Spojte se s námi


Bojové sporty

Zápas století má výročí 52 let. Nemožné se stalo skutečností! Muhammad Ali poprvé v kariéře padl na kolena. Kdo byl jeho přemožitelem?

Zápas století šokoval všechny fanoušky boxu. 8. března 1971 se v historii boxu navždy zapíše jako den, kdy poprvé prohrál legendární Muhammad Ali.

Publikováno

dne

Zápas století šokoval všechny fanoušky boxu. 8. března 1971 se v historii boxu navždy zapíše jako den, kdy poprvé prohrál legendární Muhammad Ali.

Válka ve Vietnamu měla přesah do sportu

V ringu létal jako motýl a bodal jako včela. Nedávno jsme vám přinesli příběh, který stvořil legendu. Cassius Clay v pouhých 22 letech rozebral nejděsivějšího boxera té doby Sonnyho Listona a získal titul mistra světa těžké váhy v boxu.

O šest let později, přesněji 8. března 1971 se měl utkat o sjednocující pás šampiona všech organizací s Joe Frazierem, to už byl ale úplně jiný člověk. Ali už nebyl ten drzý klučina, o kterém média a fanoušci tvrdili, že je na čase, aby jej někdo v ringu vytrestal.

V tu dobu to byl respektovaný boxer a člověk, jehož prsty sahaly daleko za hranice běžného sportu. Vraťme se ale o pár let zpět v čase, kdy jej americká armáda povolala do boje ve Vietnamu.

Muhammad Ali ztratil po odmítnutí k nastoupení do války své tituly

„Nemám žádný problém s Viet Congem,“ prohlásil tehdy 25letý boxer. „Nevím, proč bych se měl obléct do uniformy a šel shazovat bomby a kulky na hnědé lidi někam 10 tisíc mil od našich hranic, zatímco s takzvanými černochy v Louisville se zachází jako se psy a jsou jim upírána jednoduchá lidská práva. Tato válka je proti učení Koránu.“

Svým veřejným odmítnutím samozřejmě inspiroval mnohé své přívržence a z milovaného boxera se stal opět psanec. Boxerská asociace mu odebrala tituly mistra světa i veškeré licence k boxu. Ali se tak v boji neukázal tři roky, než začala ve Spojených státech sílit opozice k válce ve Vietnamu a jeho pozice začala opět sílit.

V roce 1971 pak dostal boxerskou licenci zpět a veškerá obvinění se stáhla. Nic tak již nebránilo boji s Joe Frazierem, který byl promován jako „Zápas století“. Frazier byl do té doby neporažený boxer, jenž držel jeho odebrané pásy.

Zápas století rozděloval společnost

Muhammad Ali, jak jsme ho znali z předchozího období, samozřejmě dokázal zápas promovat takovým způsobem, že se o něj začal zajímat celý svět. „Je příliš škaredý a hloupý na to, aby byl šampionem,“ urážel svého soupeře a samozřejmě zmiňoval i politický kontext.

Frazier byl naopak tím, co podporoval americkou účast ve válce ve Vietnamu. Zápas tedy nebyl pouze mezi dvěma muži, ale rozděloval celou americkou společnost. Oba boxery navíc spojovala obrovská nevraživost přesahující do osobní roviny.

Atmosféra v Madison Square Garden se onoho večera dala krájet a jen málokdo si dokázal představit, že by mohl tehdy již legendární Muhammad Ali padnout na kolena. Když potom oba muži stanuli proti sobě v ringu, byla vidět obrovská výšková převaha Aliho.

Samotný zápas dostál svému názvu a Joe Frazier dokázal nemyslitelné

Ta ale v samotném zápase nehrála příliš velkou roli. Oba muži se do sebe pustili s pořádnou vervou hned od úvodního gongu. Frazier alias „Smoking Joe“ svým typickým způsobem houpal hlavou z místa na místo a neustále tlačil na svého soupeře.

Ten zase svými kontry trefoval protivníka z ústupu, ale jeho nejtvrdší rány jakoby na Fraziera vůbec neplatily. První kola šla jednoznačně na stranu Aliho. V polovině zápasu ale Alimu docházela šťáva, nebylo se ovšem čemu divit. Jeho tempo od začátku zápasu bylo neskutečné a trefoval ty nejlepší údery kariéry.

Joe Fraziera ale toho večera poháněl nějaký nevysvětlitelný motor, který jej hnal neustále dopředu. Od sedmého kola to byl právě „Smoking Joe“, kdo začal přebírat otěže zápasu. 14 kol toho nejlepšího boxu, který kdy svět spatřil. Do posledního patnáctého kola vedl Frazier u všech bodových rozhodčí a Ali měl několikrát co dělat, aby stál na nohách.

Šampion ale nenechal nic náhodě a v úvodu kola knockoutoval soupeře svým typickým levým hákem. Později přiznal, že to byl ten nejtvrdší úder, co kdy na koho vyslal. Ali ale ukázal svou velikost a během chviličky stál zase na nohách a chtěl boxovat dál. Šokovaná hala bouřila a Frazier nevěřil svým očím.

Po závěrečném gongu bodoví sudí rozhodli, že šampionem zůstává Joe Frazier a nemyslitelné se stalo skutečností. Pokud by někdo čekal, že Ali přijme výsledek a rivalita tímto zápasem skončí, ten by se mýlil. Ali odmítl uznat veřejně porážku a to, co se dělo poté, patří k největším rivalitám ve světě boxu. Ale to až příště.

Pro fanoušky bojových sportů by mělo být téměř povinností tento šílený zápas shlédnout. Odkaz na celý duel mezi dvěma velikány je na videu níže.

Zdroj: Wikipedia, Youtube kanál – Ringside videos, Twitter účty – John Rawling a Steve Boxman

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.