Spojte se s námi


Bojové sporty

Zrod trashtalku! Sobota dnem 59. výročí, kdy nejmladší mistr světa v boxu Cassius Clay létal jako motýl a bodal jako včela

Muhammad Ali, tehdy ještě Cassius Clay, se stal 25. února 1964 nejmladším mistrem světa v boxu těžké váhy. Onoho večera létal jako motýl a bodal jako včela. Odnesla to jedna z nejděsivějších těžkých vah historie boxu Sonny Liston.

Publikováno

dne

Muhammad Ali, tehdy ještě Cassius Clay, se stal 25. února 1964 nejmladším mistrem světa v boxu těžké váhy. Onoho večera létal jako motýl a bodal jako včela. Odnesla to jedna z nejděsivějších těžkých vah historie boxu Sonny Liston.

Zloděj kola zrodil legendu

Byl více než jen mistrem světa boxu. Muhammad Ali je znám jako jeden z největších sportovců 20. století a zejména pro černošskou komunitu se stal více než pouhým sportovcem.

Cassius Clay byl malý černošský kluk žijící v Louisville v Kentucky ve složité době rasové segregace. Ve dvanácti letech pak udělal rozhodnutí, které se pro něj stalo osudným a udělalo z něj největší hvězdu celé historie boxu. Poté, co mu bylo ukradeno kolo, zašel do tělocvičny a začal trénovat box.

Stačilo šest let a Clay dosáhl na 100 výher v amatérském boxu, spoustu individuálních ocenění a dokonce na Zlatou medaili v polotěžké váze na olympiádě v Římě v roce 1960. Neznámý zloděj jeho kola stvořil opravdovou legendu. Ta ale naplno zazářila až v profesionálním boxu.

V duelu s děsivým Listonem nedával drzému Clayovi nikdo šanci

V tom vládl jeden z nejděsivějších mužů historie boxu, o němž mnozí historikové tvrdili, že byl dokonce děsivější než obávaný Mike Tyson. Tehdy 31letý Sonny Liston své soupeře děsil pouhým pohledem a měl auru boxera s nejtvrdší ránou.

Tu okusil legendární Floyd Patterson, který se v obou titulových zápasech WBC o mistra světa v těžké váze boxu nepodíval s Listonem ani jednou do druhého kola. Když byl proto oznámen na 25. února 1964 jeho titulový zápas s Cassiem Clayem, nikdo nedával hubenému mladíkovi ani sebemenší šanci.

Myšlenky k jejich zápasu dal Clay porážkou legendárního Archieho Moora, o kterém řekl, že by mohl být jeho dědeček a že ho knokautuje již ve čtvrtém kole. Jak slíbil, tak doručil. To Listona namíchlo natolik, že na zápas s mladým Clayem kývnul.

Sebevědomí 22letého Claye sahalo do nebes a svými velkohubými prohlášeními dal základy dnešnímu trashtalku. Média jej milovala, nicméně málokdo jej bral vážně. Liston měl auru neporazitelného boxera, kriminálníka s vazbami na mafii a těžko si někdo dokázal představit, že by jej Clay mohl vůbec ohrozit.

Po trashtalku směrem k Listonovi se proti němu otočila celá veřejnost

Clay jednoho dne vtrhl do tělocvičny Sonnyho Listona, kde před médii strhl velkou show a málem došlo i na pěsti. Památná tisková konference pak změnila pohled veřejnosti na mladého vychloubače.

„Mě neknokautuje. Jestli se mu to povede, vyhlaste to do celého světa, že mu ještě v ringu políbím nohy, polezu tam po kolenou a řeknu mu, že je nejlepší a hned prvním letadlem odletím ze země,“ křičel svým typicky přesvědčivým způsobem Clay. To bylo poprvé, co se všechna média otočila proti němu a Liston se stal tím, komu vítězství všichni přáli.

Před samotným zápasem pak odpověděl na otázku, jak se vyrovná se silou ´neporazitelného´ Listona, citátem, který se zapsal do historie boxu. „Budu létat jako motýl a bodat jako včela. Jeho ruce nemohou zasáhnout něco, co ani neuvidí.“

Clay v ringu létal jako motýl a bodal jako včela

A opět, jak slíbil, tak doručil. Již od prvních vteřin zápasu se Liston vrhl na drzého vyzyvatele a chtěl ukončit zápas co nejdříve. Nicméně Clay tančil po ringu a uhýbal tvrdým bombám svého soupeře tak rychle, že šampion vypadal až trapně při úderech, které létaly vzduchem. Ke konci kola pak Clay zasáhl tvrdou kombinací a šokoval všechny zúčastněné.

V druhém kole sice Liston převzal otěže zápasu a sebral si kolo pro sebe, v třetím ale opět dominoval Clay. Na začátku kola trefil tak silně, že se Listonovi podlomila kolena a poprvé v kariéře se mu u oka udělala tržná rána. Na konci čtvrtého kola pak přišel Clay do rohu s tím, že jej nesnesitelně pálí oči a vidí pouze rozmazaně.

Spekulovalo se, že roh Listona záměrně použil neidentifikovaný přípravek, který problém Claye způsobil. Spekulaci potvrdili později bývalí soupeři Listona, kteří se údajně se stejným problémem potýkali také. Listonovy vazby na mafii pak případná obvinění pouze podporovaly.

Páté kolo tak Clay svému soupeři prakticky jen utíkal a později sám prozradil, že viděl jen obrysy svého protivníka. Před šestým kolem pak roh Claye celou přestávku věnoval vyplachováním očí svého svěřence. Šesté kolo Clay už naprosto ovládl a několikrát viditelně otřásl svým soupeřem.

V pouhých 22 letech se stal nejmladším mistrem světa v těžké váze boxu

Ten pak odmítl nastoupit do sedmého kola a Clay se tak stal do té doby nejmladším mistrem světa v boxu v těžké váze. Jeho vítězný tanec, který byl nazván ´Ali shuffle´, pak obletěl celý svět.

„Jsem šampion, jsem ten nejlepší, co kdy žil. Nemám na obličeji ani stopu a právě jsem porazil Sonnyho Listona. A to je mi teprve 22 let. Otřásl jsem světem,“ křičel do mikrofonu ihned po zápase.

Jeho monolog pak pokračoval i na tiskovce po zápase, kdy přítomní novináři vlastně nedostali prostor ke svým dotazům. Onoho večera vznikla legenda. Onoho večera jej začali všichni respektovat!

Zdroj: Cassius Clay – dokument (1970), Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.