Spojte se s námi


Bojové sporty

Zápas století má výročí 52 let. Nemožné se stalo skutečností! Muhammad Ali poprvé v kariéře padl na kolena. Kdo byl jeho přemožitelem?

Zápas století šokoval všechny fanoušky boxu. 8. března 1971 se v historii boxu navždy zapíše jako den, kdy poprvé prohrál legendární Muhammad Ali.

Publikováno

dne

Zápas století šokoval všechny fanoušky boxu. 8. března 1971 se v historii boxu navždy zapíše jako den, kdy poprvé prohrál legendární Muhammad Ali.

Válka ve Vietnamu měla přesah do sportu

V ringu létal jako motýl a bodal jako včela. Nedávno jsme vám přinesli příběh, který stvořil legendu. Cassius Clay v pouhých 22 letech rozebral nejděsivějšího boxera té doby Sonnyho Listona a získal titul mistra světa těžké váhy v boxu.

O šest let později, přesněji 8. března 1971 se měl utkat o sjednocující pás šampiona všech organizací s Joe Frazierem, to už byl ale úplně jiný člověk. Ali už nebyl ten drzý klučina, o kterém média a fanoušci tvrdili, že je na čase, aby jej někdo v ringu vytrestal.

V tu dobu to byl respektovaný boxer a člověk, jehož prsty sahaly daleko za hranice běžného sportu. Vraťme se ale o pár let zpět v čase, kdy jej americká armáda povolala do boje ve Vietnamu.

Muhammad Ali ztratil po odmítnutí k nastoupení do války své tituly

„Nemám žádný problém s Viet Congem,“ prohlásil tehdy 25letý boxer. „Nevím, proč bych se měl obléct do uniformy a šel shazovat bomby a kulky na hnědé lidi někam 10 tisíc mil od našich hranic, zatímco s takzvanými černochy v Louisville se zachází jako se psy a jsou jim upírána jednoduchá lidská práva. Tato válka je proti učení Koránu.“

Svým veřejným odmítnutím samozřejmě inspiroval mnohé své přívržence a z milovaného boxera se stal opět psanec. Boxerská asociace mu odebrala tituly mistra světa i veškeré licence k boxu. Ali se tak v boji neukázal tři roky, než začala ve Spojených státech sílit opozice k válce ve Vietnamu a jeho pozice začala opět sílit.

V roce 1971 pak dostal boxerskou licenci zpět a veškerá obvinění se stáhla. Nic tak již nebránilo boji s Joe Frazierem, který byl promován jako „Zápas století“. Frazier byl do té doby neporažený boxer, jenž držel jeho odebrané pásy.

Zápas století rozděloval společnost

Muhammad Ali, jak jsme ho znali z předchozího období, samozřejmě dokázal zápas promovat takovým způsobem, že se o něj začal zajímat celý svět. „Je příliš škaredý a hloupý na to, aby byl šampionem,“ urážel svého soupeře a samozřejmě zmiňoval i politický kontext.

Frazier byl naopak tím, co podporoval americkou účast ve válce ve Vietnamu. Zápas tedy nebyl pouze mezi dvěma muži, ale rozděloval celou americkou společnost. Oba boxery navíc spojovala obrovská nevraživost přesahující do osobní roviny.

Atmosféra v Madison Square Garden se onoho večera dala krájet a jen málokdo si dokázal představit, že by mohl tehdy již legendární Muhammad Ali padnout na kolena. Když potom oba muži stanuli proti sobě v ringu, byla vidět obrovská výšková převaha Aliho.

Samotný zápas dostál svému názvu a Joe Frazier dokázal nemyslitelné

Ta ale v samotném zápase nehrála příliš velkou roli. Oba muži se do sebe pustili s pořádnou vervou hned od úvodního gongu. Frazier alias „Smoking Joe“ svým typickým způsobem houpal hlavou z místa na místo a neustále tlačil na svého soupeře.

Ten zase svými kontry trefoval protivníka z ústupu, ale jeho nejtvrdší rány jakoby na Fraziera vůbec neplatily. První kola šla jednoznačně na stranu Aliho. V polovině zápasu ale Alimu docházela šťáva, nebylo se ovšem čemu divit. Jeho tempo od začátku zápasu bylo neskutečné a trefoval ty nejlepší údery kariéry.

Joe Fraziera ale toho večera poháněl nějaký nevysvětlitelný motor, který jej hnal neustále dopředu. Od sedmého kola to byl právě „Smoking Joe“, kdo začal přebírat otěže zápasu. 14 kol toho nejlepšího boxu, který kdy svět spatřil. Do posledního patnáctého kola vedl Frazier u všech bodových rozhodčí a Ali měl několikrát co dělat, aby stál na nohách.

Šampion ale nenechal nic náhodě a v úvodu kola knockoutoval soupeře svým typickým levým hákem. Později přiznal, že to byl ten nejtvrdší úder, co kdy na koho vyslal. Ali ale ukázal svou velikost a během chviličky stál zase na nohách a chtěl boxovat dál. Šokovaná hala bouřila a Frazier nevěřil svým očím.

Po závěrečném gongu bodoví sudí rozhodli, že šampionem zůstává Joe Frazier a nemyslitelné se stalo skutečností. Pokud by někdo čekal, že Ali přijme výsledek a rivalita tímto zápasem skončí, ten by se mýlil. Ali odmítl uznat veřejně porážku a to, co se dělo poté, patří k největším rivalitám ve světě boxu. Ale to až příště.

Pro fanoušky bojových sportů by mělo být téměř povinností tento šílený zápas shlédnout. Odkaz na celý duel mezi dvěma velikány je na videu níže.

Zdroj: Wikipedia, Youtube kanál – Ringside videos, Twitter účty – John Rawling a Steve Boxman

Reklama

Bojové sporty

Při vážení i po zápase ukázaly bojovnice svá prsa a opět proslavily Clash of the Stars ve světě. Jak nápad vznikl?

Clash of the Stars začíná být obrovským fenoménem. Za to, že se ve velkém mluví také o posledním turnaji, mohou zejména dvě ženy, které známe pod přezdívkami Karina Pedro a Inked Dory. Během vážení i po zápase totiž ukázaly prsa. Jak je to napadlo?

Publikováno

dne

Clash of the Stars začíná být obrovským fenoménem. Za to, že se ve velkém mluví také o posledním turnaji, mohou zejména dvě ženy, které známe pod přezdívkami Karina Pedro a Inked Dory. Během vážení i po zápase totiž ukázaly prsa. Jak je to napadlo?

Už je to více než rok od vzniku organizace Clash of the Stars. O všech turnajích se zatím ve velkém mluvilo. Značka na sebe umí strhnout pozornost a dokonce se již několikrát dostala do světových médií, které se zabývají bojovými sporty.

Samozřejmě, najde se i mnoho kritiků této organizace, nicméně kdo chtěl, tak již mohl pochopit, že se jedná o cílený bizár, nikoliv o organizaci, která by měla pořádat zápasy s profesionální a špičkovou sportovní kvalitou.

Sice můžeme pozorovat u některých bojovníků či bojovnic organizace jisté posuny, poslední turnaj byl z hlediska sportovní stránky zatím zřejmě tím nejvydařenějším. Nicméně to se fanouškům Clash of the Stars tolik nezamlouvalo. Navíc se řešily v médiích úplně jiné věci.

Během staredownu po vážení totiž došlo k nevídané situaci. Na turnaji totiž došlo k ženskému zápasu, kde proti sobě stály dvě a dvě zástupkyně něžného pohlaví. Na jedné straně byly výše zmíněné Karina Pedro a Inked Dory. V první řadě se jedna z nich políbila s jednou ze soupeřek.

V řadě druhé ale obě slečny ukázaly svá ňadra. A aby toho nebylo málo, odhalily je také po vítězném zápase.

A jak se vlastně tento nápad zrodil? „Ukázat ňadra byl nápad Dory. Když jsme stály na pódiu, tak řekla, že ukážeme prsa. Tak jsem souhlasila. Dory začala počítat tři, dva, jedna a bylo to. Vše proběhlo spontánně, ale byl to její nápad,“ řekla pro Fights.cz Karina.

Karina Pedro mimo jiné prozradila, že se chce věnovat boxu, jelikož ji baví. Pochválila i Clash of the Stars za to, že si uvědomuje obrovskou sílu sociálních sítí a dělá tak něco, co tu ještě nebylo.

Zdroj: Fights.cz, Clash of the Stars, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Děsivé záběry z USA! Bojovník byl po submisi mimo, probral se při ošklivé páce na loket. Přijde rozhodčí o licenci?

MMA nabízí jak krásné, tak i děsivé momenty. Bohužel ta druhá varianta byla k vidění v zámoří při turnaji organizace Fury FC, když bylo vážně ohroženo zdraví jednoho z bojovníků. Rozhodčí čelí výzvám ohledně odebrání licence.

Publikováno

dne

MMA nabízí jak krásné, tak i děsivé momenty. Bohužel ta druhá varianta byla k vidění v zámoří při turnaji organizace Fury FC, když bylo vážně ohroženo zdraví jednoho z bojovníků. Rozhodčí čelí výzvám ohledně odebrání licence.

Bojové sporty jsou jedinečné. Bojovníci do nich jdou s vědomím, že se zkrátka může stát něco nepříjemného. Jenže nikdy by nemělo dojít k nejhoršímu. Od toho tam je ostatně i rozhodčí, který má vždy včas zasáhnout. Případně i lékaři, kteří rozhodují, jestli může bojovník pokračovat.

Jenže hlavní slovo má rozhodčí a ani to, že lékaři řvou zpoza klece, aby byl zápas ukončen, nemusí být bráno v potaz. A přesně to se stalo v pátek večer na turnaji Fury FC, když se proti sobě v hlavním zápase postavili dva mexičtí bojovníci.

Galavečer Fury FC 76 měl ozdobit hlavní zápas mezi 27letým Edgarem Cháirezem a o rok starším Giannim Vazquezem. A skutečně se jednalo o zajímavou podívanou, jenže ve čtvrtém kole došlo k děsivému scénáři.

Chaírez totiž dokázal nasadit úspěšně triangle a Vazquez se z něj nedokázal dostat. Evidentně byl mimo, nicméně stále se hýbal. A přestože už se zpoza klece ozývalo, že má být boj zastaven, rozhodčí nereagoval a pokračovalo se.

Chaírez posléze přešel z trianglu do armbaru a začal Vazquezovi, který jen bezvládně ležel, páčit armbarem ruku a ze záběrů je evidentní, že došlo k jejímu poškození. Během páčení navíc Vazquez přišel k sobě a nakonec odklepal.

Až v daný moment rozhodčí zápas skutečně ukončil. Šílené záběry obletěly sociální sítě a experti volají po jediném. Aby rozhodčí, který byl v kleci, okamžitě přišel o svou licenci, jelikož něco podobného opravdu nechceme vídat.

Co se pak týká Vazqueze, tak ten byl po zápase převezen do nemocnice a nemohl zraněnou rukou pohnout. Výsledky jeho vyšetření zatím nejsou známy, nicméně podle novináře Alexe Behunina je evidentní, že má v nejlepším případě těžkou dislokaci loketního kloubu.

Zdroj: Fury FC, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Procházka coby ukončovač kariér? Je to na těch bojovnících. Chci ukazovat živoucí mistrovství v každém zápase, tvrdí

Jiří Procházka před sebou bude mít po návratu ze zranění zajímavou výzvu. Čeká jej totiž nelehký soupeř v podání šampiona Jamahala Hilla. Nyní se ale v jednom z rozhovorů vrátil do minulosti, když byl dotázán, jestli plánuje být ukončovačem kariér.

Publikováno

dne

Jiří Procházka před sebou bude mít po návratu ze zranění zajímavou výzvu. Čeká jej totiž nelehký soupeř v podání šampiona Jamahala Hilla. Nyní se ale v jednom z rozhovorů vrátil do minulosti, když byl dotázán, jestli plánuje být ukončovačem kariér.

Bývalý šampion UFC měl v prosinci poprvé obhajovat titul, když jej čekala odveta s Gloverem Teixeirou. Jenže si vážně poranil rameno a čekala jej dlouhá pauza. Za tu dobu se toho v polotěžké váze stalo mnoho.

Titulový zápas mezi Janem Blachowiczem a Magomedem Ankalaevem skončil remízou, následně se o pás šampiona rvali Jamahal Hill a právě Teixeira, který byl Američanem naprosto suverénně zničen. Brazilec posléze ukončil kariéru.

A právě Hill by měl být další překážkou moravského samuraje. Jiří Procházka se však mimo to přestřeloval s Khamzatem Chimaevem.

Nicméně namísto budoucnosti se Procházka v nedávném rozhovoru u Michala Hubníka vrátil také do minulosti. Dostal totiž otázku, jestli hodlá nebo chce být ukončovač kariér.

Důvod je prostý. Teixeira byl v zápase s Hillem extrémně pomalý, jako by to nebyl on. Dominick Reyes po ničivém loktu z otočky pokračuje v prohrách, po tvrdých granátech se příliš nedaří ani Volkanu Oezdemirovi.

A reakce moravského bijce? „To je na nich. Buď to chceš a zažehneš ten plamen znova, necháš se vést vnitřním hlasem a budeš poslouchat, co jsou ty klíčové věci, které máš udělat, abys ten plamen zažehl, nebo když vnitřně víš, že už ne, tak je dobré to následovat,“ říká Procházka.

„Když následuješ vnitřní hlas, moc dobře víš se 100% jistotou, co máš dělat. Když máš jít do klece, bojovat a být ten nejlepší, tak tam prostě jdeš. Je dobré ten hlas následovat. Vždy musíš být svobodný a nedržet se něčeho až moc,“ dodal.

Sám Procházka potvrdil, že v hloubi duše i srdce ví, že chce zápasit a ukazovat velkolepé výkony, ukazovat „živoucí mistrovství“ v každém zápase naplno. Právě to jej motivuje k tomu, aby se překonával a dělal vše, co je k tomu potřeba udělat.

Zdroj: Michal Hubník, YouTube

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené