Spojte se s námi


Tenis

Zvláštní a nezvyklá situace v ATP. První i druhý hráč světového žebříčku letos bez titulu. Nikdo nevládne dostatečně suverénně. Šanci dostanou jiní.

V popředí rankingu jsou hráči s ne zrovna stabilní a dlouhodobou formou. V tomto ohledu je na tom možná nejlépe neuvěřitelný Rafael Nadal. Vzhledem k jeho věku ho ale stále častěji trápí různá zranění a tak spoustu podniků vynechává. Chybí mu tak hodně bodů, jinak by byl ještě výš, nebo dokonce úplně nejvýš.

Publikováno

dne

V popředí rankingu jsou hráči s ne zrovna stabilní a dlouhodobou formou. V tomto ohledu je na tom možná nejlépe neuvěřitelný Rafael Nadal. Vzhledem k jeho věku ho ale stále častěji trápí různá zranění a tak spoustu podniků vynechává. Chybí mu tak hodně bodů, jinak by byl ještě výš, nebo dokonce úplně nejvýš.

Aktuální světová jednička, Rus Daniil Medvedev, si poslední utkání za rámeček rozhodně nedá. Ve finále na trávě v Hertogenboschi mu turnaj do zápasu o titul přihrál tou dobou 205. hráče žebříčku. Byl jím Tim Van Rijthoven. Očekávalo se jednoznačné klání a tak se také stalo. Jenže na opačnou stranu.

Duel trval pouhou hodinu a nejvýše postavený hráč světa se pakoval z kurtu po debalku 4:6 a 1:6. Na French Open nepřešel přes osmifinále, v Ženevě zrovna tak. Před tím na turnaji v Miami skončil na raketě Hurkacze ve čtvrtfinále. Z Indian Wells odjel už po 3. kole.

Na Australian Open a v Acapulcu se mu postavil do cesty Rafael Nadal. V Melbourne jsme viděli famózní bitvu, která trvala téměř 5 a půl hodiny a vítězně z ní vyšel Španěl. O necelý měsíc později znovu zvítězil Nadal, tentokrát v semifinále v Mexiku.

Druhým v pořadí je Alexander Zverev z Německa. Ten je na tom prakticky stejně. Na Roland Garros došel až do finále, ale proti němu stál Nadal a ten si samozřejmě připsal další místní titul. V Římě skončil v semifinále a na jeho úkor pokračoval Tsitsipas. V Madridu ho na domácí půdě zastavila až v titulovém duelu domácí kometa, Carlos Alcazar. To jsou všechno solidní výsledky, jen chybí ten titul.

Jenže v Mnichově vypadl hned ve 2. kole, v Indian Wells také a v Acapulcu po úvodním kole odstoupil. A tak i světové dvojce chybí ona stabilita a vyrovnanost výkonů. Především teď bude nějakou dobu mimo. Na FO si potrhal vazy v kotníku, aktuálně je po operaci a bude se dlouho věnovat zotavování. Kdo se tedy bude ucházet o post světové 1.?

Obrovsky rychle nahoru se dere teprve 19 letý Carlos Alcazar. Jako snad všichni Španělé zvládá nejlépe antuku. A právě na drcených cihlách ve Španělsku získal letos už 2 tituly. Ve dvou největších španělských městech, tedy v Madridu a Barceloně. Ještě jeden z antuky má z Ria de Janeiro a na hardu kraloval v Miami.

Novak Djokovič samozřejmě ještě neřekl poslední slovo v boji o trůn ATP. Potřeboval by se tam ještě jednou dostat a udržet alespoň 4 týdny. Tím by totiž dorovnal legendární Steffi Grafovou a její rekord. Ta za svou kariéru strávila v čele žebříčku 377 týdnů, Srb je aktuálně na 373 týdnech. Letos ovládl podnik v Římě, ale to je málo. Minimálně v poměru s tím, o kolik bodů přichází.

Body ztratil na French Open a jinak tomu nebude ani po travnatém grandslamu. Ten se odehraje, ale nebudou se udělovat body. Anglický pořadatel totiž zakázal hrát ruským sportovcům. Tento krok se vedení ATP a WTA jevil jako nefér a tak rozhodli, že se tedy nebudou udělovat body.

To nejvíce zabolí právě Djokoviče, který podnik loni vyhrál a ztratí tak nejvíc. Propadne se minimálně na 8. pozici. Turnaj v areálu All England clubu tak bude letos opravdu výjimečný, ale ne v tom správném duchu. Několik tenistů a tenistek zmínilo, že to bude v podstatě exhibice a zvažují tak jeho úplné vynechání.

Velký otazník visí také nad Rafou Nadalem. Po jeho 14. titulu ze 14 finálových utkání na FO řekl, že hrál se skoro kompletně umrtvenou nohou a že na hotelu nemohl ani chodit. To určitě není dlouhodobě udržitelný stav. Krom kolena ho trápí také chodilo. Právě s chodidlem absolvoval léčbu, během níž mu byly pomocí pulzní radiofrekvenční terapie částečně umrtveny tři nervy v klenbě nohy.

Podle dostupných informací se už pozvolna zapojil do tréninku a zřejmě stihne Wimbledon. Zdraví je i pro samotného Nadala ta největší otázka. Sám říká, že zdraví je na 1. místě před všemi tituly a že pokud by to dál nešlo, násilím by to netlačil. Počítá i s možnou operací kolene, ale vzhledem k tomu, jaký je to bojovník, tak také s návratem po ní. Pokud by zdraví drželo, určitě by se mohl vrátit na post světové jedničky.

Vzhledem k nastávajícímu zvláštnímu bezbodovému Wimbledonu, nestabilitě Medvedeva, zranění Zvereva a stárnutí Djokoviče, bude zajímavé sledovat následující dění. Post jedničky aktuálně určitě není neochvějný a aspirantů na něj je mnoho.

Zdroj: ATP, iSport

Reklama

Různé

Ann Li vs. Marie Bouzková: Preview a tipy na sázení

29.6. se odehraje utkání 2. kola Wimbledonu v anglickém All England Clubu mezi Ann Li a Marií Bouzkovou. Obě hráčky dělí na světovém řebříčku jediná pozice. Bouzková je 66. a Li patří 67. příčka. V úvodním kole si Marie poradila s favorizovanou Američankou Danielle Collins. Ann přehrála Italku Bronzetti.

Publikováno

dne

29.6. se odehraje utkání 2. kola Wimbledonu v anglickém All England Clubu mezi Ann Li a Marií Bouzkovou. Obě hráčky dělí na světovém žebříčku jediná pozice. Bouzková je 66. a Li patří 67. příčka. V úvodním kole si Marie poradila s favorizovanou Američankou Danielle Collins. Ann přehrála Italku Bronzetti.

V 1. kole Češka dokázala po setech 7:5, 4:6 a 4:6 vyřadit mírně favorizovanou Američanku Collins. Po celou dobu utkání uplatňovala svou trpělivou hru a za 32 gamů předvedla jen 6 nevynucených chyb a 24 vítězných úderů. Svou hrou přivedla soupeřku k 54 nevynuceným chybám.

Bouzková to má letos s celkovou bilancí 23:9 a předvádí poměrně solidní a stabilní výkony. Na FO ji zastavilo zranění a na přípravném turnaji na Wimbledon vypadla těsně s Rogers. Úvodní kolo grandslamu ale odehrála daleko lépe a byla vidět její připravenost.

Soupeřka z USA je zatím letos na stavu 10:11. Na trávě odehrála 6 duelů s bilancí 3:3. Výhru si připsala proti Samsonove, Bondar a jak už víme, zde s Bronzetti. Naopak padla s Flipkens, Gauff a Anisimovou.

Rozhodujícím faktorem by měl být styl hry obou tenistek. Bouzková na Wimbledon přijela dobře připravená a hraje to, co umí.

Svou trpělivostí a bojovností by měla tlačit mladou soupeřku k chybám. Je navíc o cca 20cm vyšší a i to by mohlo hrát vliv při podání. Jediný vzájemný duel vyhrála v roce 2018 Bouzková 2:0 na tvrdém povrchu. Věřím ve vítězství Marie Bouzkové.

Pokračovat ve čtení

Různé

Jiří Veselý vs. Alejandro Davidovich Fokina: Preview a tipy na sázení

Jiří Veselý vstoupí do druhého kola Wimbledonu, kde se utká s Alejandrem Davidovichem Fokinou. Zatímco v prvním kole byl favoritem, tentokrát je více favorizovaný španělský tenista.

Publikováno

dne

Jiří Veselý vstoupí do druhého kola Wimbledonu, kde se utká s Alejandrem Davidovichem Fokinou. Zatímco v prvním kole byl favoritem, tentokrát je více favorizovaný španělský tenista.

Veselý se v prvním kole utkal s 30letým Federicem Coriou a s argentinským tenistou si bez problému poradil. První set ovládl poměrem 6-3, druhý dokonce 6-2. Pouze třetí set byl vyrovnaný, došel až do tiebreaku, kde ukázal pevnější nervy Veselý (7-3) a vyhrál s přehledem 3:0 na sety.

Potvrdil tak předzápasové kurzy, ve kterých byl jasným favoritem (Veselý 1.08 – Coria 7.92). Navíc pošetřil i nějaké síly, jelikož zápas byl u konce po hodině a padesáti minutách.

To se rozhodně nedá říct o Davidovichovi Fokinovi, který v prvním kole prožil obrovský boj. A postaral se o velké překvapení. 37. tenista na žebříčku ATP se totiž utkal se světovou desítkou, Hubertem Hurkaczem z Polska.

V zápase, ve kterém byl velkým outsiderem (Dav.Fokina 6.57 – Hurkacz 1.11), se vzepřel osudu a polského tenistu vyřadil už v prvním kole. Byl to však velký boj, hned první set došel do tiebreaku, který 23letý Španěl vyhrál poměrem 7-4. Vzal si i druhý set, ve kterém prolomil Hurkaczovo podání a vyhrál tak 6-4.

Jenže dvousetové vedení jakoby Fokinu uchlácholilo. Světová desítka se totiž probrala a začaly se dít věci. Hurkacz nejprve vyhrál 7-5, poté jsme viděli nejkratší set zápasu, když za 25 minut ovládl čtvrtý set poměrem 6-2 a srovnal na 2:2.

Přišel tak na řadu naopak nejdelší a nejzajímavější set. Rozhodující pátý set totiž znovu došel do tiebreaku, kde po velké bitvě zvítězil Davidovich Fokina 10-8.

V zápase Veselého s Fokinou je tak favoritem na vítězství španělský tenista. 28letý Čech rozhodně není bez šancí, ale na rozjetého a velkým vítězstvím posíleného Fokinu pravděpodobně stačit nebude.

Pokračovat ve čtení

Tenis

Nelidské! Carlos Alcaraz hned v prvním kole Wimbledonu zahrál neuvěřitelný míček a vysloužil si potlesk ve stoje

Španělsko si hýčká nejen nejúspěšnějšího tenistu historie, ale také zřejmě největší mladý talent. Teprve 19letý tenista považovaný za budoucí světovou jedničku opět potvrdil svou výjimečnost hned v prvním kole Wimbledonu.

Publikováno

dne

Španělsko si hýčká nejen nejúspěšnějšího tenistu historie, ale také zřejmě největší mladý talent. Teprve 19letý tenista považovaný za budoucí světovou jedničku opět potvrdil svou výjimečnost hned v prvním kole Wimbledonu.

S Jan-Lennardem Struffem měl přitom Alcaraz větší problémy, než by se čekalo. Německý tenista hrál skvěle, „Carlitův“ výkon přitom nebyl ideální. Po setech 6-4, 5-7 a 6-4 se tak dostal Struff do vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set došel až do tiebreaku, kde mladičký Španěl prohrával 0:2 a byl v kritické situaci. Jenže znovu ukázal, jak moc pracuje na mentální stránce hry. A že takové situace pod tlakem má rád a dost je vyhledává.

Struff jej totiž po svém podání párkrát zahnal do těžké situace, až jej perfektním forehandem úplně vyhnal z kurtu. Bekhendovým čopem do odkryté části kurtu chtěl výměnu zakončit, jenže Alcaraz nakopl své turbo nohy, míček doběhl a jednoručným backhandem na kříž získal výměnu pro sebe.

Takřka celý kurt číslo 1 se postavil na nohy a Alcarazovi v nadšení tleskal. Rodák z El Palmaru poté tiebreak otočil, srovnal na 2:2 a v pátém setu zvítězil 6-4 a postoupil do dalšího kola.

Znovu se tak můžeme těšit, co nám sedmý hráč na žebříčku ATP předvede. Zastavit se ho bude snažit Nizozemec Talloon Griekspoor ve středu od 12 hodin.

Zdroj: Wimbledon, ATP, Twittter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené