Nejlépe placení hráči NHL 2026/27: Platy hvězd a nejlépe placení Češi
Zajímá vás, komu v aktuální sezoně přistane na účtu největší balík peněz? Absolutním vládcem platových tabulek NHL pro ročník 2026/2027 se stal švédský útočník Leo Carlsson z Anaheim Ducks, jehož průměrný roční plat (cap hit) činí astronomických 18 000 000 dolarů. Vedení soutěže navíc po letech pandemické stagnace výrazně zvedlo platový strop pro všechny kluby, a to na rekordních 104 milionů dolarů. Hráči si tak letos přijdou na peníze, které liga ve své historii ještě nezažila.
- Švédský útočník Leo Carlsson ovládá ročník 2026/27 s rekordním cap hitem $18 milionů (v celkových příjmech včetně sponzorů si přijde na $21,2 milionu)
- David Pastrňák ($11,25 mil.) po letech uvolnil pozici nejlépe placeného Čecha Martinu Nečasovi, který má cap hit $11,5 milionu a letos reálně vydělá dokonce $14 milionů
- Díky absenci státní daně z příjmu zůstává hráčům na jihu USA až o 20 % více čistých peněz než v Kanadě, což dává klubům obrovskou výhodu při skládání soupisek
TOP 10 nejlépe placených hokejistů NHL podle Cap Hitu (2026/2027)
Níže najdete kompletní žebříček deseti hráčů s nejvyšší průměrnou roční smlouvou (AAV) v NHL, do kterého jsme pro přehlednost zařadili i přesné pozice dvou aktuálně nejlépe placených Čechů.
| Pořadí | Hráč | Tým | Cap Hit (Roční průměr) |
| 1. | Leo Carlsson | Anaheim Ducks | $18 000 000 (cca 385 mil. Kč) |
| 2. | Kirill Kaprizov | Minnesota Wild | $17 000 000 (cca 364 mil. Kč) |
| 3. | Connor Bedard | Chicago Blackhawks | $15 000 000 (cca 321 mil. Kč) |
| 4. | Leon Draisaitl | Edmonton Oilers | $14 000 000 (cca 300 mil. Kč) |
| 5. | Adam Fantilli | Columbus Blue Jackets | $13 750 000 (cca 294 mil. Kč) |
| 6.–7. | Jack Eichel | Vegas Golden Knights | $13 500 000 (cca 289 mil. Kč) |
| 6.–7. | Cutter Gauthier | Anaheim Ducks | $13 500 000 (cca 289 mil. Kč) |
| 8. | Auston Matthews | Toronto Maple Leafs | $13 250 000 (cca 284 mil. Kč) |
| 9. | Nathan MacKinnon | Colorado Avalanche | $12 604 000 (cca 270 mil. Kč) |
| 10. | Connor McDavid | Edmonton Oilers | $12 500 000 (cca 268 mil. Kč) |
| … | |||
| 17.–19. | Martin Nečas | Colorado Avalanche | $11 500 000 (cca 246 mil. Kč) |
| 20. | David Pastrňák | Boston Bruins | $11 250 000 (cca 241 mil. Kč) |
Tento žebříček letos v létě zcela přepsala takzvaná nabídková listina (offer sheet). Philadelphia zkusila ulovit Lea Carlssona gigantickou nabídkou, kterou však Anaheim bez váhání dorovnal. Trh se tím otřásl v základech a nastartoval éru ještě masivnějších kontraktů.
Platy českých hokejistů v NHL: Nečas sesadil Pastrňáka z trůnu
Před startem aktuálního ročníku došlo mezi českými zástupci k historickému střídání stráží. David Pastrňák z Bostonu Bruins po dlouhých letech uvolnil domácí platový trůn.
Novým českým králem se stal Martin Nečas. Ofenzivní tahoun po podpisu životního osmiletého kontraktu s Coloradem Avalanche naskočil na cap hit 11,5 milionu dolarů. Díky štědrým podpisovým bonusům mu navíc v letošní sezoně reálně přistane na účtu dokonce 14 milionů dolarů.
Podívejte se na TOP 5 nejlépe placených Čechů v NHL podle Cap Hitu (2026/27):
| Pořadí | Hráč | Tým | Pozice | Cap Hit (Roční průměr) |
| 1. | Martin Nečas | Colorado Avalanche | Útočník | $11 500 000 (cca 246 mil. Kč) |
| 2. | David Pastrňák | Boston Bruins | Útočník | $11 250 000 (cca 241 mil. Kč) |
| 3. | Tomáš Hertl | Vegas Golden Knights | Útočník | $8 137 500 (cca 177 mil. Kč) |
| 4. | Filip Hronek | Vancouver Canucks | Obránce | $7 250 000 (cca 155 mil. Kč) |
| 5. | Lukáš Dostál | Anaheim Ducks | Brankář | $6 500 000 (cca 139 mil. Kč) |
| 6. | Ondřej Palát | New York Islanders | Útočník | $6 000 000 (cca 128 mil. Kč) |
| 7. | Pavel Zacha | Boston Bruins | Útočník | $4 750 000 (cca 102 mil. Kč) |
| 8. | Karel Vejmelka | Utah Mammoth | Brankář | $4 750 000 (cca 102 mil. Kč) |
| 9. | Filip Chytil | Vancouver Canucks | Útočník | $4 437 500 (cca 97 mil. Kč) |
| 10. | Dan Vladař | Philadelphia Flyers | Brankář | $3 350 000 (cca 75 mil. Kč) |
Specializované pozice: Nejlépe placení obránci a brankáři podle smluv
Těm nejlukrativnějším kontraktům tradičně dominují tvořiví centři a ofenzivní křídla. I zadní řady a brankoviště však mají své multimilionáře.
Mezi obránci nadále vládne švédský veterán Erik Karlsson z Pittsburghu Penguins. Jeho smlouva zatěžuje platový strop částkou 11 500 000 dolarů. Českým maximem mezi beky je již zmíněný Filip Hronek.
V brankovišti nedávno přepsal historii Igor Shesterkin. Ruský fantom v dresu New York Rangers si vyjednal rekordní smlouvu s průměrným ročním plátcem 11 567 857 dolarů. V letos reálně vyplacených dolarech inkasuje dokonce téměř 16 milionů. Nejlépe placeným maskovaným mužem s českým pasem zůstává opora Anaheimu Lukáš Dostál.
Výhled na sezonu 2027/28: Nová éra dvacetimilionových kontraktů
Hranice rekordních smluv se posunula nevídaným tempem. Kdo za to může? Klíčovým momentem mohl být offer sheet generálního manažera Philadelphie Daniela Brièreho. Ten zničehonic nabídl Leovi Carlssonovi 18 milionů dolarů ročně, ačkoliv jeho tehdejším kariérním maximem bylo jen 67 bodů. Anaheim sice nabídku dorovnal, ale ukázalo se, že trh je ochoten platit obrovské peníze už jen za budoucí potenciál.
Carlssonových 18 milionů tak nebylo jen chvilkovým šílenstvím. Vzápětí totiž San Jose Sharks rovnou prodloužili kontrakt s Macklinem Celebrinim na 18,8 milionu dolarů průměrně. A aby toho nebylo málo, tuto explozi zakončil Cale Makar. Jeden z nejlepších hráčů světa logicky prolomil dosavadní meze, když podepsal s Coloradem kontrakt zajišťující mu neuvěřitelných 20,4 milionu dolarů.
Tento vývoj je jasně patrný v datech pro následující ročník, do kterého promluví právě tyto nové kontrakty. TOP 5 nejlépe placených hokejistů NHL podle Cap Hitu (2027/2028):
| Pořadí | Hráč | Tým | Pozice | Cap Hit (Roční průměr) |
| 1. | Cale Makar | Colorado Avalanche | Obránce | $20 400 000 (cca 437 mil. Kč) |
| 2. | Macklin Celebrini | San Jose Sharks | Útočník | $18 800 000 (cca 402 mil. Kč) |
| 3. | Leo Carlsson | Anaheim Ducks | Útočník | $18 000 000 (cca 385 mil. Kč) |
| 4. | Kirill Kaprizov | Minnesota Wild | Útočník | $17 000 000 (cca 364 mil. Kč) |
| 5. | Connor Bedard | Chicago Blackhawks | Útočník | $15 000 000 (cca 321 mil. Kč) |
Reálné výdělky a síla marketingu podle magazínu Forbes
Smlouva s klubem je často jen začátek. Teprve když k ní přidáte peníze ze sponzoringu a reklam, získáte skutečný celkový výdělek. Přesně tato data pravidelně mapuje prestižní magazín Forbes. Jeho analýzy tak jasně ukazují, kdo v NHL patří mezi opravdové finanční obry.
V sezoně 2026/27 si Leo Carlsson odnese naprosto bezkonkurenčních 21,2 milionu dolarů. K jeho 20,8 milionům z reálného platu na ledě mu totiž sponzoři přihodí dalších 400 tisíc dolarů.
Fenoménem je ovšem Connor McDavid. Přestože jeho platový průměr v Edmontonu je 12,5 milionu dolarů, McDavid drtí ligu marketingovým vlivem. Díky obřím smlouvám se značkami jako Alo Yoga, BetMGM či EA Sports inkasuje mimo led ohromujících 6,5 milionu dolarů. Celkově si tak letos přijde na 20,8 milionu dolarů a dýchá Carlssonovi přímo na záda. Podobně silný marketingový přesah si v lize udržují už jen veteráni Sidney Crosby, Alexandr Ovečkin a elitní střelec Auston Matthews.
Cap Hit vs. Reálný příjem: Jak fungují smlouvy a co říká historie?
Při pohledu na hokejové smlouvy musíte rozlišovat dvě naprosto odlišná čísla: Cap Hit (AAV) a Total Cash (Reálný roční příjem).
Cap hit představuje průměrnou hodnotu smlouvy rozpočítanou na celou dobu jejího trvání. Je to částka, která se klubu započítává do platového stropu. Total Cash naopak ukazuje, kolik fyzických peněz hráč dostane v daném konkrétním roce. Kluby totiž často strukturují smlouvy tak, že v prvních letech vyplatí hráči masivní podpisové bonusy (signing bonus), zatímco v závěru kontraktu klesá reálná mzda na minimum.
Tento systém vnesl do ligy pořádek po zavedení platového stropu v roce 2005. Do té doby připomínala NHL divoký západ, kde bohaté kluby mohly utrácet neomezeně a přeplácet hvězdy typu Waynea Gretzkého či Maria Lemieuxe částkami, kterým menší trhy nedokázaly konkurovat.
Proč 5 milionů na Floridě není 5 milionů v Torontu? Zákulisí daňového zvýhodnění
Záleží hráčům NHL na tom, v jakém americkém státě či kanadské provincii hrají? Ano, záleží na tom extrémně.
Pět milionů dolarů zkrátka nemá všude stejnou hodnotu. Státy jako Florida, Nevada, Texas, Washington nebo Tennessee totiž nemají státní daň z příjmu. Hráč působící v dresu Floridy Panthers podléhá celkovému zdanění zhruba ve výši 33 %. Pokud ale hraje za Toronto Maple Leafs, Edmonton Oilers nebo Montreal Canadiens, odevzdá kanadským úřadům na daních více než 50 % svého výdělku.
Tato obrovská propast vytváří na trhu s volnými hráči nespravedlivou výhodu. Kluby z nedaněných států, typicky Tampa Bay Lightning či Dallas Stars, dokážou elitním hráčům nabídnout opticky nižší cap hit, protože na konci měsíce jim na bankovním účtu stejně přistane více peněz. Týmy z Floridy díky tomu mohou držet pod platovým stropem více hvězd pohromadě, což se v posledních letech přímo odráží v jejich dominanci v bojích o Stanley Cup.
Platový strop NHL (Salary Cap): Pravidla, LTIR a triky pro play-off
Abychom plně pochopili, proč hráči dostávají určité smlouvy, musíme se podívat na samotný platový strop. V NHL funguje takzvaný „tvrdý strop“ (hard cap). Na rozdíl od NBA, kde existuje daň z luxusu a týmy mohou limit překročit, v NHL je strop pro základní část nekompromisní.
Zaveden byl po zrušené sezoně (výluce) v ročníku 2005/06 a tehdy činil pouhých 39 milionů dolarů. Od té doby postupně rostl, a i díky televizním právům a expanzi ligy se pro sezonu 2026/27 vyšplhal na rekordních 104 milionů dolarů. Platové dno, tedy minimum, které musí klub utratit, je 76,9 milionu dolarů. Do tohoto limitu musí manažeři poskládat aktivní soupisku čítající maximálně 23 hráčů.
Týmy se ale naučily s platovým stropem kreativně pracovat. Využívají k tomu tři hlavní nástroje:
- Zadržování platu (Trade retention): Při výměnách si může původní tým ponechat část hráčova platu (až 50 %), aby se novému týmu vešel pod platový strop.
- LTIR (Listina dlouhodobě zraněných hráčů): Pokud se hráč vážně zraní, může ho klub zapsat na LTIR. Tím se mu dočasně uvolní místo pod stropem a může za něj přivést náhradu.
- Kouzlo play-off: To nejdůležitější pravidlo. V play-off platový strop neplatí.
Učebnicovým příkladem využití těchto kliček byli Florida Panthers při své cestě za Stanley Cupem v roce 2025 (a před nimi slavně Tampa Bay Lightning). Florida během základní části chytře umisťovala zraněné hráče na LTIR, čímž si uvolnila prostor pro zisk posil před uzávěrkou přestupů (často právě s využitím zadržených platů).
Když pak začalo play-off a platový strop přestal platit, uzdravené hvězdy se vrátily na led. Florida tak do vyřazovacích bojů nasadila soupisku, jejíž reálná hodnota o mnoho milionů překračovala povolený ligový limit.
Často kladené otázky
Jaký je minimální plat v NHL a co se stane při odeslání na farmu?
Pro sezonu 2026/27 činí základní ligové minimum přesně 850 000 dolarů. Hráči s takzvanou dvoucestnou smlouvou (two-way contract) ale nemají tyto peníze garantované. Pokud je klub pošle do nižší soutěže (AHL), jejich výplata okamžitě a drasticky klesá. Na farmě se jejich roční odměna obvykle pohybuje jen v rozmezí 80 000 až 150 000 dolarů.
Jaký je historicky nejvyšší částka vyplacená hráči NHL v jediné sezoně?
Nepřekonatelný historický rekord dodnes drží ruský útočník Sergej Fjodorov. V ročníku 1997/98 využil štědré nabídkové listiny (offer sheet) od Caroliny, kterou Detroit nakonec musel dorovnat. Díky specificky nastaveným podpisovým a postupovým bonusům si Fjodorov v tehdejší jediné sezoně přišel na naprosto neuvěřitelných 28 milionů dolarů.
Kolik peněz z masivní smlouvy hokejistům reálně zůstane na účtu?
Méně, než byste čekali. Pokud vidíte ve zprávách smlouvu na 10 milionů dolarů ročně, hráči z ní na účtu přistane zhruba polovina. Hokejisté totiž musí okamžitě odvést vysoké federální a státní daně, zaplatit 3 až 5 % svým agentům a odevzdat část platu do takzvaného escrow fondu ligy (systém, který zajišťuje rozdělení zisků mezi majitele a hráče). Ve finále hráčům podle státu, kde působí, zůstává 40 až 55 % z původní hrubé částky.
