Spojte se s námi


Hokej

Zemětřesení ve Zlíně: Je vůbec správné a oprávněné hráčům sahat na výplatu?

Velké téma na začátku tohoto týdne byla porážka prvoligového Zlína proti Slavií Praha 0:4. Respektive následky, které tato porážka v klubu Beranů vyvolala. Generální manažer Robert Hamrla informoval fanoušky na sociální síti, že za ostudnou porážku stáhne hráčům 40 % z jejich platu.

Publikováno

dne

Velké téma na začátku tohoto týdne byla porážka prvoligového Zlína proti Slavií Praha 0:4. Respektive následky, které tato porážka v klubu Beranů vyvolala. Generální manažer Robert Hamrla informoval fanoušky na sociální síti, že za ostudnou porážku stáhne hráčům 40 % z jejich platu. Nepopulární krok pochopitelně vyvolal vášnivé diskuse, jestli je vůbec něco takového možné.

Jedna věc je, jestli je tohle počínání morálně správně a druhá, jestli je vůbec zákonně oprávněné. Nejjednodušeji by šlo na tyto otázky odpovědět ne a ano. Ale problém je samozřejmě mnohem hlouběji. Je zakořeněný v tom, že hráči nejsou plnohodnotnými zaměstnanci klubu, tudíž se na ně nevztahuje zákoník práce.

Sportovci v České republice jsou OSVČ. Už v minulosti si často hráči stěžovali, že smlouva mezi hráčem a klubem je pro hokejisty velmi nevýhodná. Laicky řečeno, že klub může vůči hráči prakticky vše, zatímco hráč nemá takřka vůbec žádná práva. A v tomto stínu kráčí také současná situace ve Zlíně.

Svým způsobem by mohl hráč říct, že bez řádné výplaty hrát nebude, na což má pochopitelně právo. Jenomže by to pravděpodobně znamenalo rozvázání smlouvy a hráč by se musel bránit občanskoprávním sporem, který by si musel zaplatit sám a pravděpodobně by se táhnul několik měsíců.

To by však znamenalo časově dlouhý zásah do kariéry samotného hráče, o který pochopitelně sám hokejista nemá zájem. V takovou chvíli hráči klub nezaplatí, vyřadí ho z kádru, ale bude na něj nadále držet práva. A ty dlouhé měsíce, které by se hráč soudil, nebude moct uzavřít kontrakt jinde. Bez ohledu na to, že by třeba jednoho dne onen soudní spor nakonec vyhrál.

Teoretické řešení z dlouhodobého hlediska by bylo, kdyby hráči v Česku hromadně žádali, aby byli něco jako zaměstnanci. To by však pro spoustu znamenalo poměrně velkou finanční ztrátu na daních a proto v tomhle ohledu žádný jednotný názor neexistuje. Svým způsobem hokejistům pracovní poměr OSVČ vlastně vyhovuje.

Opačný případ by byl, kdyby došlo třeba k porušení smlouvy ze strany hráče. Nic takového se ale ze strany hokejistů zlínských Beranů nestalo. Bylo to naopak vedení samotného klubu, které svými nevydařenými kroky v minulých letech dostalo hokejový Zlín do této těžké situace.

Nad současnou situací se pozastavují i hokejoví odborníci. Bývalý hokejista a dnešní expert na O2 TV Sport říká, že se mu takový přístup manažerů nelíbí: „Když bude mít hráč domluvenou nějakou smlouvu a bude se po něm chtít 10 gólů a on jich dá 20, tak taky nedostane 50 % platu jako bonus,” řekl v rozhovoru na tohle téma pro web tn.cz.

Rovněž se mu nelíbí, že v době sociálních sítí tyto problémy manažeři ventilují na veřejnosti, čímž se snaží ze sebe shodit veškerou zodpovědnost za výsledky a hází vinu jen na hráče: „Fanoušek má mít pohled do zákulisí, ale měly by být nějaké hranice. Toto by od zástupce klubu nemělo jít ven,” poznamenal.

Ve finále na to podle Koreise doplatí v budoucnu sám manažer: „Tyto věci si hráči mezi sebou řeknou, a navíc když to manažer píše na sociální sítě. Umím si představit, že když hráč dostane podobnou nabídku ze Vsetína, nebo ze Zlína, tak radši zvolí ten Vsetín,” doplnil. 

Současnou situací by se mohly zabývat třeba hráčské odbory. Problém však je, že ty v českém hokejovém prostředí téměř vůbec nefungují. Ani zdaleka se nedají srovnat s hráčskými odbory v NHL, kde mají hráči a liga pečlivě vyjednanou kolektivní smlouvu do posledního detailu.

Smlouvy mezi hráči a kluby jsou nastaveny v českém prostředí různě. Pro hokejovou organizaci by bylo v tomto ohledu nejvýhodnější, kdyby měli nastavenou nižší základní mzdu, která by se navyšovala například získanými body do tabulky formou prémií. Ostatně podobný sytém funguje například u třineckých Ocelářů.

Těžko by ale tento sytém mohl fungovat v klubu, jehož složení týmu je od začátku sezony odsouzeno na boje o záchranu. To však není případ Zlína, který si před sezonou vytyčil jasný cíl – rychlý návrat do Tipsport Extraligy. Složení kádru navíc této metě odpovídalo.

Berani se momentálně nacházejí v těžké situaci. Jejich dvanáctá pozice v tabulce aktuálně nestačí ani na předkolo. O zálusk na extraligu si dělá naděje více klubů, zdaleka ne jen Zlín.

Hamrla se už nechal v rozhovou pro iSport slyšet, že cíle pro rychlý návrat do české nejvyšší soutěže musí momentálně hodit do koše, jelikož realita je značně odlišná. Zároveň dodal, že oněch 40 %, které chce teď hráčům vzít, mohou posloužit jako motivace pro lepší výsledky, čímž by mohl hráčům nasmlouvané peníze později vrátit.

Tak či tak, bude si muset Hamrla dobře rozmyslet, jakou cestou se chce vydat. Pokud budou hráči ve Zlíně dohrávat sezonu pod neustálým tlakem, kdy budou jejich výplaty ohroženy, těžko bude v budoucnu takový hráč s klubem jednat o prodloužení kontraktu.

Druhý pohled samozřejmě říká, že za neadekvátně odvedenou práci si nezaslouží pracovník adekvátně zaplaceno. Každopádně je špatně, když v takových chvílích smlouva mezi hráčem a klubem připomíná jen zbytečný cár papíru, kterým se může ohánět jen jedna strana. 

Zdroj: Chance liga

Reklama

Hokej

Češi na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže získali jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté

V sobotu 28. ledna skončila v italském regionu Furlánsko-Julské Benátsko významná týdenní akce pro sportovce ve věku 14 až 18 let. Jednalo se o šestnácté vydání zimní verze Evropského olympijského festivalu mládeže, označovaného také zkratkou EYOF. Česká výprava veze domů sbírku jedenácti cenných kovů

Publikováno

dne

V sobotu 28. ledna skončila v italském regionu Furlánsko-Julské Benátsko významná týdenní akce pro sportovce ve věku 14 až 18 let. Jednalo se o šestnácté vydání zimní verze Evropského olympijského festivalu mládeže, označovaného také zkratkou EYOF. Česká výprava veze domů sbírku jedenácti cenných kovů a umístění na osmé příčce medailového pořadí.

O úspěch na severu Itálie usilovalo 79 reprezentantů Česka. Z hlediska počtu klání byl EYOF 2023 rekordní, protože se soutěžilo v 59 disciplínách v rámci dvanácti sportů, včetně novinek v podobě freestyle lyžování a skialpinismu.

Právě dva závody těchto čerstvých součásti festivalu přinesly českým barvám dokonce postavení na stupních vítězů. Zasloužili se o ně Petr Müller v lyžařském slopestylu a Eva Matějovičová ve sprintu skialpinistek. Oba si na krk pověsili bronzovou medaili.

Velmi úspěšní byli naši zástupci ve snowboardingu, například v paralelním obřím slalomu. V jeho mixované podobě vybojovala zlato dvojice Kryštof Minárik, Adéla Keclíková. Sedmnáctiletá závodnice navíc přidala stříbro v individuálním zápolení dívek.

Ve snowboardcrossu se prosadila Karolína Šperlová, jež si dojela pro bronz. Z vítězství se pak radovala Vanessa Volopichová, která ovládla slopestyle.

Zlato patří i Lukáši Doležalovi, věnujícímu se severské kombinaci. Další bronzové medaile získaly skokanka na lyžích Anežka Indráčková a biatlonistka Ilona Plecháčová, která se prosadila ve sprinterském závodě na šest kilometrů.

Na závěr přišly dva týmové úspěchy. O jeden z nich se zlatou obhajobou postaraly hokejistky, o ten druhý bronzové družstvo ve smíšené štafetě na 4×5 km. Jeho složení bylo Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, Anna Milerská a Hana Randáková.

S celkovou bilancí čtyř zlatých medailí, jednoho stříbra a šesti bronzů obsadilo Česko osmou pozici v konečném pořadí zemí, kterých se letošního EYOF zúčastnilo 47. Loni ve finském Vuokatti z toho díky třem prvním a čtyřem druhým místům byla v hodnocení výprav sedmá příčka.

Výhodu domácího prostředí dobře využili druzí Italové, kteří mají 21 medailí. Díky sedmi zlatým zvítězili Francouzi, třetí jsou Švýcaři. Alespoň jednou to „cinklo“ reprezentantům 23 států.

Ještě letos se uskuteční i letní edice Evropského olympijského festivalu mládeže ve slovinském Mariboru, konkrétně od 23. do 29. července. V roce 2025 se bude pod hlavičkou EYOF sportovat v zimě v Bordžomi-Bakuriani v Gruzii a poté v létě v Brně.

TOP 10 medailového pořadí Zimního evropského olympijského festivalu 2023

pořadízeměpočet zlatýchpočet stříbrnýchpočet bronzovýchcelkový počet medailí
1.Francie76417
2.Itálie68721
3.Švýcarsko63312
4.Rakousko62917
5.Maďarsko6118
6.Slovinsko6006
7.Německo45817
8.Česko41611
9.Švédsko35614
10.Finsko3429

Zdroj: EYOF, Český olympijský tým

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Lež není názor, strach není zbraň, zlo dnes nemá svůj den! Jak reaguje na výsledky voleb sportovní veřejnost?

Po vyrovnaném prvním, ba naprosto jasném druhém kole se novým prezidentem České republiky stal Petr Pavel. Velká část veřejnosti jeho vítězství zcela pochopitelně bere jako velké poražení populismu, jak nicméně na výhru Pavla reaguje sportovní veřejnost?

Publikováno

dne

Po vyrovnaném prvním, ba naprosto jasném druhém kole se novým prezidentem České republiky stal Petr Pavel. Velká část veřejnosti jeho vítězství zcela pochopitelně bere jako velké poražení populismu, jak nicméně na výhru Pavla reaguje sportovní veřejnost?

Za použití sportovní terminologie – jestliže byl výsledek prvního kola prezidentských voleb mezi oběma kandidáty vyrovnaný, tak druhé klání skončilo jasným debaklem.

Vítězem letošních voleb se stal Petr Pavel, který se v drtivé většině průběhu sčítání pyšnil vskutku obrovským náskokem. A výsledek?

Po Václavu Havlovi, Václavu Klausovi, Miloši Zemanovi je tedy Petr Pavel v pořadí čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.

Jak ostatně můžete vidět ve výše přiloženém twitterovém příspěvku, Pavla volilo hned 3 358 926 občanů naší země, zatímco Babišovi vyslovilo svou důvěru lehce přes 2 milony a 400 tisíc lidí.

„Moc rád bych poděkoval všem, kteří mě volili, ale zároveň bych chtěl poděkovat těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám, protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a záleží jim na tom, jak tahle země bude vypadat,“ uvedl nový prezident ČR na tiskové konferenci.

Dále pak doplnil, že v těchto volbách zvítězily hodnoty jako pravda, důstojnost, respekt a pokora. Poblahopřát přijela Pavlovi dokonce prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Na svém Twitteru se k osobní gratulaci takto vyjádřil komentátor F1 Jiří Košta.

Výsledky prezidentských voleb neminuly takřka nikoho a samozřejmě na ně reaguje i sportovní veřejnost.

Reakce veřejnosti

Například Tomáš Syrovátka, jakožto 1. místopředseda představenstva Slavie Praha, označil za hrdinku voleb Danuši Nerudovou. A na její adresu napsala trefný komentář také Darina Vymětalíková.

Vyjádřit názor se rozhodli i zástupci fotbalového či hokejového prostředí. Svůj pohled přidal také další komentátor Formule 1 Tomáš Richtr nebo český basketbalista Radek Farský. Velmi originální komentář, ostatně jako už tradičně, přidal Neobjektivní Novinář.

https://twitter.com/petr_sveceny/status/1619338516588294145?s=20&t=gT36-lGqb8f_aYAZ2y7ksw

Zdroje: ČT24, Twitter

Pokračovat ve čtení

Hokej

Češi v NHL: Králem českých hokejistů i nadále Pastrňák, nejlepším bekem Hronek. Jak jsou na tom gólmani?

Kanadsko-americká NHL má za sebou už téměř 50 utkání své základní části, a tak je vhodné se znovu podívat na bodování našich hokejistů. Pořadí kanadského bodování Čechů vede stále David Pastrňák, druhý je Martin Nečas. Nejproduktivnějším obránce je i nadále Filip Hronek, jak jsou na tom brankáři?

Publikováno

dne

Kanadsko-americká NHL má za sebou už téměř 50 utkání své základní části, a tak je vhodné se znovu podívat na bodování našich hokejistů. Pořadí kanadského bodování Čechů vede stále David Pastrňák, druhý je Martin Nečas. Nejproduktivnějším obránce je i nadále Filip Hronek, jak jsou na tom brankáři?

48 odehraných zápasů, 37 gólů, 33 asistencí, 70 bodů a ve statistice plus/mínus jasných +28. Taková je bilance Davida Pastrňáka po více než polovině sezóny zámořské NHL.

Havířovský rodák je s výše uvedenou bilancí stále jasně nejlepším v kanadském bodování Čechů, v celkovém pořadí NHL pak drží čtvrtou příčku. Jednoznačným lídrem je s 89 body Connor McDavid, na druhém místě se nachází Leon Draisatil se 73 body, 71 bodů má na kontě Nikita Kučerov.

Pastrňák je v celkovém kanadském bodování na čtvrté pozici. Ovšem zpět k našim legionářům. Druhé místo v pořadí Čechů aktuálně patří Martinu Nečasovi. Ten v posledních dvou zápasech pokaždé rozhodl prodloužení ve prospěch své Caroliny, na kontě má zatím 44 bodů (21+23).

Třetí místo momentálně patří Tomáši Hertlovi, jenž doposud nasbíral 43 bodů za 14 branek a 29 asistencí. Čtvrtým hráčem je David Krejčí se 41 body (12+29), elitní pětku uzavírá Dominik Kubalík se 34 body (14+20).

Hronek lídrem obránců

Celkově šestým, v pořadí obránců však jasně první, je nyní Filip Hronek. Ten v Detroitu pravidelně nastupuje v druhém obranném páru, za 48 zápasů zapsal už 33 kanadských bodů. A to konkrétně za sedm gólů a 26 nahrávek.

Jan Rutta s Radko Gudasem mají prozatím na kontě 8 bodů, Radim Šimek dva a Libor Hájek s Jakubem Zbořilem pouze jeden.

Gólmani

Českou brankářskou jedničkou v NHL je momentálně Vítek Vaněček. Jeho New Jersey se letos velmi daří a i na číslech rodáka z Havlíčkova Broda je to znát. Procentuální úspěšnost ve výši 91,69 % je vskutku solidní, za 32 zápasů inkasoval v 67krát. Z 806 střeleckých pokusů tedy úspěšně zlikvidoval 739.

Jako gólmanská dvojka by se dal označit Karel Vejmelka. Ten má na kontě o tři zápasy víc, za svá záda však celkově pustil 111 puků. Jeho procentuální úspěšnost aktuálně je 90,66 %. Nad hranicí 90 % se pak pohybuje také Daniel Vladař (90,38 %).

Zbytek nejlepší desítky

Co se týče ostatních českých hokejistů, respektive posledních čtyř hráčů v elitní desítce, sedmou příčku momentálně drží Pavel Zacha.

Ten za Boston odehrál 48 utkání, ve kterých vstřelil 9 branek a u dalších 23 asistoval. Na kontě tak má 32 kanadských bodů. Osmou příčku drží s 29 body útočník New York Rangers Filip Chytil (16+13).

Devátý je David Kämpf, který doposud posbíral 15 bodů (4+11), nejlepší desítku českých hokejistů uzavírá Radek Faksa s 10 body (6+4).

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Oblíbené