby nemohou hledat cestu, jak ušetřit pár tisíc měsíčně navíc. Hokej je totiž považován za energeticky nejnáročnější sport, který se v Česku na profesionální úrovni provozuje.

S tvrzením o šetření energií ale nesouhlasí prezident svazu Alois Hadamczik. „To jsou nekorektní obvinění. A když to někdo řekne volně do éteru, měl by mít v ruce dokument, že to tak je. Jinak poškozuje český hokej a ten já budu bránit. Musím se tvrdě proti tomu výroku vymezit” řekl striktně pro sport.cz šéf celého hokeje s tím, že se staví za kluby.

Nechci věřit, že někdo šetří na úkor ledu,” má jasno Hadamczik. Kde je tedy zakopaný pes? To zatím neznají ani ti nejpovolanější. Ředitel extraligy řekl, že celou situaci se snaží teprve rozluštit. Uvedl však, že nejspíš se nebude jednat o jeden stejný problém na všech stadionech.

To už ovšem ukazuje fakt, že ve dvou případech šlo o poruchu rolby. Na starších stadionech zase může mít vliv teplejší počasí. V kombinaci se zvýšenou návštěvou se v halách přece jen oteplilo.

Také ředitel extraligy odmítá tvrzení, že by se problémy tvořily v závislosti na šetření energií. Podobně se vyjádřil také majitel pardubického Dynama Petr Dědek.

MOHOU ZA TO MANTINELY?

Tohle se zdá jako jedna z pravděpodobných variant, pomineme-li vzniklé komplikace s rolbou. Od letošní sezony byly kluby nuceny obstarat mantinely, které splňují bezpečnostní normy IIHF a jsou dostatečně pružné.

A právě ta pružnost je patrně největší problém. Mantinely jsou totiž ukotveny do ledu a když se po nárazu prohnou, může u spodní části mantinelu dojít k odlomení ledu. Samozřejmě také vzniká otázka, jak tyto starosti řeší všude jinde na světě?

Generální manažer Motoru České Budějovice se domnívá, že problém by mohl mít výrobce mantinelů. Potvrdil totiž, že drtivá většina účastníků extraligy má mantinely od jednoho dodavatele. A problémy na stadionech jsou vesměs stejného rázu.

Samozřejmě to může být shoda více okolností. Akorát se nejedná o ojedinělé případy. Nikdy v minulosti extraliga tolik potíží s ledem neřešila. A řešit je musí. Ve hře totiž není jen obava o férovost vrcholu soutěže, ale také zdraví hráčů.

Zdroj: Tipsport Extraliga, ČT sport, sport.cz

Reklama

Extraliga

Solidní posila pro Vítkovice! Do Ridery míří francouzský reprezentant se zkušenostmi z Finska a extraligy

Klub HC Vítkovice Ridera v odpoledních středečních hodinách na svém webu oficiálně oznámil novou posilu. Tou se stal francouzský reprezentant Valentin Claireaux, jenž má zkušenosti z reprezentace, finské, švýcarské, ale i naší hokejové nejvyšší soutěže. Co o nové posile řekl sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček?

Publikováno

dne

Klub HC Vítkovice Ridera v odpoledních středečních hodinách na svém webu oficiálně oznámil novou posilu. Tou se stal francouzský reprezentant Valentin Claireaux, jenž má zkušenosti z reprezentace, finské, švýcarské, ale i naší hokejové nejvyšší soutěže. Co o nové posile řekl sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček?

Solidní posila pro Vítkovice, která zaplní mezery v kádru a dodá ostravskému klubu potřebnou dávku zkušenosti. Přesně takto lze označit přestup Valentina Claireauxe z francouzského Rouenu do Vítkovic.

Tohoto hokejistu přitom fanoušci českého hokeje už znát mohou. Reprezentant a asistent kapitána Francie na nedávno uplynulém světovém šampionátu v Tampere a Rize působil v rámci své kariéry mimo jiné také v Tipsport Extralize.

Claireaux s hokejem začal ve francouzském klubu Amiens, poté se přesunul do Finska, konkrétně do Lukko Raumy, odkud pro sezónu 2018/19 zamířil týmu Sport Vaasa.

V následujících čtyřech sezónách vystřídal kromě švýcarského Klotenu také tři české kluby – Pardubice, Mladou Boleslav a Zlín.

A právě od tama se v ročníku 2022/23 vrátil zpět do Francie, konkrétně do Rouenu, se kterým získal mistrovský titul. Nejvíce kanadských bodů v jedné sezóně si připsal právě ve Zlíně, a to v sezóně 2019/20.

To Ševci ještě hráli nejvyšší českou soutěž, Claireaux ve 40 zápasech zaznamenal 30 bodů (11+19). Při své poslední štaci v Rouenu zapsal v 19 zápasech základní části 16 bodů, konkrétněji za šest branek a deset asistencí.

Je to aktuálně jeden z nejlepších francouzských hokejistů

„Je to zkušený hráč, poctivý, aktuálně jeden z nejlepších francouzských hokejistů. S Rouenem vyhrál letos mistrovský titul. Sedmkrát hrál na mistrovství světa, včetně toho letošního, kde byl asistentem kapitána francouzské reprezentace,“ řekl Roman Šimíček pro klubový web.

„V minulosti působil ve Finsku a zná i naši českou extraligu velice dobře. Jsme přesvědčení, že pro naši ofenzivu bude vítanou posilou nejen směrem k domácí nejvyšší soutěži, ale i směrem k Champions Hockey League, která nás čeká,“ pokračuje sportovní ředitel Vítkovic na adresu nové posily.

Šimíček ještě závěrem dodává, že právě Claireaux je centrem, kterého ostravský klub v rámci doplnění kádru potřeboval. Zkušený Francouz Vítkovicím pomůže nejen v domácí soutěži, ale právě také v hokejové Lize mistrů.

Zdroje: HC Vítkovice Ridera, Elite Prospects

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Místo hokeje psychiatrie. Někdejší hvězda Sparty nebo Kladna má znovu problém

Publikováno

dne

Zdroj: Pixabay

Měl našlápnuto ke skvělé kariéře, slovenského reprezentačního hokejistu ale sráží jeho psychika. Po několika eskapádách se nyní dostal na psychiatrii, což sám potvrdil. Co se mu stalo?

Fanoušci ihned začali spekulovat, že se Martin Réway dostal do potíží spojených s konzumací alkoholických nápojů nebo s užíváním drog. To on sám ale kategoricky vyloučil.

Bývalý velký talent totiž na sociální síti Instagram přidal story, kde vyfotil svou ruku s páskou z psychiatrického oddělení nemocnice se vzkazem pro hokejovou veřejnost.

Ahojte, nejsem tady kvůli alkoholu ani drogám, tak nespekulujte. Jsem tu kvůli práškům na spaní a je to těžší, než si myslíte. Všem radím, aby se tomu velkým obloukem vyhnuli,“ napsal k fotce Réway.

28letý hráč je rodákem z Prahy a odchovancem pražské Slavie. K velkému hokeji přičichnul ve Spartě Praha, kde v sezoně 2014/2015 nasbíral 34 kanadských bodů ve 37 utkáních.

Pak následovala zajímavá zahraniční angažmá ve švýcarském Fribourgu, švédském Tingsryds AIF nebo německém Freiburgu.

V Česku si vedle Sparty Réway zahrál i za Kladno nebo ostravskou Porubu, kde v ročníku 2021/22 získal 20 kanadských bodů ve 27 zápasech (4+16).

Naposledy působil ve Spišské Nové Vsi na Slovensku. Jde o bývalého slovenského reprezentanta, který v domácí soutěži hrával také za Slovan Bratislava, Dolný Kubín, Poprad a Košice.

Réway je známým hokejovým potížistou. Dříve se probíraly jeho eskapády v bulváru ve velkém. Sám hráč přiznal, že užíval antidepresiva a chodil na terapie k odborníkům.

Zdroj: Instagram/Martin Réway, deník Sport

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Spekulace potvrzeny. Vojtěch Mozík podepsal s pražskou Spartou

Spekulovalo se o tom dlouhou dobu, teď je to oficiální. Hokejovou Spartu posílí Vojtěch Mozík, který naposledy působil ve švédské nejvyšší soutěži. S klubem uzavřel dohodu na dvouleté angažmá.

Publikováno

dne

Spekulovalo se o tom dlouhou dobu, teď je to oficiální. Hokejovou Spartu posílí Vojtěch Mozík, který naposledy působil ve švédské nejvyšší soutěži. S klubem uzavřel dohodu na dvouleté angažmá.

Třicetiletý Mozík, odchovanec mladoboleslavského hokeje, po roce a půl stráveném ve švédském Rögle BK míří zpět do české extraligy. Na dva roky podepsal v pražské Spartě.

Hokejový cestovatel by chtěl už setrvat v jednom klubu déle než tomu bylo doposud. „Ano, určitě by bylo fajn po letech cestování vydržet na jednom místě. Doufám, že dosáhneme co největších úspěchů,“ uvádí bek pro web Sparty.

Hráčská kariéra

Urostlý obránce se do Česka vrací po osmi letech. Extraligovou kariéru začal v Mladé Boleslavi. V roce 2012 ho přivedla plzeňská Škodovka, kde působil tři sezóny a získal i mistrovský titul.

Poté si ho vyhlédli v New Jersey Devils. Zde odehrál pouze sedm zápasů, pak si zahrál dvě sezóny jen v americké FPHL. V roce 2017 se stěhoval do Vityaz Balashikha, tedy do ruské KHL.

Po dvou letech zamířil do švédského Färjestadu, ve kterém působil také dva ročníky. V sezóně 2020/21 nastupoval v KHL za Kunlun. Jenže velkou část angažmá byl zraněn.

Před ročníkem 2021/22 podepsal v ruském Vladivostoku. Kvůli válce na Ukrajině tento klub opustil a zamířil do Rögle, kde působil do této doby.

Reprezentační kariéra

Poprvé v seniorské kategorii debutoval v roce 2014. Od té doby je pravidelným účastníkem Euro Hockey Tour. Dvakrát se představil na olympijských hrách, ale na světový šampionát nikdy nominován nebyl.

Teď se však zkušený obránce těší na angažmá v hlavní městě. „Vím, že na Spartu chodí hodně fanoušků. Přes deset tisíc lidí už je fakt hodně. Doufám, že se nám bude dařit a pobavíme je dobrým hokejem.“ řekl pro klubový web.

Šéf sportovního úseku Sparty Tomáš Divíšek oficiálně potvrdil odchod švédského beka Stefana Warga.

Zdroj: HC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené